Blog ma na celu popularyzowanie rowerowych wycieczek po Łodzi, regionie łódzkim i okolicach.
Znajdziesz tu zdjęcia, filmy, opisy tras i ślady GPS.
Miasto Łódź i województwo łódzkie są naprawdę piękne ! Zobaczysz, że "ONI są wszędzie", wszystko się łączy i odbija w tablicach ! Zachęcam do czynnego wypoczynku i powodzenia na trasach !!!
Mr SCOTT jedzie do... wsi Łanięta ! Trasa WYCIECZKI Nr 461.
Tegoroczny luty jest wyjątkowy ! Przez cały miesiąc utrzymywała się wiosenna pogoda i wykorzystałem te sprzyjające warunki na max'a ! Dziś ruszam na dziesiątką wycieczkę i będzie to ostatnia przejażdżka w drugim semestrze bieżącego roku 🚲
Rozpoczynam na ul. Piotrkowskiej, która w sobotni poranek jest kompletnie pusta !
Dojeżdżam do Placu Wolności, gdzie umówiłem się z rowerowymi kolegami : Konradem "Siwym koniem" i Bernardem. To będzie nasza druga wycieczka w takim składzie osobowym. Pierwszą przejażdżkę zaliczyliśmy dwa tygodnie temu - zobacz WYCIECZKA Nr 456.
NA TRASIE DO WSI ŁANIĘTA
Trasę wycieczki obmyślił Konrad i zaproponował, że pojedziemy zwiedzić miasto Lubień Kujawski, które położone jest w woj. kujawsko-pomorskim. Natomiast w drodze powrotnej odwiedzimy Łanięta i Głogowiec - duże wsie w woj. łódzkim. Po wyjeździe z Łodzi kierujemy się do Zgierza.
Za Zgierzem wyjeżdżamy na drogę krajową nr 91, która posiada szerokie pobocze i można po nim bezpiecznie pedałować na północ naszego województwa.
Konrad zna tę trasę na pamięć, bo często jeździ po DK 91 na swoją działkę na terenie Gostyńsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego. Tak więc jedziemy cały czas prosto przez Lućmierz, Emilię i Słowik.
Szybko docieramy do wsi Aleksandria, która była celem mojej WYCIECZKI Nr 207.
Następnie wpadamy do Ozorkowa.
W międzyczasie zmienia się pogoda. Słońce chowa się za szare chmury i gdy dojeżdżamy do wsi Sierpów, nagle pojawia się gęsta mgła !
Krótka przerwa na stacji benzynowej w Sierpowie. Jest tu ogólnie dostępna toaleta, także warto skorzystać. Odpoczywamy parę minut i ruszamy na szlak !
Ciągle pedałujemy szerokim poboczem DK nr 91 i bez problemów dojeżdżamy do Krośniewic. Robimy pamiątkowe zdjęcie pod pomnikiem gen. Wł. Andersa (zobacz więcej WYCIECZKA Nr 417).
Wyjeżdżamy z Krośniewic po ul. Kolejowej. Za wiaduktem obwodnicy miasta skręcamy w prawo - na wschód.
Wracamy na DK 91 we wsi Kajew. Stąd do Włocławka jest tylko 49 km i Konrad odgraża się, że na wiosnę tam pojedziemy ! No nie mogę się już doczekać !!!
Szybkim tempem docieramy do miejscowości Ostrowy Cukrownia, którą odwiedziliśmy z Konradem na początku lutego (zobacz WYCIECZKA Nr 453). Z tego skrzyżowania jest tylko 12 km do wsi Łanięta.
Następnie wjeżdżamy do osady Nowa Wieś.
Przed skrzyżowaniem do wsi Ostrowy, po prawej stronie DK 91 znajduje się obelisk poświęcony żołnierzom niemieckim, którzy polegli w czasie pierwszej wojny światowej.
Na cokole umieszczona jest też tablica pamięci z nieczytelnymi napisami w jęz. polskim. Próbuję znaleźć w internecie jakąś informację na temat tego miejsca, ale bezskutecznie...
Za Nową Wsią znajduje się wieś o nazwie Bzówki. Jest to ostatnia miejscowość na tym malowniczym terenie woj. łódzkiego.
WOJ. KUJAWSKO - POMORSKIE
Po chwili meldujemy się na obszarze powiatu włocławskiego w woj. kujawsko-pomorskim. Powiem szczerze, że to wspaniałe uczucie - móc podróżować rowerem i poznawać naszą piękną Ojczyznę !
Przejeżdżamy przez wieś Kamienna i docieramy do miasta Lubień Kujawski. Po drodze cały czas zastanawiałem się, co mam zrobić, bo przecież na swoim blogu opisuję rowerowe eskapady po woj. łódzkim ! A co w takiej sytuacji, gdy celem wycieczki jest także miejscowość z sąsiedniego województwa ? W końcu decyduję, że założę drugi blog o swoich rowerowych podróżach po terenie Polski i nazwę go "Mr SCOTT pojechał do..." 🚲. Tak więc relacja z wizyty w Lubieniu Kujawskim pojawi się tutaj : TRASA Nr 2.
POWRÓT DO WOJ. ŁÓDZKIEGO
Po zwiedzeniu Lubienia Kujawskiego wracamy na teren woj. łódzkiego. Jedziemy przez osadę o nazwie Kąty.
W centrum wsi znajduje się park o powierzchni 4,5 ha. Dawno temu stał tam dwór szlachecki wybudowany w XIX wieku. Obecnie na jego miejscu powstaje nowy budynek.
Do zespołu dworskiego prowadzi aleja wysadzana drzewami jesiona.
Malowany przystanek PKS we wsi Stare Budy.
Tablica wjazdowa do wsi Witoldów.
Szybkim tempem docieramy do wsi Łanięta i rozpoczynamy zwiedzanie. Jest to duża wieś w powiecie kutnowskim, stolica Gminy Łanięta.
Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Łaniętach. Na skwerze znajduje się obelisk z pamiątkową tablicą.
Na tablicy widnieje życiorys Franciszka Urbańskiego - posła na sejm II RP, wybitnego działacza, polityka, jednego z dwóch Polaków skazanych w moskiewskim procesie szesnastu związanych bezpośrednio z ziemią kutnowską. Urodził się w 1891 roku w pobliskim Suchodębiu. W 1937 roku został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Aresztowany 28 marca 1945 roku, przetransportowany do Moskwy. Tam skazany na 4 miesiące więzienia m.in. za rzekome kierowanie zamachami terrorystycznymi na żołnierzy i oficerów Armii Czerwonej. Zmarł w 1949 roku i został pochowany na Powązkach w Warszawie.
Łanięta są dobrze skomunikowane. Przebiega tędy droga wojewódzka nr 581 relacji Krośniewice- Łanięta- Gostynin- Płock, a także sieć dróg powiatowych i gminnych.
W centrum wsi stoi kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, który został zbudowany w 1643 roku dzięki fundacji Katarzyny z Nieborowa.
Obecna forma świątyni pochodzi z 1866 roku. Wtedy to dzięki staraniom księdza kanonika Franciszka Marmo i kosztem właściciela Łanięt Rudolfa Skarżyńskiego, do pierwszej świątyni murowanej zostały dobudowane prezbiterium, kruchta, zakrystia i loża.
Pomnik na placu przykościelnym - dziesięć krzyży ustawionych na stercie kamieni.
Na tablicy umieszczona jest kotwica oraz napis "Łanięta, ORP Gryf, Gross-Rosen, Łanięta".
Kapliczka z figurą Matki Bożej z tabliczką na cokole "966-1966 Tysiąclecie Chrztu Polski".
Pomnik Papieża Jana Pawła II "Ufundowała Rodzina Serwach A.D. 2011".
Tablica na murze kościoła "Restaurata et adaucta A.D. MDCCCLXVIII" - pamiątka restauracji i powiększenia świątyni w 1868 roku.
24 września 1918 r. parafię odwiedził legat papieski abp Achille Ratti, późniejszy papież Pius XI. Wydarzenie to upamiętnia płaskorzeźba wmurowana w ścianę kościoła.
Dziś mamy przysłowiowego farta, bo świątynia jest otwarta i możemy obejrzeć jej wnętrza !
Tablica w kruchcie poświęcona kapłanom pracującym w tut. parafii.
Tablica na pamiątkę Jubileuszu 1900 Roku "Christus vivit, Christus regnat, Christus imperat".
W prezbiterium stoi okazały ołtarz główny z obrazem Matki Bożej Częstochowskiej. Ołtarze boczne dedykowane są Najświętszemu Sercu Pana Jezusa, Przemienieniu Pańskiemu i św. Rochowi.
Obraz w ołtarzu głównym zasłaniany jest obrazem Matki Bożej Sykstyńskiej z XIX wieku.
Tablica epitafijna poświęcona rodzinie Gliszczyńskich.
Tablica pamięci "Jan Skarżyński żył lat 16 um. d. 13 listopada 1874 roku. Pokój jego duszy".
Loża kolatorska kościoła z otwieranymi oknami, którą zbudowano w 1866 roku.
Tablica pamięci "Marya Skarżyńska lat 4 umarła dnia 7 sierpnia 1865 roku. Prosi o westchnienie". Były to dzieci dziedzica Łanięt Rudolfa Skarżyńskiego.
Wnętrze kościoła zdobi polichromia z 1910 roku autorstwa Leona Zdziarskiego, przedstawiająca na ścianach motywy roślinne, w łukach nawowych narzędzia Męki Pańskiej, a w kopule Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny na tle Jerozolimy i świętych.
Zabytkowa ambona i ołtarz lewy boczny z obrazem "Przemienienia Pańskiego".
Tablica epitafijna "Ś.P. Julia z Komorowskich Aleksandra Toporska żyła lat 43 - zmarła w 1868 r. i pochowana na cmentarzu w Kutnie. Pokój jej duszy".
Zabytkowa chrzcielnica z połowy XIX wieku.
Ołtarz boczny prawy z obrazem św. Rocha.
Tablica epitafijna poświęcona Antoniemu Gliszczyńskiemu, byłemu Senatorowi Królestwa Polskiego, który zmarł w dniu 2 grudnia 1835 roku.
Chór muzyczny i organy kościoła.
Jedna ze stacji drogi krzyżowej "Cyrenejczyk pomaga nieść krzyż".
W niszy transeptu południowego kościoła znajduje się figura Matki Boskiej z Lourdes, a nad nią data "1644" - czyli rok budowy świątyni.
Po zwiedzeniu Domu Bożego przechodzimy na drugą stronę ulicy, do zespołu pałacowo-parkowego w Łaniętach. Zyskał on swój kształt w połowie XIX wieku, kiedy właścicielem dóbr była rodzina Skarżyńskich.
Dawny dworski lamus, przebudowany na neogotycki "Zameczek".
W 2012 roku staraniem Gminy zabytkowy obiekt odrestaurowano. Obecnie mieści się w nim biblioteka gminna i Gminny Ośrodek Kultury i Sportu.
Park w Łaniętach rozciąga się na powierzchni 9,5 ha. Na jego terenie rośnie wiele okazałych gatunków drzew i krzewów.
Przy "Zameczku" dominuje potężny dąb szypułkowy, którego wiek określa się na 160 lat. Wpisany jest na listę pomników przyrody woj. łódzkiego.
W centrum parku ustawione są tablice edukacyjne oraz altana - miejsce odpoczynku dla turystów.
W Łaniętach bierze swój początek żółty szlak rowerowy "Łanięta-Żychlin", który wytyczono w ramach projektu pn. "Turystyka Rowerowa Aktywną Metodą Poznawania". Głównym celem "TRAMP" jest propagowanie turystyki rowerowej w regionie. W roli Partnerów występują Stowarzyszenie Rozwoju Gmin "CENTRUM" oraz Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania "POLCENTRUM". Mam nadzieję, że przejadę go kiedyś za jednym zamachem !
Majątek Łanięta od XV wieku należał do Kucieńskich – właścicieli Kutna. Poprzez rodzinę Gałęzowskich oraz Kossowskich, trafił w początku XIX wieku w ręce kolejnych właścicieli Kutna – Gliszczyńskich i w posiadanie córki Antoniego – Benigny Skarżyńskiej.
Na terenie zieleńca rośnie kilka okazów miłorzębu dwukłapowego. Gatunek ten był często sadzony w parkach krajobrazowych XIX wieku, jako egzotyczne i ciekawe drzewo.
Pięknie się prezentuje aleja grabowa.
Cienista aleja grabowa wzdłuż parkanu, to jeden z najstarszych elementów dawnego ogrodu w Łaniętach.
Jeden z niezwykłych okazów miłorzębu.
W pniu zwalonego przez siły przyrody, dorodnego jesionu wyniosłego, zapisanego w latach 70. XX wieku jako pomnik przyrody, staraniem mieszkańców wsi zaaranżowano kapliczkę.
Umieszczono w niej rzeźbę z wizerunkiem św. Maksymiliana Kolbe. Od wielu lat ustawia się przy niej ołtarz w czasie obchodów święta Bożego Ciała.
Tablica edukacyjna z opisem kapliczki.
Lipa amerykańska - kolejny wspaniały okaz miejscowego parku.
Tabliczka edukacyjna dot. lipy amerykańskiej, która została tu zasadzona w 2 poł. XIX wieku.
Tabliczka edukacyjna dot. lipy drobnolistnej - gatunku drzewa, które występuje najliczniej w całej Europie.
W parku w Łaniętach ma swoje gniazda ponad 1000 gawronów, które są utrapieniem dla całej okolicy.
Na terenie zieleńca znajduje się kameralny amfiteatr. Odbywają się tutaj uroczystości gminne, takie jak majówka czy dożynki.
W południowej części parku stoi pałac z połowy XIX wieku, w którym obecnie znajdują się mieszkania gminne.
Pałac był domem dla rodziny Skarżyńskich. Ustawiona jest przy nim tablica edukacyjna dot. szczegółów architektonicznych obiektu.
Pierwotnie klasycystyczny dwór został przebudowany i nadano mu cechy pałacowe oraz styl neogotycki. Jest to budynek na planie prostokąta z boniowanymi narożami.
Przed pałacem znajduje się salon ogrodowy - tzw. gazon. Informacje o nim zamieszczono na tablicy edukacyjnej.
Aleja dojazdowa do pałacu i zameczku.
Aleja ta pierwotnie była wysadzona lipami. Na tablicy edukacyjnej umieszczono informacje na jej temat.
Rewaloryzacja parku zabytkowego w Łaniętach została dofinansowana z funduszy Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
Wjazd do zespołu pałacowo - parkowego prowadzi przez bramę główną, znajdującą się w zachodniej części parku przy trasie kutnowskiej.
Po zwiedzeniu zespołu pałacowo-parkowego wyjeżdżamy na drogę prowadzącą od kościoła w kierunku południa.
Widać z jej poziomu zabudowania dawnego folwarku. W 1846 roku została otwarta w Łaniętach cukrownia, która przerabiała średnio ok. 50.000 korcy buraków i zatrudniała ok. 300 robotników. Właścicielem cukrowni był Naftal Mejzner. Cukrownia była połączona koleją wąskotorową z Żychlinem.
Znajdował się tu również folwark należący do Rajmunda Skarżyńskiego. W majątku tym była gorzelnia, browar i owczarnia na 4400 sztuk rasy negretti.
Przy drodze kutnowskiej znajdują się domy mieszkalne pracowników dawnego folwarku. W latach powojennych zajmowali je pracownicy miejscowego PGR-u.
Czas nagli, koledzy poganiają i kończę na dziś zwiedzanie wsi Łanięta. Obiecuję sobie, że wrócę tutaj jeszcze raz i obejrzę "po swojemu" inne ciekawe miejsca w całej okolicy !
POWRÓT DO ŁODZI
Jedziemy do wsi Suchodębie trasą niebieskiego szlaku rowerowego "W centrum Polski".
W Suchodębiu znajduje się zespół dworski z połowy XIX wieku. Jednak jest to obecnie teren prywatny i dostęp do obiektów jest mocno utrudniony.
Oglądamy jedynie budynki gospodarcze, stojące przy drodze dojazdowej do dworu.
Remiza strażacka OSP Suchodębie.
Pedałujemy dalej na południe przez osadę Chrośno.
Dojeżdżamy do wsi Głogowiec - trzeciego z celów dzisiejszej wycieczki. Jest to dawna wieś szlachecka, która położona jest na terenie Gminy Kutno.
Głogowiec, o którym pierwsze wzmianki historyczne pojawiły się w średniowieczu, leżący nieopodal traktu drogowego łączącego Kutno z Lubieniem na Kujawach, wyróżnia się rzadkim przykładem sakralnej architektury gotycko-renesansowej. Najważniejszym obiektem wsi jest kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny - Sanktuarium Matki Bożej. Rozpoczynamy zwiedzanie !
Kapliczka z figurą św. Krzysztofa.
Kapliczka z figurą Matki Bożej i tablicą "Matko Boska Głogowiecka błogosław ojczyźnie naszej Polsce 1945".
Drewniany krzyż misyjny na placu przykościelnym.
Pomnik-krzyż na mogile powstańców styczniowych i napis na tablicy : "Zmartwychwstaną jak zmartwychwstała Ojczyzna. Zbiorowa mogiła powstańców 1863 r.".
Kapliczka z figurą św. Stanisława Kostki.
Sanktuarium w Głogowcu istnieje od 1434 roku. Murowany kościół został wybudowany w 1560 r. przez Pawła z Głogowskich, a poprzedzał go kościół drewniany wybudowany przez Jana z Głogowskich (początek XIV wieku).
Tablica epitafijna dot. Franciszka Bagniewskiego, który zmarł w dniu 24 października 1814 roku w wieku lat 48.
Tablica epitafijna dot. Macieja Góreckiego, urodzonego w 1766 roku, zmarłego dnia 13 lipca 1812 roku.
Napis nad wejściem do bocznej kruchty "Bośmy goście przed Tobą i przechodnie jako wszyscy ojcowie nasi. Oni nasze jako cień na ziemi, nie masz żadnego przedłużenia".
Ołtarz do letnich nabożeństw z figurami Matki Bożej i księdza Jerzego Popiełuszko.
Pamiątkowa tablica "W tym miejscu w drugą niedzielę września 1983 roku mszę św. odprawił i homilię wygłosił Ks. Jerzy Popiełuszko. Zamordowany przez Urząd Bezpieczeństwa za wiarę i wolność ojczyzny w październiku 1984 r. Ufundował Zygmunt Kuczkowski Kutno - Łąkoszyn".
Fragment starej kapliczki z napisem "Św. Wojciechu patronie naszej parafii opiekuj się nami". Głogowiec to parafia pw. św. Wojciecha, biskupa i męczennika.
Tabliczka epitafijna na ogrodzeniu kościoła : "Emilia z Leńczewskich Wiewiorowska. Wieczny pokój racz jej dać Panie".
Dziś szczęście mi sprzyja, bo kościół jest otwarty i mogę obejrzeć jego ciekawe wyposażenie.
Kruchta i opisana historia renowacji świątyni po roku 1983. Kustoszem Sanktuarium od 1981 roku był ks. Marian Lipski, który nie tylko przeprowadził gruntowny remont Sanktuarium, ale także był kapelanem podziemnej „Solidarności” i wielkim patriotą. To z jego inicjatywy mimo represji odbywały się nielegalne zebrania, patriotyczne msze święte i manifestacje. Tu powstała pierwsza Droga Krzyżowa Umęczonego Narodu Polskiego. Ksiądz Lipski to budowniczy kościoła w Kochanowie gm. Głuchów (zobacz WYCIECZKA Nr 115).
Tablice pamięci : "Kochanemu Ks. Kan. Tadeuszowi Pawłowskiemu kustoszowi cudownego obrazu M. Bożej Głogowieckiej w latach 1945-1956 Parafianie" oraz "Witaj Krzyżu nadziejo jedyna. D.O.M. Ksiądz Czesław Korzeniewski proboszcz Parafii Głogowiec, męczennik obozu w Dachau. zmarł dn. 18.6.1942 r. żył lat 45. Pamięci jego świetlanej duszy - siostra".
Karta w kruchcie z wiadomościami na temat historii kościoła. W 1926 roku sanktuarium odwiedził prezydent Ignacy Mościcki. We wrześniu 1939 roku z tego miejsca dowodził bitwą nad Bzurą generał Tadeusz Kutrzeba.
Pamiątkowa tablica dot. Sanktuarium Matki Bożej Głogowieckiej : "14 września 1975 roku staraniem proboszcza ks. Stanisława Tomaszewskiego, obraz Matki Bożej Głogowieckiej został koronowany przez J. Em. Stefana Kardynała Wyszyńskiego, Prymasa Polski. korony ofiarował Ojciec Święty Paweł VI. 9 lipca 2008 roku Sanktuarium zostało włączone do Rodziny świątyń związanych duchowym pokrewieństwem z Bazyliką Matki Bożej Większej w Rzymie i mocą dekretu Penitanc. Apostolskiej otrzymało przywilej licznych odpustów dla wiernych pobożnie ten kościół nawiedzających. W czasie obchodów Jubileuszu XXXV rocznicy koronacji 12 września 2010 roku do tutejszego Sanktuarium pielgrzymował J. E. Ks. Bp. Andrzej Franciszek Dziuba pasterz Diecezji Łowickiej i w obecności ks. bp Alojzego Orszulika S.A.C. i proboszcza ks. Piotra Kalisiaka tę pamiątkową tablicę pobłogosławili".
Zabytkowa chrzcielnica i krucyfiks z połowy XIX wieku.
"Oto matka twoja... oto syn twój" J 19,25-27 Pamięci ks. Stanisława Tomaszewskiego 1933-2010 Proboszcza Parafii Głogowiec 1971-1982. Pani Głogowiecka wstaw się za Twoim wiernym sługą".
W ołtarzu głównym świątyni znajduje się obraz Matki Bożej będący kopią obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Został namalowany na polecenie króla Władysława Jagiełły. Obraz ten, w wyniku koneksji ślubnych, trafił do Petersburga, a następnie w XVII wieku został przywieziony do Polski przez jednego z Głogowskich – właścicieli ówczesnych dóbr ziemskich.
Prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński 14 września 1975 roku dokonał koronacji obrazu koroną papieską będącą darem papieża Pawła VI. W 1985 roku w 10. rocznicę koronacji obrazu papież Jan Paweł II przesłał błogosławieństwo dla wszystkich pielgrzymów przybywających do tego miejsca. Istnieją relacje już od bardzo dawnych czasów o tym, że obraz słynie z licznych łask i cudownych uzdrowień. Relacje te są udokumentowane w parafialnych kronikach.
"Ciała śpią, dusze czuwają". Pamięci ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r. Mieszkańcy Ziemi Kutnowskiej. 10.04.2011 r. Głogowiec".
"17.IX.1939-1989 w 50 rocznicę agresji ZSRR na Polskę Bohaterom i męczennikom oporu w hołdzie wierni i solidarni".
Tablica z płaskorzeźbą Marszałka Józefa Piłsudskiego.
W Głogowcu na uroczystościach patriotycznych obecni byli prezydenci Ryszard Kaczorowski i Lech Wałęsa. Ks. Marian Lipski założył noclegownię dla trzeźwiejących alkoholików całego regionu pod koniec lat 80-tych, która działa do dzisiaj.
Tablica z krzyżem "Pamięci tysięcy Polaków, Rodaków z Kresów Wschodnich, ofiar rzezi ukraińskiej w latach 1941-1947...".
Tablica poświęcona gen. Władysławowi Andersowi (1892-1970) - Synowi Ziemi Kutnowskiej.
Ołtarz boczny prawy i zabytkowa chrzcielnica z XIX wieku.
Wnętrze jednonawowej świątyni pełne jest malowideł, rzeźb i tablic ku czci polskich świętych i bohaterów narodowych. Poczynając od św. Wojciecha i św. Stanisława, poprzez św. Jadwigę i św. Kazimierza, aż do Brata Alberta, biskupa Kozala i ks. Jerzego Popiełuszkę oraz od Mieszka I i Bolesława Chrobrego, poprzez Kazimierza Wielkiego i Jana Sobieskiego, aż do wskrzesicieli Polski Niepodległej : Józefa Piłsudskiego, Ignacego Paderewskiego i Romana Dmowskiego.
Na belce tęczowej umieszczony jest napis "Witaj krzyżu i nadzieja jedyna" oraz krucyfiks z XVI wieku.
Stacja drogi krzyżowej "Jezus spotyka matkę swą" oraz tablica "Pamięci dr Stanisława Jasiukowicza męża stanu, ministra rolnictwa RP w 1945 r. Jedną z 16. ofiar podstępnie porwanych przez NKWD 29.III.1945 r., uwięzionego i skazanego na śmierć w Moskwie 21.VI.1949 r. Pamiętający Rodacy. Głogowiec 12 marzec 1989 r.".
Tablica z podziękowaniem dla ks. Stefana Wyszyńskiego za koronację cudownego obrazu Matki Boskiej Głogowieckiej z 1981 roku.
Krzyż harcerski oraz tablica "W hołdzie księdzu Jerzemu Popiełuszce, męczennikowi za wiarę i solidarność, wielkiemu Polakowi". W okresie międzywojennym w Głogowcu odbywały się zloty Harcerstwa Polskiego i zjazdy Akcji Katolickiej.
Przy ścianie północnej nawy znajduje się przepiękny, renesansowy nagrobek Jana Głogowskiego z 1563 roku. Przedstawia leżącą postać fundatora w stroju rycerza, w renesansowej ramie. Nagrobek ufundowany przez Pawła Głogowskiego, sygnowany Joannes Piaencenn.
Mównica kościelna - rzeźba w kształcie orła.
Tablica w kształcie terytorium Polski i napisem "1985 Głogowiec k/Kutna. Stąd wywiodła się droga krzyżowa wzmagań Narodu Polskiego. NSZZ Solidarność 1994".
Polichromia na ścianie lewej nawy i postacie wielkich Polaków naszych czasów : Papieża Jana Pawła II, Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego oraz św. Maksymiliana M. Kolbego i ks. Jerzego Popiełuszki. Jest to dzieło artystki Olgi Bojakowskiej.
Chór muzyczny i organy kościoła w Głogowcu.
W 1829 roku cmentarz przykościelny otoczony został ceglanym murem z czterema kaplicami narożnymi.
Za murem kościelnym znajduje się pomnik ku czci św. Floriana - patrona braci strażackiej i tablice z okazji 1700-lecia śmierci św. Floriana.
Budynek plebani miejscowej parafii - mieszkanie księdza i kancelaria parafialna.
Stary nagrobek z 1837 roku na terenie dawnego cmentarza przykościelnego.
Oczywiście do Głogowca jeszcze wrócę, bo przecież w ciągu tej dzisiejszej wycieczki, nie sposób zwiedzić całej miejscowości !
POWRÓT DO ŁODZI
Z Głogowca jedziemy do wsi Raciborów.
Przez wieś przebiega linia kolejowa na trasie Kutno-Gostynin.
Za przejazdem kolejowym skręcamy na południe do osady Gołębiew Nowy.
Koledzy forsują silne tempo i błyskawicznie docieramy do Kutna.
Kiedy przejeżdżamy przez centrum Kutna to obiecuję sobie, że muszę tutaj wreszcie przyjechać samemu i na spokojnie zwiedzić całe miasto.
Starówka w Kutnie i zabytkowy kościół pw. św. Wawrzyńca.
Ciekawy architektonicznie budynek mieszkalny ul. Jana Pawła II/ul. Krakowskie Przedmieście 1, pochodzący z okresu międzywojennego
Kutno ul. Bitwy nad Bzurą - skrzyżowanie drogi krajowej nr 60 z DK nr 92. Skręcamy z lewo - na Warszawę !
Dochodzi godz. 18:00 i koledzy proponują, aby zajechać na krótki odpoczynek do ogródka dla klientów baru Mc Donald's przy ul. Józefów 28.
Jemy ostatni tego dnia posiłek (koledzy zamawiają gówniane żarcie, ja delektuję się swoją kanapką), przywdziewamy cieplejszą odzież i ustalamy trasę dojazdu do Łodzi.
Wyjeżdżamy z Kutna trasą na Nową Wieś i Strzegocin. Stamtąd kierujemy się na Górę Świętej Małgorzaty i dalej na południe. Odcinek z Kutna do Łodzi przejeżdżamy dość szybko, bo w czasie 3,5 godziny.
Super wycieczkę do Lubienia Kujawskiego oraz wsi Łanięta i Głogowiec, kończymy na rynku w Manufakturze. Okazuje się, że przejechaliśmy ponad 184 km z całkiem niezłą średnią prędkości 22,5 km/h. Czyli forma jest, a humory dopisują, co widać na pożegnalnej fotografii ! Dzięki panowie za aktywnie spędzony czas i do następnego spotkania !!! 😊
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz