Blog ma na celu popularyzowanie rowerowych wycieczek po Łodzi, regionie łódzkim i okolicach.
Znajdziesz tu zdjęcia, filmy, opisy tras i ślady GPS.
Miasto Łódź i województwo łódzkie są naprawdę piękne !
Zobaczysz, że "ONI są wszędzie", wszystko się łączy i odbija w tablicach !
Zachęcam do czynnego wypoczynku i powodzenia na trasach !!!

WYCIECZKA Nr 383 - Sierzchowy

TRASA WYCIECZKI i DANE STATYSTYCZNE
Rokiciny Kolonia - Rokiciny - Albertów - Wilkucice Małe - Wilkucice Duże - Eminów - Budziszewice - Stary Józefów - Mierzno - Rękawiec - Nowiny - Lesisko - Stanisławów Studziński - Annopol Duży - Studzianki - Czerniewice - Lipie - Krzemienica - Chociw - Sierzchowy - Bartoszówka - Sadykierz - Rzeczyca - Glina - Spała - Glinnik - Nowy Glinnik - Henryków - Olszowiec - Lubochnia - Skrzynki - Ujazd - Niewiadów - Lipianki - Ciosny - Janków Trzeci - Janków - Rokiciny - Rokiciny Kolonia 
[03.07.2015. - 109,29 km, 23,93 km/h, 4:34:19 h] 
ZDJĘCIA              FILMY              GPS 
Mr SCOTT jedzie do... wsi Sierzchowy !!!
Wczoraj przyjechałem do mojej BAZY WYPADOWEJ we wsi Rokiciny Kolonia. Wykosiłem trawkę, posprzątałem na działce i po dobrze przespanej nocy, wyruszam na kolejną, letnią wycieczkę !
Pogoda doskonała ! Jest bardzo ciepło, ptaszki śpiewają, a zieleń w rokicińskim lesie, dosłownie kipi !!!
Zaplanowałem sobie na dziś wycieczkę do wsi Sierzchowy. Z Rokicin kieruję się do Albertowa, a potem do Wilkucic Dużych. Na wschodnim krańcu wsi, ustawiona jest piękna kapliczka.
Następnie pędzę z górki do osady Eminów i wyjeżdżam na leśny dukt.
Ten trakt prowadzi do przejazdu kolejowego.
W okolicach wsi Eminów przebiega linia kolejowa nr 25 (Łódź Kaliska – Koluszki – Tomaszów Maz. – Dębica).
Za torami rozpoczyna się rewelacyjna droga pożarowa, która biegnie aż do szosy wojewódzkiej nr 714.

Po dotarciu do DW 714 dojeżdżam do Budziszewic. Stamtąd kieruję się do wsi Rękawiec i po przejechaniu kilkuset metrów, skręcam w szosę prowadzącą do osady Lesisko.
Przejeżdżam prze wieś Nowiny.
Potem przez sioło Lesisko. Są to malownicze tereny Gminy Żelechlinek.
Następnie trafiam do wsi Chociszew, gdzie znajduje się niewielki zbiornik retencyjny.
Przy akwenie ustawiona jest tablica z mapą szlaku rowerowego pn. "Szlakiem natury, historii, kultury", który obejmuje gminy Drzewica, Poświętne, Rzeczyca, Czerniewice i Żelechlinek. Muszę go kiedyś zaliczyć !
Zbiornik "Chociszew" położony jest u źródeł rzeki Krzemionki. Jego mocno wydłużony kształt podyktowany jest naturalnym ukształtowaniem terenu. Powierzchnia lustra wody wynosi 3 ha 800 m².
Jest to miejsce odpoczynku, spacerów i raj dla wędkarzy. W pobliskim lesie spotkałem uroczą Fankę, który skryła się pod drzewami przed palącym słońcem
Z Chociszewa skręcam do wsi Stanisławów Studziński. Przejeżdżam przez Annopol Duży i docieram do Studzianek.
Studzianki - kapliczka z figurą św. Jana Nepomucena.
Studzianki - podjazd na wiadukt nad drogą ekspresową S-8.
Czerniewice - stolica gminy, gdzie znajdują się dwa kościoły : zabytkowy p.w. św. Andrzeja Apostoła oraz współczesny pw. św. Ojca Pio. Zobacz więcej WYCIECZKA Nr 183.
Z Czerniewic dojeżdżam do wsi Krzemienica, którą zwiedziłem w trakcie WYCIECZKI Nr 297. Największą atrakcją turystyczną jest tutaj zabytkowy kościół p.w. św. Jakuba Apostoła z 1600 roku.
Most na rzece Krzemionka w Krzemienicy.
Krzemienica to rzeka dorzecza Bzury, prawy dopływ Rawki o długości 22,93 km. Rozpoczyna swój bieg w okolicach wsi Studzianki po czym kieruje się na wschód i mija miejscowości : Zagóry, Strzemeszna, Krzemienica, Wale, Chociwek, Podkonice Duże, Księża Wola, Chrusty by we wsi Garłów zakończyć swój bieg w Rawce.
Chociw - bocian na gnieździe.
Chociw - skrzyżowanie z drogą woj. nr 726.
Szosa na trasie Chociw - Sierzchowy.
Po dwóch godz. i 30 minutach spokojnego pedałowania, dojeżdżam do celu słonecznej wycieczki. Sierzchowy to duża wieś położona w powiecie rawskim, w gminie Cielądz.
Żelazny krzyż przy drodze do centrum wsi.
Obszar w centralnej części osady i rozjazd do miejscowości Cielądz.
Opuszczone gospodarstwo przy szosie na Cielądz. Obecnie oferowane do sprzedaży.
Sklep spożywczy przy skrzyżowaniu dróg na Parolice i Chociw.
Sierzchowy - szosa na Cielądz.
Zadbane domostwo sołtysa wsi Sierzchowy.
Tablica wyjazdowa przy drodze na Małą Wieś.
Centrum Sierzchów. Widok na kościół i remizę OSP.
Malowniczy staw i grzybienie białe, zwyczajowo nazywane także nenufarem lub lilią wodną.
Drewniana kładka nad stawem.
Drugi sklep spożywczy w centrum wsi.
Remiza OSP Sierzchowy. Straż pożarna istnieje tutaj od 1918 roku.
Na ścianie strażnicy zawieszona jest tabliczka informacyjna, dot. budowy we wsi sieci kanalizacyjnej. Operacja ta została w 61% współfinansowana ze środków Unii Europejskiej.
Ponadto z plansz zawieszonych na strażnicy dowiaduję się, że zakup sprzętu pożarniczego dla OSP Sierzchowy, dofinansowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
W budynku OSP usytuowana jest świetlica, w której młodzież może spędzać swój wolny czas.
Opiekunem świetlicy jest sympatyczna panna Anita, która do pracy dojeżdża oczywiście na rowerze ! Serdecznie pozdrawiam
Najważniejszym obiektem wsi Sierzchowy jest kościół parafialny p.w. Przemienienia Pańskiego.
Gotycki kościół pochodzi z pierwszej poł. XVI wieku. Świątynia została wzniesiona w latach 1520–1539 z fundacji starosty rawskiego Jana Sierzchowskiego oraz jego syna.
Na południowej ścianie umieszczony jest późnogotycki portal z XVI wieku. Charakterystyczne są frontowe, drewniane, ćwiekowane drzwi do świątyni, osadzone na pasowych zawiasach.
Obok kościoła otoczonego murowanym ogrodzeniem, stoi drewniana dzwonnica z XVIII wieku.
W przedsionku kościoła zawieszono na łańcuchu kość mamuta, wykopaną nieopodal. Według legendy rozpad kości wieścić ma nadejście końca świata
Nieopodal znajduje się nowy dom parafialny - mieszkanie proboszcza. Niestety kościół zastałem zamknięty, ale mam nadzieję, że zobaczę jego zabytkowe wyposażenie podczas kolejnej wizyty !
Przystanek autobusowy w Sierzchowach.

Pięknie utrzymany zieleniec przed jedną z posesji sierzchowskiego gospodarza.
"Sochowa Zagroda" - jedyne w gminie Rawa Mazowiecka prywatne muzeum wsi opoczyńsko-rawsko-mazowieckiej.
Znajduje się w nim galeria dawnych narzędzi, mebli i oryginalnych ubiorów ludowych, wyrobów rękodzieła ludowego, a także starych fotografii.
Muzeum to efekt realizacji marzeń i zainteresowań historią, tradycjami i folklorem okolicy. Gospodarz  Zdzisław Socha, udostępnia do zwiedzania zbierane przez wiele lat kolekcje, posiadające ogromną wartość historyczną regionu, które zostały uratowane od zniszczenia i zapomnienia.
Dawne narzędzia, stare obrazy, drewniane meble, ludowe stroje… wszystko, co w mniejszym lub większym stopniu przeszło już do historii, można tutaj zobaczyć, dotknąć i choć na chwilę przenieść się w dawne czasy.
Wszystkie przedmioty są przechowywane w pomieszczeniach wystylizowanych na staropolskie izby mieszkalne. Muzeum ma na celu ocalenie od zapomnienia naszej tradycji i kultury.
Galeria "Sochowa Zagroda" powstała w 2012 roku. Każdy, kto obejrzy zbiory Zdzisława Sochy, wpisuje się do księgi pamiątkowej. Przez te parę lat, tych wpisów zebrała się już pokaźna liczba !
Sierzchowy jako tzw. "Wioska Pomidorowa", znalazła się w grupie wiosek tematycznych, zorganizowanych przez Lokalną Grupę Działania Kraina Rawki. Galeria jest jednym z ważniejszych punktów oferty tej wioski.
"Sochowa Zagroda" oferuje także noclegi. Dodatkowymi atrakcjami są : występ zespołu ludowego „Sierzchowianie”, warsztaty rękodzieła ludowego, możliwość pieczenia kiełbasek, poczęstunek zupą pomidorową z kluskami oraz zwiedzanie obiektów sakralnych w okolicy.
Ośrodek zdrowia Sierzchowy.
Jeden z wielu drewnianych domów, jakie znajdują się na terenie wsi.
Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Sierzchowach.
Na ścianie budynku zawieszona jest tablica z wizerunkiem patrona i napisem "Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Sierzchowach. Zwyciężaj siebie. Imię nadano 16 października 2006 r.".
W 2004 roku placówka świętowała 50-lecie powstania. Pamiątkową tablicę ufundowali absolwenci szkoły.
W holu szkoły zawieszone są liczne dyplomy, jakie szkoła zdobyła w toku swojej edukacyjnej działalności.
Na posadzce korytarza widoczna jest pamiątka z okresu budowy szkoły - data 1.XI.1954 r. oraz symbol kompasu.
Wraz z nadaniem w roku 2006 szkole imienia Jana Pawła II, placówka otrzymała sztandar oraz ma swój hymn. Znakiem rozpoznawczym jest bardzo ładna tarcza.
Na budynku szkoły zawieszone są także tablice dot. : 1/utworzenia przy szkole przez Fundację "Familijny Poznań", punktu przedszkolnego oraz 2/wyposażenia oddziału przedszkolnego w sprzęt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego.
Jej historia sięga przełomu XIX i XX wieku, kiedy to na gruntach wyznaczonych przez księdza Ignacego Szymczakowskiego, wybudowano pierwszy budynek szkoły z funduszy właściciela dóbr Sierzchowy - Henryka Rakowskiego.
"Jedyny słuszny wybór - Legia" - napis na budynku nieopodal szkoły. To pewnie "wyznanie" jakiegoś kibica drużyny piłkarskiej Legii Warszawa...
Po zwiedzeniu szkoły dojeżdżam do wschodniego krańca wsi. Przez Sierzchowy przebiega niebieski szlak rowerowy "Perełek Turystycznych Gminy Cielądz-Regnów-Sadkowice". Pierwszy raz o nim słyszę, ale mam nadzieję, że go kiedyś zaliczę !
Wracam w okolicę kościoła i dojeżdżam do cmentarza parafialnego w Sierzchowach. Szukam starych pomników oraz grobów osób zasłużonych dla lokalnej społeczności.
Pomnik na grobie Józefa Snopka z 1907 roku.
Pomnik na grobie Kazimierza Dzikiego z 1910 roku.
Współczesna kaplica cmentarna.
Grób księdza Wojciecha Fatrasiewicza - proboszcza Parafii Sierzchowy w latach 1886-1902.
Grób rodziny Rogójskich i Grudzińskich z 1897 roku.
"D.O.M. Ś.P. Monice z Jaskolskich Grudzińskiej, dziedziczce dóbr Gortatowic i Wylezinka zmarłej w wieku lat 62 dnia 25 października 1845 roku".
Pomnik na grobie Rodziny Grudzińskich z 1849 roku.
Grób rodziny Dzikich z 1892 roku.
Nagrobek Moniki Kurczewskiej, która zmarła 8 marca 1866 roku.
Z cmentarza kieruję się do południowej części wsi i oglądam jeszcze jeden, stary dom.
Dojeżdżam do tablicy wyjazdowej z Siechrzowów i kończę zwiedzanie miejscowości.
Reasumując : Sierzchowy to spokojna, otoczona zielenią miejscowość, do której łatwo dojechać, wypocząć na łonie natury i aktywnie spędzić czas. Wrócę tu jeszcze nie raz, nie dwa !!!
POWRÓT  DO  LETNIEJ  BAZY  WYPADOWEJ
Wieś Bartoszówka w gm. Rzeczyca.
Bartoszówka - rolnicza spółdzielnia produkcyjna na terenie dawnego folwarku.
Brama wjazdowa na teren parku dworskiego z połowy XIX wieku
Świetlica wiejska w Bartoszówce.
Most na rzece Luboczanka.
Luboczanka to lewostronny dopływ Pilicy o długości 21,4 km. Płynie na Wysoczyźnie Rawskiej. Swój początek bierze w miejscowości Wielka Wola w gminie Czerniewice, a uchodzi do Pilicy na wschód od Luboczy.
Wzdłuż rzeki znajduje się kilka malowniczych stawów.
Wieś Sadykierz.
Sadykierz - tablica wyjazdowa przy DW nr 726.
Rzeczyca - zobacz więcej WYCIECZKA Nr 200.
Kościół św. Katarzyny w Rzeczycy.
Popiersie księdza Jędrzeja Kitowicza (1728-1804).
Kapliczka grota na terenie ogrodu przykościelnego.
Kościół św. Katarzyny to jednonawowa świątynia, wybudowana w latach 1889-1890 dzięki staraniom księdza Mieczysława Skarżyńskiego wg projektu architekta Szrettera.
Przystanek autobusowy w Rzeczycy.
Obelisk przy ul. Ignacego Mościckiego.
Na czarnej płycie w kształcie tarczy znajduje się herb Rzeczycy, słowa Józefa Piłsudskiego "Kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości, nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani prawa do przyszłości" oraz napis "Dla utrwalenia i upamiętnienia 670-lecia Rzeczycy
- z podziękowaniem dla naszych przodków, ojców
- na chwałę mieszkańcom Rzeczycy
- ku pamięci dla przyszłych pokoleń
Rzeczyca, 30 grudnia, 2005 r. Rada Gminy Rzeczyca. Wójt Gminy Rzeczyca"
.
Z Rzeczycy dojeżdżam do wsi Glina.
Przy drodze ustawiono nową tablicę "Gmina Rzeczyca. Plan miejscowości Glina".
Pedałuję z górki do mostu na rzece Struga.
Mokradła na rzece Struga i zatopiony w wodzie las.
Aleja drzew na trasie Glina - Poświętne. Jest to odcinek szlaku "Łódzka Magistrala Rowerowa W-E".
Remiza Ochotniczej Straży Pożarnej w Królowej Woli i wóz bojowy marki DAF.
Szkoła Podstawowa im. Ignacego Mościckiego w Królowej Woli. Powstała w latach 30. XX wieku z inicjatywy prezydenta Ignacego Mościckiego, który później został jej patronem. Gościł w tej placówce również prezydent RP Aleksander Kwaśniewski, który ufundował dzieciom pracownię komputerową.
Przed budynkiem ustawiony jest obelisk z napisem : "Czasem cały świat oznacza mniej, niż jeden człowiek którego brak... Zbigniewowi Godlewskiemu dyrektorowi szkoły w latach 1989-2014 wdzięczni uczniowie, absolwenci, nauczyciele, pracownicy szkoły".
Prawdziwa perełka architektoniczna - piętrowy drewniak w Królowej Woli.
Most na rzece Gać na granicy Spały i Konewki.
Gać to struga, lewy dopływ Pilicy o długości 18,59 km  i powierzchni dorzecza ok. 91 km². Jej źródła znajdują się w pobliżu wsi Tarnowska Wola, na wysokości ok. 186 m n.p.m. Płynie przez główny kompleks Puszczy Pilickiej, a jej bieg jest przegrodzony czterema spiętrzeniami : Szczurek, Wojcieszek, Konewka i Spała. Ujście do Pilicy znajduje się na terenie Spały na wysokości ok. 146 m n.p.m. Gać nazywana była dawniej Guźnicą (od staropolskiej nazwy błot i bagien).
Piękny wodospad na rzece Gać.

Wzdłuż rzeki utworzony został Rezerwat Przyrody "Gać Spalska". Jest to rezerwat leśny o powierzchni 85,89 ha, powołany w 2006 roku. Obejmuje on fragment doliny rzeki Gać o długości blisko 8 km, między miejscowościami Jasień i Spała. Celem ochrony w rezerwacie jest zachowanie ze względów naukowych, dydaktycznych i krajobrazowych naturalnie wykształconych zespołów roślinnych - głównie łęgu jesionowo - olszowego i olsu porzeczkowego, związanych ze śródleśną rzeką nizinną oraz stanowisk chronionych i rzadkich roślin i zwierząt. Część powierzchni objęta jest ochroną ścisłą, w tym wody rzeki Gać i liczne zbiorniki. Występuje tu wiele rzadkich i chronionych roślin charakterystycznych dla terenów bagiennych takich jak : bagno zwyczajne, rosiczka okrągłolistna, modrzewnica zwyczajna, nerecznica błotna, kosmatka owłosiona, kalina koralowa.
Drewniana wiata przystanku autobusowego we wsi Konewka - zobacz WYCIECZKA Nr 126.
Z Konewki dojeżdżam do miejscowości Nowy Glinnik, gdzie znajduje się Jednostka Wojskowa nr 4392 -7 Dywizjon Lotniczy wchodzący w skład 25. Brygady Kawalerii Powietrznej.
Potem pedałuję prosto do Lubochni i korzystając z okazji, zwiedzam wnętrze kościoła p.w. św. Michała Archanioła.
Tablice pamięci : "Ś.P. ksiądz Franciszek Żebrowski, były długoletni proboszcz i budowniczy kościoła w Lubochni, ur. 18.VII.1879 r. - zm. 9.III.1930 r.  Wielki społecznik, założyciel OSP w Lubochni, pierwszy jej prezes. Wdzięczni parafianie z prośbą o modlitwę" oraz "I płakał Go wszytek lud płaczem wielkim przez wiele dni. Ś.P. Ksiądz Kazimierz Lipski wikariusz Parafii Lubochnia * 19.I.1933 r.  †9.II.1958 r. w drugim roku kapłaństwa. Płomiennemu kaznodziei, kapłanowi wielkiej łagodności i dobroci. Parafianie".
Tablice pamięci : "Obrońcom Polski z Gminy Lubochnia pomordowanym w Auschwitz i Katyniu oraz innych obozach śmierci i straceń w latach 1939-1945 wiernym Bogu i Ojczyźnie cześć i chwała. Polskie Stow. B. więźniów Politycznych niemieckich i sowieckich obozów koncentr. Chicago U.S.A. A.D. 1993. Ks. Wiesław Kosiński Proboszcz Parafii. Józef Reszka Prezes. Auschwitz nr 10161" oraz "ś.p. Jakób Kuźba żył lat 63, zm. 12.VI.1921 r. Członek Komitetu Budowy Kościoła w Lubochni. Tę pamiątkę stawiają kochanemu mężowi i ojcu żona i synowie prosząc o Zdrowaś Maria".
Kościół zbudowano w latach 1914 - 1920 wg projektu Józefa Dziekońskiego (więcej WYCIECZKA Nr 109).
W ołtarzu głównym znajduje się obraz Matki Boskiej Różańcowej.
Jedenasta stacja Drogi Krzyżowej "Jezusa do krzyża przybijają".
Jeden z ołtarzy bocznych.
Chór muzyczny i organy kościoła.
Remiza OSP Lubochnia.
Urząd Gminy Lubochnia.
Jadąc z Lubochni już nigdzie się nie zatrzymuję, tylko raz - przed ładną kapliczką we wsi Niewiadów Kolonia.
Cały czas mocno naciskam na pedały i szybko docieram do Rokicin Kolonii. Na zdjęciu skąpany w słońcu kościół pw. Świętej Rodziny.
Punktualnie o godz. 18:24 melduję się pod bramą wjazdową do swojej letniej BAZY WYPADOWEJ.
Mój wyścigowy Scott Speedster 50 spisał się dziś bardzo dzielnie. Odpocznę sobie teraz w cieniu zielonych drzew, wyśpię porządnie, a już jutro wracam do Łodzi.
Fajna była ta słoneczna wycieczka do wsi Sierzchowy !!!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Mr SCOTT jedzie do... (-: , Blogger