Blog ma na celu popularyzowanie rowerowych wycieczek po Łodzi, regionie łódzkim i okolicach. Znajdziesz tu opis trasy, zdjęcia miejsc, ludzi i zdarzeń oraz krótkie filmy.
Miasto Łódź i województwo łódzkie są naprawdę piękne !
Zobaczysz, że "ONI są wszędzie", wszystko się łączy i odbija w tablicach !
Zachęcam do czynnego wypoczynku i powodzenia na trasach !!!

WYCIECZKA Nr 33 "Rzgów"

TRASA : Łódź (Narutowicza, Konstytucyjna, Park im.Baden-Powella, Niciarniana, Kazimierza, Al.Piłsudskiego, Puszkina, Dąbrowskiego, Tomaszowska, Kolumny) - Stróża - Wola Rakowa - Romanów - Modlica - Wola Kutowa - Rzepki - Żeromin - Tuszyn - Modlica - Rzgów - Starowa Góra - Łódź (Rzgowska, Strażacka, Tuszyńska, Bednarska, Wólczańska, Al.Mickiewicza, Piotrkowska, Plac Wolności, Ogrodowa) 
[12.09.2011. - 68,7 km, 3:17:50 h, 20,9 km/h]            
Mr SCOTT jedzie do ... Rzgowa !!! WYCIECZKA Nr 33 (-:
Czas na wycieczkę do podłódzkiego Rzgowa ! Zaczynam na ul.Narutowicza, gdzie na rogu z ul.Kilińskiego stoi fenomenalny gmach Hotelu "Polonia". Przepiękny budynek powstał w latach 1910-1912 z inicjatywy rodziny Dobrzyńskich. Jadę prosto do ul.Konstytucyjnej. Potem przez park do ul.Niciarnianej.
Skręcam w prawo w ul.Kazimierza, aby zobaczyć piękny kościół św. Kazimierza. Świątynia powstała w latach 1925-1936 w stylu tzw. neoempirowym.
Na odnowionej fasadzie kościoła, znajduje się tablica poświęcona "Widzewiakom" pomordowanym w trakcie II wojny światowej. Ruszam dalej przez osiedle i dzielnicę przemysłową Widzew, do wyjazdu z miasta na łódzkim Wiskitnie.
Przez krzyżówkę ulic Kolumny-Kalinowskiego, przejeżdżam prosto na Andrespol.
Przejazd ulicą Kolumny do Stróży w powiecie łódzkim wschodnim, to łatwy odcinek wycieczki. Spadek terenu sprzyja utrzymywaniu wysokiej średniej prędkości. 
                                                                                                 
Szybko dojeżdżam do rozjazdu dróg Andrespol-Wola Rakowa. Skręcam w prawo.
Rytmicznie pedałując dojeżdżam do Woli Rakowej, która położona jest w gminie Brójce. 
 Na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką nr 714 skręcam w lewo. Przejeżdżałem tędy na poprzedniej WYCIECZCE Nr 32. Na wprost kościoła p.w. Miłosierdzia Bożego skręcam w prawo.
Docieram do Romanowa w gminie Rzgów. To ładna wieś pełna ogródków działkowych i zadbanych gospodarstw. Wspinam się na spore wzniesienie i zaliczam rewelacyjny zjazd do krzyżówki z drogą na Kalinko. Kończy się asfalt i dalej pojadę piaszczystym traktem do Modlicy.
Skręcam w lewo i pędzę rewelacyjną trasą rowerową przez Modlicę. Mijam rozjazd do wsi Pałczew i ...
... jadąc po mocno zniszczonej nawierzchni, przybywam do Woli Kutowej. Byłem już tutaj podczas WYCIECZKI Nr 9.
Na końcu wsi znajduje się rozjazd z tym oto krzyżem. Skręcam w prawo na Rzepki. Podziwiam przepiękne krajobrazy nad rzeką Wolbórką.
We wsi Rzepki zatrzymuję się na chwilę przy bardzo ładnej kapliczce.
Rzepki to stara wieś w gminie Czarnocin. Historia powstania tej osady jest bardzo ciekawa. Skręcam w prawo w drogę na linii Czarnocin-Tuszyn.
Wyjeżdżam z Rzepek spokojnym tempem, starając się nie przeciążać kolan ... (-:  Sunę po ładnej asfaltowej jezdni w stronę Żeromina. Dookoła piękne lasy i stawy.
Po chwili już jestem w Żerominie.
Z Żeromina prosta droga prowadzi do Tuszyna, gdzie wita mnie tablica ustawiona w odwrotną stronę niż powinna. Mr SCOTT choć mocarz, nie dał rady jej odwrócić
Jadę do centrum Tuszyna i na wprost kościoła skręcam w prawo w ul.Brzezińską.
Byłem tu podczas WYCIECZKI Nr 27.
Przez osiedle Kępica docieram do dobrze mi znanej wsi Modlica.
Na tym charakterystycznym skrzyżowaniu skręcam w lewo. Jadę przez wieś w stronę pięknego lasu, aż do wyjazdu na drogę krajową nr 1. Tam skręcam na północ.
Ruch na trasie do Łodzi jest bardzo duży. Jadę poboczem do samego celu dzisiejszej wyprawy. Pierwsze wzmianki o Rzgowie pochodzą z 1378 roku !!! W dniu 1 stycznia 2006 roku Rzgów odzyskał prawa miejskie, nadane mu w roku 1476 przez króla Kazimierza Jagiellończyka. Miasto położone jest nad rzeką Ner. Na światłach skręcam w prawo i poruszam się po ul.Tuszyńskiej, wzdłuż największego w Europie centrum handlu odzieżą i tekstyliami "Ptak" i "Polros".
W centrum Rzgowa zatrzymuję się na dłużej przy kościele św.Stanisława. Ta późnorenesansowa świątynia powstała około 1630 r. z fundacji kapituły krakowskiej. Robię rundkę wokół kościoła i po ulicach miasta.
                                                  
Zaglądam potem na zachodni kraniec miasta. Mr SCOTT na wylocie ze Rzgowa - przed wsią Gospodarz.
Wracam do centrum i ruszam w drogę powrotną do Łodzi. Na rondzie skręcam w ul. Łódzką.
Dobrą drogą opuszczam Rzgów i dojeżdżam ponownie do drogi krajowej nr 1 (tuż przy dużym salonie samochodowym).
Przede mną Starowa Góra i ostatnia prosta do Łodzi.
A to już Łódź i niezwykle ruchliwa ulica Rzgowska. Jadę w stronę śródmieścia, mijając Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki - jeden z największych szpitali w Polsce.
                                                    
W centrum miasta zachwyca mnie zawsze piękna kamienica, która stoi przy ul.Piotrkowskiej 152.
Na bocznej ścianie kamienicy znajduje się jeden z największych murali w Europie !!! 
Jeszcze tylko rzut oka na al.Piłsudskiego - tzw. łódzki "Manhattan" (Śródmiejska Dzielnica Mieszkaniowa w Łodzi to zespół jednych z największych w Polsce budynków mieszkalnych - te dwa mają po 78 metrów)  i Mr SCOTT rusza na ostatnią odsłonę dzisiejszej eskapady.
Ulicą Piotrkowską dojeżdżam do Placu Wolności. Dalej w lewo do ul.Ogrodowej, gdzie w głębi posesji numer 22, stoi jeden z najstarszych łódzkich kościołów. To parafia p.w. św. Józefa zbudowana w latach 1765-1768.
                                               
Modrzewiowa świątynia pierwotnie stała na obecnym Placu Kościelnym, skąd w roku 1888 została przeniesiona na ul.Ogrodową. Naprzeciwko znajduje się wspaniała Manufaktura i trzeba przyznać, że obydwa obiekty bardzo do siebie pasują.  
I to już koniec 33 wycieczki ... (-:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Blog zdobył uznanie :
- Centrum Informacji Turystycznej Urzędu Miasta Łodzi i polecany jest w zakładce "Ciekawe strony".
- Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Łódzkiego i polecany jest na Portalu Turystycznym Województwa Łódzkiego.
- Towarzystwa Ochrony Krajobrazu w Łodzi i polecany jest w zakładce "Ciekawe strony".
Copyright © 2014 Mr SCOTT jedzie do... (-: , Blogger