Blog ma na celu popularyzowanie rowerowych wycieczek po Łodzi, regionie łódzkim i okolicach.
Znajdziesz tu zdjęcia, filmy, opisy tras i ślady GPS.
Miasto Łódź i województwo łódzkie są naprawdę piękne !
Zobaczysz, że "ONI są wszędzie", wszystko się łączy i odbija w tablicach !
Zachęcam do czynnego wypoczynku i powodzenia na trasach !!!

WYCIECZKA Nr 380 - Żychlin

TRASA WYCIECZKI  i DANE STATYSTYCZNE
Łódź (Narutowicza, Zielona, Zachodnia, Zgierska, Park Julianowski, Folwarczna, Sowińskiego, Łagiewnicka, Okólna) - Nowe Łagiewniki - Smardzew - Maciejów - Rozalinów - Dąbrówka Marianka - Jeżewo - Cyprianów - Biała - Wola Branicka - Kębliny - Besiekierz - Wola Rogozińska - Rogóźno - Gieczno - Błonie - Konarzew - Sułkowice - Piątek - Łęka - Orenice - Łazin - Łazinek - Orłów - Garbów - Stradzew - Zleszyn - Pniewo - Grabów - Żychlin - Wolo Popowska - Grabie - Oleszcze - Zgoda - Śleszynek - Biała - Śleszyn - Zosinów - Bąków Górny - Baków Dolny - Leśniczówka - Sobota - Walewice - Bielawy - Zgoda - Helenów - Głowno - Osiny - Szczecin - Nowostawy Dolne - Niesułków - Niesułków Kolonia - Lipka - Anielin - Sierżnia - Stare Skoszewy - Boginia - Byszewy - Plichtów - Łódź (Byszewska, Pomorska, Plac Wolności, Legionów) 
[24.06.2015. - 162,3 km, 25,3 km/h, 6:24:12 h]   
FILMY 
GPS        
ZDJĘCIA
Mr SCOTT jedzie do... Żychlina !!!
Wiadomo nie od dziś, że "Kto w lecie próżnuje, w zimie nędzę czuje" ! Dlatego też już na początku lata, zabieram się ostro do rowerowej roboty
Pierwszą, letnią wycieczkę rozpoczynam na ul. Narutowicza 25, gdzie na ścianie miejskiej kamienicy znajduje się mural brazylijskiego artysty o pseudonimie Nunca.
Mural powstał w ramach Festiwalu Galeria Urban Forms w 2014 roku i przedstawia inspirowane folklorem, kolorowe postacie wyłaniające się zza fragmentów krzaków.
Oglądałem już go dokładnie podczas WYCIECZKI Nr 305. Ale powodem mojej dzisiejszej wizyty w tym miejscu jest najnowszy - ekologiczny mural, który umieszczony został na sąsiedniej ścianie.
Mural przedstawia sylwetkę łosia i jest częścią akcji pt. "Leśne ślady natury". Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Łodzi, która obchodzi w tym roku jubileusz 70-lecia, chce w ten sposób zaprosić łodzian do spędzania czasu w otoczeniu leśnej zieleni. 
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Łodzi, która obchodzi w tym roku jubileusz 70-lecia, chce w ten sposób zaprosić łodzian do spędzania czasu w otoczeniu leśnej zieleni.

Czytaj więcej na https://www.rmf24.pl/ciekawostki/news-murale-z-mchu-rozkwitly-w-na-szarych-elewacjach,nId,1834277#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Łodzi, która obchodzi w tym roku jubileusz 70-lecia, chce w ten sposób zaprosić łodzian do spędzania czasu w otoczeniu leśnej zieleni.

Czytaj więcej na https://www.rmf24.pl/ciekawostki/news-murale-z-mchu-rozkwitly-w-na-szarych-elewacjach,nId,1834277#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox
Po muralowym początku w śródmieściu miasta, kieruję się w dzielnicę Bałuty. Jadę na północ do skrzyżowania ulic Zachodniej z Limanowskiego. Oczywiście zerkam z nostalgią na blok przy ul. Snycerskiej 1, gdzie kiedyś mieszkałem (zobacz WYCIECZKA Nr 146).
Potem dojeżdżam do Parku Julianowskiego i stamtąd do granicy Łodzi przy ul. Okólnej.
NA  TRASIE  DO  ŻYCHLINA
Dąbrówka Marianka i szosa w stronę Szczawina, przy której stoją trzy szkaradne BAZY OBCYCH  
Kopalnia piasku we wsi Dąbrówka Marianka i "ONI są wszędzie" !!!
Piękna FANKA ze wsi Wola Rogozińska
Dziś jadę bardzo szybko i po pokonaniu dystansu 50 km, mam średnią przejazdu 27 km/h !!!
Wartkim tempem docieram do Piątku.
Pole pełne słoneczników - cudowny widok we wsi Orenice.
Most na rzece Moszczenica (granica osady Łazin i Orłowa).
Kościół pw. Bożego Ciała w Orłowie.
Dworzec kolejowy Żychlin, który znajduje się na terenie wsi Pniewo. 
Po przejechaniu 70 km docieram do Żychlina, który jest głównym celem mojej letniej wycieczki. Rozpoczynam zwiedzanie miasta, które położone jest w powiecie kutnowskim na Nizinie Środkowomazowieckiej.
Stadion Miejski ul. Waryńskiego 8. Rozgrywają na nim swoje mecze piłkarze Klubu Sportowego Żychlin.
Zespół Szkół ul. Narutowicza 84a.
Żychliński Dom Kultury ul. Fabryczna 3.
Na ścianie budynku zawieszona jest tablica "Pamięci Andrzeja Gajewskiego trenera młodzieży, społecznika, założyciela i wieloletniego prezesa Stowarzyszenia Ciężarowego Ludowego Klubu Sportowego ZAPORA. W 5 rocznicę śmierci Mieszkańcy Żychlina A.D. 2015".
ul. Narutowicza - park miejski.
Zakład Maszyn Elektrycznych „EMIT” (Elektryczne Maszyny I Transformatory) – najstarszy w Polsce i jeden z większych zakładów produkujący trójfazowe maszyny elektryczne.
Zakład został utworzony 23 września 1921 roku pod nazwą Polskie Zakłady Elektryczne Brown Boveri S.A. przez inż. Zygmunta Okoniewskiego na terenie dawnej cukrowni „Walentynów”(w dawnym Walentynowie we wsi Budzyń, obecnie w Żychlinie)
Tablica pamięci "W dniu 25.VI.1976 roku robotnicy tych Zakładów po raz pierwszy zaprotestowali strajkiem przeciwko decyzjom Rządu PRL godzącym w interesy klasy robotniczej. "Solidarność" EMITech. 25.VI.1981.".
Obelisk z pamiątkową tablicą "W 13 rocznicę utworzenia NSZZ "Solidarność" dla upamiętnienia strajku załogi ENiT-u w sierpniu 1980, który dał początek istnieniu związku w ZWMEiTr. EMiT. Solidarność ZWMEiTr. EMiT SA 1995.08.31".
ul. Narutowicza 80 - dwór właścicieli, tzw. „Dom Pruszaków" z końca XIX wieku, dawna siedziba dyrekcji zakładów EMiT.
Dworek przy ul. Narutowicza 82.
Dworek na terenie historycznego zespołu przemysłowego przy ul. Narutowicza 72.
Na ścianie budynku zawieszona jest pamiątkowa tablica dla uczczenia 60. rocznicy utworzenia zakładów EMiT, którą odsłonięto w dniu 26.09.1981 roku.
Most na rzece Słudwia przy ul. Narutowicza.
Słudwia to lewy dopływ Bzury o długości 44,51 km i powierzchni dorzecza 649 km².
ul. Narutowicza 42 i 44 - kamienice z 1902 roku.
Budynek z 1929 roku - obecnie cukiernia przy Placu 29 Listopada.
Plac 29 Listopada.
Na terenie placu ustawiony jest obelisk z tablicą informującą, że "Ten kamień jest pamiątką po odkrytych z Żychlinie w 1943 r. grobach ciałopalnych, pochodzących z V w. p.n.e., świadczących o obecności osadnictwa kultury Pomorskiej. Zawartość kwater grobowych, w tym ludzkie kości, misy z brązu i ozdoby znajdują się w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu. Kopia dokumentacji dotycząca grobów, zwanych skrzynkami znajdują się z Urzędzie Gminy w Żychlinie. Mieszkańcy Żychlina A.D. 2010".
Kościół parafialny p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła w Żychlinie.
Parafię w Żychlinie utworzono najpóźniej w I połowie XIII wieku, a pierwszy kościół w Żychlinie posiada potwierdzoną metryczkę przynajmniej od 1331 roku. 
Obecny kościół w 1772 roku zaczął budować szlachcic litewskiego pochodzenia Józef Antoni Sołłohub. Kiedy Żychlin w 1777 r. przeszedł w ręce Tomasza Tadeusza Pruszaka, ten dokończył budowę świątyni. Dom Boży został konsekrowany 29 czerwca 1782 przez biskupa płockiego Michała Jerzego Poniatowskiego (od 1784 ostatniego prymasa I Rzeczypospolitej, brata ostatniego króla Polski).
"Ś.P. Eugeniuszowi Grzybowskiemu ur. w Rakowcu 17.XI.1816, zm. w Warszawie 1.XII.1890. Pochowanemu w Słubiccach oraz rodzicom Jego Ś.P. Karolowi i Krystynie z Kłobukowskich, których zwłoki przy kościele tutejszym spoczywają, dla pobożnej pamięci wdzięczny syn i wnuk ten pomnik kładzie prosząc o westchnienie do Boga.
Ś.P. Pelagii z Grabskich Grzybowskiej ur. 29.IV.1827, zm. 26.X.1902 pochowanej w Słubicach".
"Ś.P. Ks. Janowi Sabakowi proboszczowi i dziekanowi żychlińskiemu ur. 3.I.1930 r. w Iwowie, zm. 6.XII.1978 r. w Żychlinie w 24 roku kapłaństwa. Wdzięczni parafianie z zapewnieniem modlitwy 1979 r.".
"Ś.P. Klemensowi Suchorskiemu właścicielowi dóbr Śleszyn, długoletniemu sędziemu gminnemu, zacnemu człowiekowi ten dowód wdzięcznej pamięci poświęcają współobywatele.
ur. 23.XI.1841  zm. 4.VIII.1891"
"Ks. Remigiuszowi Dąbrowskiemu kapelanowi kard. Kakowskiego, żołnierzowi AK, długoletniemu proboszczowi i dziekanowi żychlińskiemu ur. 30.09.1897 r. w Duchnach, zm. 13.12.1983 r. w Warszawie. W 30. rocznicą śmierci tę tablicę poświęcają wdzięczni parafianie".
W XIX wieku kościół dzięki datkom parafian oraz rodzinie Pruszaków został rozbudowany. W 1828 roku zbudowano dzwonnice. W 1838 r. dobudowano zakrystię i prezbiterium.
"Ś.P. Ks. Piotr Truskolaski proboszcz żychliński kanonik jubilat ur. dn. 29 czerwca 1825 r. zm. dn. 22 grudnia 1902 r. Wdzięczni parafianie proszą za jego zacną duszę o Zdrowaś Marya. K.A.G.".
W czasach II wojny światowej od września do grudnia 1939 roku w kościele ulokowany był szpital wojskowy, do którego zwożono rannych żołnierzy w bitwie nad Bzurą. Po zajęciu Żychlina przez okupanta, Niemcy ze świątyni wywieźli księgi, stroje liturgiczne, sprzęty, podziurawili obrazy, chorągwie, zdewastowali i rozebrali ogrodzenie. W kościele urządzono magazyn na zboże. Ówczesny proboszcz Henryk Osiński został aresztowany w sierpniu 1940, a dwa lata później został zamordowany w komorze gazowej w Dachau.
"Boże coś siły mej źródłem, nie pozwól zgasnąć radości, nie daj uciekać w zwątpienie. Ks. Roman Indrzejczak "Modlitwa wątpiącego".
Pamięci ks. Romana Indrzejczaka, syna Ziemi Żychlińskiej i kapelana Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, jego małżonki i pozostałych ofiar katastrofy smoleńskiej 10 kwietnia 2010 r. Wierni Bogu i Ojczyźnie mieszkańcy Żychlina AD 17.04.2012".
Warto odnotować, że 28 czerwca 1958 roku do żychlińskiej parafii przybył ks. prymas Stefan Wyszyński i jak zapisano w kronice parafialnej bawił trzy dni.
"Ś.P. X. Walentemu Kondrackiemu proboszczowi żychlińskiemu 5o lat kapłaństwa, zmarłemu d. 27 października 1877. Żył lat 73. W dowód długoletniej przyjaźni poświęca W.K.G."
Ambona i stacje drogi krzyżowej.
Ołtarz w bocznej kaplicy z obrazem i rzeźbą Chrystusa ukrzyżowanego.
"D.O.M. Tomasz Pruszak urodzony d. 1 stycznia 1806 r., umarł d. 25 sierpnia 1856 r. W smutku dzieci proszą o westchnienie za spokój duszy Jego".
"Pobożne westchnienie duszom Ś.P. Teodora i Antoniny Machczyńskich 1896.1899.
Ś.p. Wanda z Krosnowskich Zaborowska ur. d. 23 czerwca 1862 r. um. d. 10 lutego 1888 r.".
Tablice epitafijne poświęcone : "Michał Cichalewski obywatel m. Żychlina ur. 18 września 1821, ur. 8 lutego 1879. Wzorowemu mężowi, zacnemu człowiekowi, dobremu ojcu pamiątkę tę poświęcają pozostała żona z synami i córka prosząc o westchnienie do boga za duszę zmarłego" oraz "Felixowi Pruszakowi urodzonemu 1838. Zmarłemu d. 23 stycznia 1866 r. żona poświęca tę pamiątkę prosząc o spokój jego duszy. Zdrowaś Marya".
Przepiękny obraz św. Anny, który malował A. Strunge.
Ołtarz z obrazem św. Walentego.
W wyposażeniu kościelnym jest chrzcielnica z poł. XVIII wieku, kielich barokowy z XVII wieku, barokowe lichtarze i krucyfiks z 1848 roku.
"Kto we mnie wierzy choćby i umarł żyw będzie. Jan XI.25
Ś.P. Karol Grzybowski dziedzic dóbr Rakowiec, Skrzeszewy i Słubice zmarł dnia 26 listopada 1915 r. przeżywszy lat 68. Pochowany na cmentarzu w Słubicach prosi o Zdrowaś Maryja.
Ś.P. Alexandra z Morzkowskich Grzybowska ur. 3.V.1864 r. zm. 6.XI.1931 r. Wybitna i wzorowa obywatelka kraju, długoletnia przewodnicząca Stow. Ziemianek. Cześć Jej pamięci".
"Aleksandrowi Pruszakowi urodzonemu roku 1777, zmarłemu dnia 10 stycznia 1847 roku żona i dzieci niepocieszeni w żalu tę pamiątkę położyli proszą o Zdrowaś Marya".
"Ś.P. Alexandra z Pruszaków I voto Mleczko II voto Gruszecka, zmarła w Warszawie dnia 27 maja 1868 r. przeżywszy lat 54. Spoczywa w Katakumbach Powązkowskich pod Warszawą. Poleca się modlitwom pobożnych. Wspomnieniu ukochanej żony pomnik ten poświęca wdzięczny mąż".
Polichromia na suficie Domu Pańskiego.
"Ś.P. Ks. Kazimierz Cichalewski syn Józefa i Anny z Głogowkich, ostatnio proboszcz w Tomaszowie Maz. ur. 9.I.1870 r. zm. 7.II.1921 r. Kochające siostry tę pamiątkę kładą prosząc o westchnienie do boga za jego duszę".
Wewnątrz świątyni zachował się barokowy ołtarz z 1782 roku (w jednej z kaplic) oraz 5 innych klasycystycznych z pierwszej połowy XIX wieku. W ołtarzu głównym znajduje się obraz św. Piotra i Pawła z pierwszej połowy XIX wieku, zaś w ołtarzach bocznych św. Mateusza i Walentego z XVIII wieku, św. Rocha, Marka i Jana. Zachowały się także portrety Józefa i Antoniny Sołłohubów.
Nawę kościoła zbudowano na planie wydłużonego prostokąta. Zamyka ją wieloboczne prezbiterium.
Elewacja frontowa jest dwukondygnacyjna, rozczłonkowana pilastrami, zwieńczona falistym szczytem z posągami świętych - patronów.
Obok kościoła zbudowano kaplicę p.w. Św. Maksymiliana Kolbego - Dom im. Jana Pawła II "Totus Tuus".
W dniu 31 maja 1984 r. Biskup Jerzy Modzelewski poświęcił i wmurował kamień węgielny, który został przywieziony z Grobu Pańskiego z Jerozolimy. Projektantami zabudowy byli warszawscy architekci : Krzysztof Chwaliboga i Ryszard Girtler'a.
Ogród na terenie placu przykościelnego.
Odnowiony plac 29 Listopada w Żychlinie.
Rewitalizacja Starówki Miejskiej zrealizowano w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2007 – 2013 Priorytet VI. Odnowa Obszarów Miejskich, Działania VI. 1 Rewitalizacja obszarów problemowych.
Całkowita wartość projektu wyniosła 1.325.513,21 zł, z czego dofinansowanie stanowiło 890.780,90 zł.
Plac Wolności - Dąb Wolności.
"Dąb Wolności posadzony z inicjatywy Bronisława Komorowskiego Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej wraz z Ochotniczymi Strażami Pożarnymi i Lasami Państwowymi dla wspólnego uczczenia 25 wolnej Polski 1989 - 2014".
Remiza OSP Żychlin.
Pamiątkowa tablica "130 lat Ochotniczej Straży Pożarnej w Żychlinie. Żychlin dnia 17 czerwca 2012 r.".
Targowica Miejska w Żychlinie.
Ceglany budynek dawnego młyna gospodarczego - ul. 3 Maja.
Droga woj. nr 583 prowadząca do Gąbina.
Szkoła Podstawowa nr 2 w Żychlinie - ul. 3 Maja.
Hostel - ul. Barlickiego 13.
Zapomniane boisko do gry w piłkę nożną na ul. Barlickiego.
Urząd Gminy Żychlin ul. Barlickiego.
Urząd Gminy i Rada Miejska Żychlin ul. Barlickiego 15.
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. M. Kownackiej w Żychlinie al. Racławickie 5.
ul. Ściegiennego 5 - dawna ochronka.
al. Racławickie - kapliczka.
Cmentarz parafialny w Żychlinie, zlokalizowany przy drodze do Oporowa.
Wchodzę na teren tej starej nekropolii i wypatruję zabytkowych pomników oraz miejsc spoczynku obywateli zasłużonych dla miejscowej społeczności. Płyta nagrobna z 1866 roku z dawnego cmentarza ewangelickiego.
Główna aleja cmentarna.
Grobowiec Ługowskich z 1889 roku.
Grobowiec Cichalewskich, gdzie spoczywa m.in. ksiądz Kazimierz Cichalewski - proboszcz w Tomaszowie Maz. ur. 9.I.1870 r. zm. 7.II.1921 r.
Grobowiec Marii Kozielskiej z 1933 roku, który mieszkańcy Żychlina potocznie nazywają „Aniołkiem”.
Grobowiec Aleksandra Orłowskiego z 1887 roku, który w Żychlinie posiadał fabrykę miedzi.
Grobowiec Eugenii Domańskiej z 1931 roku.
Ołtarz na krańcu centralnej alei cmentarza - na pamiątkę dawnej kaplicy grobowej rodziny Orsettich. Umieszczone są na nim pamiątkowe tablice.
Po lewej tablica pamięci księdza Piotra Truskolaskiego, po prawej : "W kaplicy tej pochowano doczesne szczątki Ś.P. księdza jubilata Józefa Dębowskiego zmarłego 25 lipca 1935 r. honorowego kanonika Kapituły Warszawskiej i długoletniego proboszcza Parafii Żychlin odznaczonego Krzyżem Papieskim "Pro Eccolet Pont" w wieku lat 82 kapłaństwa 56".
"Ś.P. Ksiądz Henryk Osiński proboszcz i dziekan żychliński ur. 28.I.1884 r. w Zakroczymiu. Za wiarę i Ojczyznę. Więzień obozów Sachsenhausen i Dachau zginął 18.V.1942 r.".
Grobowiec Cichalewskich z 1899 roku, gdzie spoczywa Michał Cichalewski - szanowany żychliński społecznik.
Grobowiec Jana Modelskiego z 1888 roku.
Tablica na grobie rodziny Cichalewskich z 1878 roku.
Groby Sióstr Rodziny Maryi.
Groby Sióstr Rodziny Maryi i pomnik na grobie rodziny Fabianów. Karol Fabian był inżynierem i właścicielem elektrowni w Żychlinie.
Zbiorowa mogiła żołnierzy polskich poległych w bitwie nad Bzurą w 1939 roku.
W kwaterze wojennej spoczywają żołnierze WP z grupy gen. Stanisława Grzmot-Skotnickiego polegli w końcowej fazie bitwy nad Bzurą.
Wśród poległych był m.in. "Ś.P. kpt. Tomasz Lisiewicz lat 37, poległ 16.IX.1939 r. Kawaler Orderu Virtuti Militari 5 kl.". Zginął we wsi Adamowa Góra, gdzie bronił ze swoją kompanią węzła komunikacyjnego przed czołgami nieprzyjaciela.
Grobowiec Marii Spodniewskiej z 1918 roku.
Imponujący grobowiec, gdzie spoczywa m.in. Zygmunt Okoniewski. Był współtwórcą i dyrektorem Polskich Zakładów Elektrycznych Brown Boveri S.A. w Żychlinie.
Grobowiec rodziny Jędrzejczak z 1939 roku.
"Ś.P. kpt. rez. Ryszard Burczyk 1913-1940 Żołnierz września, więzień Starobielska, zamordowany w Charkowie".
Po zwiedzeniu nekropolii kieruję się na ul. Zdrojową 12, gdzie znajdują się ruiny żychlińskiej synagogi.
Synagoga została zbudowana w 1880 roku według projektu Aleksandra Woyde. Podczas II wojny światowej hitlerowcy zdewastowali wnętrze synagogi i urządzili w niej magazyn.
Przy dawnej bożnicy pięknie kwitną różowe i czerwone róże
ul. Łukasińskiego 11 - budynek Poczty Polskiej.
Zespół Szkół nr 1 w Żychlinie - ul. Łukasińskiego 21.
Cmentarz żydowski przy ul. Łukasińskiego.
Jego historia sięga XVIII wieku, kiedy to w Żychlinie zaczęli mieszkać pierwsi Żydzi.
W trakcie II wojny światowej cmentarz został zdewastowany przez hitlerowców. Po zakończeniu działań wojennych nekropolia przez wiele lat była zapomniana.
Obecnie cmentarz jest ogrodzony stalowym płotem, a z resztek macew zbudowano symboliczne pomniki.
Znajduje się na nim m.in. grób cadyka Szmela Abba. Przybył on do Żychlina w roku 1840 - zapoczątkował dynastię Żychlińskich cadyków, uważano go także za cudotwórcę.
Tablica wyjazdowa z Żychlina przy ul. Łukasińskiego. Kończę pobyt w tym klimatycznym miasteczku i wracam do Łodzi.
POWRÓT  DO  ŁODZI
Śleszyn - kościół p.w. św. Aleksandra. Zobacz więcej WYCIECZKA Nr 367.
Bąków Górny - kapliczka św. Rocha.
Cmentarz parafialny w Bąkowie Górnym i mogiła Piotra Golisa - legionisty Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Walewice - rzeka Mroga.
Głowno - Dąb Wolności na centralnym placu miasta.
Głowno ul. Norblina i dawna filia zakładów „Norblin, B-cia Buch i T. Werner” S.A. W latach 20-tych XX wieku zatrudniała ok. 1000 pracowników, zajmowała się produkcją wyrobów z metali kolorowych (miedzi i mosiądzu) dla potrzeb cywilnych i wojskowych (m.in. łuski do karabinów Mausera). Obok potężnej  fabryki wyrosło osiedle małych domków pracowników zakładów. Na sąsiadującym terenie, który zakupiła firma została wybudowana kaplica. Spółka ufundowała także dom kultury.
Wieś Sierżnia - budowa autostrady A-1.
Nowosolna - nowy park handlowy "Shopin".
Nowosolna - sala weselna LORD ul. Byszewska 4.
ŁÓDŹ
Nowosolna to już Łódź i na ul. Pomorskiej robię pamiątkową fotkę. Jest to najdłuższa ulica naszego miasta i nic dziwnego, że znalazłem na niej posesję oznaczoną numerem 380, czyli numerkiem mojej dzisiejszej eskapady !!!
Widok z ul. Pomorskiej na kolorowe pole gorczycy, osiedle Widzew Wschód i kominy EC-4.
Jadę cały czas po ul. Pomorskiej, do kamienicy stojącej pod nr 145. W tym miejscu robię sobie krótki odpoczynek. Na frontowej elewacji znajduje się mural z serii "Leśne ślady natury".
Mural przedstawia sylwetkę lisa i został wykonany z mchu strukturalnego, czyli materiału ekologicznego. „Zielone Ślady Natury” można znaleźć na elewacjach budynków przy ulicy : Kościuszki 9, Próchnika 14, Narutowicza 27, Kilińskiego 10, Kilińskiego 26, Rewolucji 1905 nr 13, Abramowskiego 2, Czerwona 1 oraz Jaracza 32. Zielony lisek jest kolejnym, który trafił do mojej kolekcji !!!
Opuszczona kamienica mieszczańska przy ul. Pomorskiej 53.
Dawny Dom Towarzystwa Kredytowego - ul. Pomorska 21.
Ulica Pomorska liczy sobie aż 11.318 m długości i rozpoczyna się od Placu Wolności. I właśnie w tym miejscu kończę dzisiejszą przejażdżkę !
Cieszę się bardzo, że udało mi się wreszcie poznać Żychlin - urokliwe miasteczko na północnym krańcu regionu łódzkiego.
Mam nadzieję, że wrócę do niego jeszcze nie raz ! A teraz już pędzę do domu, gdzie na kolację czeka na mnie pyszny serek żychliński

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Mr SCOTT jedzie do... (-: , Blogger