Blog ma na celu popularyzowanie rowerowych wycieczek po Łodzi, regionie łódzkim i okolicach.
Znajdziesz tu zdjęcia, filmy, opisy tras i ślady GPS.
Miasto Łódź i województwo łódzkie są naprawdę piękne ! Zobaczysz, że "ONI są wszędzie", wszystko się łączy i odbija w tablicach ! Zachęcam do czynnego wypoczynku i powodzenia na trasach !!!
Mr SCOTT jedzie do... Inowłodza !!! Trasa WYCIECZKI Nr 456.
Wczoraj zaliczyłem terenowy ujazd wzdłuż autostrady A-2, a dziś pora na szosową przejażdżkę ! Kolejną wycieczkę rozpoczynam przy ul. Piotrkowskiej 104.
Jak sprawić, by zieleni w mieście nie ubywało, lecz było coraz więcej ? Najlepiej cały czas sadzić nowe drzewa ! Na ul. Piotrkowskiej zasadzono ich sporo, ale to i tak kropla w morzu potrzeb...
Pod jednym z drzew wmurowana jest pamiątkowa tablica z mottem pisarza Stefana Żeromskiego "Drzewa żyją wraz z człowiekiem" oraz podpisem "Komisja ds. Ulicy Piotrkowskiej, powołana przez Radę Miejską Łodzi w drugiej kadencji wyraża wolę, aby drzewo zasadzone przez jej członków, wzrastało w naszym Mieście na znak pomyślności Mieszkańców Łodzi. Łódź, 12 listopada A.D. 1997".
W tym miejscu na ul. Piotrkowskiej ustawione są estetyczne tablice, w których umieszczane są plakaty reklamujące ważne wydarzenia, jakie odbywają się w Łodzi. Akurat teraz znajdują się w nich afisze pt. "Polonez dla Tuwima". Chodzi o tradycyjną akcję łódzkich maturzystów, którzy co roku tańczą poloneza na ul. Piotrkowskiej.
Do tradycji też należy zwyczaj, aby każdy maturzysta na szczęście potarł nos pomnika Juliana Tuwima. Barwny korowód maturzystów przemieszcza się zawsze ul. Piotrkowską pomiędzy ulicami Nawrot i Tuwima.
W zabytkowym budynku przy ul. Piotrkowskiej 104, ma swoją siedzibę Urząd Wojewody Łódzkiego oraz Rady Miejskiej w Łodzi.
Przemieszczam się dalej po ul. Piotrkowskiej do skrzyżowania z al. Mickiewicza, gdzie od kilku miesięcy cieszy wszystkich nowe centrum przesiadkowe łódzkiego MPK.
Następnie pedałuję na Plac Reymonta, gdzie już czekają na mnie rowerowi koledzy : Bernard "Rockrider" i Konrad "Siwy koń" !
Udało mi się namówić chłopaków na wspólną eskapadę i w takim składzie, będzie to nasza pierwsza wycieczka ! Obmyśliłem na dziś fajną trasę do Inowłodza i mam nadzieję, że Bernard dołączy na stałe do mnie oraz Konrada. Być może w przyszłości będziemy we trzech śmigać na rowerowe wojaże ! Stajemy do pamiątkowego zdjęcia pod pomnikiem Noblisty Wł. S. Reymonta i ruszamy na szlak !!!
NA TRASIE INOWŁODZA
Po wyjeździe z Łodzi kierujemy się do Woli Rakowej. Dalej przez Dalków jedziemy do wsi Zamość.
Prażki w gm. Będków - drewniany młyn i most na rzece Miazga.
Prażki - pamiątkowy obelisk przed domem, gdzie kiedyś mieszkał Reymont. Napis na kamieniu : "W latach 1880-1906 stał tu dom w którym spędził lata młodości i pisał pierwsze utwory W. S. Reymont Laureat Nagrody Nobla".
Cudowna aleja lipowa we wsi Kolonia Olszowa. Przebiega tędy rowerowy, czarny szlak łącznikowy Czarnocin-Ujazd. Szlak ten stanowi połączenie Łódzkiej Magistrali Rowerowej W-E ze Szlakiem Grunwaldzkim.
Zgodnie współpracując, szybko i bez kłopotów docieramy do Placu Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim (zobacz koniecznie WYCIECZKĘ Nr 118).
