Blog ma na celu popularyzowanie rowerowych wycieczek po Łodzi, regionie łódzkim i okolicach.
Znajdziesz tu zdjęcia, filmy, opisy tras i ślady GPS.
Miasto Łódź i województwo łódzkie są naprawdę piękne !
Zobaczysz, że "ONI są wszędzie", wszystko się łączy i odbija w tablicach !
Zachęcam do czynnego wypoczynku i powodzenia na trasach !!!

WYCIECZKA Nr 368 - Szybka setka

TRASA WYCIECZKI i DANE STATYSTYCZNE
Łódź (Więckowskiego, Zielona, Legionów, Konstantynowska, al. Unii Lubelskiej, Srebrzyńska, Wieczność, Siewna, Złotno, Rąbieńska) - Antoniew - Rąbień - Aleksandrów Łódzki - Ruda Bugaj - Nakielnica - Karolew - Stare Krasnodęby - Mariampol - Florentynów - Ignacew - Parzęczew - Wytrzyszczki - Ozorków - Helenów - Maszkowice - Sokolniki Parcela - Modlna - Celestynów - Bądków - Warszyce - Wola Branicka - Kębliny - Anielin Swędowski - Smolice - Stryków - Niesułków - Niesułków Kolonia - Dąbrówka Wielka - Tadzin - Brzeziny - Witkowice - Gałkówek Kolonia - Jordanówek - Janówka - Justynów - Andrespol - Wiśniowa Góra - Stróża - Wola Rakowa - Giemzówek - Tadzin - Huta Wiskicka - Bronisin Dworski - Grodzisko - Konstantyna - Starowa Góra - Łódź (Rzgowska, Trasa Górna, Pabianicka, Park Sielanka, Rondo Lotników Lwowskich, al. Politechniki, Żeromskiego, al. Mickiewicza) 
[17.05.2015. - 129,46 km, 28,7 km/h, 4:30:30 h]
ZDJĘCIA             FILM              GPS       
Czasami tak jest, że mam dość powielania tych samych schematów i przepełnia mnie pragnienie wyrwania się z więzów, które sam sobie zakładam... Ruszam wtedy na spontaniczne przejażdżki z silnym postanowieniem, że muszę coś zmienić w tych swoich wycieczkach !!! Wsiadam zazwyczaj na swojego szosowego Skocika i obiecuję sobie, że będę jechał przed siebie i cieszył się rowerową wolnością. I tak właśnie jest dzisiaj, w ten piękny, majowy dzień !
Ale po przejechaniu 20 km już wyciągam aparat fotograficzny i "trzaskam" fotki tak, jak zawsze !!! Dziś wytrzymałem tylko do okolic Aleksandrowa Łódzkiego... 😐
No bo jakże przejechać obojętnie obok tak malowniczego krajobrazu, jak ten w Nakielnicy, gdzie zachwycają oczy pagórkowate pola obsiane żółtym rzepakiem !
To co ? Mam nie zrobić zdjęcia tego skrzyżowania w Nakielnicy, gdzie wysoki krzyż skrywa się pomiędzy trzema drzewami ? Nie mogę ! Zawsze tu robię zdjęcie i dziś także się zatrzymałem. Pędzę dalej rozmyślając o tym swoim "rowerowym zaburzeniu" i dochodzę do wniosku, że lepsze to jednak od każdego innego, niezdrowego uzależnienia !  
Z "bujania w obłokach" sprowadza mnie na ziemię rodzina Państwa Dobrzelewskich, którzy jadąc swoim samochodem po Starych Krasnodębach, rozpoznali mnie po rowerze i czerwonej bluzie !!! Z Małgosią i Maciejem znam się z kajakowych spływów, na które jeździliśmy dawno temu. Jednak nie widzieliśmy się parę lat, ale dobrze wiedzieć, że w tym czasie pobrali się i mają cudowne dzieci Hanię i Filipa. Pozdrowienia moi drodzy i do zobaczenia na szlaku !!!
Po kwadransie sympatycznej rozmowy ruszam dalej przed siebie i podziwiam przydrożne krajobrazy. Na zdjęciu rewelacyjny widok, na odcinku wyjazdowym ze wsi Mariampol.
Dojeżdżam do skrzyżowania we Florentynowie, gdzie jest rozjazd do wsi Ignacew Rozlazły. Od lat stoi tam opuszczony dom, który z każdym miesiącem, popada w coraz to większą ruinę. Smutny to widok...
Szybkim tempem docieram do Parzęczewa i śmigam obok cmentarza z prędkością ponad 45 km/h !!! Bardzo lubię tą trasę z Aleksandrowa Łódzkiego do Parzęczewa.
PARZĘCZEW  -  ZWIEDZANIE
Parzęczew znam dobrze z kilkunastu poprzednich eskapad (zobacz proszę wszystkim WYCIECZKĘ Nr 42). Na zdjęciu piętrowy, drewniany dom przy ul. Mickiewicza 1.
Kościół parafialny p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Świętej Anny i Świętego Wojciecha.
Świątynię zbudowano w latach 1802-1805 w stylu neoklasycystycznym, nakładem braci Franciszka i Ignacego Stokowskich - ówczesnych właścicieli dóbr parzęczewskich.
Figura św. Stanisława Kostki.
Figura Niepokalane Serce Maryi.
Tablica dla upamiętnienia pomordowanych w hitlerowskich więzieniach i obozach koncentracyjnych.
Druga tablica odsłonięta w dniu 14 września 2014 roku.
"W hołdzie bohaterskim lotnikom z 32 Eskadry Rozpoznawczej 3 Pułku Lotniczego w Poznaniu, którzy polegli w walce nad Parzęczewem w dniu 5 września 1939 r.
*por. obs. Jan Burski
*kpr. pil. Henryk Rejak
*kpr. strz. Kaziemierz Hedyniak
*kpr. strz. Józef Nietzke
Społeczeństwo Gminy Parzęczew".
Figura Najświętsze Serce Jezusa.
Figura św. Kazimierza.
Wow ! Na palcu przykościelnym ustawiony został nowy obelisk !
"Cmentarz przy kościele w Parzęczewie w latach 1423-1800 pełnił również rolę cmentarza grzebalnego ! Pamięci tych, których prochy znajdują się w tej ziemi, kładziemy ten kamień jako swoisty pomnik dla wszystkich tu pogrzebanych i prosimy Cię przechodniu o modlitwę na ich intencję. Ks. Kanonik Jerzy Serwik wraz z parafianami. Parzęczew, maj 2015 r.".
Figura Świętego Stanisława Kostki z tablicą "Pamiętaj ! Do wyższych rzeczy jesteś stworzony".
Tablica na cokole z informacją o treści : "Figura Świętego Stanisława Kostki - patrona młodzieży, została ufundowana przez miejscowych parafian, staraniem Ks. Prałata Wincentego Harasymowicza - tutejszego proboszcza w 1939 r. Umieszczono ją na placu szkolnym, przed nowo wybudowaną Szkołą Podstawową w Parzęczewie. Obrzędu poświęcenia tej figury dokonał Ks. bp Kazimierz Tomczak podczas wizytacji kanonicznej dnia 7.05.1939 r. Po drugiej wojnie, w nowym ustroju politycznym, na rozkaz władz partyjnych, została usunięta z pierwotnego miejsca i przeniesiona na tutejszy cmentarz przykościelny".
Piękny dąb szypułkowy na placu przykościelnym oraz wejście do podziemi świątyni.
W piwnicach kościoła znajduje się "Krypta Stokowskich" oraz "Muzeum Parafialne w Parzęczewie. Zostało założone dla uczczenia Kanonizacji Papieża Jana Pawła II. Aktu poświęcenia dokonał Ks. Bp Adam Lepa dn. 1.06.2014 r.".
Jest tam także "Biblioteka Parafialna w Parzęczewie założona w 2004 r.".
Popiersie Świętego Wojciecha.
W zachodniej części ogrodzenia kościoła znajduje się figura Niepokalanego Serca Maryi.
Do cokołu przytwierdzona jest tabliczka z napisem : "Figura Niepokalanego Serca Maryi została ufundowana przez tutejszych parafian z racji 25 rocznicy święceń kapłańskich Ks. Kazimierza Gadzinowskiego - tutejszego proboszcza. Poświęcenia jej dokonał Ks. Michał klepacz bp dn. 18.10.1952 r. Renowacja figury miała miejsce w maju i czerwcu 2012 r. i była wotum upamiętnienia Jubileuszu 25-lecia pobytu Ojca Świętego Jana Pawła II w Łodzi".
No ! To teraz mogę powiedzieć, że parzęczewski kościół znam od A do Z !!!
Przedwojenne drewniaki na Placu Kościuszki.
Odnowione budynki w południowej pierzei Placu Kościuszki. W tym pierwszym domu po prawej stronie, znajduje się fantastycznie zaopatrzony sklep spożywczy !
Stary dom mieszkalny przy zbiegu Placu Kościuszki z ul. Mickiewicza.
Budynek mieszkalny z 1912 roku przy skrzyżowaniu ul. Mickiewicza z ul. Ozorkowską.
Remiza Ochotniczej Straży Pożarnej w Parzęczewie - ul. Ozorkowska.
Centrum Odnowy Wsi w Parzęczewie.
W budynku ma swoją siedzibę Fundacja Rozwoju Gmin "PRYM" w Parzęczewie. "Fundacja została utworzona w ramach programu LEADER+"
Na ścianie obiektu zawieszona jest tablica z informacją, że : "Lokalna Grupa Działania : Fundacja Rozwoju Gmin "PRYM" współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER".
W budynku ma swoją siedzibę także Forum Inicjatyw Twórczych w Parzęczewie.
Po edukacyjnej wizycie w Parzęczewie, szybko docieram na rynek w Ozorkowie. Na masztach powiewają flagi Miasta Ozorków, Rzeczypospolitej Polskiej i Unii Europejskiej.
Zabytkowe domy przy Placu Św. Jana Pawła II w Ozorkowie.
Parafia Świętego Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny i Podwyższenia Krzyża Świętego w Ozorkowie.
Dom murowany przy ul. Wyszyńskiego 2. Jest jednym z najstarszych budynków w Ozorkowie. Wzniesiony został w 1825 roku przez Karola Teodora Weila, założyciela pierwszej w mieście apteki.
Dom drewniany przy ul. Wyszyńskiego 20, który został wzniesiony w trzecim ćwierćwieczu XIX wieku. Takich domów do okresu wojennego było o wiele więcej, zostały one jednak rozebrane przez niemieckiego okupanta ze względu na cenny materiał budowlany. A pochodził on z XIX-wiecznych borów, które otaczały Ozorków (dawne Samborze, a obecnie Nowe Miasto).
Ulica kard. Wyszyńskiego i mury dawnej fabryki włókienniczej Schlὄsserów.
Fragment linii tramwajowej nr 46 przy ul. Wyszyńskiego. Jest to najdłuższa, licząca około 30 km długości, linia tramwajowa w Polsce, którą uruchomiono 9 kwietnia 1922 roku.
Z ul. Wyszyńskiego skręcam w lewo w ul. Maszkowską i opuszczam Ozorków. Na temat tego klimatycznego miasta, zobacz np. WYCIECZKĘ Nr 242.
Wyjeżdżam na drogę wojewódzką nr 708 i pedałuję do osady Sokolniki Parcela.
Szybko docieram do wsi Modlna.
Jadę obok cmentarza parafialnego.
Mijam zabytkowy kościół p.w. Bożego Ciała.
Pedałuję na wschód po idealnie równej nawierzchni.
DW nr 708 poznałem doskonale podczas WYCIECZKI Nr 212.

Staram się utrzymywać jak najwyższą średnią prędkości. Jadę szybko - 45 km/h i dzięki temu cieszy mnie odczyt 25,4 km/h - tj. średnia dla dzisiejszej wycieczki.
Na odcinku Celestynów-Bądków jest dość spory zjazd i dzięki temu błyskawicznie dojeżdżam do ronda w Warszycach. DW 708 krzyżuje się tutaj z drogą woj. nr 702.
Charakterystyczne miejsce na mapie Warszyc, to trzy potężne BAZY OBCYCH... "ONI są wszędzie" !!! 👽
Wola Branicka - most na rzece Moszczenica.
Kębliny - zobacz WYCIECZKA Nr 113.
W Kęblinach "siadam na koło" jakiegoś rowerzysty i "wiozę się" dobry kilometr.
Cały czas utrzymuję wysoką kadencję (102 obroty korbą na minutę) i prędkość powyżej 40 km/h. Dzięki temu poprawiam średnią całego przejazdu na 26,3 km/h !!!
Wartkim tempem przejeżdżam przez Anielin Swędowski do wsi Smolice.
Dziś niedziela, pogoda idealna na rowerowe wycieczki i nic dziwnego, że na trasie spotykam wielu kolarzy.
Przejazd kolejowy w Smolicach.
Ogromne magazyny i hale firmy "Raben Logistics Polska" w Smolicach.
Magazyny firmy "GLS Poland". To jeden z wiodących dostawców usług kurierskich w naszym kraju.
Po tej samej stronie DW 708, znajdują się jeszcze hale firmy "Bafesto", która produkuje komponenty tekstylne dla przemysłu obuwniczego.
Tablica wjazdowa do Strykowa.
Przejeżdżam przez rondo - skrzyżowanie z drogą na Koźle i Piątek.
Jadę cały czas prosto, przez strefę przemysłową Strykowa.
Tablica wyjazdowa ze Strykowa.
Dziś na trasie panuje bardzo mały ruch i bardzo rzadko wymijają mnie jakieś pojazdy.
Pędzę dalej po DW nr 708 i wjeżdżam na wiadukt nad autostradą A-1.
Na dzisiejszą wycieczkę "wystroiłem się" w oryginalną odzież firmy Scott i czuję się jak zawodowy kolarz 😎
Zerkam na chwilę na wyjątkowo pustą dziś autostradę.
Dalszą trasę znam jak własną kieszeń ! Przede mną Niesułków.
Tablica "Park Krajobrazowy Wzniesień Łódzkich" przy szkole w Niesułkowie.
Niesułków Kolonia i rozjazd w lewo do Kołacina. Bardzo często tamtędy jeżdżę.
Punkt pomiarowy obciążenia ruchu na DW nr 708 - Niesułków Kolonia.
DW 708 i rozjazd w lewo do wsi Poćwiardówka.
Fantastyczny odcinek drogi we wsi Dąbrówka Duża.
Skrzyżowanie we wsi Tadzin (w prawo na Grzmiącą, w lewo na Syberię).
Rewelacyjny odcinek DW 708 - lasy we wsi Tadzin.
Rozjazd w lewo do leśniczówki Tadzin. Stoi tam tablica "Zespół przyrodniczo-krajobrazowy Górna Mrożyca”.
Tablica "Park Krajobrazowy Wzniesień Łódzkich" na skraju lasu przed Brzezinami.
Tablica wjazdowa do Brzezin.
Koniec drogi woj. nr 708 w Brzezinach - ul. Waryńskiego przy stacji paliw na ul. Łódzkiej.
Mr SCOTT i fontanna na Placu Jana Pawła II w Brzezinach, przy której znajduje się wyjątkowo szpetny wizerunek Papieża-Polaka.
Na rynku w Brzezinach spotykam Andrzeja i Krzysztofa - kolegów ze "Strefy rowerowej Brzeziny".
Obydwaj mieszkają w Andrespolu, tak więc razem ruszamy w kierunku wsi Gałków Duży.
W dobrych nastrojach dojeżdżamy do Andrespola, gdzie robimy sobie pamiątkowe zdjęcie. Z lewej Andrzej Koniuszenny, w środku Krzysztof  Wątorowski, po prawej Tadeusz Mr SCOTT Nowiński.
Z Andrespola pedałuję do wsi Stróża. Obok miejscowego skatepark'u rozłożył dziś swe namioty cyrk !
Jadę dalej prosto do Woli Rakowej.
Tam wyjeżdżam na drogę woj. nr 714, która już wkrótce będzie przebiegać po nowym wiadukcie nad autostradą A-1.
DW 714 i rozjazd do osady Przypusta.
Dorodna krowa (czytaj FANKA Mr SCOTT'a) na zielonym polu we wsi Giemzówek.
Stawy na rzece Ner we wsi Tadzin.
Nauka jazdy na rowerze - tata z synem we wsi Tadzin.
Mr Speed SCOTT - na moście nad rzeką Ner (na granicy wsi Tadzin i Huta Wiskicka).
Z Tadzina kieruję się na Bronisin Dworski. Potem jadę przez Grodzisko, Konstantynę i Starową Górę. Wjeżdżam do Łodzi od strony ul. Rzgowskiej.
Jadę DDR wzdłuż Trasy Górna. Na zdjęciu wyburzenia dawnej elektrociepłowni przy ul. Demokratycznej.
Komin dawnego Zakładu Energetyki Cieplnej „Ustronna” przy ul. Demokratycznej 114. Wkrótce także zostanie zburzony...
Wiadukt łódzkiej kolei obwodowej nad Trasą Górna (zobacz WYCIECZKA Nr 288).
Kot z lassem - ciekawa maskotka zawieszona na ogrodzeniu działki przy ul. Bogusławskiego.
DDR ul. Pabianicka - Trasa Górna.
Wjeżdżam do Parku "Sielanka", gdzie znajduje się willa Erwina Koeniga.
Budynek willowy został wzniesiony w roku 1910.
Przez wiele lat mieścił się w nim Hufiec Łódź - Górna im. Rewolucji 1905 r. Związku Harcerstwa Polskiego oraz Dzielnicowy Dom Harcerza.
Willa przy ul. Pabianickiej 55 posiada bardzo ciekawe zdobienia architektoniczne.
Na elewacji zachował się herb rodziny Koenig.
"Willa reprezentuje postsecesyjny wczesny modernizm z elementami barokowymi i neoklasycznymi".
Po drodze do domu, przejeżdżam przez Łódź i jak zwykle, z ciekawością obserwuję wszelkie zmiany, jakie dokonują się z "tkance miejskiej". Na zdjęciu dźwigi na budowie nowej pływalni Politechniki Łódzkiej.
Skrzyżowanie al. Kościuszki z al. Mickiewicza - remont Trasy W-Z. Ułożono już nowe tory tramwajowe.
Budowa centrum przesiadkowego łódzkiego MPK. Już wkrótce wszystkie tramwaje z kierunku wschód-zachód oraz północ-południe, zatrzymają się na jednym wspólnym przystanku z czterema peronami.
Przy okazji modernizacji Trasy W-Z, zostało zlikwidowane przejście podziemne na rogu ul. Piotrkowskiej i al. Piłsudskiego/al. Mickiewicza. W tym miejscu będzie biegł tunel Trasy W-Z.
W Łodzi cały czas dzieje się mnóstwo ciekawych rzeczy, a zmiany postępują bardzo szybko ! Czasami mam wrażenie, że nie dam rady wszystkiego uwiecznić na zdjęciach, wkomponować to w trasy moich rowerowych wycieczek i jeszcze potem opisać... 😕
Skoro tak, to może rzeczywiście lepiej będzie, jak skupię się raczej na "Szybkich setkach", bo jak to widać na przykładzie dzisiejszej wycieczki, chyba dobrze mi to wychodzi !!! 😎

2 komentarze:

  1. Oglądam Twoje świetnie udokumentowane rowerowe wojaże i zauważyłem że wiele czasu poświęciłeś miejscowości Parzęczew i dzięki temu ja Ciebie odkryłem. Mnie interesują wszelkie informacje z czasów II wojny i tablic upamiętniających o hitlerowskich działaniach i widzę że jest ich wiele... Dziękuje za te informacje które publikujesz. Wiem teraz gdzie się udać, aby dowiedzieć się konkretnie o interesującej mnie historii ludzi tam zamieszkującej.

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziękuję za bardzo miły komentarz ! Cieszę się !!! Parzęczew darzę szczególną sympatią. Serdecznie pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2014 Mr SCOTT jedzie do... (-: , Blogger