Blog ma na celu popularyzowanie rowerowych wycieczek po Łodzi, regionie łódzkim i okolicach.
Znajdziesz tu zdjęcia, filmy, opisy tras i ślady GPS.
Miasto Łódź i województwo łódzkie są naprawdę piękne !
Zobaczysz, że "ONI są wszędzie", wszystko się łączy i odbija w tablicach !
Zachęcam do czynnego wypoczynku i powodzenia na trasach !!!

WYCIECZKA Nr 469 - Szczerców, Lubiec i Kluki

TRASA WYCIECZKI i DANE STATYSTYCZNE : 

Łódź (Więckowskiego, Żeligowskiego, Łąkowa, Żeromskiego, al. Politechniki, Rondo Lotników Lwowskich, Park Sielanka, Pabianicka, Chocianowicka, Nad Dobrzynką) - Pabianice - Chechło I - Chechło II - Dobroń - Ldzań - Talar - Rokitnica - Gucin - Sowińce - Malenia - Wola Bachorska - Bachorzyn - Zelów - Kolonia Pożdżenice - Nowa Wola - Pożdżenice - Krześlów - Wypychów - Podlesie - Lubiec - Zagadki - Szczerców - Podklucze - Osina - Kluki - Parzno - Emilów - Domiechowice - Bełchatów - Dobrzelów - Helenów - Suchcice - Hucisko - Mzurki - Kobyłki - Krzepczów - Grabica - Wola Kamocka - Lutosławice Rządowe - Mąkoszyn - Wodzin Prywatny - Głuchów - Kruszów - Tuszyn - Modlica - Kalinko - Kalino - Giemzówek - Stefanów - Łódź (Kalinowskiego, Kolumny, Tomaszowska, Dąbrowskiego, al. Śmigłego-Rydza, Kopcińskiego, Narutowicza, Kilińskiego) 

[13.04.2016. - 172,45 km, 24,4 km/h, 7:03:16 h]

ZDJĘCIA         FILMY          GPS
Mr SCOTT jedzie do... Szczercowa ! Trasa WYCIECZKI Nr 469.
Stare przysłowie mówi, że "Kwiecień plecień, bo przeplata trochę zimy, trochę lata", ale w tym roku nie jest tak źle ! Wykorzystuję dobrą pogodę i na kolejną wycieczkę, ruszam z Placu Ofiar Zbrodni Katyńskiej.
Plac mieści się przy skrzyżowaniu ul. Łąkowej z al. Mickiewicza (naprzeciwko kościoła pw. Matki Boskiej Zwycięskiej) i znajduje się na nim "Pomnik Katyński". Właśnie dzisiaj 13 kwietnia obchodzony jest Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. To symboliczna data - 13 kwietnia 1943 roku Radio Berlin nadało informację o odnalezieniu w lesie katyńskim zwłok kilku tysięcy polskich oficerów.
Wiosną 1940 roku funkcjonariusze NKWD zabili strzałami w tył głowy, m.in. w Katyniu, Twerze, Charkowie, Miednoje oraz wielu do dziś nieznanych miejscach, ponad 21 tys. Polaków, w tym oficerów wojska i policji. Była to konsekwencja decyzji podjętej przez władze ZSRR o wymordowaniu polskich jeńców osadzonych w obozach w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku oraz w więzieniach na Ukrainie i Białorusi.
16 września 1990 roku, nastąpiło uroczyste odsłonięcie i poświęcenie pomnika katyńskiego, który w tamtych czasach, był pierwszym pomnikiem upamiętniającym wydarzenia katyńskie, stojącym na otwartej przestrzeni miejskiej. W cokole pomnika, umieszczono urny z ziemią z dołów śmierci Katynia, Charkowa i Miednoje oraz zamontowano na nim znicz gazowy, aby dzięki temu ogień mógł płonąć nieustannie. 
Powstanie kościoła Matki Boskiej Zwycięskiej łączy się ściśle z dniem 15 sierpnia 1920 roku. Kiedy u bram Warszawy toczyła się wojna polsko-bolszewicka, Łodzianie zgromadzeni na błagalnym nabożeństwie złożyli ślub : jeśli Bóg da zwycięstwo, przez przyczynę Najświętszej Maryi Panny zbudujemy Kościół-votum.
Nad wejściem do świątyni znajduje się mozaika przedstawiająca Matkę Bożą Częstochowską. Mozaika jest darem księdza Alfonsa A. Skonieckiego, obywatela amerykańskiego polskiego pochodzenia, proboszcza parafii Świętych Piotra i Pawła w mieście Three Rifers w Stanach Zjednoczonych.   
Parafię erygował pierwszy biskup łódzki Wincenty Tymieniecki 01.07.1926 i tego samego roku w Uroczystość Wniebowzięcia NMP poświęcił kamień węgielny pod budowę nowego kościoła. Świątynia w stylu bazylikowym, trzynawowa, o formach klasycznych, wg projektu arch. Józefa Kabana, jest dalekim naśladownictwem rzymskiej bazyliki św. Pawła za Murami. 
Świątynia posiada bardzo ciekawe zdobienia architektoniczne. 
W ołtarzu głównym umieszczona jest płaskorzeźba Matki Bożej Zwycięskiej, Królowej. Stoi ona na kuli ziemskiej i na ręku trzyma Jezusa. U jej podnóża widać scenę nawiązującą do Bitwy Warszawskiej. Przedstawia on księdza Ignacego Skorupkę z krzyżem w ręce. Kapłan nawołuje do ataku. Scena zwieńczona jest napisem : "Dziękujemy ci Matko Bosko za Cud nad Wisłą". Całość została wykonana w jednej z wileńskich pracowni artystycznych przez Ludomira Zledzińskiego.
W kościele ułożono piękną posadzkę : w nawach kształty geometryczne, w prezbiterium - w nawiązaniu do wczesnochrześcijańskiej ikonografii - jelenie u Źródeł Wód.
W latach 1952-1954 świątynię ozdobiono polichromią w nawie głównej i sgraffitami w nawach bocznych. Całość projektowali i wykonali : prof. Marian Jaeschke, Zdzisław Sikorski i Albin Łubniewicz z Krakowa.  
W kruchcie i na murach kościoła zawieszone są pamiątkowe tablice. Tablica pamięci księży z parafii MB Zwycięskiej w Łodzi zamordowanych przez Niemców : "KS. PRAŁAT/ DOMINIK KACZYŃSKI/ BUDOWNICZY I PIERWSZY/ PROBOSZCZ KOŚCIOŁA/ MATKI BOSKIEJ/ ZWYCIĘSKIEJ/ * 4 VIII 1886/ † 30 III 1942. KS. ADAM/ NEBELSKI/ WIKARIUSZ TEJ PARAFII/ * 10 V 1902/ † 12 VIII 1942. KS. WŁADYSŁAW/ GUZOWSKI/ WIKARIUSZ TEJ PARAFII/ * 27 III 1903/ † 21 XI 1942. ZGINĘLI ŚMIERCIĄ MĘCZEŃSKĄ W DACHAU/ W DOWÓD PAMIĘCI WDZIĘCZNI PARAFIANIE 1949".
"Ś.P. Ks. Stanisaław Wojciech Nowicki szambelan papieski, kanonik honorowy Kapituły Łódzkiej, odzn. Orderem Pro Ecclesia Et Pontifice proboszcz tutejszej parafii, zasłużony działacz społeczny, wychowawca i miłośnik młodzieży, urodzony 23.IV.1892, zmarł 5.X.1950. Niech odpoczywa w Panu". 
"Ś.P. Adeli Koziołkiewicz-Skrzypkowskiej ur. dn. 28.12.1881 - zm. 25.5.1941 niestrudzonej bojowniczce o idee demokratyczne, opiekunce młodzieży, kierowniczce w pracy społecznej i pedagogicznej. W 6-tą rocznicę śmierci uczennice, nauczycielstwo, przyjaciele. Łódź maj 1947 r.".
"Bóg, Honor, Ojczyzna. Umarłych płaczę, żywych wołam ! W hołdzie poległym, katowanym i więzionym kolegom II Konspiracji walczącym z komunistycznym zniewoleniem w latach 1944-1956. Tablicę tę poświęcają członkowie Związku Młodocianych Więźniów Politycznych "Jaworzniacy" Okręgu Łódzkiego. Łódź 1997 r.".
"Ś.P. Helena Janaszczyk hm instruktorka Pogotowia Harcerek rozstrzelana w lasach lućmierskich 18 marca 1940 r.. Cześć Jej pamięci. Grono instruktorskie Z.H.P.".

Na tyłach kościoła znajduje się zabytkowy, drewniany dom z 1920 roku - to dawna plebania. 
Obecnie mieści się w nim Ośrodek Pomocy Duchowej.
Po obejrzeniu pomnika i kościoła, wyjeżdżam na wiadukt nad łódzką Trasą W-Z. Widać z niej dobrze fasadę hotelu "Hilton". Jego elewacja wyłożona została szklanymi płytami w różnych odcieniach szarości, z których utworzony został mozaikowy kadr z postaciami z polskiego filmu pt. "Zakazane piosenki" (zobacz WYCIECZKA Nr 207).
Wyjeżdżam na drogę rowerową i pedałuję za szybką rowerzystką po ul. Żeromskiego i al. Politechniki.
Fontanna przed centrum handlowo-rozrywkowym "Sukcesja".
Budowa wielkiego basenu przy al. Politechniki 10 (Łódzkie Akademickie Centrum Sportowo-Dydaktyczne). 
Nieczynna elektrociepłownia EC-2 przy skrzyżowaniu al. Politechniki z ul. Wróblewskiego.
Baner z reklamą przy Parku im. Rejtana na al. Politechniki. W dniu 1 maja 2016 r. w łódzkiej "Atlas Arenie" zagra Hans Zimmer, supergwiazda w dziedzinie muzyki filmowej.
Droga rowerowa przez Park Sielanka na ul. Pabianickiej.
ul. Pabianicka i budowa długo wyczekiwanej drogi rowerowej.
Z Pabianickiej przenoszę się na ul. Chocianowicką. Dojeżdżam do drewnianej remizy strażackiej OSP Łaskowice. Potem kieruję się do Pabianic i ruszam na szlak do Szczercowa.
NA  TRASIE  DO  SZCZERCOWA
Droga woj. nr 482 we wsi Chechło I i witacz Gminy Dobroń.
Kwitnące drzewo przy szlaku kolejowych w Chechle Drugim.
Przystanek we wsi Chcechło II - Mr SCOTT i Skot (kołowy, pływający transporter opancerzony opracowany wspólnie przez CSRS i PRL na przełomie lat 50. i 60. XX wieku).
Ten pojazd znajduje się na terenie zajmowanym przez firmę "Korczak", która zajmuje się handlem i produkcją sprzętu i akcesoriów BHP.
W budynku firmowym wyeksponowany jest zabytkowy egzemplarz rosyjskiego motocykla marki "Iż". 
Właściciel firmy pan Rafał Korczak kolekcjonuje oryginalne pojazdy. Dziś jego kolekcja liczy kilkanaście eksponatów. 
Są wśród nich dwa wozy strażackie, kilka motocykli (polskie junaki i SHL-ki, radzieckie urale oraz niemieckie bmw i sündap) oraz działa wojskowe.
Z Chechłą pedałuję do Dobronia i jadę na południe po niemiłosiernie zniszczonej drodze.
Osada młyńska Talar i drewniany młyn nad rzeką Grabia.
Po zimowych roztopach nurt rzeki jest bardzo wzburzony !
Niszczejący budynek dawnej szkoły we wsi Gucin.
Rzeka Końska na granicy wsi Grzeszyn i Sowińce.
Armia "Wiosna" atakuje ! Przepiękne drzewa na polach we wsi Sowińce.
Krótka przerwa na drugie śniadanie. Przejechałem już ponad 45 km i trzeba przyswoić trochę energii !
Stara cegielnia we wsi Wola Bachorska. Chodzą słuchy, że ma zostać wkrótce zlikwidowana...
Szybko docieram do miasta Zelów, które poznałem podczas WYCIECZKI Nr 365.
Remiza strażacka we wsi Kolonia Pożdżenice.
Pożdżenice i drewniany kościół p.w. św. Kazimierza i św. Barbary.
Po wyjechaniu z Pożdżenic docieram do drogi woj. nr 483.
Skręcam w lewo i jadę cały czas na południe do wsi Krześlów. Za wsią Podlesie rozpoczyna się wielki kompleks leśny, który wchodzi w skład obszaru chronionego krajobrazu doliny rzeki Widawki.
DW 483 i most na rzece Pilsia.
Pilsia jest krótkim dopływem Widawki.
Za mostem i ceglanym młynem, rozpoczyna się terytorium Gminy Szczerców.
Na pierwszym skrzyżowaniu skręcam w prawo - na zachód i dojeżdżam do wsi Lubiec.
Lubiec to urocza wioska położona w gm. Szczerców i powiecie bełchatowskim. Przy przystanku autobusowym ustawiona jest tablica z mapą administracyjną gminy.
We wsi znajduje się zespół dworski z drugiej połowy XIX wieku.
Obecnie we dworze mieści się Szkoła Podstawowa w Lubcu.
Na obiekcie zawieszona jest tablica pt. "Dotacje na innowacje" dot. wykorzystania środków unijnych w tracie realizacji projekt "Internet dla mieszkańców Gminy Szczerców - przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu".
W holu szkoły znajduje się wystawa pt. "Sługa Boża Wanda Malczewska" i "Szkoła w obiektywie". Z postacią W. Malczewskiej zetknąłem się podczas WYCIECZKI Nr 398 "Parzno". A ponadto jechałem rowerkiem ze wsi Lubiec do Parzna "Traktem Wandy Malczewskiej".  
Park podworski w Lubcu.
Ruiny domu na terenie dawnego folwarku.
Świetlica wiejska w Lubcu.
Zabytkowy dom mieszkalny z początku XX wieku.
Osadę Lubiec zamieszkuje ponad 210 osób.
Kapliczka z żelaznym krzyżem z końca XIX wieku.
We wsi znajduje się kaplica p.w. MB Nieustającej Pomocy.
Zabytkowy traktor na terenie jednej z posesji.
Integralne części wsi Lubiec to przysiółki Edwardów, Lubiec Parcela i Piła.
W okolicach wsi znajdują się cztery schrony (dwa w lesie i dwa na polach) z czasów II wojny światowej. Przy jednym z nich, który stoi blisko drogi woj. 483, znajduje się tablica "Szlak polskich umocnień polowych z 1939 roku w okolicach Szczercowa. Trasa pieszo-rowerowa 75 km".
Z Lubca jadę po DW 483 do mostu na odnodze rzeki Pilsia.
Struga Pilsi.
Aleja brzozowa - pomnik przyrody przy DW 483 we wsi Zagadki.
Przy wjeździe do pobliskiej osady Grudna, ustawiona jest tablica "Obszar Chronionego Krajobrazu Doliny Widawki"
Celem utworzenia OChK Doliny Widawki jest ochrona doliny rzeki Widawki z wartościowymi siedliskami i zbiorowiskami roślinnymi, ochrona koryta rzeki Widawki stanowiącej na znacznej przestrzeni naturalny ciek wodny, korytarz ekologiczny łączący dolinę Warty z doliną Pilicy. Są to tereny cenne przyrodniczo, o znacznym zalesieniu, z licznymi zbiornikami wodnymi. 
Ze wsi Grudna dojeżdżam do skrzyżowania DW 483 z drogą krajową nr 8.
Jadę dalej na południe i wreszcie docieram do Szczercowa - głównego celu dzisiejszej wycieczki. Rozpoczynam zwiedzanie i fotografuję co ważniejsze obiekty.
Powiatowy Zarząd Dróg w Bełchatowie - siedziba obwodu Szczerców.
Firma "Bodex" - producent naczep samochodowych.
Szkoła Podstawowa im. ks. Józefa Baranowicza w Szczercowie. Jak widać dużo dzieci dojeżdża do szkoły na rowerach.
W tym samym budynku mieści się także Zespół Szkolno-Przedszkolny im. ks. Józefa Baranowicza.
Budynek przy ul. Piłsudskiego - dawna siedziba Milicji Obywatelskiej.
"W tym budynku, podczas II wojny światowej w latach 1940-1944 mieścił się posterunek żandarmerii niemieckiej. Po wojnie, przez długie lata był w nim posterunek Milicji Obywatelskiej (MO). Urząd Gminy w Szczercowie Stowarzyszenie "Pamięć i Tożsamość".
Budynek przy ul. Piłsudskiego 18.
Na obiekcie zawieszona jest tablica z informacjami dot. projektu "Internet dla mieszkańców Gminy Szczerców - przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu".
Tablica na budynku "Wszystko dla młodzieży uczącej się w szkołach średnich i wyższych. Ks. J.B.". Ksiądz Józef Baranowicz urodził się, działał i zmarł w Szczercowie. Organizował bezpłatne nauczanie młodzieży, przygotowywał ją do egzaminów w szkołach średnich i wyższych, udostępniał jej swoją bardzo bogatą jak na owe czasy bibliotekę, ponadto udzielał wsparcia finansowego.
Urząd Gminy w Szczercowie od strony ul. Piłsudskiego.
Na budynku zawieszona jest tablica z informacjami na temat projektu współfinansowanego przez UE, a realizowanego przez Gminę Szczerców pt. "Społeczeństwo informacyjne - zwiększanie innowacyjności gospodarki".
Dom Kultury przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Szczercowie.
Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Szczercowie ul. Mickiewicza 39. 
Gminna Biblioteka Publiczna w Szczercowie.
Na budynku zawieszona jest tablica z herbem Gminy Szczerców i tablica informacyjna dot. unijnego projektu "Społeczeństwo informacyjne - zwiększanie innowacyjności gospodarki".
Plac Targowy w Szczercowie.
Posterunek Policji w Szczercowie ul. Pułaskiego 24.
Urząd Gminy w Szczercowie. Gmina składa się z 23 sołectw i 42 wsi.
Plac św. Floriana w Szczercowie.
Na placu ustawiona jest kapliczka z drewnianą figurą Św. Floriana, która pochodzi z polowy XVIII wieku. 
Plac to dawny rynek, na którym przez wieki odbywał się handel.
Tablica z planem administracyjnym Gminy Szczerców.
Stacja paliw przy Placu św. Floriana.
Plac św. Floriana został parę lat temu odrestaurowany. Zbudowano pasy zieleni, fontannę, toaletę publiczną, postawiono ławki i kosze na śmieci.
Na placu ustawiona jest tablica pt. "Rynek lat przedwojennych i powojennych" i z archiwalnymi fotografiami głównego placu Szczercowa.
Restauracja "Smakosz" przy ul. Żeromskiego 1.
Bank Spółdzielczy w Szczercowie ul. Źródlana/Żeromskiego.
Urząd Poczta Polska przy ul. Żeromskiego.
Małomiasteczkowa zabudowa Szczercowa - ul. Żeromskiego i rzędy parterowych domów.
Budynek mieszkalny przy ul. Targowej 5.
Zawieszona jest na nim tablica Urzędu Gminy Szczerców Stowarzyszenie "Pamięć i tożsamość" z napisem : "W tym budynku do września 1939 r. mieściła się szkoła i bank żydowski. Szkoła zajmowała parter. W 1939 r. gmina liczyła 10684 osoby. Szczerców zamieszkiwało wówczas 5.87o mieszkańców, w tym 3.080. Żydów. Po wybuchu II wojny światowej, przed wkroczeniem wojsk niemieckich do Szczercowa (ok. południa 4 września) miejscowa ludność żydowska przeniosła się do Zelowa, Łasku i Bełchatowa. zostali umieszczeni w gettach, z których w sierpniu 1942 r. wywieziono ich di obozu zagłady w Chełmie nad rzeką Ner. Tam ich zagazowano spalinami z samochodów".
Parking dla rowerów przy ul. Kilińskiego.
Pomnik Jana Pawła II na placu przed kościołem z napisami "1978-1998 Brońcie krzyża" i dwoma tablicami.
"Brońcie krzyża, nie pozwólcie, aby imię Boże było obrażane w waszych sercach, w życiu społecznym, czy rodzinnym. Jan Paweł II Zakopane, 6.VI.1997 r.".
"Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II największemu z Polaków w 20-lecie pontyfikatu w dowód miłości i pamięci o jego nauczaniu wierni z Parafii Narodzenia N.M.P. w Szczercowie. Szczerców 16 października 1998 r.".
Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Szczercowie.
Tablica pamięci kardynała Stefana Wyszyńskiego - "Prymasowi Tysiąclecia w trzecią rocznicę śmierci wierni jego ideom. Szczerców 28.V.1984 roku".
Tablica pamięci "Ś.P. ks. Ludwik Laskowski b. proboszcz Parafii Szczerców *5.XII.1893, zmarł w Dachau 27.IV.1942. Pamiątkę tę składają wdzięczni parafianie Szczercowa 1952".
"Żołnierzom Armii Krajowej Rej. Szczerców poległym, zamordowanym i zmarłym w obronie o niepodległość Ojczyzny - cześć i chwała. Towarzysze broni".
Kapliczka grota z figurą Matki Boskiej na placu przykościelnym.
Odbudowę kościoła parafialnego po zniszczeniach wojennych rozpoczęto w 1945 roku. Zakończenie budowy nastąpiło w 1953 roku. Świątynia prezentuje styl neoromański.
Traktor z wozem drabiniastym na wybrukowanej ul. 3 Maja.
Dom parafialny przy ul. 3 Maja.
"W budynku plebani, we wrześniu 1939 r. mieścił się pierwszy posterunek żandarmerii niemieckiej. Urząd Gminy Szczerców Stowarzyszenie "Pamięć i Tożsamość". 
Plac przy ul. 3 Maja, gdzie kiedyś mieścił się budynek Urzędu Gminy przeniesiony ze wsi Dzbanki (jednostkę o nazwie gmina Dzbanki zniesiono 9 lipca 1930 roku, w związku z jej przemianowaniem na gminę Szczerców).
Tablica edukacyjna z informacjami na temat tego miejsca.
Obok parkingu stoi piętrowy budynek, w którym dawniej mieściła się szkoła.
"Budynek został wzniesiony w 1914 r. i do końca 1939 r. funkcjonowała w nim szkoła powszechna. Z dniem 1 stycznia 1940 r. szkoła została zamknięta dla dzieci polskich, a jej rolę przejęło tajne nauczanie prowadzone przez Józefa Wolniaka i Zytę Komorowską. Po wojnie ponownie znalazła się w nim szkoła podstawowa, zaś po wybudowaniu w latach sześćdziesiątych XX w. dwóch nowych budynków szkolnych - szkoły podstawowej  przy ul. Łaskiej i liceum przy ul. Piłsudskiego, w budynku ulokowano internat dla liceum. Obecnie, po gruntownym remoncie (pozostałością dawnego obiektu są tylko mury zewnętrzne) budynek służy zadaniom gminy. Urząd Gminy Szczerców Stowarzyszenie "Pamięć i Tożsamość". 
Tablica informacyjna na budynku "Człowiek - najlepsza inwestycja. Tu realizowany jest projekt "Razem w przyszłość" współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego".
Pomnik na placu przy ul. 3 Maja.
"Cześć poległym za Wolność Ojczyzny w dniu 10-cio lecia Niepodległości Polski 11.XI.1928 r. Gmina Dzbanki w os. Szczercowie" i nazwiska poległych.
Wiosenny krzew forsycji na jednej z uliczek Szczercowa.
Publiczne Gimnazjum w Szczercowie.
Aleja od szkoły do ul. 3 Maja.
Kompleks sportowy przy obiektach szkolnych.
Tablica z informacją, że "Projekt budowa kompleksu szkolno-rekreacyjnego w Szczercowie został współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego funduszu rozwoju Regionalnego".
Obiekty szkolno-sportowe przy ul. Rzecznej 7 w Szczercowie  : Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II i nowoczesna hala sportowa.
W obiekcie ma swoją siedzibę Ludowy Klub sportowy "Astoria" Szczerców.
Skatepark i skałka do wspinaczki przy obiektach sportowych.
Tablica informacyjna "Szlak wodny Widawki" przy ul. Rzecznej.
Gminny Ośrodek Kultury w Szczercowie ul. Częstochowska 10.
Most na rzece Widawka przy ul. Częstochowskiej.
Rzeka Widawka to prawy dopływ środkowej Warty o długości 95,8 km. Wypływa w pobliżu wsi Feliksów, 16 km na wschód od Radomska.
Główne dopływy Widawki to rzeki Krasowa, Nieciecz, Rakówka, Pilsia, Chrząstówka oraz Grabia.
Tablica Łódzkiego Szlaku Konnego w Szczercowie.
Kapliczka przy ul. Kącik.
Przedwojenny dom przy ul. Częstochowskiej 12.
Rolniczo-Pracownicza Spółdzielnia Mleczarska w Szczercowie ul. Częstochowska 26.
Spółdzielnia znana jest z produkcji znakomitej jakości nabiału.
Na budynku spółdzielni zawieszone są tablice z informacyjna dot. wykorzystanie w procesie produkcji środków unijnych. 
"Zielony" sklep przy ul. Częstochowskiej - czynny całą dobę !
Droga woj. nr 483 i tablica wjazdowa do Szczercowa od strony wsi Kozłówki.
Remiza Ochotniczej Straży Pożarnej w Szczercowie ul. Piotrkowska 14.
Pamiątkowa tablica na budynku strażnicy : "100 lat służby i działalności Ochotniczej Straży Pożarnej w Szczercowie 1905-2005 i orkiestry dętej 1904-2004. Sympatycy Straży Pożarnej Szczerców 3 maj 2006".
Kapliczka przy ul. Cmentarnej.
"Kapliczka murowana z II połowy XVIII w. W czasie II wojny światowej miejscowe struktury podziemia przechowywały w niej broń. Urząd Gminy Szczerców Stowarzyszenie "Pamięć i Tożsamość". 
Cmentarz parafialny w Szczercowie. 
Na terenie nekropolii znajduje się drewniany kościół, obecnie kaplica p.w. św. Barbary, który został wybudowany w XVII wieku we wsi Puszcza k/Szczercowa.
W 1868 po pożarze drewnianego kościoła św. Piotra i Pawła, mieszczanie szczercowscy zakupili puszczański kościół i ustawili przy rynku, gdzie stał do 1872 roku, do czasu ukończenia budowy nowej murowanej świątyni. W roku tym został rozebrany i przeniesiony na cmentarz parafialny, gdzie stoi do dziś pełniąc funkcję kaplicy. 
"Ś.P. Ks. Paulin Bors b. Proboszcz par. Szczerców ur.14.4.1854,  30.II.1930. Prosi o Zdrowaś Marja".
Nagrobek przy kaplicy z figurą Matki Boskiej.
Pochodzi z 1907 roku i posiada nieczytelne inskrypcje.
Ś.P. Zenobiusz Zygmunt Podziemski dr. medycyny * 30.10.1867  10.3.1938. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie"
Tablica pamięci górników z kopalni "Wujek", zabitych przez władzę komunistyczną w czasie stanu wojennego 1981 roku.
"Ś.P. Józef Majewski Burmistrz Miasta Szczerców żył lat 61, umarł dn. 10 lutego 1872 r. Pozostała żona wraz z dziećmi prosi o westchnienie do Boga".
"Ś.P. Wincenty Arkuszewski Obywatel ziemski um. d. 23 marca 1897 r. przeżywszy lat 40. Spokój jego duszy".
Drewniany krzyż i tablica pamięci.
"Pamięci żołnierzy polskich i zesłańców zamordowanych na wschodzie. W 68 rocznicę zbrodni katyńskie. Mieszkańcy Gminy Szczerców 2008".
Drewniany krzyż przy głównej alei nekropolii.
Jego fundatorem jest "Polski Związek Wędkarski koło nr 29 w Szczercowie 2014".
Po zwiedzeniu cmentarza wyjeżdżam na nową drogę, która przebiega po ul. Podklucze.
Stoi przy niej tablica z informacją o wykorzystaniu środków pochodzących z funduszy europejskich, podczas budowy sieci wodociągowej w Szczercowie.
Mr SCOTT - nieustraszony zdobywca Szczercowa. Cieszę się bardzo, że wreszcie poznałem tą bardzo starą miejscowość !  
Nowa droga rowerowa i drewniana kapliczka przy ul. Piotrkowskiej.
Kończę swoją pierwszą wizytę w Szczercowie i ruszam w drogę powrotną do domu. Jadę drogą rowerową po ul. Piotrkowskiej. Jest to szlak prowadzący do Bełchatowa.
POWRÓT  DO  ŁODZI
Szybkim tempem przejeżdżam przez wieś o nazwie Podklucze.
Wyjeżdżam na drogę krajową nr 14 i kieruję się na wschód.
Pozdrawiam stojącą przy drodze tzw. "tirówkę", czyli kobietę wykonującą najstarszy zawód na świecie.
Wjeżdżam na terytorium Gminy Kluki.
We wsi Osina oglądam zabudowania zakładu produkcyjnego "Bakalland".
Szybko i bez problemów dojeżdżam do wsi Kluki, którą odwiedziłem w trakcie WYCIECZKI Nr 464.
Z poziomu drogi krajowej widać zabudowania zespołu pałacowo-parkowego, który został wybudowany w latach 20-tych XX wieku. 
Na zespół składają się : pałac wybudowany na fundamentach dawnej gorzelni, park pałacowy oraz oficyna z XIX wieku. W parku okalającym pałac znajdują się pomniki przyrody. 
Z DK 74 skręcam w lewo do centrum miejscowości.
Drewniany dom z lat 20-tych w Klukach.
Kieruję się drogą na Parzno i dojeżdżam do gospodarstwa agroturystycznego "Kardynał" w Klukach.
Gospodarstwo posiada ok. 70 miejsc noclegowych w 12 domkach piętrowych.  
Gastronomię zapewnia bar i grill na wolnym powietrzu.
Kaskady wodne na terenie obiektu.
W ośrodku organizowane są różnego rodzaju imprezy okolicznościowe oraz dancingi.
"Kardynał" może się pochwalić ! "I nagroda Wojewody Łódzkiego Krzysztofa Makowskiego dla Państwa Ireny i Lecha Pawełoszków w konkursie agro-eko-turystycznym "Zielone Lato 2002" na najlepsze gospodarstwo agroturystyczne w województwie łódzkim Bratoszewice 2002".
W ośrodku znajduje się łowisko, czyli miejsce dla miłośników wędkowania.
Z Grobli Kluki przemieszczam się do wsi Parzno, którą zwiedziłem w trakcie WYCIECZKI Nr 398.
Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Parznie.
Droga rowerowa na odcinku Parzno - Emilin.
Wieś Domiechowice.
"Lew domiechowicki" - strzegący wejścia na teren jednej z miejscowych posesji.
Dojeżdżam do miasta Bełchatów, które planuję zwiedzić jeszcze w tym miesiącu !
Budowa obwodnicy Bełchatowa przy ul. Grabowej.
Bełchatów ul. Grabowa-Czapliniecka. 
Rezydencja "Dwór Polski" ul. Czapliniecka 144. 
Wyjeżdżam z Bełchatowa po drodze krajowej nr 74 i kieruję się do wsi Dobrzelów.
Za Dobrzelowem skręcam na północ na teren Gminy Drużbice. Jadę przez piękny las w stronę wsi Suchcice.
Suchcice i zabytkowy kościół św. Loyoli zobacz więcej WYCIECZKA Nr 339
Malowniczy staw we wsi Hucisko.
"Powiat Bełchatowski żegna" - tabliczka przy drodze do wsi Mzurki.
W Mzurkach na krótko wracam na DK nr 74. W osadzie Budków skręcam na północ i ponownie jestem w Mzurkach !
Kwitnące drzewa przy drodze we wsi Koziołki.
Pedałuję do Krzepczowa.
A następnie do Grabicy (WYCIECZKA Nr 168).
Zielona wierzba na terenie dawnego parku dworskiego w Grabicy.
Wiosna to cudowny czas, a ja najbardziej lubię ją obserwować z perspektywy rowerowego siodełka !
Z Grabicy pruję do Woli Kamockiej. Potem na północ przez Lutosławice Szlacheckie, gdzie rolniczy krajobraz kaleczą cztery potężne BAZY OBCYCH... "ONI są wszędzie" !!! 👽
Pędząc przed siebie jestem czujny i w idealnym momencie robię zdjęcie dwóch dzikich kaczek. Ptaki przeleciały dosłownie przed moim nosem !
Aleja szarych topoli we wsi Mąkoszyn.
Super zjazd w dolinę rzeki Moszczanka.
Po dojechaniu do wsi Głuchów wyjeżdżam na drogę krajową nr 91. Od tej chwili towarzyszy mi cały czas zachodzące słońce.
Miasto Tuszyn i kościół p.w. św. Witalisa.
Z Tuszyna pedałuję do wsi Modlica. Aż do Kalinka uganiam się za szybkim kolarzem.
Mija 9-ta godzina wycieczki, gdy melduję się w Łodzi i tablicy wjazdowej na Wiskitnie.
Na ul. Kalinowskiego obserwuję zjawiskowy zachód słońca, które rozświetla kwitnące drzewa owocowe. Wzruszam się na taki przepiękny widok !
Ostatnie chwile wycieczki to przejazd po al. Śmigłego Rydza i ul. Kopcińskiego do ul. Narutowicza. Na zdjęciu dawna fabryka przy skrzyżowaniu al. Śmigłego-Rydza 21 z ul. Przybyszewskiego.
Pusty plac po zburzonym hotelu "Centrum" przy ul. Kilińskiego/Narutowicza.
Super wycieczkę do Szczercowa kończę z całkiem niezłym wynikiem ! Udało mi się dziś przejechać ponad 172 km i średnią powyżej 24 km/h ! Cieszę się, że utrzymuję się w dobrej formie, bo przede mną seria wypraw w coraz dalsze zakamarki woj. łódzkiego.
Powiem szczerze, że mam wielki apetyt na coraz to dalsze, rowerowe trasy !!! 😄
     

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Mr SCOTT jedzie do... (-: , Blogger