Następnie przez Ciebłowice Duże kierujemy się do Spały. Bernard poznał się bliżej z Konradem i jest bardzo zadowolony ! Nie opuszcza go dobry nastrój i cały czas filmuje naszą wycieczkę swoim telefonem 📹
SPAŁA
Pamiątkowe zdjęcie na moście spalskim. Spałę i pobliską Konewkę poznałem dobrze w trakcie WYCIECZKI Nr 126.
Pamiątkowe tablice przy moście w Spale. Most nosi imię gen. broni Tadeusza Buka, który zginął z katastrofie smoleńskiej.
Wypożyczalnia rowerów w hotelu "Mościcki".
Zgrane trio : Mr SCOTT, Bernard "Rockrider" & Konrad "Siwy koń". Pamiątkowa fotografia przy pomniku żubra w Spale.
Pomnik żubra jest symbolem i jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych Spały. Sprowadzono go z Białowieży. Waży ponad 4 tony i stoi w centralnym punkcie dawnej osady pałacowej Prezydentów II RP.
Dawna wieża ciśnień w Spale - pozostałość z czasów rezydencji łowieckiej cara Aleksandra III. Obecnie nosi nazwę "Carska wieża" i znajduje się w niej kawiarnia. Obok stoi dawna willa carskiego łowczego hrabiego Wielopolskiemu. Po II wojnie światowej nazwano ją "Willą Jelonek" i dziś pełni funkcję pensjonatu o wysokim standardzie.
Dawny carski hotel "Savoy" przy ul. Mościckiego 19. Przez wiele lat funkcjonował tu Dom Wypoczynkowy "Rogacz" Funduszu Wczasów Pracowniczych. W 2015 roku powrócono do jego pierwotnej nazwy.
Makieta żubra przy parkingu pensjonatu "Karczma spalska".
Kapliczka św. Jana Nepomucena z 1877 roku przy moście na rzece Gać.
Ze Spały pędzimy po DK nr 48 do Inowłodza. Miejscowość poznałem należycie na WYCIECZCE Nr 175.
Jedną z wielu atrakcji Inowłodza jest zamek królewski z XIV wieku ufundowany przez Kazimierza Wielkiego.
Zamek powstała w latach 1356-1366 i jego rolą była ochrona komory celnej znajdującej się na brodzie Pilicy. Biegł tędy szlak handlowy prowadzący ze Lwowa do Torunia. Podobno zamek był połączony tajnym tunelem z pobliskim kościołem św. Idziego, do którego na nabożeństwa chadzała sama Królowa Bona.
Rekonstrukcja zamku została wsparta środkami finansowymi pochodzącymi z Unii Europejskiej.
Zamek pełnił swe funkcje do czasów potopu szwedzkiego, kiedy został poważnie zniszczony i popadł w ruinę. Obecnie, po zabezpieczeniu i zaadaptowaniu na cele użytkowe, w ruinach zamku mieści się centrum kultury, biblioteka i punkt informacji turystycznej.
Podczas zwiedzania zamku Mr SCOTT został zakuty prze kolegów w najprawdziwsze dyby - średniowieczną machinę do torturowania więźniów 😄
Na dziedzińcu zamkowym ustawiona jest także replika średniowiecznej armaty, która została użyczona przez Inowłodzkie Bractwo Rycerskie.
Podczas zwiedzania zamku zamieniliśmy parę słów z turystą, panem Markiem Świderskim, który zainteresował się naszymi rowerami. Serdecznie pozdrawiamy i do zobaczenia na rycerskich szlakach !!!
W dniu 6 maja 2016 roku odbędzie się w Inowłodzu uroczystość inauguracji obchodów Jubileuszu 950–lecia istnienia miejscowości.
Widok z parkingu przy zamku na strugę rzeki Pilicy i most na drodze krajowej nr 48.
Wyjeżdżamy na ul. Czarneckiego, przy której ustawionych jest kilka bardzo starych domów mieszkalnych.
Kościół św. Michała Archanioła w Inowłodzu.
Świątynia została zbudowana w 1520 roku.
Renesansowy kościół został prawdopodobnie ufundowany przez króla Zygmunta Starego jako wotum dziękczynne za narodziny syna – Zygmunta Augusta.
Obok kościoła zachowała się dawna organistówka z 1912 roku.
Rzeka Pilica w Inowłodzu.
Widok z mostu na kościół p.w. św. Michała Archanioła.
Dawna synagoga z Inowłodzu, która powstała na początku XIX wieku. Żydzi stanowili wtedy 1/3 mieszkańców wsi. Po wojnie synagoga była magazynem i biblioteką.
Obecnie znajduje się w niej sklep spożywczy. Nad sklepowymi regałami zachowały się malowidła z napisami w języku hebrajskim i rosyjskim.
Kolejnym znakiem rozpoznawczym Inowłodza jest romański kościół Świętego Idziego, ufundowany prawdopodobnie w okolicach 1100 roku. Swoją historię wiąże z księciem Władysławem Hermanem i jego synem Bolesławem Krzywoustym.
Z kościelnego wzgórza roztacza się wspaniały widok na dolinę rzeki Pilicy i cały Inowłódz.
Pamiątkowe zdjęcie pod jednym z najważniejszych zabytków woj. łódzkiego.
Z Inowłodza pedałujemy do wsi Królowa Wola. Oglądamy wodospad na rzece Gać w Spale i kierujemy się do Konewki.
KONEWKA
Konewkę rozpracowałem podczas WYCIECZKI Nr 126. Atrakcją miejscowości jest trasa turystyczna „Bunkier w Konewce”, która powstała w 2005 roku. Znajduje się w lesie, 4 km od Spały, na terenie byłego kompleksu niemieckich schronów Gefechtsstand „Anlage Mitte”.
Przy wejściu na teren muzeum stoi tablica z zaznaczeniem szlaków turystycznych okolic Spały.
Na dziedzińcu ustawione są niemieckie bunkry z czasów ostatniej wojny światowej.
Informacja na obiekcie : "Luftschultz-Splitterschutzzelle (Einmannbukier) popularnie zwany "Puszką Kocha". Prefabrykowany niemiecki bunkier z okresu II wojny. Jest prawdopodobnie pierwszą prefabrykowaną budowlą obronną na świecie. Jest to mała żelbetowa konstrukcja, mająca na celu ochronę i ułatwiająca obserwację. Zadaniem była ochrona obiektów przemysłowych i transportowych zagrożonych nalotami. Prezentowane egzemplarze pochodzą ze Stacji Kol. Łódź-Widzew".
Schron kolejowy w Konewce to jeden z czterech schronów kolejowych na terenie Polski, który był w stanie pomieścić cały skład pociągu.
Budowlę bunkrów w Konewce rozpoczęto w 1940 r. Miały one służyć przed ochroną pociągów specjalnych będących ruchomymi punktami dowodzenia od nalotów lotniczych. Schrony nigdy jednak nie zostały wykorzystane w tym celu.
Obok schronu wyeksponowana jest armata przeciwpancerna.
Do eksponatów Muzeum "Bunkier w Konewce" należy także tzw. rolwaga - ciężki, konny wóz transportowy z 2 połowy XIX wieku.
Przy eksponacie umieszczona jest informacja, że tego typu wozy były wykorzystywane przy transporcie bawełny i towarów do łódzkich manufaktur z XIX wieku. Kursowały one do Łodzi ze stacji kolejowej w Rokicinach. W czasie I wojny światowej były wykorzystywane jako ciężkie wozy transportowe w taborach wojskowych.
Po zwiedzeniu Muzeum w Konewce, ruszamy w drogę powrotną do Łodzi.
POWRÓT DO ŁODZI
Kierujemy się na Glinnik i Lubochnię. Potem trasą Szlaku Grunwaldzkiego na Ujazd.
Na trasie do Rokicin stajemy pod tablicą we wsi Ciosny. Pozdrawiamy łódzką rowerzystkę Jadzię Mazurkiewicz, która chyba ze 100 razy w roku jeździ rowerem do Rezerwatu Przyrody "Ciosny" koło Grotnik 😃
Ostatnie chwile wycieczki upływają w sympatycznej atmosferze i cieszę się, że Bernard złapał dobry kontakt z Konradem. Mam nadzieję, że już wkrótce pojedziemy w trzyosobowym składzie na kolejne eskapady !
Sobotni wypad do Inowłodza kończymy z Konradem przy pomniku-ławeczce Stefana Jaracza przy ul. Piotrkowskiej 152. Dzięki panowie za aktywnie spędzony dzień i do zobaczenia wkrótce !!! 😀
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz