Blog ma na celu popularyzowanie rowerowych wycieczek po Łodzi, regionie łódzkim i okolicach. Znajdziesz tu opis trasy, zdjęcia miejsc, ludzi i zdarzeń oraz krótkie filmy.
Miasto Łódź i województwo łódzkie są naprawdę piękne !
Zobaczysz, że "ONI są wszędzie", wszystko się łączy i odbija w tablicach !
Zachęcam do czynnego wypoczynku i powodzenia na trasach !!!

WYCIECZKA Nr 217 "Swoboda"

TRASA  :  Łódź (al.Piłsudskiego, Piotrkowska, al.Schillera, Plac Komuny Paryskiej, Sienkiewicza, Traugutta, Skwer Związku Strzeleckiego "Strzelec", Plac 4 czerwca 1989 roku, Wschodnia, Północna, Nowomiejska, Zgierska, Kościelna, Łagiewnicka, Okólna, Przyklasztorze) - Nowe Łagiewniki - Smardzew - Glinnik - Siedlisko - Wołyń - Podole - Marcjanka - Szczawin - Szczawin Mały - Cyprianów - Biała - Swoboda - Jasionka - Dębniak - Rosanów - Dąbrówka Wielka - Zgierz - Łódź (Zgierska, gen.Okulickiego, 11 Listopada, al.Włókniarzy, Drewnowska, al.Unii Lubelskiej, Park im.J.Piłsudskiego, Konstantynowska, Legionów, al.Włókniarzy, 6 Sierpnia, Żeligowskiego, Legionów, Gdańska) 
[10.11.2013. -  72,6 km, 21,5 km/h, 3:22:00 h] 
ZDJĘCIA                 FILMY
Mr SCOTT jedzie do ... Swobody !!! Trasa WYCIECZKI Nr 217 (-:
Początek listopada nie był zbytnio łaskawy... Kiepska pogoda i mnóstwo różnych spraw do załatwienia sprawiły, że Mr SCOTT nie mógł zaznać rowerowej wolności i niczym nie skrępowanej swobody. Ale wreszcie dziś, w przedświąteczny poniedziałek, ruszam na niepodległościową wycieczkę ! 
Zaczynam na ul.Wólczańskiej 31/33, przed perłą światowej secesji - willą Leopolda Kindermanna.
Naprzeciwko stoi fantastyczna willa wzniesiona w latach 1911-1912, dla córki Leopolda Kindermanna - Eleonory. Swoją bryłą architektoniczną oraz zdobieniem, reprezentuje późną secesję. Obecnie w jej murach funkcjonuje Miejskie Przedszkole Nr 54.
Jadę po ul.Wólczańskiej do skrzyżowania z ul.Andrzeja Struga. Znajduje się tam czteropiętrowy budynek usługowo-handlowy, który został wyremontowany w 2008 roku. Ma tutaj swoją siedzibę m.in. "Compensa" Towarzystwo Ubezpieczeń S.A.Vienna Insurance Group Oddział w Łodzi.
Kieruję się do al.Mickiewicza, gdzie od początku listopada zaczął się remont łódzkiej trasy W-Z. Pracami drogowo-torowymi objęty ma być jej odcinek od al.Włókniarzy do ul.Kilińskiego.
 Nowa arteria ma być skończona do końca września 2015 roku. Przebudowa trasy W-Z spowodowała rewolucyjne zmiany w ruchu w centrum miasta !
Na al. Mickiewicza i Piłsudskiego, na odcinku od Żeromskiego do Kilińskiego, przejezdny będzie tylko jeden pas ruchu w każdą stronę. Samochody osobowe będą musiały skręcać w najbliższą przecznicę w prawo. Jazda na wprost będzie dozwolona tylko dla autobusów MPK.
Mr SCOTT robi szybki rekonesans po śródmieściu, aby zobaczyć jak najwięcej i ocenić, co się zmieniło. Wyjeżdżam na wyremontowany fragment ul.Piotrkowskiej. Na odcinku od al.Mickiewicza do ul.Nawrot, nadal stoją rzeźby przedstawiające Juliana Tuwima.
Z ul.Piotrkowskiej skręcam w ul.Traugutta. Jadę pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego. Jutro obchodzić będziemy Narodowe Święto Niepodległości i Mr SCOTT tradycyjnie już, poświęca temu wydarzeniu konkretną wycieczkę. Zobacz np. WYCIECZKĘ Nr 49.
Pomnik odsłonięty został w 1997 roku, na znajdującym się u zbiegu ulic Kilińskiego i Traugutta, skwerze im. Związku Strzeleckiego "Strzelec".
Główny element – pomnik marszałka, składa się z cokołu, na którym ustawiona jest figura Piłsudskiego. Ukazany jest on w pozycji stojącej, wsparty na szabli; ubrany w mundur, płaszcz i czapkę.

