Blog ma na celu popularyzowanie rowerowych wycieczek po Łodzi, regionie łódzkim i okolicach.
Znajdziesz tu zdjęcia, filmy, opisy tras i ślady GPS.
Miasto Łódź i województwo łódzkie są naprawdę piękne ! Zobaczysz, że "ONI są wszędzie", wszystko się łączy i odbija w tablicach ! Zachęcam do czynnego wypoczynku i powodzenia na trasach !!!
Mr SCOTT jedzie do... Ozorkowa !!! Trasa WYCIECZKI Nr 26.
Jest piękne, sierpniowe przedpołudnie - idealne warunki do jazdy na rowerze !Ruszam po kolejne niezapomniane wrażenia, tym razem sprzed kościoła Najświętszego Serca Jezusowego i Świętej Marii Małgorzaty Alacoque, który znajduje się przy ulicy Zgierskiej 123. Świątynia została wybudowana w latach 1949-1956. Potem jadę przez Park Julianowskii z ul. Zgierskiej, skręcam w lewo w ul. Okulickiego. Dalej ul. Sianokosy do ul. Szczecińskiej.
Skręcam w prawo i już po chwili jestem w południowej części miasta Zgierz. Czeka mnie teraz ostry zjazd ulicą Konstantynowską, która przebiega przez Las Okręglik.
Po dojechaniu do ronda skręcam w lewo w ul. Struga i jadę nią do miejsca, gdzie kończy się asfalt. To przemysłowa część miasta. Skręcam w prawo i wzdłuż betonowego ogrodzenia zakładów "Boruta", jadę piaszczystą drogą do ul. Aleksandrowskiej. Skręcam w lewo, a potem w prawo w ul. Wiosny Ludów - co pokazuje Mr SCOTT.
Opuszczam Zgierz równiutką, niedawno wyremontowaną szosą. Pędzę z górki patrząc na kolorowe pola. Jest pięknie !!! Przede mną wieś Jastrzębie Górne.
Na najbliższym skrzyżowaniu skręcam w prawo - w drogę na Grotniki.
Szybko docieram do wsi Jedlicze A.
Mijam przejazd kolejowy i pedałując z górki wjeżdżam do Grotnik. To letniskowy kurort znamdobrze zWYCIECZKI Nr 3iNr 8.
Lasy w Grotnikach są rzeczywiście imponujące ! Mijam rozjazd do wsi Orła i jadę dalej prosto na północ. Przede mną wspaniały odcinek autostrady A-2 z Konina do Strykowa.
Zaliczam szybki zjazd z wiaduktu i wjeżdżam do wsi Kowalewice. Z daleka widać piękną panoramę Ozorkowa.
Ozorków leży na wysokości 122 – 156 m n.p.m. nad rzeką Bzurą.Pierwsze wzmianki o tej miejscowości pochodzą z roku 1415 ! Przede mną skrzyżowanie, gdzie skręcam w prawo. Dojeżdżam do kościoła, a następnie zjeżdżam z górki do Placu Jana Pawła II.
Jestem na centralnym placu miasta. Wokół ozorkowskiego rynku znajduje się wiele zabytkowych kamienic.
Większość budynków pochodzi z XIX wieku.
W rynku stoi obecnie remontowany kościół parafialny p.w. św. Józefa Oblubieńca NMP i Podwyższenia Świętego Krzyża. Świątynia została wybudowana w latach 1652–1654 !
Barokowa budowla powstała z inicjatywy pierwszego właściciela Ozorkowa - Jana Szymona Szczawińskiego.
Niedaleko rynku, bo przy ul. Listopadowej 6b, znajduje się zabytkowy, klasycystyczny pałac Schlösserów. W latach trzydziestych XIX wieku, Karol Schlösser zbudował w Ozorkowie największą w mieście fabrykę tkanin bawełnianych o pełnym cyklu produkcyjnym.
Z ulicy Listopadowej skręcam następnie do ul. Wigury. Oglądam zabytkowy, drewniany dom z połowy XIX wieku.
Wracam do rynku i jadę w południowy koniec miasta. Z ulicy Wyszyńskiego skręcę za chwilę w ul. Maszkowską - na Stryków. Zanim to nastąpi, czekam na przejazd tramwaju nr 46, kursującego na najdłuższej, liczącej około 36 km długości linii tramwajowej w Polsce z Łodzi do Ozorkowa.
Przy tym skrzyżowaniu uwagę przykuwa gmach kościoła ewangelicko-augsburskiego p.w. Dwunastu Apostołów Jezusa Chrystusa. Ten klasycystyczny obiekt został wzniesiony w roku 1842 !
Obok kościoła stoi wieża-dzwonnica z 1885 roku, postawiona 40 lat po zakończeniu budowy kościoła. Zegar - ufundowany przez Urząd Miasta w Ozorkowie - zamontowano w 1998 roku.
Opuszczam gościnny i piękny Ozorków. Jadę ul. Maszkowską do rozjazdu dróg przy trasie wojewódzkiej nr 708. Skręcam w prawo na Sokolniki - co pokazuje Mr SCOTT.
To przepiękny odcinek na dzisiejszej trasie
! Miejscowość miasto-ogród Sokolniki, powstała w latach 1928 - 1930 z
rozparcelowanego majątku barona Aleksandra Rostockiego. Znajduje się
tutaj ok. 3.5 tysiąca działek letniskowych ! Samo osiedle posiada aż 120
ulici wiele wspaniałych rezydencji.
Za Sokolnikami Lasem wjeżdżam do wsi Kania Góra. Co ciekawe, archeolodzy znaleźli tu ślady bardzo starego osadnictwa z IX wieku przed narodzeniem Chrystusa !
To płaski odcinek na trasiewycieczki. Mijam rozjazd w kierunku wsi Biała i na tym rozwidleniu dróg skręcam w lewo - co prezentuje Mr SCOTT.Jadę równą drogą we wspaniałej scenerii ! Krajobraz jest tutaj rzeczywiście malowniczy. Pokonuję ławy podjazd na wiadukt nad autostradą A-2 i po chwili skręcam w lewo do...
Rosanowa -letniskowej miejscowości w gminie Zgierz. Byłem tutaj podczas WYCIECZKI Nr 2.
Dojeżdżam do skrzyżowania z ulicą Ogrodniczą i skręcam w prawo. Jadę z górki po trylinkach, do trasy krajowej nr 1 w Zgierzu.
Trzeba tu bardzo uważać, bo ruch pojazdów jest bardzo duży. Jadę do centrum miasta ulicą Ozorkowską. Dalej al. Armii Krajowej i ul. Łódzką.
Szybko dojeżdżam do Łodzi ! Naprzeciwko zajezdni tramwajowej Helenówek, przenoszę się na bezpieczną ścieżkę rowerową. Jadę ul. Zgierską do centrum miasta. Mijam ogromne skrzyżowanie - rondo mjr. Biłyka.
Wycieczkę kończę na Placu Wolności pod neorenesansowym kościołem.Został on zbudowany w latach 1889-1891 jako ewangelicko-augsburski kościół Świętej Trójcy. Po II wojnie światowej przemianowano go na rzymskokatolicki Zesłania Ducha Świętego. Halo Mr SCOTT !!! "Ozorek" na wierzchu, więc pora wracać do domu !
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz