Blog ma na celu popularyzowanie rowerowych wycieczek po Łodzi, regionie łódzkim i okolicach.
Znajdziesz tu zdjęcia, filmy, opisy tras i ślady GPS.
Miasto Łódź i województwo łódzkie są naprawdę piękne ! Zobaczysz, że "ONI są wszędzie", wszystko się łączy i odbija w tablicach ! Zachęcam do czynnego wypoczynku i powodzenia na trasach !!!
Mr SCOTT jedzie do... Rawy Mazowieckiej !!! Trasa WYCIECZKI Nr 363.
START
ul. Wólczańska 61 - kamienica mieszczańska z końca XIX wieku. Budynek frontowy to pustostan, który od 12 lat stoi pusty i czeka na remont.
W podwórzu posesji znajduje się graffiti pt. "Rżewski rulez", poświęcone pierwszemu prezydentowi Łodzi Aleksemu Rżewskiemu.
O życiu i działalności A. Rżewskiego dowiedziałem się dużo podczas WYCIECZKI Nr 296.
Naprzeciwko - ul. Wólczańska 44 (zabudowania po dawnej fabryce Wilhelma Luerkensa), znajduje się mural Gregora Gonsiora pt. "Spalony", który powstał w ramach akcji "EuroArt 2012".
ul. Przybyszewskiego 67/Lubelska i napis na ścianie "Dwa pedały".
Odcinek do Budziszewic przejeżdżam w towarzystwie Sebastiana z Łodzi, który wybrał się na wycieczkę do Inowłodza.
Sebastian na co dzień wyczynowo biega, a jazdę na rowerze traktuje jako trening uzupełniający. Chwilę rozmawiamy na sportowe tematy. Pozdrowienia Seba i do zobaczenia na szlaku !!!
Na cokole pomnika widoczne są napisy : "W hołdzie bohaterskim mieszkańcom Gminy Żelechlinek - ofiarom wojen i totalitaryzmów. Mieszkańcy Gminy Żelechlinek 2014" oraz "Ku wiecznej pamięci Mieszkańców Gminy Żelechlinek zamordowanych przez faszystów w latach 1939-1945. Cześć Ich pamięci ZBOWiD 1983".
Na bocznej płycie pomnika znajduje się napis : "A jeśli komu droga otwarta do nieba, tym, co służą ojczyźnie. (J. Kochanowski Pieśń XIII)".
Żelechlinek - kościół p.w. św. Bartłomieja, który zbudowano w stylu neogotyckim w 1899 roku.
Trafiam akurat na niedzielną mszę i korzystając z okazji, oglądam wnętrze świątyni.
Tablica pamięci "Księdzu Prałatowi Witoldowi Skalskiemu w X rocznicę śmierci wdzięczni za 39 lat pracy duszpasterskiej w Żelechlinku 1940-1979 Parafianie".
Tablica z mapą Gminy Żelechlinek (przy rondzie obok Placu Tysiąclecia).
Budynek Urzędu Gminy Żelechlinek i ul. Rawska.
Rzeźba niedźwiedzia z ulem, którą wystawiono w dniu 16 sierpnia 2013 roku przy kompleksie sportowo-rekreacyjnym. Niedźwiedź widnieje w herbie Gminy Żelechlinek.
Na cokole umieszczona jest tabliczka z informacją "Obiekt sportowo-rekreacyjny utworzony w latach 2009-2013 dedykowany jest wszystkim Mieszkańcom Gminy Żelechlinek z życzeniami miłego i aktywnego wypoczynku. Wójt Gminy Żelechlinek Bogdan Kaczmarek. Żelechlinek dn. 25 sierpnia 2013 r.".
Wieś Radwanka - tablica wjazdowa.
Rozjazd do wsi Byliny Nowe. Jest to droga do miejscowości Teklin, Wolica i Naropna.
Tablica wjazdowa "Powiat Rawski".
Po jej drugiej stronie jest napis "Powiat Tomaszowski".
Kościół św. Stanisława biskupa i męczennika, który uznawany jest za jeden z najcenniejszych zabytków drewnianej architektury sakralnej w Polsce.
Powstał z fundacji Wojciecha Boguskiego, podskarbiego dóbr mazowieckich królowej Bony, w latach 1550–1558, na miejscu drewnianej świątyni z 1521 roku, która spłonęła w pożarze. Boguszycka świątynia jest wpisana na światową listę zabytków UNESCO !
Wewnątrz kościoła zachowało się wiele elementów z pierwotnego wyposażenia, m.in. krucyfiks na belce tęczowej czy chrzcielnica.
Niepozorna z zewnątrz świątynia kryje m.in. niezwykłe renesansowe polichromie pochodzące z okresu renesansu i XVI-wieczne nastawy ołtarzowe z datami 1558. W prezbiterium można podziwiać m.in. św. Krzysztofa z Dzieciątkiem, a także patronów Polski – św. Wojciecha i św. Stanisława.
Boguszyckie polichromie (monumentalne sceny biblijne, postacie świętych, inskrypcje dotyczące głównie powstania kościoła oraz herby - na zdjęciu scena przedstawiająca nawrócenie św. Pawła, który zbliża się do Damaszku), wykonano w latach 1558-1569 !
Ich fundatorami byli Wojciech Boguski, jego żona Izabella Skorucianka i jej drugi mąż Jan Grabia. Na ścianach i suficie kościoła, dostrzec można zarówno sceny biblijne, motywy roślinne, zwierzęce, wizerunki przedstawiające świętych, pomiędzy którymi pełno jest groteskowych, najróżniejszych stworów.
W nawie głównej – wśród rozet, zwierzęcych głów i wielu ornamentów roślinnych – można m.in. zobaczyć osła grającego na wioli, małpę trębacza, a nawet świnię z bębnem. W centralnej części nad prezbiterium znajduje się medalion z popiersiem Chrystusa Pantokratora i cztery mniejsze z popiersiami ewangelistów. W ich otoczeniu pełno jest kwiatowych motywów, różnego rodzaju waz wypełnionych kwiatami, amorków, zwierząt, a także głów, z których wyrastają rośliny i skrzydła.
Chór i organy muzyczne boguszyckiej świątyni. Ciekawostka : na ścianach znajdują się także personifikacje siedmiu grzechów głównych. Zazdrość ukazana jest jako
istota z rozwianymi włosami, która pożera serce, siedząc na psie
trzymającym w pysku kość. Chciwość zaś w ręce trzyma sporą sakiewkę.
RAWA MAZOWIECKA - ZWIEDZANIE
Rawa Mazowiecka - witacz na ul. Księże Domki (rycerz z mieczem i herbem). Jest to jeden z 8-miu rycerzy witających wszystkich, którzy wjeżdżają do miasta. Pierwsza historyczna wzmianka o Rawie pochodzi z 1160 roku.
Zalew "Tatar" na rzece Rawka - "Rezerwat Przyrody Rzeka Rawka".
Rawa Mazowiecka - tablica wjazdowa przy ul. 1 Maja.
Stacja kolejowa i zabytkowy budynek dworca z 1922 roku. Jest to okresowo czynna stacja Kolei Wąskotorowej Rogów - Rawa - Biała Rawska.
Dworzec autobusowy PKS przy ul. Kolejowej.
Park Miejski w Rawie Mazowieckiej - wejście od strony ul. Kolejowej.
Zieleniec założono na początku XIX wieku. Za czasów Księstwa Warszawskiego uznawany był za jedno z piękniejszych założeń w stylu angielskim.
Stylowy mostek nad rzeką Rawka.
Rzeka Rawka.
Do spacerów zachęcają nowo wytyczone, stylowe alejki parkowe i nowe elementy małej architektury.
Cmentarz parafialny - ul. Tomaszowska 29.
Nekropolia w Rawie Mazowieckiej przeszła w ostatnim czasie kilka znaczących modernizacji. W terenie pojawiły się także tablice ze szczegółowym planem, który pozwala sprawniej poruszać się po cmentarzu.
Dziś nie mam czasu na dokładną penetrację cmentarza i oglądam tylko wybrane mogiły. Nagrobek z piaskowca z 1905 roku, z inskrypcjami w jęz. rosyjskim.
"Świętej pamięci Józef Hejmans były pułkownik Wojsk Francuskich, Komisarz Obwodu Rawskiego, umarł d. 7 lutego 1850 roku".
Kwatera żołnierzy Wojska Polskiego
"Poległym w walce w latach 1939-1945 o wyzwolenie narodowe wdzięczni mieszkańcy Ziemi Rawskiej".
"Pamięci żołnierzy Armii Krajowej z oddziału partyzanckiego "Dzik" poległych w Szwejkach Wielkich Nowych w dniach 26-27 listopada 1944 r. Cześć Ich pamięci".
"Tutaj spoczywają nieznany żołnierz radziecki, nieznany żołnierz polski, por. Antoni Urbański, partyzant. Cześć Ich pamięci !".
"Nieznany żołnierz Armii Czerwonej, poległ w 1945 r." "Nieznani cywile zginęli 1939-1945" "Nieznani żołnierze WP polegli we wrześniu 1939 r."
"Miejsce wiecznego spoczynku żołnierzy Armii Czerwonej poległych w 1945 roku".
Kwatera wojenna żołnierzy polskich.
"W hołdzie żołnierzom polskim poległym w walce z niemieckim najeźdźcą we wrześniu 1939 roku".
Kaplica cmentarna.
Pomnik rodziny Starża-Majewski.
"Ambroży Starża-Majewski dziedzic dóbr Konopnicy, Przewodowic i Wołuczy, magister prawa i administracyi, b. sędzia pokoju Okręgu Rawskiego umarł 1883 roku. Swojemu dobroczyńcy stryjowi ten pomnik wystawił Am Manswet".
"Ś.P. Feliks Starża-Majewski obywatel ziemski, b. wychowaniec b. korpusu kadetów w Kaliszu, kawaler orderów umarł 10 listopada 1895 r. w wieku lat 80 ".
"Ś.P. Juljan Starża-Majewski dziedzic dóbr Konopnica ur. 1880, zmarł 1914 r. -- Ś.P. Helena z Czekierskich Starża-Majewska żona Feliksa ur. 1886, zmarła 1921 r.".
"Ś.P. Ambroży Manswet Starża-Majewski dziedzic dóbr Konopnicy, Przewodowic i Wołuczy, uczeń klasy IV Szkół Realnych, urodzony w Woskrzenidach na Podlasiu, umarł w Warszawie dnia 8 lutego 1896 roku, żył lat 14".
Pomnik na mogile księży rawskich.
Komenda Powiatowa Policji w Rawie Mazowieckiej ul. Kościuszki 23.
LO im. Marii Skłodowskiej-Curie - ul. Kościuszki 20
Tablica pamięci "Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Rawie Mazowieckiej. 7.II.1867. - 4.7.1934. "Nauka leży u podstaw każdego postępu, który ułatwia życie ludzkie i zmniejsza jego cierpienia" Maria Konopnicka. Rawa Mazowiecka 9.5.1975 r.".
Boisko szkolne i mural "Rawa Mazowiecka z Widzewem od dziecka".
Szkoła Podstawowa nr 1 i Gimnazjum nr 1 – ul. Kościuszki 19.
Rzeźba poświęcona księdzu Mieczysławowi Iwanickiemu. Przedstawia stojącego prałata i dwójkę dzieci. Jej autorem jest Zbigniew Fabijański, ludowy artysta z Białynina.Ks. prał. Mieczysław Iwanicki to długoletni proboszcz parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Rawie Mazowieckiej.
Tablica na budynku szkoły "1939 - 1945 Ku czci Nauczycieli Ziemi Rawskiej poległych na wszystkich frontach II wojny światowej w walkach partyzanckich, rozstrzelanych, zamordowanych w więzieniach, obozach jenieckich i koncentracyjnych o wolność narodową i społeczną. W 25-lecie PRL Społeczeństwo Pow. Rawskiego i Oddział Pow. ZNP".
Sąd i prokuratura - ul. Kościuszki 17.
Piękny dom stylizowany na dworek szlachecki - ul. Kościuszki 14.
Urząd Gminy Rawa Mazowiecka - ul. Konstytucji 3 Maja 32.
Miejski Dom Kultury - ul. Krakowska 6.
Ulica Kościuszki nr 5 - siedziba wielu urzędów i instytucji.
W budynku mieści się m.in. Starostwo Powiatowe w Rawie Mazowieckiej.