Autorem rzeźby jest łódzki artysta Zbigniew Władyka.
Na podstawie pomnika umieszczone zostały wszelkie informacje na temat budowy i darczyńców, którzy przyczynili się do jego powstania. "W sposób szczególny fundusz budowy wzbogacili" :
"Wojewódzki Komitet Walk i Męczeństwa, Rada Miejska, Zarząd Miasta, NSZZ "Solidarność", Polskie Porozumienie Obywatelskie, Szkoła Podstawowa im. 24 Lutego 1863 roku z Dobrej, Parafia Ewangelicko-Augsburska p.w. św.Mateusza, Apteka "Pod Białym Orłem".
"Narodowy Bank Polski, Bank Handlowy S.A., Bank Przemysłowo-Handlowy, Powszechny Bank Gospodarczy, Browary Łódzkie S.A., Casino Centrum Sp. z o.o., Centrala Produktów Naftowych "CPN", Dom Jubilerski "A&A", Arkadiusz Majsterek, Przedsiębiorstwo Turystyczne "Łódź".
"Drukarnia Wydawnictw Naukowych, "Dziennik Łódzki", "Express Ilustrowany", Fabryka Kosmetyków "Pollena Ewa", "Forma" S.A., Izba Notarialna, Łódzki Zakład Energetyczny, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne Sp. z o.o."
"PPHU "Misvita" Sp. z o.o., "Próchnik" S.A., "Rexpot" Sp. z o.o., Przedsiębiorstwo "Unidro" S.A., wydawnictwo Naukowe PWN, Zakład "Motoszlif", Teresa i Marian Urbanek, Maria i Zenon Chiżyńscy, Urszula i Zbigniew Domżałowie".
"Prof. dr. hab. Dariusz Górecki, Krzysztof Noworyta, Gabriel Badechowicz, Henryk Panusz, ks. Roman Jan Pawlas z Tomaszowa Mazowieckiego, Andrzej Maria Poniatowski, Krystyna i Andrzej Rybaccy, Helena Skrzydlewska, Lucjan Muszyński".
"Pomnik Józefa Piłsudskiego odsłonięty 3.V.1997 r. autorstwa Zbigniewa Władyki powstał w latach 1990-1997 z ofiarnych składek Mieszkańców łodzi i Ziemi Łódzkiej. budowę pomnika prowadził Społeczny Komitet Pamięci Józefa Piłsudskiego w Łodzi".
Jak wszyscy dobrze wiemy, Józef Piłsudski był w latach 1918–1922 Naczelnikiem Państwa Polskiego i pierwszym Marszałkiem Polski. To wybitny przywódca obozu sanacji, który po przewrocie majowym w 1926 roku, był dwukrotnie premierem Polski (1926–1928 i 1930). Wywarł decydujący wpływ na kształt polityki wewnętrznej i zagranicznej II RP.
W listopadzie 2007 roku tuż obok pomnika, ustawiono ośmiometrowe, biało-czerwone maszty z trzema orłami : strzeleckim, legionowym oraz Wojska Polskiego II Rzeczypospolitej.
Orły z brązu wykonała córka rzeźbiarza – Zofia Władyka-Łuczak.
Skwer Związku Strzeleckiego "Strzelca" to teren, który obecnie znajduje się przed budynkiem Łódzkiego Domu Kultury.
Monumentalny pomnik Naczelnika, zwrócony jest frontem do ul.Traugutta.
Przy ul.Traugutta 18 znajduje się Dom-Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego. Od 1953 roku mieści się w nim Łódzki Dom Kultury.
Modernistyczny obiekt wybudowano w latach 1935-1939, wg planów architektonicznych Wiesława Lisowskiego.
Pierwotnie w jego wnętrzach, zaraz po otwarciu znalazły siedzibę organizacje kombatanckie i niepodległościowe. 
Przed głównym wejściem ustawiony jest pomnik „Zaczarowanego Ołówka", który wchodzi w skład szlaku turystycznego "Łódź Bajkowa". Z tej serii oglądałem już pomnik Misia Uszatka na ul. Piotrkowskiej, Pingwina Pik-Poka pod aquaparkiem Fala oraz Kota Filemona i Bonifacego pod Muzeum Kinematografii.
Rzeźba bohaterów filmu "Zaczarowany ołówek", została stworzona wg pomysłu postaci scenarzysty Adama Ochockiego oraz plastyka Karola Baranieckiego. Dzieło wykonali artyści - Marcin Mielczarek i Magdalena Walczak. Pomnik został odsłonięty podczas 2. edycji "Se-ma-for Film Festival" w 2011 roku.
Na terenie ŁDK działa wiele placówek kulturalnych, teatry oraz popularne kino posiadające dwie sale. Jest to kino studyjne "Szpulka" oraz kino "Kameralne".
Wnętrze popularnego ŁDK-u poddane zostało gruntownemu remontowi. Inwestycję o wartości 6.067.806 złotych zakończono w 2012 roku. Przebudowa została sfinansowana ze środków Unii Europejskiej oraz z budżetu samorządu województwa łódzkiego.
Ale jeszcze wcześniej, bo w latach 80-tych XX wieku budynek rozbudowano. Projekt przygotowała pracownia "Miastoprojekt" pod kierownictwem Jerzego Kurmanowicza. Nawiązując do przedwojennej wizji, dobudowano skrzydła północne i zachodnie oraz przedłużono południowe. 
Uzyskano w ten sposób zamknięty prostokąt z wewnętrznym dziedzińcem. Elewację obłożono płytami z jasnego piaskowca.
Kieruję się teraz do ul.Narutowicza i skręcam w ul.Wschodnią. Ta jednokierunkowa arteria, wytyczona została w 1821 roku przy organizacji Osady Sukienniczej. Nazwano ją tak dlatego, gdyż wyznaczała jej wschodnią granicę.
W 1928 roku z okazji dziesiątej rocznicy wskrzeszenia Polski, zmieniono jej nazwę na Józefa Piłsudskiego. Na ścianie kamienicy zawieszona jest pamiątkowa płyta z napisem "Od 1928 r.do 1939 r. ul.Józefa Piłsudskiego".
Jadę po ul.Wschodniej za skrzyżowanie z ul.Pomorską. Stoi tam trzypiętrowa kamienica czynszowa, w której mieszkał i ukrywał się Józef Piłsudski.

Na ścianie budynku zawieszona jest pamiątkowa tablica odlana z brązu, na której znajduje się popiersie Naczelnika Państwa Polskiego. Tablicę odsłonięto w 1981 roku.
Umieszczono na niej inskrypcję o treści : "Józef Piłsudski zamieszkał w tym domu w 1899 r. Tu redagował i drukował organ PPS "Robotnik". Aresztowany 21.II.1900 r." oraz słynne słowa Naczelnika "Być zwyciężonym i nie ulec, to zwycięstwo".
15 lipca 1899 roku Józef Piłsudski poślubił Marię z Koplewskich Juszkiewiczową. Była to aktywna działaczka PPS zwana przez członków partii "Piękną Panią". W październiku małżonkowie przyjechali do Łodzi i pod zmienionym nazwiskiem, jako państwo Dąbrowscy, zamieszkali w kamienicy przy ul. Wschodniej 19.
Piłsudski prowadził tutaj tajną drukarnię, która wydawała konspiracyjne pismo o nazwie "Robotnik".
Mieszkanie zajmowane przez Piłsudskiego, znajdowało się w oficynie, na pierwszym piętrze kamienicy.
W nocy z 21 na 22 lutego 1900 roku, obydwoje zostali aresztowani przez tajną policję polityczną imperium rosyjskiego tzw. "Ochranę", której zadaniem było tropienie przeciwników władzy (zobacz więcej).
Z ul.Wschodniej przemieszczam się na północ miasta. Aby się z niego wydostać, jadę często wykorzystywanym traktem, czyli po ul.Łagiewnickiej.

Przy skrzyżowaniu z ul.Okólną znajduje się parkur Łódzkiego Klubu Jeździeckiego (zobacz WYCIECZKA Nr 165). Mr SCOTT zauważa tam pięknego konika, który do złudzenia przypomina kasztankę Marszałka Piłsudskiego (-;


Z ul.Okólnej wyjeżdżam na drogę krajową nr 71. Dalej przez Nowe Łagiewniki do Smardzewa. Przy skrzyżowaniu z drogą do Maciejowa, stoi przedwojenny, drewniany dom z podwyższonym poddaszem.
Zjeżdżam w dolinę rzeki Czerniawka. Przy moście znajduje się malowniczo położony staw.
Jest to zbiornik małej retencji w miejscowości Smardzew. Z tablicy zawieszonej na pomoście, dowiadujemy się, że "Remont mnicha MnM-4 zrealizowano przy pomocy środków finansowych Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi".
Rzeka Czeniawka to lewobrzeżny dopływ Moszczenicy, która wraz z rzeką Dzierżązną wpada do niej w pobliżu wsi Kotowice. Długość rzeki wynosi 16,2 km.
Jej źródła znajdują się w rejonie wzgórz Łagiewnickich. Dokładnie po zachodniej stronie drogi przebiegającej przez Łagiewniki Nowe, na północ od ulic Prostej i Piętnastki.
Pedałujemy pod górkę do osady Samotnik. Potem wiecznie dziurawą drogą, do przejazdu kolejowego w Glinniku.
W dniu 9 czerwca 2013 roku, został tu oddany do eksploatacji przystanek Glinnik Wieś. Znajduje się on w odległości ok. 1 km od peronów starej stacji Glinnik. Posiada jeden peron jednokrawędziowy długości 150m, wraz z parkingiem samochodowo-rowerowym.

Za torami skręcam w lewo w ul.Nadrzeczną i jadę wzdłuż stawów i rzeki Czerniawka.
Skręcam w ul.Spokojną do wsi Siedlisko.
Jadę w kierunku wsi Dąbrówka i mijam bardzo charakterystyczną miejscówkę o nazwie "Rancho Moana". Jest to dacza jednego z mieszkańców Zgierza, na której aż roi się od różnego rodzaju gadżetów wykonanych z drewna. Są siedziska, pieński i totem z kołem ratunkowym. Wszystko utrzymane w nadmorskim klimacie. 
Na murze murowanej przybudówki, umieszczona jest plansza z napisem "Zgierz żąda dostępu do morza". Oczywiście Mr SCOTT popiera taką petycję (-:
Wieś Siedlisko wchodzi w skład sołectwa Glinnik. Położona jest na wyżynnych terenach Powiatu Zgierskiego.
Za Siedliskiem odbijam na północ do wsi Wołyń.
Trakt przez Wołyń na Szczawin, to na pewno jedna z najbardziej atrakcyjnych tras rowerowych w okolicach Łodzi !
Akurat o tej porze roku, pola uprawne obsiane są żółto-zieloną gorczycą. Widok  jest naprawdę imponujący !
Na początek trzeba wjechać na dość spore wzniesienie - około 180 m m.p.m. Jest to niezwykle popularna trasa rowerowa, gdzie często można spotkać wielu miłośników dwóch kółek.

Skoro jest duże wzniesienie, to oczywiście muszą tutaj być BAZY OBCYCH...
Nie wiadomo dokładnie kiedy to się stało, ale wcześniej ich tutaj nie było... Któregoś dnia ONI wystawili na wzgórzu trzy stalowe maszty, zamontowali do nich ogromne skrzydła i teraz już nic nie będzie takie samo jak kiedyś...  
Kto zdoła ich powstrzymać ?

Po sesji zdjęciowej ruszam na fantastyczny zjazd przez całą wieś Wołyń.

Błyskawicznie docieram do boiska piłkarskiego w Szczawinie.
Skręcam w prawo i jadę do skrzyżowania z jesionową aleją w Glinniku. Jest to aleja uznana za pomnik przyrody. Wzdłuż drogi rośnie 73 drzew, w tym 15 buków.
Skręcam w lewo do wsi Podole.

Całkiem swobodnym tempem przejeżdżam przez Podole i mini-osadę o nazwie Marcjanka. Za przejazdem kolejowym skręcam wprost do wiaduktu pod autostradą A-2.
Na murach wiaduktu znajdują się kolorowe graffiti, które oglądałem m.in. podczas WYCIECZKI Nr 98.
Jadę piaszczystą drożyną do szosy na linii Szczawin-Swędów. Dalej w lewo przez tory kolejowe i w prawo do Szczawina Małego.
Przejeżdżam przez wieś i las szczawiński do Cyprianowa. Dalej prosto do wsi Biała, gdzie znajduje się zabytkowy kościół parafialny p.w. świętych Piotra i Pawła.  
Świątynię poznałem dobrze podczas WYCIECZKI Nr 40. Nad wejściem do kruchty zawieszony jest zabytkowy krzyż z XVII wieku.
Na placu przykościelnym ustawiony jest drewniany krzyż oraz tablica z wiadomościami na temat parafii.
Na tyłach świątyni umieszczone są dwie pamiątkowe tablice, wystawione dla uczczenia odzyskania przez Polskę niepodległości państwowej. 
Pierwsza ufundowana została 11 listopada 1928 roku, przez Młodzież szkoły i Koło młodzieży w Białej z okazji 10-tej rocznicy.
Druga została ufundowana w 1968 roku : "W 50 rocznicę rocznicę Niepodległości w hołdzie Bohaterom - Parafianie Białej".
Spod kościoła jadę w stronę budynków OSP w Białej. Naprzeciwko remizy znajduje się postument z popiersiem Józefa Piłsudskiego i tablicą pamiątkową z okazji 70-tej rocznicy "Cudu nad Wisłą". Wówczas to wojska polskie rozgromiły armię bolszewicką.

Na cokole umieszczone są tablice z napisem "Twórca Legionów, Naczelnik Państwa Polskiego Józef Piłsudski. W 70 rocznicę Cudu nad Wisłą. Mieszkańcy Parafii Biała 1990".
Wyjeżdżam na drogę wojewódzką nr 702 i jadę na północ. Przed mostem na rzece Czerniawka, skręcam na zachód w ul.Piaskową. Następnie w prawo w piaszczystą drożynę, która biegnie wzdłuż lasu.
Po chwili dojeżdżam do mostu na rzece Dzierżązna.
Swój początek Dzierżązna bierze w źródlisku w Rudunkach, nieco powyżej kąpieliska w Malince koło Zgierza.
Jedynym większym dopływem Dzierżąznej jest rzeczka Ciosenka, która ma swoje źródła we wsi Ciosny, w źródlisku położonym na północ od Rosanowa. Dzierżązna jest zaliczana do najczystszych rzek regionu łódzkiego.
Parę metrów za mostem, rozpoczyna się terytorium wsi Swoboda. Jej nazwa pasuje jak ulał do mojej niepodległościowej wycieczki (-:

Swoboda jest niewielką osadą, która wchodzi w skład sołectwa Dzierzązna - zobacz WYCIECZKA Nr 59.
Niestety droga we wsi nie ma utwardzonej nawierzchni. Przy rozjeździe prowadzącym do Dzierząznej, znajduje się duże gospodarstwo. Prowadzona jest w nim hodowla strusi.
Przez wieś przebiega wąska droga, wzdłuż której ustawione są domy i gospodarstwa mieszkańców.
W Swobodzie mieszka obecnie około 40 osób, które utrzymują się głównie z pracy na roli. Naprzeciwko zabudowań rozciągają się łąki i pastwiska.
Przy jednym z gospodarstw znajduje się pensjonat dla koni.
Koniki pasą się na zielonej łące, ptaszki świergolą, bzyczą owady, jest tu pięknie i cicho jak makiem zasiał ! To idealne miejsce do aktywnego wypoczynku (-:
Przejeżdżam przez wieś i oglądam przydrożne zabudowania, które czasy swojej świetności mają dawno za sobą. Swoboda to miejsce pełne spokoju i harmonii.  
Poruszam się na zachód, w stronę dużego skupiska drzew i niewielkiej polany, którą ogrodzono drewnianym parkanem.
Miejscowa społeczność utworzyła tutaj "Zakątek rekreacyjny we wsi Swoboda". Z tablicy informacyjnej dowiadujemy się, że "Latem 2010 roku Grupa Odnowy Wsi Swoboda uporządkowała to miejsce wspólnymi siłami naszej społeczności dla celów rekreacyjnych wszystkich mieszkańców jak i osób przyjezdnych. Projekt został finansowo wsparty przez Urząd Gminy Zgierz".
W zakątku wybudowano zadaszoną wiatę oraz ustawiono betonowy krąg, służący do rozpalenia grilla.
Mr SCOTT poczuł się tutaj bardzo swobodnie (-:
Jedna z działek we wsi, oferowana jest do sprzedaży. Dominują tu ziemie o słabej bonitacji gleby, wśród których przeważają grunty V klasy.
Kieruję się do piaszczystego przecięcia się dróg. Jadąc w prawo - na północ, można dojechać przez las do wsi Bądków. Kierując się na lewo, trafimy do Dzierżąznej.
Przed skrzyżowaniem ustawiona jest tablica wjazdowa do Swobody.
Po przeciwnej stronie stoi ogromny krzyż, który otoczony jest żeliwnym płotkiem.
Do krzyża przytwierdzony jest medalion przedstawiający Matkę Boską z Dzieciątkiem Jezus oraz płyta z wizerunkiem Jana Pawła II.  Z relacji najstarszych mieszkańców wiadomo, że w tym miejscu już od końca XIX wieku stała kapliczka. Przed II wojną światową była murowana z cegły. Odbywały się tu msze polowe, wspólne modlitwy oraz spotkania mieszkańców.
Lata wojny nie oszczędziły tego Świętego Miejsca i na początku wojny hitlerowcy rozebrali kapliczkę, aby uniemożliwić spotkania społeczności polskiej w swoich miejscach kultu religijnego i stłamsić ruch patriotyczny. Zaraz po zakończeniu wojny, mieszkańcy Swobody postawili drewniany krzyż w tym samym miejscu.
W późniejszych latach 80. XX wieku, mieszkańcy wspólnymi siłami i z własnych środków postawili w miejscu drewnianego stalowy krzyż. W czerwcu 2009 roku dzięki staraniom mieszkańców Swobody uzyskano środki z Gminy Zgierz, przy pomocy których społecznymi siłami odnowiono krzyż i plac wokół niego. Do dnia dzisiejszego, raz w roku odbywają się tutaj Nabożeństwa Majowe odprawiane prze Księdza Proboszcza Parafii w Białej. Historia tego miejsca została spisana i udostępniona na niewielkiej tablicy, która stoi obok krzyża.
Dzięki walorom przyrodniczym, tj. ukształtowaniu terenu, bogactwu przyrody oraz klimatowi, wieś Swoboda została zaliczona do Obszaru Krajobrazu Chronionego Gminy Zgierz. Warto wybrać się tutaj na rowerową wycieczkę, poczuć się lekko, nawet swobodnie i odetchnąć świeżym, wiejskim powietrzem (-:
Z Swobody pedałuję do Dzierżąznej. Następnie na północ, przez Małą Jasionkę do wsi Jasionka. Po dojechaniu do rozwidlenia dróg z krzyżem, skręcam na zachód, co pokazuje Mr SCOTT (prosto do Katarzynowa).
Pomykam bystro przez osadę Jasionka.
Szybko docieram do kolejnego skrzyżowania z murowaną kapliczką. Skręcam w lewo w ul.Malczewskiego.
Jadę ponad 7 minut przez letniskową osadę o nazwie Dębniak, do drogi na linii Kania Góra-Dzierżązna.
Skręcam na chwilę na wschód, ale już po kilku metrach odbijam na południe - do Koloni Ciosny.
Podjeżdżam na wiadukt nad autostradą A-2.
Chwila przerwy i obserwacja pędzących samochodów. Auta mkną z prędkością ponad 100 km/h ! Ale dziś na trasie ruch jest niewielki.
Wyjeżdżam na ul.Konopnickiej i docieram do skrzyżowania, przy którym znajduje się kaplica w Rosanowie (podlega pod parafię Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Białej).
Przedzieram się przez Rosanów po ul.Głównej do ul.Długiej. Dalej w lewo w ul. Teresy, przez osadę o nazwę Wymokłe. Droga w tych okolicach woła o pomstę do nieba ! Nawierzchnia wygląda jak po bombardowaniu ! Są w niej dziury wielkości siodełka rowerowego )-:
Jadę w stronę drogi wojewódzkiej nr 702. Przy skrzyżowaniu stoją opuszczone i zdewastowane obiekty gospodarcze.
Znajdowała się tu kiedyś Rolnicza Spółdzielnia Wytwórcza "Srebrna Dąbrówka" produkująca wyroby garmażeryjne.

Przejeżdżam przez ruchliwą trasę do ul. Kościelnej w Dąbrówce Wielkiej (zobacz WYCIECZKA Nr 148). Potem jadę na północ po ul.Głównej, wprost do ośrodka wypoczynkowego w Malince k/Zgierza.
 
Po chwilach relaksu nad wodą, pedałuję raźno do Zgierza. Szybko przejeżdżam po DW nr 702, do skrzyżowania ul.Piątkowskiej z ul.Łęczycką. Jest stamtąd świetny widok na zespół zabytkowych budynków Łaźni Miejskiej przy ul.Łęczyckiej 24.
Na ścianie narożnej kamienicy przy ul.Łęczyckiej 22, znajduje się wielki baner reklamowy łódzkiej Manufaktury. Jest na nim sylwetka smukłej rowerzystki. 
Mr SCOTT ? Kiedy pojedziesz na wycieczkę z jakąś koleżanką ? Yyyyy.... No nie wiem )-:
Jadę po ul.Łęczyckiej do Placu Jana Pawła II.
Na rynku Starego Miasta ustawiony jest pomnik "Jeża ze Zgierza". Jeż jest postacią autentyczną z bajki pt: "Przygody jeża spod miasta Zgierza" autorstwa polskiej poetki Wandy Chotomskiej.
Na budynku Urzędu Miasta Zgierza, umieszczone są trzy pamiątkowe tablice
Poznałęm je dokładnie podczas WYCIECZKI Nr 148.
Po lewej stronie zawieszona jest tablica pamięci matki Marszałka Józefa Piłsudskiego - Marii z Billewiczów Piłsudskiej. Na płycie z czarnego granitu widniej jej portret, daty 1842-1884 oraz dedykacja o treści "Tej której wielki syn złożył swe serce w hołdzie Marjii z Bilewiczów Piłsudskiej, uosobieniu cnót Matek Polek, które dały Ojczyźnie pokolenie bojowników o niepodległość - w Dniu Matki ofiarują w hołdzie zgierzanie. 30.V.1937".

Późno się robi i pora wracać ze Zgierza do Łodzi ! Przemykam drogami rowerowymi po ul.Zgierskiej i al.Włókniarzy, do skrzyżowania z ul.Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus.
Dalej cały czas prosto do skrzyżowania z ul.Pojezierską. Już z daleką są widoczne kominy elektrociepłowni EC-3.
Z al.Włókniarzy skręcam w prawo w ul.Drewnowską. Potem w al.Unii Lubelskiej i docieram do Parku na Zdrowiu. To największy zieleniec Łodzi, który nosi imię Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Z parku kieruję się na Stare Polesie. Przy ul. 6 Sierpnia 84/86 znajduje się Urząd Skarbowy Łódź Polesie.

Na ścianie budynku zawieszona jest duża tablica z czarnego granitu. Dowiaduję się z niej, że "W tym budynku stacjonowały jesienią 1914 r. przybyłe z frontu oddziały Legionów Polskich : * II batalion 1. pułku piechoty Legionów dowodzony przez majora Mieczysława Norwid-Neugebauera !18-27.X.1914), * szwadron ułanów przy tym pułku dowodzony przez rotmistrza Władysława Belinę-Prażmowskiego (16-21.X.1914; jeden pluton szwadronu - do 27.X.1914 r.). Z rozkazu Józefa Piłsudskiego, również tutaj, od 14.X.1914 r. formowały się nowe, łódzkie ochotnicze oddziały Legionów. Stąd wszystkie stacjonujące tutaj oddziały wyruszyły na szlak bojowy budzić czynem wojennym Polskę do zmartwychwstania i 18.XII.1914 r. weszły W Nowym Sączu w skład I Brygady Legionów".
Tablica ta została poświęcona "Żołnierzom Niepodległości w 90. rocznicę" i odsłonięto ją w dniu 19 października 2004 roku z inicjatywy Związku Legionistów Polskich i Ich Rodzin Oddział Łódzki. Związek kontynuuje dzieło Związku Legionistów Polskich, istniejącego w latach 1922-1939. Po wojnie Związek został zdelegalizowany. W 1999 roku powołano na jego fundamencie Związek Legionistów Polskich i Ich Rodzin. Jego siedziba znajduje się w Łódzkim Domu Kultury przy ul. gen. R. Traugutta 18.
Ta część Starego Polesia związana jest bardzo mocno z historią Legionów Polskich i walką o niepodległość Polski. Z ul. 6 Sierpnia kieruję się do skrzyżowania ulicy Żeligowskiego z al. 1 Maja. Znajduje się tam ogromny gmach dawnych koszar im. Józefa Piłsudskiego 28 pułku Strzelców Kaniowskich. Pułk stacjonował w tym miejscu w latach 1921-1939. W okresie II wojny światowej w budynku mieścił się szpital dla rannych żołnierzy.

Obecnie w zabytkowym budynku przedwojennych Koszar im. J.Piłsudskiego, ma swoją siedzibę Uniwersytet Medyczny oraz Muzeum Uniwersytetu Medycznego w Łodzi (dawne Muzeum Polskiej Wojskowej Służby Zdrowia), które zostało otwarte w 1972 roku.
Następnie jadę do skrzyżowania ulicy Gdańskiej z ul.Legionów, której nazwa upamiętnia oczywiście Legiony Polskie.
Przy ul.Gdańskiej 13 znajduje się Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi. Placówka powstała w 1959 pod nazwą "Muzeum Historii Ruchu Rewolucyjnego". W obecnej siedzibie funkcjonuje od 16 października 1960 roku. Budynek powstał w roku 1884-1885 z przeznaczeniem na więzienie. Trafiali tu przeważnie członkowie partii "Proletariat", oskarżeni przez władze carskie o przestępstwa państwowe.
Na ścianie dawnego więzienia, zawieszona jest pamiątkowa tablica z napisem "Tu był więziony w roku 1900 Józef Piłsudski".
Ruszam na ostatnią prostą niepodległościowej wycieczki. Jadę po ul.Gdańskiej do skrzyżowania z ul.Kopernika. Znajduje się tam gmach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka J.Piłsudskiego. Bibliotekę powołano do życia w w dniu 11 października 1917 roku. Wówczas mieściła się przy ul.Piotrkowskiej 150.

Biblioteka jest placówką sprawującą opiekę i nadzór merytoryczny nad siecią bibliotek samorządowych Łodzi i województwa łódzkiego. Mr SCOTT zaczynał w tym miejscu WYCIECZKĘ Nr 75.
Przed jej wejściem zawieszona jest tablica z napisem "Włodzimierz Pferiffer Księgarz łódzki 1890-1941".
Mr SCOTT zademonstrował dziś spontaniczną trasę, podczas której oprócz aktywnego wypoczynku, mogłem poznać przede wszystkim strefy związane z historią walk o niepodległość państwową naszego kraju. Okazuje się, że w Łodzi i regionie łódzkim jest mnóstwo takich miejsc. 
Tak więc i TY Czytelniku ruszaj na szlak ! Wyzwól się z kajdanów nudy i zniewolenia, znajdź swoją drogę do niepodległości ! 
Niech żyje rowerowa wolność ! Wolność i Swoboda (-:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Blog zdobył uznanie :
- Centrum Informacji Turystycznej Urzędu Miasta Łodzi i polecany jest w zakładce "Ciekawe strony".
- Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Łódzkiego i polecany jest na Portalu Turystycznym Województwa Łódzkiego.
- Towarzystwa Ochrony Krajobrazu w Łodzi i polecany jest w zakładce "Ciekawe strony".
Copyright © 2014 Mr SCOTT jedzie do... (-: , Blogger