Blog ma na celu popularyzowanie rowerowych wycieczek po Łodzi, regionie łódzkim i okolicach.
Znajdziesz tu zdjęcia, filmy, opisy tras i ślady GPS.
Miasto Łódź i województwo łódzkie są naprawdę piękne ! Zobaczysz, że "ONI są wszędzie", wszystko się łączy i odbija w tablicach ! Zachęcam do czynnego wypoczynku i powodzenia na trasach !!!
Mr SCOTT jedzie do... wsi Naropna ! Trasa WYCIECZKI Nr 436.
W tym roku jesień nam pięknie gra ! Nie pada, jest w miarę ciepło i można jeździć non-stop !!! Na kolejną wycieczkę wyruszam spod "Fortepianu Rubinsteina", który został odsłonięty w 2000 roku z okazji Światowego Spotkania Łodzian, przed kamienicą przy Piotrkowskiej 78, gdzie niegdyś mieszkał znany pianista. Pomnik przedstawia Artura Rubinsteina we fraku, siedzącego przy fortepianie. Podniesiona klapa instrumentu przypomina ptasie skrzydło.
Na ul. Piotrkowskiej pojawiły się już świąteczne dekoracje. Wielką bombkę ustawiono przy Pasażu Rubinsteina.
Jadę po ul. Piotrkowskiej do ul. Nawrot i zauważam baner reklamowy "Łódź łączy - konsultacje społeczne transportu publicznego". Właśnie dziś urbaniści, architekci i przedstawiciele zmotoryzowanych łodzian wezmą udział w pierwszym spotkaniu, poświęconym modelowi transportowemu w Łodzi.
Potem poruszam się szlakiem łódzkich murali : ul. Sienkiewicza 71 - mural "Tokijska karuzela" francuskiego duetu Zoer i Velvet.
ul. Kilińskiego 127 - mural "Jerzyk" hiszpańskiego artysty Bordalo II. Obydwa dzieła oglądałem już podczas poprzednich wycieczek.
Następnie przemieszczam się na ul. Jana Brzechwy 3, gdzie wczoraj został odsłonięty mural meksykańskiej artystki Paoli Delfin.
Paola Delfin tworzy wielkoformatowe portrety kobiet. Dzieło pt. "Leczenie" powstało dzięki zaproszeniu przez Fundację Urban Forms.
Wyjeżdżam z ul. Brzechwy wprost pod blok mieszkalny przy ul. Tatrzańskiej 31/35.
Przed budynkiem ustawiona jest rzeźba plenerowa pt. "Synogralice". Powstała w 1974 roku, a jej autorem jest słynny łódzki rzeźbiarz Michał Gałkiewicz.
NA TRASIE DO WSI NAROPNA
Wyjeżdżam z Łodzi przez Wiskino - po ul. Kalinowskiego. Za słoneczną pogodą pozostawiam tylko mgliste wspomnienie...
Potężna mgła spowiła niebo nad regionem łódzkim, przez co widoczność na drodze mocno się pogorszyła. Zakładam opaski odblaskowe, włączam światłą i pedałuję przez Giemzówek do wsi Wola Rakowa.
Wola Rakowa - montaż instalacji przeciwdeszczowej przy autostradzie A-1.
Zapora zbiornika w Kotlinach. Ekipa energetyków wymienia żarówki w przydrożnych latarniach.
Mglisty Mr SCOTT na drodze w Teodorowie.
Szosa wylotowa ze wsi Janków w gminie Rokiciny.
Kapliczka w Wilkucicach Dużych.
Leśna arteria na trasie Eminów - Budziszewice.
Droga wojewódzka nr 715 do Budziszewic.
Kapliczka przy DW 715 - miejsce tragicznego wypadku drogowego. W dniu 3 sierpnia 2008 r. około godz. 20:40 w okolicy miejscowości Regny doszło do bardzo tragicznego w skutkach wypadku drogowego. Kierujący samochodami osobowymi Toyotą Corollą i Citroenem Berlingo doprowadzili do zderzenia, w wyniku którego sześć osób zginęło na miejscu a dwie kolejne zmarły w szpitalach.
Żelechlinek - nowy pomnik ofiar wojny i totalitaryzmu. W 2012 roku wyglądał tak : ZDJĘCIE.
Kościół p.w. św. Bartłomieja Apostoła w Żelechlinku.
Podróż we mgle mocno nadwyrężyła moje siły. Spijam więc napój energetyczny, wcinam banana i wyjeżdżam na ostatnią prostą do celu dzisiejszej wycieczki.
To sąsiadująca z Żelechlinkiem wieś Naropna. Przejeżdżałem już tędy wielokrotnie, ale dziś postanowiłem poznać tę osadę dokładniej - od A do Z !
Kapliczka z 1932 roku.
Naropna jest wsią sołecką Gminy Żelechlinek. W skład sołectwa wchodzi jeszcze wieś Łochówek. Na zdjęciu dom i gospodarstwo sołtysa Naropnej.
Drewniany krzyż przy skrzyżowaniu z drogą prowadzącą do Łochowa.
Jest to nowa szosa, którą wyremontowano w 2009 roku. Można nią dojechać do wsi Byliny Nowe.
Ustawiona jest przy niej tablica informacyjna "Projekt pn. "Remont i przebudowa drogi Naropna-Byliny Nowe (przez miejscowości Naropna-Feliksów-Łochów-Wolica-Teklin-Byliny Nowe)" został zrealizowany przez gminę Żelechlinek w roku 2009 w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych 2008-2011".
We wsi zameldowanych jest około 100 osób, które trudnią się przeważnie pracą we własnych gospodarstwach rolnych.
Naropna to osada typu ulicowego, w której zachowało się jeszcze sporo drewnianych domostw.
We wsi dominuje zabudowa tradycyjna : dom mieszkalny i budynki gospodarcze skupione wokół podwórza.
Naropna położona jest w terenie pagórkowatym. Wzniesienia są wynikiem działania lodowca, który ukształtował krajobraz tych okolic.
Wieś została założona pod koniec XIV wieku i rozwijała się wokół osady młyńskiej. Młyn zbożowy działa do dziś i skupuje zboże od kilkudziesięciu rolników z miejscowości położonych wokół Żelechlinka.
Młyn położony jest nad strugą rzeki Rawka, która ma swoje źródła w Żelechlinku.
Przy młynie znajduje się droga, która prowadzi do osady o nazwie Kopiec.
W latach 2012-2014 we wsi wykonano rozbudowę i przebudowę budynku dawnej szkoły na Dom Ludowy w Naropnej.
Operacja ta została zrealizowana ze środków Unii Europejskiej w ramach działania "Odnowa i rozwój wsi" Programu Rozwoju Obszarów wiejskich na lata 2007-2013.
W ramach projektu początkowo rozebrano w większości dawny budynek szkoły, a następnie wybudowano i wykończony nowy. W drugim etapie wykonawca miał za zadanie zagospodarować teren wokoło Domu Ludowego poprzez wykonanie nawierzchni z kostki brukowej, nasadzenie drzew i krzewów oraz wykonanie trawników.
Na obiekcie zawieszony jest herb Gminy Żelechlinek.
A także pamiątkowa tabliczka z napisem "Dom Ludowy w Naropnej wraz z terenem rekreacyjnym powstał dla upamiętnienia działalności oświatowej prowadzonej w tym miejscu w XX wieku. Niech obiekt ten służy integracji lokalnej społeczności. Wójt Gminy Żelechlinek Bogdan Kaczmarek. Naropna dn. 18.05.2014 r.".
Za budynkiem znajduje się nowoczesny i bezpieczny plac zabaw dla dzieci. Wykonawcą robót była firma Zakład Remontowo-Budowlany "ZRB-GRAD" z miejscowości Lubochnia Górki.
Po zwiedzeniu Naropnej zabieram się w drogę powrotną do Łodzi i kieruję się na północ.
POWRÓT DO ŁODZI
Skrzyżowanie z kapliczką - rozjazd do wsi Gutkowice.
Cudownie zszadziałe drzewa we wsi Józefin.
Młyn nad Rawką w Józefinie.
Rzeka Rawka i szczątki konstrukcji starego jazu.
Wyspa na stawie w Józefinie.
Zamarznięta woda na stawie.
Malownicza szadź na roślinach wokół akwenu.
Drugi most nad rzeką Rawka w Józefinie.
Na całej swej długości 97 kilometrów, Rawka jest rzeką nieuregulowaną i objętą ochroną w postaci rezerwatu przyrody.
Mr SCOTT - nieustraszony pogromca mgły ! Wjeżdżam na teren Powiatu Skierniewickiego.
Rozpoczynam wspinaczkę do wsi Głuchów.
Dziś oprócz mgły, obserwuję drugie - równie piękne zjawisko pogodowe. Listopadowe drzewa i krzewy pokryła śnieżnobiała szadź. To niezwykły cud natury tworzy osad lodu, który powstaje przy zamarzaniu małych, przechłodzonych kropelek wody (mgły lub chmury).
Przejazd przez torowisko kolei wąskotorowej w Głuchowie.
Głuchów - dworzec Kolei Wąskotorowej Rogów - Biała Rawska. Na elewacji namalowana jest para gospodarzy w regionalnym stroju ludowym (tzw. "głuchowskie pasiaki").
Miejsce odpoczynku turysty w Głuchowie.
Tego typu miejsca można spotkać na obszarze funkcjonowania Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania – „Gniazdo”.
Zabytkowy kościół p.w. Świętej Małgorzaty Dziewicy i Męczennicy z ok. 1500 roku.
Obok kościoła stoi drewniany dom z werandą, który zbudowany został w 1926 roku.
Zamglony Gzów.
Nowa szosa na trasie Słupia - Nowa Krosnowa.
Przejazd kolejowy na granicy wsi Krosnowa i Winna Góra. Już przejezdny !
Warunki pogodowe pogarszają się z każdą minutą ! Teraz późnym popołudniem, mój rower jest cały pokryty szronem !!!
Wieś Kotulin - fragment niebieskiego szlaku rowerowego "Ziemi Rawskiej".
Mr SCOTT - most nad rzeką Mrożyca w Koziołkach. Bardzo lubię jeździć w tych okolicach, czego najlepszym dowodem jest fakt, że taką samą trasę Słupia-Koziołki, pokonałem podczas ostatniej WYCIECZKI Nr 435 !
Po dotarciu do wsi Nagawki zapada mrok i dalej już skupiam się na bezpiecznej jeździe do Łodzi. Staję dopiero na placu przy Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi - Oddział Martyrologii Radogoszcz. W nocy z 17 na 18 stycznia 1945 roku, na kilkadziesiąt godzin przed wkroczeniem Armii Czerwonej do Łodzi, Niemcy zaczęli mordować osadzonych w salach więziennych. Gdy ci zaczęli stawiać opór, oprawcy podpalili budynek. Zginęło blisko 1500 osób. Ocalało zaledwie około 30.
Na sarkofagu umieszczony jest napis : "Tu spoczywamy zamordowani w przeddzień wolności. Imiona i ciała zabrał nam ogień, żyjemy tylko w waszej pamięci. Niech śmierć tak nieludzka nie powtórzy się więcej".
Na ostatni kwadrans wycieczki zaglądam na rynek Manufaktury, gdzie prezentowana jest wystawa pt. "Nie wykluczaj". Wystawę przygotowało Centrum Dialogu im. M. Edelmana w Łodzi.
Wystawa to plakaty - kampanie społeczne z całego świata, dotykające różnych aspektów wykluczenia społecznego – ze względu na płeć, narodowość, wyznanie, orientację seksualną oraz niepełnosprawność czy chorobę.
Kampanie społeczne przede wszystkim generują spójny przekaz, że wszyscy, mimo różnic, jesteśmy równi i zasługujemy na te same prawa.
Wystawa prezentowana jest w ramach wydarzenia STEREO/TYPY, którego organizatorem jest Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi.
STEREO/TYPY to pierwsza edycja kulturalno-edukacyjnego projektu, na który, poza wystawą, składają się: pokaz filmów z kampanii społecznych udostępnionych przez Against Gravity oraz Żywa Biblioteka.
Wszystko to w ramach Międzynarodowego Dnia Tolerancji, który obchodzony jest 16 listopada. Wystawę będzie można oglądać tylko do 29 listopada.
Również do dnia 29 listopada firma Samsung Electronics zaprasza łódzkich konsumentów do zrobienia „10-minutowej przerwy” z akcesoriami Galaxy.
Jest to eksperymentalna kampania marketingowa mającą na celu pokazanie, w jaki sposób linia akcesoriów Samsung do urządzeń Galaxy, może zapewnić wyjątkową przerwę od zgiełku codziennego życia.
Kampania zapewnia konsumentom wciągające wrażenia produktowe na pokładzie piętrowych autobusów, wyposażonych w flagowe akcesoria firmy Samsung w Europie.
Kończę listopadową wyprawę na rynku Manufaktury i tak sobie myślę, że "Naropna i mgła" - ta wycieczka nie była taka zła !!! 👌