Blog ma na celu popularyzowanie rowerowych wycieczek po Łodzi, regionie łódzkim i okolicach.
Znajdziesz tu zdjęcia, filmy, opisy tras i ślady GPS.
Miasto Łódź i województwo łódzkie są naprawdę piękne !
Zobaczysz, że "ONI są wszędzie", wszystko się łączy i odbija w tablicach !
Zachęcam do czynnego wypoczynku i powodzenia na trasach !!!

WYCIECZKA Nr 381 - Bogdanów

TRASA WYCIECZKI i DANE STATYSTYCZNE : 
Łódź (Milionowa, Wólczańska, Pabianicka, Park im. Słowackiego, Rondo lotników Lwowskich, Park Sielanka, Pabianicka, Długa) - Ksawerów - Pabianice - Rydzyny - Pawłówek - Huta Dłutowska - Budy Dłutowskie - Dłutów - Świerczyna - Podstoła - Wadlew - Drużbice Kolonia - Gręboszów - Wdowin - Stefanów - Suchcice - Hucisko - Mzurki - Budków - Woźniki - Piekary - Mąkolice - Bogdanów - Borowa - Bogdanów - Kacprów - Wola Krzysztoporska - Gąski - Bujny - Piotrków Trybunalski - Raków - Wola Moszczenicka - Moszczenica - Baby - Kiełczówka - Biskupia Wola - Czarnocin - Wolbórka stacja kolejowa (powrót do Łodzi Kaliskiej pociągiem Przewozy Regionalne, koszt biletu 14 zł)
[26.06.2015 - 127,1 km, 25,2 km/h, 5:02:17 h] 
FILMY               GPS             ZDJĘCIA
Mr SCOTT jedzie do... Bogdanowa !!!
"Ludzie siedzą latem do późnego wieczora, palą papierosy, szepczą, snują marzenia, flirtują i wiedzą w głębi serca, że nic ich lepszego w życiu nie spotka".
A ja zamiast "siedzieć po próżnicy", wsiadam na rower i systematycznie poznaję region łódzki !
Letnią wycieczkę rozpoczynam na ul. Czerwonej 1.   
Na elewacji starej kamienicy znajduje się ekologiczny mural przedstawiający sylwetkę bobra. Dekoracje z mchu, tworzące projekt „Zielone Ślady Natury", pojawiły się na ścianach łódzkich kamienic 12 czerwca. Od kilku wycieczek odwiedzam te miejsca i kompletuję całą kolekcję.
Unikalny w skali Polski projekt w przestrzeni miejskiej ma inspirować mieszkańców miasta do aktywnego, zdrowego wypoczynku blisko natury, przypominając jednocześnie, że Łódź może poszczycić się jednym z największych w Europie kompleksów leśnych leżących w granicach miasta.
NA  TRASIE  DO  BOGDANOWA
Szosa przez las na trasie Pabianice - Rydzyny.
BAZY OBCYCH we wsi Budy Dłutowskie. "ONI są wszędzie" !!!
Wadlew - kościół św. Floriana.
"KOCHAJ ŻYCIE" - akcja prowadzona przez miejscową parafię. Jest to program, który przez liczne spotkania, filmy, konferencje, wyjazdy, rozrywkę i wypoczynek ma nieść pomoc dzieciom i młodzieży w trudnym okresie dorastania. Akcja "Kochaj Życie" to ochrona przed alkoholizmem, paleniem papierosów, narkomanią, pornografią, bluźnierstwem oraz skuteczna pomoc w wyborze przyszłego zawodu.
Bardzo fajna akcja, ale gdyby komuś nie odpowiadał patronat katolickiej parafii, to Mr SCOTT zachęca do spróbowania mojego patentu : po prostu wsiadam na rower, jadę do... i KOCHAM ŻYCIE !!! 
Wieś Gręboszów w gminie Drużbice.
Wdowin - drewniany młyn, który wybudowany został w 1910 roku.
Młyn wpisany jest do rejestru zabytków, wyposażony jest w napęd elektryczny i do tej pory pełni swoją funkcję.
Obok młyna zachował się drewniany dom młynarza, który postawiono na początku XX wieku.
Wdowin - most nad rzeką Grabia.
Rzeka Grabia (dopływ Widawki o długości 77 km, jej źródła są na Wysoczyźnie Piotrkowskiej).
Młyn we wsi Wdowin nazywany jest także jako "Młyn Kuców".
W okolicy młyna znajdują się malownicze stawy hodowlane.
Wdowin - murowany dom kryty strzechą.
Dorodna FANKA ze wsi Wdowin. Aż machnęła ogonem na widok Mr SCOTT'a
Bocian na gnieździe w osadzie Wdowin.
Wdowin - kolejny most na rzece Grabia.
Grabia - jedna z najczystszych rzek w Polsce.
SUCHCICE
Kościół św. Ignacego Loyoli w Suchcicach. Zobacz więcej WYCIECZKA Nr 339.
Kościół modrzewiowy, kryty gontem, wewnątrz wyłożony nowymi deskami sosnowymi. Erygowany 25.XII.1780 r. przez abp gnieźnieńskiego Antoniego Ostrowskiego. Ołtarz główny i 2 ołtarze boczne z desek, obciągnięte płótnem malowanym temperą. W ołtarzu głównym obrazy św. Ignacego Loyoli i Świętej Trójcy.
Od mojej ostatniej wizyty w Suchcicach minęło parę miesięcy i mam tutaj jeszcze do zwiedzenia cmentarz parafialny. W jego centralnej części znajduje się ołtarz i pomnik Jana Pawła II.
Grobowiec Rodziny Pasikowskich - właścicieli dóbr Suchcice. Spoczywają tu Józefa z Sochaczewskich Pasikowska, żyła lata 65, zmarła 21 maja 1923 roku oraz Antoni Andrzej Pasikowski, który żył w latach 1868-1941.
Płyta pamięci "Bronisław Pasikowski 1898-1944 zamordowany w Oświęcimiu. Grób symboliczny".
Grobowiec Rodziny Podczaskich z 1919 roku.
Symboliczny "Grób niechcianego dziecka".
"Ś.P. Maciej Janicki 1927-1997 żołnierz A.K. i WiN, więzień polityczny 1948-1954. Pokój jego duszy".
"Romuald Janicki ur. 5 lutego 1897 r. w Dąbrowie Górniczej, członek P.O.W., żołnierz 1920 r., uczestnik ruchu oporu, więzień polityczny. Zmarł po długiej i ciężkiej chorobie 16 stycznia 1967 r. w Krakowie. Rolnik - Prezes Urzędu Ziemskiego w Piotrkowie Trybunalskim. Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie. Syn Tadeusz z żoną Anną".
"Grób małżonków Waleryi z Wąsowiczów i Stefana Ludoborskich, właścicieli Suchcic i Wielopola".
"Ś.P. Wanda z Sęp-Szarzyńskich Zaborowska zam. 8 czerwca 1916 r. w wieku lat 71. Spokój jej duszy".
"Zofja Zaborowska przeżyła 17 wiosen, zm. 4 kwietnia 1904 r. Daj jej Boże niebo".
"Dla upamiętnienia tragicznej śmierci NN partyzanta - członka ruchu oporu AK zamordowanego w maju 1945 r. przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa. W 50-tą rocznicę powstania koledzy z AK i KWP. Cześć jego pamięci".
Grobowiec rodziny Maksalon, gdzie spoczywa m.in. "Ś.P. Janina Kazimiera Maksalon nauczycielka ur. 15.6.1911 r. we Lwowie, zm. 13.12.1985 r. w Piotrkowie Tryb. oraz Józef Maksalon uczestnik walk w Afryce i we Włoszech, ur. 15.3.1906 r. zm. 1.2.1991 r.".
Po zwiedzeniu cmentarza zajeżdżam pod sklep spożywczy. Kupuję sobie pyszną bułkę i dzielę się posiłkiem z miejscowymi psiakami. Sympatyczne zwierzaki są wniebowzięte
Po odpoczynku ruszam w dalszą podróż i wyjeżdżam ze wsi Suchcice.
Jadę po super szosie powiatowej, która łączy DW nr 485 we wsi Kącik, z drogą krajową nr 74 we wsi Mzurki.
DK nr 74 na odcinku Mzurki-Woźniki.
Wieś Woźniki i skrzyżowanie z drogą prowadzącą do Bogdanowa.
FANzona w Woźnikach - FANKI tłumnie wyległy na pola, aby powitać Mr SCOTT'a.
Remiza OSP Woźniki. W budynku znajduje się także filia Gminnej Biblioteki Publicznej w Woli Krzysztoporskiej oraz sklep spożywczy.
Remiza strażacka OSP Piekary.
Kapliczka w Mąkolicach.
Remiza strażacka OSP Mąkolice.
Druga kapliczka we wsi Mąkolice.
Tabliczka na cokole "Kochaj Boga i Ojczyznę. Czcij obyczaj stary i nie słuchaj tych półmędrców, co z twej szydzą wiary. Na cześć Królowej Korony Polskiej niniejszą figurkę wznoszą mieszkańcy wsi Mąkolice dnia 3 maja 1929 roku".
Kolonia Bogdanów - wiadukt kolejowy. Przebiega po niej nieczynna linia nr 24 biegnąca z Piotrkowa Trybunalskiego do Bełchatowa.
BOGDANÓW - ZWIEDZANIE
No i wreszcie dojeżdżam do Bogdanowa - głównego celu dzisiejszej wycieczki. To duża wieś w powiecie piotrkowskim, w gminie Wola Krzysztoporska.
Na początek witam się z konikami, które pasą się na łące obok remizy strażackiej.
Strażnica Ochotniczej Straży Pożarnej w Bogdanowie.
Szkoła Podstawowa w Bogdanowie im. Jana Pawła II.
Przed budynkiem ustawiona jest płyta z wizerunkiem i słowami Papieża : "Prawdziwie wielki jest ten człowiek, który chce się czegoś nauczyć".
Największa atrakcja Bogdanowa - kościół p.w. Trójcy Przenajświętszej, który zbudowany został w latach 1914-1924.
Krzyż przed świątynią z tablicą "Zbaw duszę swoją. Pamiątka misji świętych. Grudzień 1924 O.O. Redemptoryści".
Niestety wrota Domu Bożego są zamknięte na kratę. Oglądam więc kościół tylko z zewnątrz...
Drewniany krzyż z 1932 roku, przymocowany do ściany kościoła - "Pamiątka misji świętych".
Tablica "Zbaw duszę swoją 11-18.V.2008 r. Pamiątka Misji Świętych w Parafii Bogdanów. OO Bernardyni".
Tablica "Wierzę w Boga Ojca..." 3-10.X.1999 r. Misje Ewangelizacyjne w par. Bogdanów. XX Salezjanie".
"Chcę pod krzyżem stać przy Tobie. Pamiątka misji ewangelizacyjnych połączonych z peregrynacją relikwii Krzyża Świętego dokonaną przez Księdza Arcybiskupa dra Stanisława Nowaka Metropolitę Częstochowskiego dnia 21 czerwca 2011 r. Bogdanów, 19-24 czerwca 2011 r. Ksiądz Proboszcz Ks. Kanonik Wojciech Gonera. Ojciec Misjonarz Ks. Prałat dr hab. Marian Duda".
Figura Najświętsze Serce Pana Jezusa i napis na cokole "Jezu ufamy Tobie. Pamiątka misji świętych 1989".
Tabliczka na cokole "Pamiątka misji świętych przed nawiedzeniem obrazu M.B. Częstochowskiej Listopad 1979. Prowadzili O.O. Franciszkanie-Kraków. Figurę Miłosierdzia Bożego ufundowała panna Marysia Rokselanka".
Kapliczka grota z figurą Matki Bożej.
Wschodnia nawa świątyni z licznymi tablicami pamięci.
"W tym kościele 120 lat temu 8 grudnia 1888 r. ochrzczony został Janusz Głuchowski generał dywizji, ur. 6.VIII.1888 r. we wsi Bukowa, zm. 11.VI.1964 r. w Londynie. Żołnierz Piłsudskiego, uczestnik "Siódemki", "Beliniak", twórca i dowódca 7 Pułku Ułanów Lubelskich, w latach 1935-1939 I wiceminister Spraw Wojskowych II RP. Życie poświęcił Ojczyźnie, serce - Kawalerii Polskiej. Bogdanów 21 grudnia 2008 r. Regionalne Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne".
"Dla ciebie Polsko krew i czyny moje" /ks. bp dr Wł. Bandurski/ "Umarli, abyśmy żyli wolni".
Pamięci Ks. prof. Karola Kicyły i 71. mieszkańców Parafii Rzymskokatolickiej pw. Przenajświętszej Trójcy w Bogdanowie, którzy w tragicznych latach 1939-1945 utracili życie z rąk Niemców za Wielką Polskę oraz za Wolność i godność Polskiego Narodu. Celem uchronienia od zapomnienia w 70. rocznicę niemieckiej napaści na Polskę. Potomni 1.IX.2009 r."
Tablica z listą 72. osób "Pomordowani przez Niemców Parafianie Bogdanowa w okresie okupacji w latach 1939-1945. "Bogataś Polsko, w rady i sposoby ! Nie u żyjących wszystkie Twoje siły - Kiedy Ci milczą - przemawiają groby, kiedy Ci wątpią-wierzą Twe mogiły" (Kornel Ujejski)".
Tablica z 6-ma nazwiskami "Ciąg dalszy listy pomordowanych przez Niemców Parafian Bogdanowa w okresie okupacji w latach 1939-1945.
Boże przywróć Polsce znaki zwycięstwa !
Męczeńska do Cię woła krew.
Jednocześnie prostuje się błędy :
1/ na tablicy pamięci skreśla się liczbę 71, a wpisuje właściwą 76
2/ na tablicy pomordowanych w poz. 12 i 13 nazwisko Darda zastępuje się prawidłowymi Barda oraz pod poz. 62 nazwiska Trochalska skreśla się, a wpisuje prawidłowe Torchalska.
"Póki w narodzie myśl swobody żyje, wola i godność, i męstwo człowiecze, póki sam w ręce nie odda się czyje i praw się swych do życia nie zrzece, to ani łańcuch, co mu ściska szyję, ani go przemoc żadna nie zabije i w noc dziejowej hańby nie zawlecze". /A. Asnyk/ Bogdanów, dnia 2.I.2010 r.".
"Ś.P. mjr Władysław Kołaciński "Żbik" ur. 10.03.1911 - zm. 08.11.1995 żołnierz wojny obronnej 1939 i ruchu oporu 1940-1946, D-ca Oddziału Partyzanckiego Narodowych Sił Zbrojnych, więzień Gestapo skazany wyrokiem śmierci w PRL. Cześć jego pamięci - żołnierze NSZ, rodzina. Bogdanów 27.10.1998".
"Mortui sunt, ut liberi vivamus.
 Przechodniu ! Powiedz światu, że w mrocznych latach okupacji niemieckiej 1939-1945 i sowieckiej 1939-1989 - polegli, zostali zamordowani i umęczeni - wierni prawom Ojczyzny do ostatniego tchnienia - za wolną i niepodległą Polskę Żołnierze : Narodowej Organizacji Wojskowej, Związku Jaszczurczego, Narodowych Sił Zbrojnych, Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, Konspiracyjnego Wojska Polskiego, innych formacji. W hołdzie zapomnianym i "wyklętym" Bohaterom Narodowym (ponad 200.000) Narodowe Towarzystwo Oświatowe A.D. 2000".
"Katolicyzm nie jest dodatkiem do polskości, ale tkwi w jej istocie. Oderwanie Narodu od religii i od kościoła jest zniszczeniem istoty Narodu" R. Dmowski.
"Jestem Polakiem, więc mam obowiązki polskie" R. Dmowski.
Clarissimum Lumen Poloniae (Najjaśniejsze Światło Polski).
2.I.1939 r. zmarł w Drozdowie dr Roman Dmowski, ur. 9.VIII.1864 r. : Mąż stanu, wielki patriota, twórca polskiej myśli narodowej i nowoczesnego państwa polskiego, armii polskiej we Francji i w Rosji. Będąc w latach 1917-1919 prezesem Komitetu Narodowego Polskiego w Paryżu i delegatem na konferencję pokojową w 1923 r. został ministrem spraw zagranicznych. Był przywódcą ruchu narodowego; w 1926 r. powołał Obóz wielkiej Polski, a w 1928 - Stronnictwo Narodowe, liczące ponad 300.000 członków. wywarł ogromny wpływ na kształtowanie się patriotycznych charakterów wielu pokoleń XIX i XX wieku, aż po dzień dzisiejszy. wiernemu Synowi Ojczyzny na wieczną chwałę a Potomnym ku pamięci. Wdzięczni Rodacy A.D. 2008. W 69. rocznicę śmierci R. Dmowskiego i 80. rocznicę powstania Stronnictwa Narodowego".
Nagrobek z połowy XIX wieku (nieczytelne inskrypcje).
Tablica epitafijna Leopolda Gołębiowskiego - właściciela Bogdanowa, który zmarł 19 stycznia 1874 roku.
Tablica epitafijna "Ś.P. Stefan Chojnacki obywatel ziemski żył lat 78, zmarł dnia 3 października 1875 r.".
Tablica epitafijna Antoniego Bortkiewicza - proboszcza Parafii Bogdanów.
Budynek starej plebani z lat 20-tych XX stulecia.
Tuż obok stoi współczesny dom parafialny. "Coś mnie tknęło" i zachodzę na dziedziniec plebani. Tam spotykam księdza Proboszcza Wojciecha Gonerę oraz księdza Tomasza Chrzęstka, który przystaje na mą prośbę i zaprasza mnie do zwiedzenia kościoła !!!
Pierwsza wzmianka o Bogdanowie pochodzi z 1386 roku. Istniał już wtedy pierwszy kościół pw. Przenajświętszej Trójcy. W XVI wieku Bogdanów był własnością kasztelana poznańskiego Łukasza Górki. W 1541 roku, staraniem Piotra Krzysztoporskiego, odrestaurowano i powiększono świątynię, a w 1590 r. odbudowano po pożarze. W latach 1597-1616 miejscowy kościół pełnił funkcję zboru ariańskiego, a siedzibę parafii rzymskokatolickiej przeniesiono do Postękalic.
W latach 1912-14, z powodu złego stanu technicznego, rozebrano kościół i na jego miejscu zbudowano obecny. Zarówno bryła świątyni, jak i jego wnętrze urzekają. 
Dziś parafia swym zasięgiem obejmuje blisko 30 miejscowości, a liczba parafian sięga 4 tys. Ze względu na rozległość parafii istnieją, oprócz bogdanowskiej świątyni, trzy kościoły filialne – zabytkowy kościółek w Postękalicach oraz kaplice w Dobiecinie i Woźnikach. Opiekę nad parafią sprawują proboszcz – ks. kan. Wojciech Gonera oraz wikariusze – ks. Wojciech Więdłocha i ks. Tomasz Chrzęstek.
Parafia Bogdanów, leżąca na krańcach diecezji częstochowskiej, w uroczystość Trójcy Świętej, 15 czerwca 2014 roku, przeżywała 100-lecie rozpoczęcia budowy parafialnej świątyni, odpust parafialny, konsekrację dwóch ołtarzy oraz jubileusz 50 lat kapłaństwa rodaka tej ziemi, ks. prof. dr. hab. Zdzisława Małeckiego.
Ambona kościoła w Bogdanowie.
Kronika parafii i kościoła w Bogdanowie.
Tablice pamięci - od lewej :
1/ "Jeśli zapomnę o nich, Ty Boże na niebie zapomnij o mnie" /Adam Mickiewicz.
1940-2010 ofiara zbrodni komunistycznej kpt. Witold Budzyński ur. 1898 r. zamordowany w 1040 r. Katyń. Mieszkańcy Gminy Wola Krzysztoporska 9 maja 2010 r. Stowarzyszenie "Ziemia Piotrkowska".
2/ "Oddali życie w imieniu prawdy 10 kwietnia 2010 r. w Smoleńsku śp. Lech Kaczyński Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej oraz 95 ofiar stanowiących elitę Narodu Polskiego"
3/ Tablica "W Parafii Przenajświętszej Trójcy w Bogdanowie proboszczami byli księża"
z datami i nazwiskami duchownych.
Tablica poświęcona uroczystej konsekracji kościoła, której dokonał arcybiskup częstochowski Zdzisław Goliński 11 maja 1958 roku oraz tablica pamięci "Ś.P. Ks. Kan. Stefan Jan Bilewicz Proboszcz Parafii Bogdanów w latach 1979-1998. Za trud duszpasterski i liczne prace budowlane. Wdzięczni Parafianie. Bogdanów, 5.IX.1999 r.".
Tablica pamięci Maria Roksela (żyła lat 84, zm. 12.III.1985 r. Dobrodziejka kościoła w Bogdanowie).
"Ś.P. Ks. Ryszard Krzyszkowski wikariusz Parafii Bogdanów w latach 1981-83. Zmarł 18.VI.1983 mając 39 lat życia. Parafianie".
Pamiątkowa tablica dot. historii parafii, pochodząca z poprzedniego kościoła.
Chór kościelny i organy piszczałkowe, siedemnastogłosowe.
Największą atrakcją kościoła są fantastyczne malowidła, które pokrywają ściany świątyni. Polichromie powstały w latach 1938-1951 i były tworzone przez artystów malarzy z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
Obejrzenie kościoła i cudownych malowideł, było dla mnie ogromnym przeżyciem duchowym !!!
Na zakończenie zwiedzania otrzymałem w prezencie wspaniały album pt. "Malowidła Świątyni pw. Przenajświętszej Trójcy w Bogdanowie", który został wydany w 2015 roku z okazji 100-lecia kościoła bogdanowskiegoBardzo dziękuję księdzu Tomaszowi i składam serdecznie, rowerowe Bóg Zapłać !!!

Syrena strażacka na skwerze przy kościele.
Po zwiedzeniu Bogdanowa kieruję się na południe.
Dojeżdżam do wsi Borowa, której charakterystyczną cechą jest położenie na jednym z trzech wzniesień kompleksu Góry Borowskie, sięgającego 278 m n.p.m. Ta właśnie lokalizacja sprawiła, iż miejscowość ta była świadkiem tragicznych wydarzeń I i II wojny światowej.
Za wsią znajduje się cmentarz ze zbiorowymi mogiłami żołnierzy armii rosyjskiej, niemieckiej i austro-węgierskiej z okresu pierwszej wojny światowej.
Po zajęciu terenów przez Austriaków, zostało wydane rozporządzenie o utworzeniu zbiorowych mogił żołnierskich – a tym samym o przeniesieniu w jedno miejsce poległych i pochowanych na całym tym obszarze.
Mogiła zbiorowa 171 żołnierzy Armii Rosyjskiej.
Mogiła zbiorowa 86 żołnierzy Armii Austro-Węgierskiej.
Mogiła zbiorowa 118 żołnierzy Armii Niemieckiej.
Mogiła zbiorowa 90 żołnierzy Armii Austro-Węgierskiej.
Osoby, które udało się zidentyfikować mają ustawione krzyże z nazwiskami i oznaczeniami stopni wojskowych. Liczbę poległych spoczywających w tym miejscu szacuje się na ponad 2 tysiące.
POWRÓT  DO  ŁODZI
Po zwiedzeniu cmentarza wracam ponownie do Bogdanowa.
Skręcam na wschód i jadę drogą prowadzącą do wsi Kacprów. Przekraczam most na rzece Bogdanówka.
Jeden z gospodarzy w Kacprowie oferuje do sprzedaży kultowy model kombajn "Bizon". Tego typu pojazdy służące do zbioru zbóż, rzepaku, kukurydzy, słonecznika i innych roślin nasiennych, były produkowane przez Fabrykę Maszyn Żniwnych w Płocku w latach 1970 - 2004.
Wola Krzysztoporska i remiza strażacka.
Wola Krzysztoporska- droga do wsi Siomki i wiadukt autostrady A-1.
Droga Siomki-Gąski i wiadukt kolejowy.
Przebiega pod nim nieczynna linia nr 24 biegnąca z Piotrkowa Trybunalskiego do Bełchatowa.
Wieś Bujny - kapliczka i krzyż.
Pod krzyżem umieszczona jest tablica z napisem "Miejsce uświęcone krwią Polaków, czł. konsp. o niepodl. zam. przez okupanta hitlerowskiego dn. 23.03.1944 r. Społ. Grn. Siomki". Mr SCOTT ustalił, że egzekucji dokonano podobno za przynależność do tajnej organizacji, jak określali Niemcy partyzantkę. Wśród zabitych : Józef Badek z Moszczenicy, Franciszek Bajon z Piotrkowa, Antoni Bojko z Piotrkowa, Hieronim Borowski z Proszenia, Wacław Caban z Gajkowic, Mieczysław Dominiak z Piotrkowa, Waldemar Dzikowski ze wsi Kamion, Stanisław Fidała z Piotrkowa, Teofil Gawron z Piotrkowa, Jerzy Kiełbasiński ze wsi Kamion, Antoni Macika z Majkowa Dużego, Stanisław Majecki z Gorzkowic, Marian Michalik z Piotrkowa, Henryk Rosiński z Gorzkowic, Stanisław Rudzki z Gorzkowic, Miron Stempień z Piotrkowa, Leon Wójcik z Moszczenicy, Jan Zieliński z Moszczenicy, Ludwik Zieliński z Piotrkowa oraz Józef Zielonka z Koła.
Zespół Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego w Bujnach im. Wincentego Witosa.
Początkiem istnienia placówki był dzień 15 września 1945 roku. Szkoła rozwija się dynamicznie wychodząc naprzeciw oczekiwaniom uczniów i potrzebom rynku pracy. Dziś, decydując się na naukę w niej, uczniowie mogą skorzystać z bogatej oferty edukacyjnej, dzięki której absolwenci mają przed sobą szerokie perspektywy.
Rolnik, leśnik, weterynarz, a nawet mechanik lotniczy – te i wiele innych zawodów można zdobyć w jedynej na terenie gminy Wola Krzysztoporska szkole średniej.
Ze wsi Bujny docieram do Piotrkowa Trybunalskiego. Oglądam kolejną szkołę - Zespół Szkolno-Gimnazjalny nr 1 przy ul. Wysokiej 28/38.
Na budynku zawieszona jest tablica z napisem : "Szkoła Pomnik 1000-lecia nr 425 w Piotrkowie ufundowana  przez Centralną Radę Związków Zawodowych dla upamiętnienia rewolucyjnej działalności piotrkowskiej klasy robotniczej i jej bohaterskiej walki z okupantem hitlerowskim. Piotrków 20 października 1962 r.".
Piotrków Tryb. ul. Wojska Polskiego 77 - Instytut Zdrowia.
Piotrków Tryb. ul. Wojska Polskiego 35 - Parafia św. Jacka i św. Doroty. Zobacz więcej WYCIECZKA Nr 264.
Piotrków Tryb. - wielka synagoga ul. Jerozolimska 29.
Po odwiedzeniu kilku ciekawych miejsc w Piotrkowie, kieruję się do ul. Rakowskiej. Dojeżdżam do wiaduktu nad drogą ekspresową S-8, która przebiega na granicy Piotrkowa Tryb. z osadą Raków.
Potem pędzę po drodze woj. nr 716. Zatrzymuję się dopiero przed przejazdem kolejowym w Babach. Po torach wlecze się długi skład pociągu towarowego.

W Babach pogarsza się pogoda i granatowe chmury zapowiadają niechybną ulewę. Zabieram się więc do ostrego pedałowania i szybko docieram do kapliczki we wsi Biskupia Wola.
Potem zatrzymuję się przy kościele Wniebowzięcia NMP w Czarnocinie, bo zauważyłem na nim nową tablicę. Płyta jest częścią questu pt. Droga zawierzenia" - „żywego pomnika” ku czci świętego Jana Pawła II. Śledząc jego zawierzenie Bogu w różnych momentach życia, mamy okazję zastanowić się nad drogą ku świętości. Inne tablice zostaną wkrótce umieszczone na 9-ciu kapliczkach w Gminie Czarnocin.
Wyjeżdżam z Czarnocina po ul. Juliusza Poniatowskiego, która dochodzi do torów Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej.
Znajduje się tutaj stacja kolejowa Wolbórka. W latach 1925-2009 przystanek nosił nazwę Czarnocin i posiadał zabytkową poczekalnię, która została przeniesiona do Skansenu Rzeki Pilicy w Tomaszowie Mazowieckim. Oglądałem ją podczas WYCIECZKI Nr 120.
Pogoda cały czas się pogarsza. Zrywa się zimny wiatr, a z nieba zaczynają spadać pierwsze krople deszczu. Decyduję się więc na powrót do łodzi pociągiem, bo nie mam dziś przy sobie żadnego innego odzienia, tylko to, co na sobie.

Czekam kilkanaście minut na pociąg do Łodzi i wsiadam w skład jadący z Piotrkowa Tryb. do Łodzi Kaliskiej. Zajmuję miejsce w przedziale dla podróżnych z dużym bagażem, wrzucam na luz i oglądam świat zza szyby pociągu.
Podróż przebiega spokojnie i zgodnie z rozkładem jazdy. Po upływie 40 minut pociąg dojeżdża do Łodzi. Na zdjęciu widok z wiaduktu na Trasę Górna.
Nastawnia Łódź Kaliska Towarowa.
Budynek dworca z 1903 roku, na nieczynnej stacji Łódź Karolew. Lata świetności Karolewa przypadły na okres przed pierwszą wojną światową, gdy przechodziła przez niego jedna piąta przywożonych do miasta towarów.
Od stacji Wolbórka deszcz w ogóle nie padał i jestem trochę zły, że przestraszyłem się tych paru kropel, które spadły na mnie w okolicy Czarnocina... Wysiadam na dworcu kolejowym Łódź Kaliska i kończę ciekawą wyprawę do Bogdanowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Mr SCOTT jedzie do... (-: , Blogger