Na ścianie obiektu znajduje się tablica z napisem "W hołdzie Powstańcom Styczniowym Oddziału płk. Antoniego Jeziorańskiego, którzy w dniu 4 lutego 1863 roku zdobyli Rawę paląc koszary wojsk rosyjskich. W 180. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego Starosta Rawski, Stowarzyszenia Wychowanków Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego w Rawie Mazowieckiej. Rawa Mazowiecka, 4.10.2013".
Plac Wolności.
Ochotnicza Straż Pożarna w Rawie Mazowieckiej - rok założenia 1882.
Tablica pamięci "Bogu na chwałę, ludziom na pożytek. W 115 rocznicę powstania Straży Ogniowej w Rawie Mazowieckiej założycielom, budowniczym Domu Ludowego, strażakom, którzy odeszli na wieczną wartę - w hołdzie za męstwo i ofiarność dla społeczeństwa. Druhowie strażacy. Rawa Mazowiecka dn. 04.05.1997 r.".
Rzeźba średniowiecznego woja i tablica pamięci na Placu Wolności.
"Bogu na chwałę, ludziom na pożytek. W 122 rocznicę powstania Straży Ogniowej w Rawie Mazowieckiej założycielom i strażakom, którzy odeszli na wieczną wartę w hołdzie za męstwo i ofiarność dla społeczeństwa. Druhowie strażacy Rawa Mazowiecka 10.09.2004 r.",
Starostwo Powiatowe na Placu Wolności 1.
W budynku pracuje m.in. Rada i Zarząd Powiatu Rawskiego.
Miejska Biblioteka Publiczna i remiza OSP Rawa Mazowiecka.
Kiedy tak robię zdjęcia na ul. Kościuszki, pozdrawiają mnie rawscy rowerzyści ! Szerokości panowie !!!
Portret Jana Pawła II w oknie biblioteki oraz słowa Papieża-Polaka z 1999 roku : "Biblioteka jest instytucją, która samym swoim istnieniem świadczy o rozwoju kultury".
Plac Piłsudskiego.
Ratusz Miejski - Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego 5.
W budynku na swoją siedzibę Urząd oraz Rada Miasta Rawa Mazowiecka.
Pamiątkowa tablica z najważniejszymi datami i wydarzeniami z historii Rawy Mazowieckiej.
Na Placu Piłsudskiego spotykam rowerzystów z miejscowości Księża Wola. Rozmawiamy kilka minut na tzw. rowerowe tematy. Pozdrowienia i do zobaczenia na szlaku !!!
Zabytkowy budynek przy Placu Piłsudskiego 4.
Plac Piłsudskiego 4 - Urząd Miasta, siedziba Straży Miejskiej.
Ukwiecony skwer przy Placu Piłsudskiego.
Krzyż na Placu Piłsudskiego.
Plac Piłsudskiego - pomnik Jana Pawła II.
Kościół św. Stanisława Biskupa Męczennika i Niepokalanego Poczęcia
Najświętszej Maryi Panny - Plac Piłsudskiego 9.
Dom Boży wybudowano na początku XVII wieku, jako kościół
przy kolegium Jezuitów. Ufundował go Paweł Wołucki,
biskup kujawski (jeden z mecenasów tego zakonu) w 1613 roku.
Trójnawowa murowana świątynia została wzniesiona w stylu tzw. baroku jezuickiego. Do jej wyposażenia należy siedem ołtarzy. Poświęcony
patronce świątyni ołtarz główny, ozdobiony rzeźbami świętych i
posiadający wyraźne cechy baroku, powstał w pierwszej połowie XVIII
wieku. Pozostałe sześć ołtarzy z wyraźnymi cechami barokowymi
poświęconych jest : Matce Bożej Nieustającej Pomocy, św. Stanisławowi
biskupowi, św. Ignacemu Loyoli, Matce Bożej Częstochowskiej, św.
Stanisławowi Kostce, św. Annie Samotrzeciej i Panu Jezusowi
Ukrzyżowanemu.
Tablica informacyjna z historią parafii. Wyposażenie wnętrz pochodzi głównie z XVIII wieku, reprezentuje epokę
późnego baroku - np. ołtarze, ambona. Warto zwrócić uwagę na gotycką
chrzcielnicę z brązu datowaną na XIV wiek.
Na ścianach kościoła umieszczone są pamiątkowe tablice : "Zwyciężyłaś. Zwyciężaj boś niepokalana. W 400-lecie kościoła Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Tablicę fundują mieszkańcy Rawy Mazowieckiej. Rawa Mazowiecka dnia 27 października 2013".
"Tu przebywała para królewska Jan Kazimierz Waza i Ludwika Maria wraz z dworem królewskim w AD 1665. Tablicę ufundowało Stowarzyszenie Wychowanków Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego w Rawie Mazowieckiej - 5.X.2012".
"Tu, w murach Kolegium Jezuickiego w latach 1650-1655 pobierał nauki Jan Chryzostom Pasek (1636-1701) autor słynnych Pamiętników. Tablicę ufundowało Stowarzyszenie Wychowanków Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego w Rawie Mazowieckiej w roku 2011".
Zabytkowy dom mieszkalny ul. Kilińskiego 4.
Dworek przy ul. Miłej 4.
Dom mieszkalny z drewnianą loggią - ul. Warszawska 10.
Kościół szpitalny p.w. św. Ducha, obecnie ewangelicko-augsburski - ul. Warszawska 12.
Pierwotnie była to kaplica szpitalna, ufundowana w latach 70. XIV wieku przez
Mikołaja Paczotkę, mieszczanina rawskiego. Przez długi czas przy kościele istniał szpital prowadzony przez benedyktynów.
Skromne wnętrze luterańskiej świątyni.
ul. Warszawska 14 - szpital św. Ducha.
Most na rzece Rylka przy ul. Warszawskiej.
Rylka to prawobrzeżny dopływ Rawki o długości 28,12 km.
Płynie w pobliżu m.in. miejscowości Rylsk Mały, Zuski, Niemgłowy, Ossowice, Głuchówek i wpada do Rawki w Rawie Mazowieckiej.
ul. Warszawska/Zamkowa Wola- dojazd do dróg wojewódzkich numer 707 i 725.
Przedszkole Miejskie nr 2 w Rawie Mazowieckiej ul. Zamkowa Wola 5 /dawny dworek szlachecki/.
ul. Jerozolimska - wiadukt DK nr 72.
ul. Skorupki 3 - klasztor Ojców Pasjonistów.
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Parafii św. Pawła od Krzyża w Rawie Mazowieckiej.
Parafia jest obsługiwana przez Ojców Pasjonistów. Obecny murowany kościół został zbudowany w roku 1790, a następnie dwukrotnie odnawiany.
Na fasadzie świątyni umieszczona jest figura Matki Boskiej z podpisem "O Matko nasza opiekuj się nami" oraz łaciński napis "Ecclesia Haec Fundata Anno Domini 1790. Renovata Vero Anno Domini 1852, 1925, 1956".
Historia kościoła i klasztoru - tablica informacyjna.
Tablica pamięci na ścianie klasztoru : "W hołdzie męczennikom hitlerowskich obozów zagłady, bł. O. Maksymiliana Maria Kolbe, jego zakonnych braci, więzionych w tym kościele w dniach 19-20 września 1939 r. w drodze do obozu w Amtitz (Łambinowice). Tablicę ufundowali współwięźniowie zrzeszeni w P.Z.W.P. Oddział Hamiilton Ontario w Canadzie. 1.VI.1980".
Przy kościele znajduje się Ogród Oliwny wybudowany wg projektu prof. Czesława Dźwigaja z Krakowa.
Prof. Dźwigaj jest m.in. autorem kilkudziesięciu pomników Jana Pawła II
rozmieszczonych na całym świecie (USA, Niemcy, Argentyna, Włochy), w
tym i w Mąkolicach - zobacz WYCIECZKA Nr 51.
Most na rzece Rawka przy ul.Łowickiej.
Rzeka Rawka ma długość 97,00 km i jest prawostronnym dopływem Bzury.
Jej źródła umiejscowione są w dwóch ramionach : Rawka Lewa wypływa na
wysokości 195 m n.p.m. w rejonie wsi Turbowice, natomiast Rawka Prawa wypływa na
wysokości 180 m n.p.m. w rejonie wsi Rewica.
Muzeum Ziemi Rawskiej - ul. Łowicka 26.
Restauracja "Pod Basztą" - ul. Zamkowa 1.
Most na rzece Rylka przy ul. Zamkowej.
Rzeka Rylka.
Tablica edukacyjna "Ruiny zamku Książąt Mazowieckich w Rawie Mazowieckiej".
Zamek wybudowany w latach 1355-1370, był rezydencją Książąt Mazowieckich, po włączeniu ziemi rawskiej do Korony - siedzibą starosty rawskiego, sądów grodzkich i archiwum, a po 1563 roku – miejscem przechowywania skarbu kwarcianego i więzieniem.
W latach
„potopu” szwedzkiego zamek uległ znacznemu zniszczeniu, został częściowo
odbudowany w 1789 r. Po III rozbiorze władze pruskie , dla uzyskania
taniego materiału budowlanego, rozebrały część murów.
Baszta Zamku Książąt Mazowieckich jest Oddziałem Muzeum Ziemi Rawskiej.
Obok zamku znajduje się boisko piłkarskie drużyny RKS "Mazovia" Rawa Mazowiecka.
Jatki miejskie przy ul. Mickiewicza.
W pierwszej połowie XIX wieku było to miejsce targowe służące do sprzedaży mięs.
Kamienice mieszczańskie przy ul. Polnej.
Tzw. "Polisz arkitekczer" - kolorowy dom z "akweduktami" przy ul. Mickiewicza.
Ulica Skierniewicka - dojazd do DK nr 72 i DW nr 707.
Zabytkowy drewniak przy ul. Skierniewickiej 7.
Ulica Jeżowska i torowisko kolei wąskotorowej.
Spoglądam na swój "Tajny plan zdobycia Rawy Mazowieckiej" i dochodzę do wniosku, że to by było na dzisiaj tyle ! Ale wrócę tutaj jeszcze nie raz !!!
Tablica wyjazdowa z Rawy Maz. przy ul. Jeżowskiej.
Skrzyżowanie z drogą krajową nr 72.
Witacz Rawy Mazowieckiej przy ul. Jeżowskiej i DK 72.
POWRÓT DO ŁODZI
Tablica informacyjna przy DK nr 72. Odległość do Brzezin 37 km, do Łodzi 57 km, do Konina 142 km. No to w drogę Mr SCOTT !
BAZY OBCYCH przy DK nr 72. ONI są wszędzie !!! 👽
Tablica wyjazdowa ze wsi Ścieki.
Auto-komis przy DK nr 72. Tuż za nim cała wataha trupiobladych wiatraków...
Ze stojącej nieopodal tablicy dowiaduję się, że "Farma Wiatrowa Ścieki o mocy 20 MW" została współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko.
Farma wiatrowa złożona jest z 11 turbin wiatrowych o mocy 2 MW każda. Potężne wiatraki zostały zamontowane w latach 2009-2012.
Tablica wjazdowa do wsi Soszyce.
Skrzyżowanie w Soszycach - w lewo na Boguszyce, w prawo na Skoczykłody.
Tablica informacyjna "Powiat Skierniewicki Gmina Głuchów" przy DK 72.
Zabytkowy kościół p.w. św. Wawrzyńca w Białyninie.
Kapliczka św. Rocha przy drodze krajowej nr 72 w Białyninie. Kapliczkę zbudowali mieszkańcy wsi w 1951 roku na pamiątkę zdarzeń, które miały tu miejsce.
Jak głosi podanie pewien chłop pracując na swoim polu wyorał obraz.
Przyniósł go więc do kościoła parafialnego, gdzie okazało się, że jest
to wizerunek świętego Rocha. Obraz pozostał w kościele. Jakże wielkie
musiało być zdziwienie ludzi, gdy po kilku dniach w niewyjaśnionych
okolicznościach obraz znów powrócił na pole. Wówczas zdecydowano o
zbudowaniu w tym miejscu kapliczki ku czci św. Rocha. Znajduje się na
niej napis „Święty Rochu módl się za nami 1951”.
Droga krajowa nr 72 w stronę Jeżowa.
Jeżów - kapliczka z 1900 roku.
Jeżów - zabytkowy układ urbanistyczny na dawnym rynku /obecnie al. 3 Maja/.
Ochroną konserwatorską objętych jest kilka drewnianych domów zbudowanych w XIX wieku.
Mury dawnego klasztoru Benedyktynów i jeżowski kościół p.w. św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny, który został dobudowany do nawy i łączy się z dawnym pobenedyktyńskim kościołem p.w. św. Andrzeja.
Ulica Łowicka i budynek dawnej remizy strażackiej. Na temat Jeżowa - zobacz koniecznie WYCIECZKĘ Nr 102 !
Skrzyżowanie z drogą wojewódzka nr 705 w Jeżowie (w prawo na Gzów, w lewo na Kołacin).
Stacja kolejowa Przyłęk Duży.
W centrum wsi Przyłęk Duży, znajduje się replika słynnego, łódzkiego pomnika "Kuferek Reymonta" - zobacz więcej WYCIECZKA Nr 162.
Wieś Stefanów w Gminie Rogów i "tabliczkowe" skrzyżowanie.
Rewelacyjna trasa rowerowa na odcinku Stefanów - Kobylin.
BAZY OBCYCH na kolorowych polach we wsi Kobylin. Kolejny raz potwierdza się rewolucyjna teoria Mr SCOTT'a - "ONI są wszędzie" !!! 👽
Piękna kapliczka w Kobylinie.
Ubojnia Drobiu "Piórkowscy" we wsi Koziołki.
Wola Cyrusowa i straszący od wielu lat dom "zameczek" (niedokończona inwestycja ocieplania ścian).
Udekorowany balonami z okazji wesela, wjazd do jednej z posesji w Woli Cyrusowej.
Kościół parafii starokatolickiej mariawitów p.w. Najświętszej Maryi Panny - zobacz więcej WYCIECZKA Nr 126.
Kolonia Wola Cyrusowa i skrzyżowanie z drogą na Lubowidzę i Dmosin. Początek Lasu Poćwiardowskiego i granica Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich.
Wóz bojowy Ochotniczej Straży Pożarnej w Lipce (więcej o Lipce - WYCIECZKA Nr 57).
Wieś Sierżnia i budowa nwej drogi dojazdowej na wiadukt nad autostradą A-1.
Nowa nawierzchnia drogi na odcinku Sierżnia - Stare Skoszewy.
Para rowerzystów na trasie ze wsi Byszewy do Plichtowa.
Trudny podjazd w Plichtowie - nachylenie 11% !
Nowosolna i baner z napisem "Power Team" przy ul. Brzezińskiej.
ZAKOŃCZENIE WYCIECZKI
Wycieczkę kończę pod gmachem Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina, która znajduje się przy ul. Narutowicza 20. Znajdują się w nim panoramiczne windy, szklane ściany, eliptyczne klatki
schodowe oraz podziemny garaż. Sala koncertowa liczy ponad 650 miejsc, a
znajdująca się pod ziemią sala kameralna może pomieścić 120 osób.
Protoplastą Filharmonii była, powstała w 1915 roku, Łódzka Orkiestra Symfoniczna. Jest to instytucja kultury Samorządu Województwa Łódzkiego i podlega Marszałkowi Województwa Łódzkiego.
Na ścianie obiektu zawieszona jest tablica z informacją dot. wykonania i montażu organów w Filharmonii. Operacja ta została częściowo sfinansowana z funduszy europejskich (całkowita wartość projektu – 11.628.837,97 zł, dofinansowanie w kwocie – 2.454.000 zł).
Przy okazji oglądam całkiem nową ulicę Narutowicza, której remont rozpoczął się w 2013 roku, kiedy to wymieniono nawierzchnię od ul. POW do ul. Sienkiewicza. Na skwerze na rogu Narutowicza i Sienkiewicza posadzono 7 drzew, ozdobne krzewy i kwiaty. Pojawiły się też nowe meble miejskie (ławki, kosze na śmieci, itp).
Przejechałem dziś blisko 160 km i jestem bardzo zadowolony, bo wreszcie zwiedziłem całą Rawę Mazowiecką ! Oczywiście wrócę tam jeszcze, bo przecież muszę dokładnie poznać cały Powiat Rawski, jego atrakcje i najważniejsze miejscowości 😀
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz