Blog ma na celu popularyzowanie rowerowych wycieczek po Łodzi, regionie łódzkim i okolicach.
Znajdziesz tu zdjęcia, filmy, opisy tras i ślady GPS.
Miasto Łódź i województwo łódzkie są naprawdę piękne !
Zobaczysz, że "ONI są wszędzie", wszystko się łączy i odbija w tablicach !
Zachęcam do czynnego wypoczynku i powodzenia na trasach !!!

WYCIECZKA Nr 756 - Czerwony "Szlak rowerowy Szable i bagnety"

TRASA WYCIECZKI i DANE STATYSTYCZNE
Dojazd na szlak : Łódź - Dobra Nowiny - Sosnowiec - Stryków - Nowostawy Górne - Nowostawy Dolne - Szczecin - Dmosin Pierwszy - Dmosin - Dmosin Drugi - Borki - Lubianków - Wola Lubiankowska - Albinów - Domaniewice
Łącznie : 55 km
Czerwony szlak rowerowy "Szable i bagnety"
Domaniewice - Krępa - Reczyce - Czatolin - Kalenice - Trzcianka - Bobrowa - Kalenice - Łyszkowice - Zakulin - Seligów - Polesie - Bełchów - Chyleniec - Nieborów - Julianów - Bednary - Kompina - Zabostów Duży - Zabostów Mały - Łowicz - Otolice - Ostrów - Bocheń - Mystkowice - Urzecze - Sobocka Wieś - Sobota - Walewice - Bielawy - Rulice - Zgoda - Stanisławów - Wojewodza - Chruślin Nowy - Traby - Skaratki po Las - Skaratki - Domaniewice
Łącznie : 125 km

Powrót : Domaniewice - Stroniewice - Kamień - Głowno - Bartoszewice - Wola Błędowa - Koźle - Osse - Ciołek - Osse - Anielin Swędowski - Swędów - Szczawin - Glinnik - Samotnik - Smardzew - Łagiewniki Nowe - Łódź
(06.10.2019. - 233,3 km, 22,5 km/h, 10:20:40 h)
ZDJĘCIA            FILMY            GPS
Trasa WYCIECZKI Nr 756.
Kolejną przygodę rozpoczynam na u. Wareckiej 1 i podziwiam nowy mural, który powstał na budynku Spółdzielni Elektrotechnicznej „Pokój”.
Jest to dzieło artystki z Rzeszowa Magdy Ćwik pt. „Dzieci i ryby głos mają”. Mural jest częścią projektu Fundacji Urban Forms „Teofilów Mon Amour”, który ma wprowadzić sztukę na to wielkie osiedle mieszkaniowe.  
Duża część pracy stanowi mapa świata - symulacja NASA przedstawiająca Ziemię w 2100 roku - wyjałowioną i pustynniejącą. W zamyśle autorki ma to zwrócić uwagę na niepokojące zmiany klimatyczne na naszej planecie.
Idea słuszna, bo np. tuż obok przy ul. Pojezierskiej 93, bez przerwy dymią kominy elektrociepłowni EC-3. Fachowcy przekonują, że biały dym świadczy o spalaniu materiału opałowego dobrej jakości, ale obrońcy klimatu i tak wiedzą swoje !
Po klimatycznym początku pędzę do Parku im. Adama Mickiewicza i podziwiam wierzby, które zawsze płaczą nad stawem rzeki Sokołówki.
Z Parku Julianowskiego przemieszczam się przez Arturówek i Las Łagiewnicki do podłódzkiej wsi Dobra Nowiny.
Szybko docieram do drogi krajowej nr 14 i dojeżdżam do Strykowa.
Dziś pogoda jak marzenie ! Miejscowy kościół św. Marcina jest pięknie oświetlony październikowym słońcem.
Ze Strykowa pedałuję do wsi gminnej Domaniewice (zobacz więcej WYCIECZKA Nr 98).
W tej miejscowości są dwa zabytkowe kościoły : pw. św. Bartłomieja Apostoła, którego wystrój opisałem na kartach WYCIECZKI Nr 503.
Oraz Sanktuarium Matki Bożej Pocieszycielki Strapionych. Zobacz koniecznie WYCIECZKĘ Nr 169.
Na dzisiejszą wycieczkę opracowałem sobie taki sprytny plan, że właśnie w Domaniewicach rozpocznę i zakończę objazd czerwonego szlaku rowerowego "Szable i Bagnety".
Szlak "Szable i Bagnety" liczy sobie ok. 119 km i prowadzi przez południową część powiatu łowickiego. W internecie wyczytałem, że na jego trasie są miejsca nawiązujące do najważniejszych wydarzeń historycznych w dziejach regionu i kraju - powstań narodowych i obu wojen światowych.
Szlak został oznakowany kolorem czerwonym przez członków Klubu Turystyki Kolarskiej „Szprycha”, działającym przy łowickim oddziale PTTK. Otwarto go dla cyklistów w czerwcu 2011 roku.
Szlak jest jednym z trzech najważniejszych szlaków rowerowych, które przebiegają po Ziemi Łowickiej. Dwa pozostałe to : zielony szlak "Dwory i kościoły" (zobacz WYCIECZKA Nr 565) oraz niebieski Szlak Książęcy (zobacz WYCIECZKA Nr 538).
Zapraszam do obejrzenia najciekawszych kadrów oraz wszystkich zdjęć i filmów z tej jesiennej przygody, które znajdują się w linkach j/w. 
Z Domaniewic jadę przez Krępę do wsi Reczyce.  
Wieś Czatolin i pomnik upamiętniający miejsce pierwszego zrzutu alianckiego nad okupowaną Polską dla partyzantów Armii Krajowej (zobacz WYCIECZKA Nr 715).
Kalenice - wiadukt autostrady A-2.
W tej okolicy jest mnóstwo owocowych sadów.
Droga wojewódzka nr 704 we wsi Trzcianka. Tam szlak skręca na wschód.
Na skraju lasu w Trzciance stoi obelisk z tablicą pamięci : "Tu poległ 9.VIII.1944. w walce Oddz. Part. BCH "Boruty" z Niemcami ppłk Tadeusz Golka "Stefan". Bechowcy" (zobacz WYCIECZKA Nr 285).
Lasy Spalsko-Rogowskie i droga do wsi Bobrowa.
Remiza strażacka i pomnik we wsi Bobrowa - zobacz WYCIECZKA Nr 349.
Tablica na pomniku : "Pamięci poległym żołnierzom AK. W dniu 16.08.1944 r. w lasach Chlebowa i Bobrowej żołnierze AK oddziału "Maszynisty" pod dowództwem Sierpa stoczyli walkę z przeważającymi siłami wojsk hitlerowskich, w których zginęli..." i nazwiska poległych. Na samym dole znajduje się napis "W 50 rocznicę napaści niemiec hitlerowskich na Polskę. Społeczeństwo i koledzy ze ZBOWiD. 10.9.1989".
W Bobrowej szlak skręca na północ do wsi Kalenice.
Malowniczy staw nad rzeką Bobrówką w Kalenicach.
Drogi w tej części powiatu łowickiego są równe jak stół. Na trasie kilka razy mijam grupy kolarzy.
Z Kalenic dojeżdżam do wsi gminnej Łyszkowice (zobacz koniecznie WYCIECZKĘ Nr 97). Znajduje się tam kilka interesujących obiektów, np. nowoczesny zakład "Takeda" japońskiego giganta farmaceutycznego.
Remiza strażacka OSP Łyszkowice.
W centrum stoi pomnik ku czci mieszkańców Łyszkowic, którzy polegli podczas pierwszej wojny światowej. Na cokole umieszczono wojskowy wizerunek orła białego, płaskorzeźbę Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz tablicę z dedykacją.
Na ul. Kościelnej ustawiono nową tablicę edukacyjną pt. "Historia powstania Ogrodu Saskiego w Łyszkowicach".
W XVII wieku prymas Wojciech Leszczyński założył tutaj ogród włoski z licznymi posągami, fontannami i altanami, dziś już nieistniejący.
W Łyszkowicach mieścił się do 1881 r. zarząd główny administracji Księstwa Łowickiego, sprawujący nadzór nad osobistymi dobrami carów rosyjskich.
Z Łyszkowic szlak kieruje się do wsi Zakulin.
Dalej cały czas prostą drogą na teren Gminy Nieborów.
Wieś Bełchów i przejazd kolejowy (zobacz więcej o tej miejscowości : WYCIECZKA Nr 390).
W Bełchowie szlak doprowadza do drogi krajowej nr 70 i skręca do wsi Chyleniec. 
Następny odcinek to przejazd przez Bolimowski Park Krajobrazowy (zobacz WYCIECZKA Nr 732).
Trasa prowadzi do Rezerwatu Przyrody "Polana Siwica".
Bolimowski Park Krajobrazowy - punkt odpoczynku dla turystów nad "Polaną Siwica".
W lesie szlak skręca na północ i ciągnie się po trasie oznakowanego szlaku po Puszczy Bolimowskiej.
Jedzie się do tunelu pod autostradą A-2.
Następnie przez las i Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy "Nieborów".
Tablice edukacyjne i kapliczka w Nieborowie.
Tablica "Trasy rowerowe w Powiecie Łowickim" przy pałacu w Nieborowie.
W Nieborowie szlak wiedzie na północ w stronę kościoła (zobacz więcej WYCIECZKA Nr 307).
Potem do kapliczki we wsi Julianów, na której zawieszone są tablice poświęcone pamięci żołnierzom I Brygady Józefa Piłsudskiego oraz obrońcom Ojczyzny poległym w 1919-1920 roku. 
Bednary - przejazd przez tory ważnej linii kolejowej nr 3.
Wieś Bednary - mogiły żołnierzy polskich na cmentarzu parafialnym.
Pochowano tu 50 żołnierzy Wojska Polskiego z 10 pp 26 DP Armii "Poznań", 66 pp 16 DP Armii "Pomorze" i innych jednostek, poległych w obronie ojczyzny 14 i 15 września 1939 roku, w ramach wielkiej bitwy nad Bzurą.
Kościół św. Macieja Apostoła i św. Małgorzaty Dziewicy i Męczennicy w Bednarach (zobacz więcej WYCIECZKA Nr 394).
Drewniany most nad Bzurą we wsi Kompina.
Rzeka Bzura - świadek krwawych wydarzeń w wojnie obronnej Polski we wrześniu 1939 roku.
Tablica wjazdowa do wsi Kompina - zobacz koniecznie WYCIECZKĘ Nr 402.
Kompina - kościół pw. św. Wojciecha i Św. Barbary.
W Kompinie znajduje się cmentarz żołnierzy Wojska Polskiego, który powstał wiosną 1940 roku.
W 24 kwaterach pochowanych jest 324 żołnierzy z 26 Dywizji Piechoty Armii ,,Poznań" poległych w dniach 14-15 września w bitwie nad Bzurą 1939 roku. Początkowo żołnierze pochowani byli w mogiłach na polu walki między rzeką Bzurą, a szosą prowadzącą do Łowicza. Spoczywa tu także 6 członków ruchu oporu zamordowanych przez Niemców w Łowiczu.
Na parkanie nekropolii zawieszona jest czarna tablica z wierszem : "Spójrz na ten cmentarz, polska młodzieży, przypomnij sobie, polskich żołnierzy. Broniąc Ojczyzny, od niemieckiej nawały, polegliśmy tu dla Ciebie, Polska dla Twojej chwały. Ci co tu leżą, młodzi wtedy byli, tu na tych polach, swe życie złożyli. Stalin z Hitlerem, w swej bandyckiej zmowie, rozebrali Polskę, obaj po połowie. Ciężko żyć było, w tamtych onych czasach, jedni byli w niewoli, drudzy byli w lasach. Śpij żołnierzu, w ciemnym grobie, niech się Polska, przyśni Tobie". Autor : Zając Czesław Kompina AK ps. "Lis".
Z Kompiny szlak prowadzi na zachód do wsi Zabostów Duży.
Dalej polnymi ścieżkami nad rzeką Bzurą. Jest to odcinek ze wsi Zabostów Mały do Łowicza.
W Łowiczu szlak doprowadza do Starego Rynku - historycznego centrum miasta. I właśnie tutaj, pod budynkiem Muzeum Ziemi Łowickiej, znajduje się początek/koniec szlaku rowerowego "Szable i Bagnety".
Na słupie przy wjeździe na ul. Mostową, zawieszone są tabliczki szlaku.
Ta tabliczka uświadamia mi, że przejechałem już dziś z Domaniewic 64 km !
A przede mną jeszcze mnóstwo ciekawych miejsc, które dobrze znam, bo byłem tam na rowerze wielokrotnie ! Sobota - 22 km, Walewice - 24 km, Bielawy - 27 km.
Dumą Łowicza jest wspaniała Bazylika Katedralna pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Mikołaja, będąca miejscem pochówku dwunastu prymasów Polski. Zobacz WYCIECZKĘ NR 195 !
Dalsza część trasy to przejazd przez park "Błonie Bohaterów Września 1939 r." do mostu na Bzurze przy ul. Zamkowej.
Tam rozpoczyna się terenowy fragment szlaku, prowadzący piaszczystą drożyną wzdłuż Bzury. Za mostem w okolicy wsi Klewków, szlak skręca na południe do wsi Otolice.
Otolice - most nad rzeką Bobrówka.
Trasa prowadzi przez malownicze tereny powiatu łowickiego i Pradolinę Warszawsko-Berlińska.
Wieś Ostrów - "Rowerowy Punkt Obsługi Turysty" z mapą szlaku. Tego typu tablice powstały m.in. dzięki dofinansowaniu z Europejskiego Funduszu Rybackiego.
Opuszczony łowicki drewniak w Ostrowie.
Wieś Bocheń w gm. Łowicz - zobacz WYCIECZKA Nr 214.
W tej miejscowości można podziwiać tradycyjne domy łowickie z początku XX wieku.
Aby ocalić je od zapomnienia, należałoby te budynki czym prędzej przenieść do Skansenu Ziemi Łowickiej w Maurzycach.
Mystkowice - kolejna miejscowość na trasie rowerowej przygody.
Kapliczka w Mystkowicach z figurą św. Jana Nepomucena.  
Z Mystkowic szlak skręca na północ. Polna droga doprowadza do mostu nad Bzurą.
Docieram do asfaltowej drogi i jadę przez wieś Urzecze (zobacz WYCIECZKA Nr 328).
Szlak ciągnie się teraz na zachód do Soboty.
W Sobocie skręcamy w ul. Parkową i ul. Warszawską dojeżdżamy do dawnego rynku. 
Przy sobockim kościele znajduje się pamiątkowa płyta z napisem : "ARTUR ZAWISZA CZARNY urodzony 24.XI.1809 r. w Sobocie, ochrzczony w tutejszym kościele, zamordowany przez władze carskie 26.XI.1833 r. w Warszawie. Męczennikowi poświęceń i przekonań hołd składają mieszkańcy Parafii Sobota".
Z Soboty szlak prowadzi do wsi Walewice - zobacz proszę WYCIECZKA Nr 169.
Cmentarz wojenny w Walewicach.
Na terenie nekropolii stoi pomnik ku czci żołnierzy 17 Pułku Ułanów Wielkopolskich im. Króla Bolesława Chrobrego.
 
Z Walewic szlak doprowadza do cmentarza parafialnego w Bielawach.
Spoczywają na nim żołnierze Wojska Polskiego polegli we wrześniu 1939 roku. Cześć Ich pamięci !
Na terenie nekropolii znajduje się kaplica grobowa rodziny Grabińskich (ostatni właściciele Walewic) - warto obejrzeć. 
Droga woj. nr 703 w Bielawach, którą nasz szlak prowadzi do miejscowego rynku.
Z Bielaw jedziemy na południe do wsi Rulice.
Tam skręca się w polną drogę, która kieruje się wzdłuż lasu do wioski o nazwie Zgoda. Wśród rowerowej braci panuje pełna Zgoda - ten szlak jest bardzo dobrze oznakowany ! 😉
Dalsza część trasy, to przejazd wąską asfaltówką w stronę Głowna.
Trasa wiedzie przez las na terenie Obszaru Chronionego Krajobrazu Pradoliny Warszawsko-Berlińskiej. 
Na tym odcinku jedzie się także po śladzie zielonego szlaku rowerowego "Dwory i kościoły".
Szutrowe drogi prowadzą do wsi Stanisławów.
Przejeżdża się obok dawnego dworu Grabińskich, w którym obecnie mieści się Oddział Fizjoterapii i Rehabilitacji szpitala z Łowicza.
Oznakowanie szlaków na drzewie w Stanisławowie.
Śmigam dalej na północ do wsi Wojewodza.
Następnie w prawo - na wschód przez Chruślin Nowy. Znam te okolice z WYCIECZKI Nr 137.
Za Chruślinem trasa szlaku kieruje się do wsi Traby. Czeka nas teraz trudny odcinek, który wiedzie po szutrowej drożynie, najeżonej ostrym tłuczniem. 
Jedzie się ok. 20 minut do wioski o nazwie Skaratki po Las. Tam skręcamy w lewo - na wschód, do mostka na rzece Kalinówka.
Na trasie szlaku nie brakuje malowniczych krajobrazów. Pod koniec dnia trafia mi się zjawiskowy zachód słońca.
Ostatni etap objazdu szlaku, to przejazd przez Skaratki do Domaniewic.
Znajduje się tutaj przystanek kolejowy Domaniewice Centrum. Zatrzymują się na nim pociągi Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej.
Domaniewice - nowy skwer 100-lecia Niepodległości Polski.
 Rowerowy Punkt Obsługi Turystów na ul. Kościelnej. Ślad gpx szlaku można sobie pobrać ze strony TRASEO
Polecam wszystkim wybranie się na przejażdżkę po pięknej Ziemi Łowickiej. Ta trasa przebiega w dużej części drogami o małym natężeniu ruchu, co sprawia, że jest bezpieczna i przyjemna dla miłośników rowerowych wycieczek.
Szlak rowerowy "Szable i bagnety" przejechany ! Wg mojego licznika, przejechałem szlakiem 125 km. Czyli o 6 km więcej niż oficjalny dystans.
Z Domaniewic ruszam w podróż do Łodzi. Wybieram najprostszą i najszybszą trasę - przejazd po drodze krajowej nr 14.
Ok. godz. 20:30 melduję się pod "My Wheel of Łódź" - diabelskim kołem na Starym Rynku. 
To była fantastyczna wycieczka ! Przejechałem dziś dokładnie 233,3 km ze średnią prędkości 18,9 km.
Moja rowerowa karuzela kręci się cały czas i już planuję pokonanie olejnego szlaku rowerowego woj. łódzkiego !

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Mr SCOTT jedzie do... (-: , Blogger