Blog ma na celu popularyzowanie rowerowych wycieczek po Łodzi, regionie łódzkim i okolicach.
Znajdziesz tu zdjęcia, filmy, opisy tras i ślady GPS.
Miasto Łódź i województwo łódzkie są naprawdę piękne !
Zobaczysz, że "ONI są wszędzie", wszystko się łączy i odbija w tablicach !
Zachęcam do czynnego wypoczynku i powodzenia na trasach !!!
WYCIECZKA Nr 534 - Kiełczygłów i Rząśnia

WYCIECZKA Nr 534 - Kiełczygłów i Rząśnia

TRASA WYCIECZKI i DANE STATYSTYCZNE : 
Łódź - Ksawerów - Pabianice - Chechło I - Chechło II - Dobroń - Mogilno - Ldzań - Talar - Rokitnica - Gucin - Brodnia Dolna - Czestków B - Pruszków - Dobra - Żagliny Małe - Osiny - Korczyska - Patoki - Józefów Widawski - Rogóźno - Widawa - Wola Kleszczowa - Zborów - Ochle - Kurówek Prądzewski - Prądzew - Wola Wiązowa - Dęby Wolskie - Pierzyny Małe - Lipie - Osina Duża - Kiełczygłów - Studzienica - Rząśnia - Zielęcin - Stróża - Wola Wydrzyna - Bogumiłowice - Piekary - Sulmierzyce - Dąbrówka - Antoniówka - Kleszczów - Łękińsko - Piaski - Kalisko - Stare Gałkowice - Parzniewice - Laski - Jeżów - Wygoda - Siomki - Bujny - Piotrków Trybunalski - Raków - Wola Moszczenica - Moszczenina - Baby - Kiełczówka - Kalska Wola - Kalinów - Będków - Prażki - Kotliny - Dalków - Wardzyn - Wola Rakowa - Stróża - Łódź
[25.02.2017. - 225,7 km, 22,2 km/h, 10:08:33 h]
ZDJĘCIA                        GPS  
Mr SCOTT jedzie do wsi Kiełczygłów i Rząśni ! Trasa WYCIECZKI Nr 534.
Cały tydzień czekałem na nową wycieczkę i wreszcie się doczekałem ! Ale prawda jest taka, że zima w lutym ostro trzyma i gdyby nie wezwanie od rowerowych kolegów, to bym nawet nosa za drzwi nie wystawił !
Z samego rana wyjeżdżam na zupełnie pustą ul. Piotrkowską i powtarzam sobie w myślach : bądź dzielny Mr SCOTT, bo teraz jest zimno i nieprzyjemnie, ale ponoć koło południa temperatura ma się podnieść do ok. + 6° i będzie świecić słońce. Oby tak było !
Jadę zmarznięty na ul. Milionową 2, pod wejście na teren Białej Fabryki i Skansenu Łódzkiej Architektury Drewnianej. Znam to niezwykłe miejsce z WYCIECZKI Nr 45.
W skansenie znajduje się m.in. modrzewiowy kościół p.w. św. Andrzeja Boboli, który został przeniesiony z Nowosolnej. Ewangelicką świątynię wybudowano w 1838 roku.
Ozdobą skansenu jest letnia willa, która trafiła tu z ul. Scaleniowej 18. Należała do żydowskiego przemysłowca Szyi Światłowskiego.
Potem jadę na ul. Sosnową, gdzie na kamienicy pod nr 6 zauważam napis "RTS myśli, że paraolimpiada to wyścigi lokomotyw". W mieście można zauważyć różne, przeważnie śmieszne napisy, które są częścią tzw. "futbolowej wojny na słowa" kibiców dwóch łódzkich drużyn - RTS Widzew i ŁKS. Wg mnie jest remis !
Przy ul. Sosnowej 9 znajduje się Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I i II st. im. Henryka Wieniawskiego w Łodzi.
Szkoła działa w tym miejscu od 1953 roku. W czerwcu 1960 roku Państwowe Liceum Muzyczne otrzymało imię słynnego skrzypka i kompozytora Henryka Wieniawskiego.
Na ścianie placówki zawieszona jest tablica informacyjna dot. wykorzystanie środków finansowych z UE podczas kompleksowej termomodernizacji budynku.
Punktualnie o godz. 8:30 pod szkołę podjeżdżają Bernard "Rockrider" i Konrad "Siwy koń". Robimy pamiątkową fotkę i ruszamy na trasę naszej kolejnej eskapady.
NA  TRASIE  DO  WSI  KIEŁCZYGŁÓW
Jako team KAMANDA Mr SCOTT'a, mamy w swojej kolekcji już całkiem spory pakiet fantastycznych wycieczek ! Dojeżdżamy do Pabianic i obieramy kurs na Sieradz.
Na drodze krajowej nr 14 panują prawdziwie zimowe warunki. Na razie nie jest tak tragicznie, bo poruszamy się przez wieś Chechło pasem czarnej nawierzchni. Ale martwię się, że gdy przeniesiemy się na boczne drogi, to nie będzie już tak różowo...
Chechło Drugie - firma "Korczak" i pamiątkowe zdjęcie przed wozem opancerzony "Skot".
Drewniany młyn w osadzie Talar (zobacz koniecznie WYCIECZKĘ Nr 114).
Malowniczy staw nad rzeką Grabia w Talarze.
Oblodzona szosa na odcinku Rokitnica - Gucin. Moje obawy były w pełni uzasadnione ! Na bocznych drogach jest ślisko i muszę bardzo uważać, aby nie "wywinąć orła"...
Wieś Brodnia Dolna. Achtung, achtung ! Warunki na drodze nadal ciężkie !!!
Wieś Czestków B - zjeżdżamy z DW nr 483 na szosę prowadzącą do wsi Pruszków.
Warunki pogodowe mamy coraz lepsze ! Pomykamy z górki z Pruszkowa do wsi Dobra.
Wieś Żagliny Małe - jechaliśmy już tą trasą podczas WYCIECZKI Nr 519. Gdy stajemy do pamiątkowej fotografii, na niebie pojawia się słońce ! Hurra !!!
Pogoda się poprawiła, tak więc kręcimy radośnie korbą i stajemy dopiero w Widawie. Na zdjęciu budynek przy Placu Kościuszki, w którym mieści się Urząd Gminy.
Z Widawy ruszamy na południe. Wjeżdżamy do osady Kurówek Prądzewski i obszar gminy Rusiec.
To niesamowite jak ta pogoda potrafi się zmieniać ! We wsi Prądzew mamy już prawdziwie wiosenną aurę !  
A przecież jeszcze parę godzin temu wyjeżdżaliśmy z Łodzi w zimowej scenerii i myślałem raczej o ciepłej pierzynie, a nie o rowerowej przygodzie ! Jedziemy ciągle na południe do wsi Pierzyny Małe.
Wieś Lipie - skrzyżowanie z drogą na linii Kiełczygłówek - Obrów.
Osina Duża - przejazd przez torowisko magistrali węglowej Śląsk-Gdynia Porty.
Sucha szosa we wsi Osina Duża.
Mija piąta godzina naszej podróży i meldujemy się we wsi Kiełczygłów. Rozpoczynamy zwiedzanie !
Kapliczka z 1931 roku przy stacji benzynowej.
Most nad rzeką Nieciecz.
Nieciecz to lewy dopływ Widawki, o długości ok. 34 km. Swoje źródła ma w okolicach Dworszowic Pakoszowych. Do Widawki uchodzi na północ od Widawy. 
Młyn handlowo - usługowy w Kiełczygłowie.
Remiza strażacka OSP Kiełczygłów (rok założenia 1919).
Ulica księdza Józefa Jansona (represjonowanego i więzionego we Wronkach przez aparat bezpieczeństwa PRL w latach 1949-53) - skrzyżowanie z drogą na Działoszyn i Pajęczno.
Gminna Biblioteka Publiczna w Kiełczygłowie, która mieści się w zabytkowym dworku z XVIII wieku.
Tuż obok znajduje się gabinet weterynaryjny.
Kościół p.w. św. Antoniego z Padwy w Kiełczygłowie, który zbudowano w latach 1948-1957.
Wewnątrz świątyni znajduje się zestaw polichromii przedstawiających sceny z życia św. Antoniego z Padwy.
16 września 1942 roku Niemcy dokonali w Kiełczygłowie publicznej egzekucji 10 Polaków przywiezionych z więzienia policyjnego w Radogoszczu pod Łodzią. Wydarzenie to upamiętnia pomnik ku czci straconych.
Obok pomnika rosną dwa „Dęby pamięci” dla uhonorowania pamięci poruczników Leona Kuleszy i Antoniego Wawrzyniaka zamordowanych przez NKWD w 1940 r. w Katyniu. 
Jest także wiata z tablicą informacyjną dot. wykorzystania środków finansowych z Unii Europejskiej w ramach projektu pt. "Szlakiem zabytków lokalnych atrakcji kulturowych"
Najstarsza metryka Kiełczygłowa pochodzi z roku 1446 i świadczy o królewskim tytule wsi.
Po powstaniu listopadowym w 1831 roku Kiełczygłów jako wydzielony majorat trafił do hrabiego Nesselrode, ojca popularnej w kręgach artystycznych Marii Kalergis zwanej Białą Damą, uczennicy Fryderyka Chopina, przyjaciółki Cypriana Kamila Norwida.
Przez Ziemię Kiełczygłowską przechodziły zmagania powstania styczniowego z 27 marca 1863 roku, znane jako bitwa pod Radoszewicami i Kiełczygłowem. I coś mi się wydaję, że od tego czasu nie była remontowana główna ulica Tysiąclecia...
We wsi można się natknąć na wiele drewnianych domów, które wybudowano jeszcze przed rozpoczęciem II wojny światowej. Większość z nich sfotografowałem i zapraszam do obejrzenia galerii zdjęć z tej wycieczki.
Bank Spółdzielczy w Ruścu - oddział w Kiełczygłowie.
Skwer z ławeczkami w centralnej części miejscowości.
Zespół szkolno-gimnazjalny im. Adama Mickiewicza w Kiełczygłowie.
Jest to "Szkoła-Pomnik Tysiąclecia Państwa Polskiego rok 1961".
Placówka Poczty Polskiej ul. Tysiąclecia 23.
Urząd Gminy Kiełczygłów.
Gmina Kiełczygłów liczy 4.545 mieszkańców i zajmuje 90 m² powierzchni. Jest gminą typowo rolniczą, gdzie 75% mieszkańców utrzymuje się z rolnictwa. Znajduje się tu 1.140 gospodarstw rolnych. 
Tablica przed urzędem z mapą administracyjną i historią gminy.
Tablica informacyjna przy urzędzie dot. inwestycji "Budowa i wdrożenie Systemu Informacji Przestrzennej gminy Kiełczygłów" - projekt współfinansowany przez Unię Europejską z EFRR.
Ośrodek zdrowia, przychodnie lekarskie i apteka.
Gminny Ośrodek Kultury i przedszkole.
Tablica "Dotacje na innowacje - rozwój społeczeństwa informacyjnego poprzez przeciwdziałaniu wykluczeniu cyfrowemu w Gminie Kiełczygłów". Czyli internet tu mają i blog Mr SCOTT'a trafi pod strzechy !!!
Główna ul. Tysiąclecia w miejscowości, przy której znajduje się większość najważniejszych obiektów. Mam nadzieję, że jak następnym razem się tu pojawię, to przejadę po nowej warstwie czarnego asfaltu !
Studio kosmetyczne "Chantelle" i salon fryzur "OdNova".
Młyn gospodarczy.
Duża kapliczka przy skrzyżowaniu z drogą na Rząśnię i Pajęczno.
Wewnątrz znajduje się figura św. Rocha oraz obraz Matki Boskiej Szkaplerznej.
Obiekty GS "Samopomoc Chłopska".
Kapliczka przy drodze na Kiełczygłów Kolonię.
We wnęce ustawiona jest ciemna figura św. Antoniego z Dzieciątkiem Jezus na ręku.
Kiełczygłów - cmentarz parafialny.
Ciekawy nagrobek z 1937 roku w kształcie pnia drzewa oplecionego korzeniami i niebieska figura Matki Boskiej.
"Ś.P. Ks. Edward Polak Proboszcz Parafii Kiełczygłów w latach 1959-1990 żył lat 80 zm. 6.II.1991. Niech spoczywa w Bogu".
Mogiła mieszkańców wsi Kiełczygłów, zamordowanych przez Niemców podczas II wojny światowej.
"Tu spoczywają ś.p. zamordowani w Kiełczygłowie przez funkcjonariuszy policji niemieckiej 16 września 1942 roku" i nazwiska zabitych.
Po zwiedzeniu wsi Kiełczygłów jedziemy szosą prowadzącą na wschód.
Przejeżdżamy przez osadę o nazwie Studzienica.
Z szosy jest fantastyczny widok na zwałowisko zewnętrzne "Pole Szczerców" Kopalni Węgla Brunatnego w Bełchatowie.
Na hałdach można dostrzec ogromne zwałowarki i różny sprzęt górniczy.
Specjalizacją tutejszych rolników jest uprawa chrzanu. Warto wspomnieć, że Kiełczygłów jest siedzibą Polskiego Związku Producentów Chrzanu.
 
Ze Studzienicy szybko dojeżdżamy do wsi gminnej Rząśnia. Rozpoczynamy zwiedzanie !
Kapliczka przy ul. Konopnickiej.
Mr SCOTT w Rząśni. Jestem przeszczęśliwy, że poznaję kolejny skrawek woj. łódzkiego !
Zakład pogrzebowy przy ul. Kościuszki, który mieści się w budynku z 1933 roku.
Stara plebania - kancelaria miejscowej parafii i mieszkania księży.
"ESBANK" - Bank Spółdzielczy oddział w Rząśni ul. Kościuszki 45.
Sala bankietowa "Zagłoba".
Mr SCOTT w akcji ! Sesja filmowo-zdjęciowa na rondzie w Rząśni.
Kościół św. Rocha w Rząśni. Pierwsze wzmianki historyczne o tej miejscowości pojawiły się w roku 1357, kiedy to osadę umieszczono w wykazie dóbr arcybiskupa gnieźnieńskiego.
Świątynię zbudowano w latach 1862-1866 roku, restaurowano w roku 1920. Taki napis widnieje nad wrotami wejściowymi.
Budowla jest utrzymana w stylu neorenesansowym i prezentuje się przepięknie ! 
Stacje drogi krzyżowej.
Łaskami słynący obraz Matki Boskiej Różańcowej z Dzieciątkiem Jezus na ręku.
Ołtarz główny wykonał słynny rzeźbiarz, a zarazem profesor z Warszawy Faustyn Cengler. Ołtarz powstał z kamienia szydłowieckiego i pierwotnie był w nim obraz św. Macieja. Obecnie wypełniony jest potężnym krzyżem "Zbawiciela świata", który został przeniesiony ze starego kościoła.
Jeden z witraży świątyni pt. "Pod Twoią obronę" (pisownia oryginalna).
XVII-wieczny ołtarz boczny z obrazem św. Macieja. Namalował go słynny polski artysta Józef Simler. 
Pamiątkowa tablica z napisem : "Tu urodzony Maciej Płaczkowski oby. m. Warszawy i żona jego Franciszka z Raczyńskich fundatorowie Ołtarza wielkiego z obrazem św. Macieja, kościół ten z gorliwą pomocą całej parafii ku chwale boskiej postawili roku pańskiego 1866. Plan kościoła robił Marc. Berent, ołtarz zaś Faust. Cenyler".
Popiersia z wizerunkami "Maciej i Franciszka z Raczyńskich Płaczkowscy główni fundatorowie tego kościoła i wielkiego ołtarza z obrazem. Pomnik ten postawiony w 1872 roku".
Tablica epitafijna "Ś.P. Ks. Jan Moczyński ur. 27.III.1836 um. 23.VI.1904 r. Wdzięczni parafianie składają ten głaz na wieczną pamiątkę".
"Ś.P. Ks. Julian Konieczny ur. 9.12.1897 od 10.9.1937 Proboszcz w Rząśni 6.10.1941 zamordowany w Hartheim k. Linzu dn. 18.5.1942 R.I.P. Od wiernych parafian".
Chór muzyczny i nawa główna świątyni.
Ambona kościoła, konfesjonał i stacje drogi krzyżowej.
"D.O.M. Ś.P. Ks. Roch Nieszporski Kanonik Honorowy Kaliski i Proboszcz przez 44 lat Rzęsiński, którego głównym staraniem wzniesiona tutejsza świątynia żył lat 81, umarł d. 8 stycznia 1896 r. Reduiscat in pace !".
Zabytkowa, marmurowa chrzcielnica z końca XIX wieku.
XVII-wieczny ołtarz boczny z obrazem św. Antoniego.
Imponujące organy piszczałkowe Domu Bożego.
Drewniany krzyż misyjny na placu przykościelnym.
Kościół w Rząśni zbudowany jest w układzie trójnawowym i posiada dwie klasycystyczne wieże stojące po bokach fasady.
Urząd Gminy w Rząśni.
Gmina wchodzi w skład powiatu pajęczańskiego i zamieszkuje ją ponad 4800 osób, które skupione są w 14 sołectwach.
Tablice informacyjne na gmachu urzędu dot. budowy kanalizacji oraz wykorzystania funduszy europejskich w ramach "Budowy i wdrożenia Systemu Informacji Przestrzennej gminy Rząśnia".
Punkt skupu mleka w Rząśni.
Ogromne szklarnie i komin gospodarstwa ogrodniczego.
Widok z ul. Kościuszki na zwałowisko zewnętrzne "Pole Szczerców" Kopalni Węgla Brunatnego w Bełchatowie.
Potężne maszyny górnicze na zboczu zwałowiska (koparka K-32 – taśmociąg – zwałowarka).
Remiza strażacka OSP w Rząśni (rok założenia 1917).
Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Jana Pawła II w Rząśni.
Tablica na budynku "Dnia 14 maja 2009 szkoła przyjęła imię wielkiego rodaka Papieża Jana Pawła II. "Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali".
Hala sportowa przy placówce szkolnej.
Gminna Biblioteka Publiczna w Rząśni ul. 1 Maja 37. 
Gimnazjum im. Jana Kochanowskiego w Rząśni. 
Popiersie patrona na budynku szkoły z napisem : "Jan Kochanowski 1530-1584. Nie porzucaj nadzieje, jakoś się kolwiek dzieje : bo nie już słońce ostatnie zachodzi, a po złej chwili piękny dzień przychodzi. Pieśń IX z Ksiąg Wtórnych".
Przychodnia weterynaryjna w Rząśni.
Zakład usług komunalnych w Rząśni.
Punkt skupu złomu.
Obiekty klubu sportowego LKS Czarni Rząśnia.
Piłkarze w 2008 roku wywalczyli awans do nowej IV ligi. Swoje mecze rozgrywają na Kompleksie Sportowo-Rekreacyjnym.
Nowoczesne boiska na Kompleksie Sportowo-Rekreacyjnym w Rząśni.
Placówka Poczty Polskiej w Rząśni.
Centrum miejscowości i rondo przed kościołem, od którego odchodzą ulice Kościuszki, 1 Maja i Ogrodowa.
Brama wejściowa na zabytkowy cmentarz parafialny w Rząśni.
Kaplica cmentarna, którą zbudowano z drewna starego kościoła pochodzącego z końca XVI wieku.
Grobowiec rodziny Rozumek, gdzie spoczywa "Ś.P. Józef Rozumek zg. tragicznie na polu chwały dn. 2.5.1947. Pokój jego duszy".
"Ś.P. Ksiądz Kanonik Wacław Kokowski 1868-1934 Proboszcz Parafii św. Rocha".
"Ś.P. z Maleszewskich Tekla Kokowska żyła lat 87 zm. 14 listopada 1924 r. Prosi o westchnienie do Boga. Wdzięczni synowie".
Wielki krzyż przy głównej alei nekropolii.
Pomnik na grobie 14-letniego chłopca - Stanisława Gustowskiego, który zmarł 19 czerwca 1928 roku.
"Tu spoczywają zwłoki Ś.P. Księdza Jana Moczyńskiego Proboszcza Parafii Rząśnia ur. 27 marca 1836 roku, zm. 23 czerwca 1904 roku. Niech odpoczywa w pokoju. Amen".
"Tu spoczywa w Bogu ś.p. Glanc Stanisław Naucz. szk. powsz. *20.2.1902 †1929 R.I.P.".
Grobowiec rodziny Wiktorów "Maksymilian ppłk W.P. II RP. 1886-1940 zginął w Katyniu. Spoczywa na obcej ziemi".
Grobowiec Franciszki Nowak z 1932 roku.
Groby Nieznanego Żołnierza na cmentarzu w Rząśni.
"Tym, którzy w latach 1939-1956 oddali swe życie za wolność Ojczyzny w walce z hitlerowskim i sowieckim okupantem, żołnierzom Armii Krajowej Konspiracyjnego Wojska Polskiego Społeczeństwo Gminy Rząśnia". 
Mogiły żołnierzy z okresu I wojny światowej (rok 1918).
Kapliczka za cmentarzem z napisem "Fundatorowie Roch Maryanna Ryczkowscy 1914 roku".
Wyjeżdżamy z Rząśni po ul. Kościuszki. Od razu zwiększamy tempo jazdy, bo czeka nas daleka droga do domu !
POWRÓT  DO  ŁODZI
Centrum wsi Zielęcin.
Świetlica wiejska i remiza strażacka OSP Zielęcin.
Krzyż-pomnik przy drodze woj. nr 483 (obok szosy do wsi Stróża).
"Nie wstydźcie się tego krzyża. Starajcie się na co dzień podejmować krzyż i odpowiadać na miłość Chrystusa. Brońcie krzyża, nie pozwólcie, aby Imię Boże było obrażane w waszych sercach, w życiu rodzinnym czy społecznym..." Bł. Jan Paweł II. / "Tylko pod krzyżem, tylko pod tym znakiem - Polska jest Polską, a Polak Polakiem" Adam Mickiewicz / Ocalały krzyż, z nie istniejącej wioski Łęczyska - Markowizna, przeniesiony i postawiony w darze przez Kopalnię Węgla Brunatnego Bełchatów, poświęcony 1 grudnia 2011 r. przez Sufragana Łódzkiego J.E. Ks. Bp. Adama Lepę, wystawiony staraniem Proboszcza w Stróży ks. Andrzeja Żuchowskiego. PGE".
Panorama z DW 483 na kopalnię i elektrownię "Bełchatów".
Z szosy widać także świetnie maszyny górnicze na zwałowisku "Pole Szczerców".
Można dostrzec również zabudowania wielkiego młyna we wsi Ostrołęka
Silosy rolnicze na terenie jednego z gospodarstw we wsi Stróża Kolonia.
Cudowny zachód słońca - widok na aleję drzew w Zielęcinie. 
BAZA OBCYCH w okolicy Zielęcina. To kolejny dowód na tezę, że "ONI są wszędzie" - śmiałą teorię spiskową Mr SCOTT'a 👽
Po sesji zdjęciowej w okolicy Stróży, pedałujemy do wsi Wola Wydrzyna.
W Bogumiłowicach skręcamy z DW 483 w lewo i jedziemy do wsi Piekary.
Przez cały czas mamy znakomity widok na dymiące kominy elektrowni "Bełchatów".
Ale już za Sulmierzycami szybko zapada zmrok, tak więc skupiam się tylko na uważnej jeździe rowerkiem. Kręcimy z kolegami mnóstwo kilometrów po trasie, którą wczoraj pieczołowicie opracowałem. Jedziemy przez Łękińsko i Parzniewice do Piotrkowa Trybunalskiego. Potem przez Moszczenicę, Będków do wsi Prażki (na zdjęciu przejazd Kolei Warszawsko - Wiedeńskiej).

 
 
Nasze zgrane trio zgodnie współpracuje i bardzo późno, bo ok. północy, dojeżdżamy do Łodzi i fabryki Stolarowa przy ul. Rzgowskiej.
Wykręciliśmy dziś ponad 225 km i trzeba to wreszcie jasno powiedzieć : KAMANDA Mr SCOTT'a jest zajebista i zawsze ostro jedzie do... !!! 💪
Wracam do domu śpiącymi ulicami mojego miasta, a w głowie już mi kiełkuje pomysł trasy na kolejną wycieczkę !!! 😋
 
Copyright © 2014 Mr SCOTT jedzie do... (-: , Blogger