Blog ma na celu popularyzowanie rowerowych wycieczek po Łodzi, regionie łódzkim i okolicach.
Znajdziesz tu zdjęcia, filmy, opisy tras i ślady GPS.
Miasto Łódź i województwo łódzkie są naprawdę piękne !
Zobaczysz, że "ONI są wszędzie", wszystko się łączy i odbija w tablicach !
Zachęcam do czynnego wypoczynku i powodzenia na trasach !!!

WYCIECZKA Nr 747 - Szlak „Śladami św. Maksymiliana Kolbego po Pabianicach”

TRASA WYCIECZKI i DANE STATYSTYCZNE
Dojazd na szlak : Łódź - Szynkielew - Petrykozy - Piątkowisko
Łącznie : 17,9 km
Szlak „Śladami św. Maksymiliana Kolbego po Pabianicach” - ulicami miasta Pabianice.
Łącznie : 7,3 km
Powrót : Pabianice - Ksawerów - Łódź
(06.09.2019. - 45,45 km, 19,48 km/h, 2:20:01 h)
ZDJĘCIA            FILMY            GPS
Dwa dni temu przejechałem niebieski szlak rowerowy św. Maksymiliana Kolbe. Natomiast dziś, aby dopełnić sagi o słynnym świętym, zaliczyłem szlak pt. „Śladami św. Maksymiliana Kolbego po Pabianicach". Wg mojego licznika, szlak ten liczy sobie nieco ponad 7 km i przebiega oczywiście ulicami miasta Pabianice. 
Obydwa szlaki zostały wytyczone w celu przybliżenia turystom postaci św. Maksymiliana Marii Kolbego, popularyzacja miejsc związanych z jego życiem i działalnością oraz zachęcenie turystów do odwiedzania Pabianic i Zduńskiej Woli. 
Na pabianicki szlak wybrałem się na moim nowym rowerze m-ki GIANT ToughRoad SLR 2 rocznik 2019, który kupiłem w sklepie rowerowym BE-bike w Łodzi przy ul. Krzemienieckiej 2. Ale zanim dotarłem do Pabianic, najpierw wykonałem test roweru na ścieżkach uroczyska "Lublinek".
Zapraszam do obejrzenia najciekawszych kadrów oraz wszystkich zdjęć i filmów z tej słonecznej przygody, które znajdują się w linkach j/w. 
Na stronie producenta piszą, że "Giant Toughroad jest idealnym towarzyszem przygód. Ten wszechstronny rower, łączący w sobie cechy roweru wyprawowego i crossowego, został zaprojektowany z myślą o długodystansowych trasach w różnorodnym terenie". I właśnie o taki bicykl mi chodziło, aby pokonać pozostałe szlaki rowerowe regionu łódzkiego.
ToughRoad SLR to rower posiadający lekką ramę z aluminium ALUXX SLR oraz sztywnewidelec kompozytowy wspólnie, co ma łagodzić wyboiste drogi i szlaki. Szybkie koła 700c zapewniają zrównoważoną i efektywną jazdę. Prosta kierownica i bardziej wyprostowana postawa sprawiają, że rowerzysta może kontrolować każdego rodzaju teren, a innowacyjna sztyca D-Fuse zmniejsza wstrząsy i drgania na nierównych drogach i szlakach. Hamulce tarczowe zapewniają modulowaną siłę hamowania i kontrolę w każdych warunkach i przy każdej pogodzie.
Śmigam na nowym rowerku po szutrach i asfaltowych drogach w radością w sercu ! Wreszcie mam uniwersalny rower, który zachowuje się wyśmienicie w każdych warunkach terenowych ! Wyjeżdżam z Łodzi ul. Łaskowicką, przy której znajduje się "Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy Międzyrzecze Neru i Dobrzynki".
We wsi Szynkielew obserwuję szybki przejazd pociągu "Intercity".
Trwa remont linii kolejowej z Pabianic do Łodzi. Ta ważna trasa odnowiona zostanie w ramach projektu współfinansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020 to ok. 50 mln zł. Na każdym kroku widać, jak Fundusze Europejskie zmieniają krajobraz woj. łódzkiego !
Wiadukt "Błędnik" we wsi Szynkielew. Zobacz WYCIECZKA Nr 232.
Fajna trasa zjazdowa z wiaduktu trasy S-14 - odcinek Petrykozy-Piątkowisko. I te ogromne maszty energetyczne - zawsze robią na mnie wielkie wrażenie !
Pabianice - tablica wjazdowa przy ul. Wspólnej. Maksymilian Kolbe - właściwie Rajmund Kolbe, urodził się 8 stycznia 1894 r. w Zduńskiej Woli. Był to franciszkanin, misjonarz, założyciel klasztorów w Niepokalanowie i Nagasaki, redaktor katolickich pism. W 1941 r. został zamordowany w KL Auschwitz. Dobrowolnie oddał życie za współwięźnia. Ojciec Maksymilian stał się pierwszym polskim męczennikiem podczas II wojny, który został wyniesiony na ołtarze. Beatyfikował go papież Paweł VI w 1971 roku, a kanonizował 11 lat później Jan Paweł II.
W Pabianicach mamy kilka miejsc pamięci patrona miasta. Liceum Ogólnokształcące nr 1 im. J. Śniadeckiego ul. Moniuszki 132.
Na skwerze przed szkołą umieszczona jest tablica pamięci : "W historii tej szkoły w latach 1904-1907 wpisał się uczeń przyszły św. Maksymilian Maria Kolbe".
Jeżdżąc po Pabianicach jestem czuły jak ważka i pilnie wypatruję śladów świętego Maksymiliana Kolbego !
Mój nowy "Dżajant" spisuje się doskonale i cały czas nie mogę uwierzyć, że go wreszcie mam ! Dzięki rabatowi od mojego sponsora - firmy BE-bike, za rower zapłaciłem znacznie mniej niż wynosi cena katalogowa. Jeszcze raz bardzo dziękuję !!! 
Kościół parafialny Św. Maksymiliana M. Kolbego konsekrowany 25 września 1994 roku.
W prezbiterium znajduje się obraz przedstawiający Św. Maksymiliana namalowany przez artystę włoskiego.
Obraz po raz pierwszy pokazany był w Rzymie w Bazylice Świętego Piotra podczas beatyfikacji M. Kolbego. Był przechowywany przez O.O. Franciszkanów w Niepokalanowie. W 1998 r. przywieziono go do tutejszego kościoła.
W świątyni zawieszona jest tablica "Święty Maksymilian Maria Kolbe - kalendarium".
"Kamień węgielny kościoła Św. Maksymiliana Kolbego w Pabianicach poświęcony w Rzymie przez Ojca Świętego Jana Pawła II 13.V.1981 r."
Tablica pamiątkowa dot. konsekracji kościoła.
Tablica pamiątkowa w kruchcie kościoła, upamiętniająca uroczystość proklamacji św. Maksymiliana Kolbego patronem miasta Pabianic. 
Tablica pamiątkowa dot. przekazania do kościoła obrazu przez Ojców Franciszkanów z Niepokalanowa.
Drewniany dom pabianickich tkaczy przy ul. Targowej 9.
Kamienica przy ul. Ks. Wyszyńskiego - dawniej Skromna. Dawniej znajdowała się tu szkoła dla dzieci robotników Endera, do której przez jakiś czas chodził Rajmund Kolbe.
Kościół pw. Najświętszej Maryi Panny Różańcowej w Pabianicach.
Ulica Długa - obecnie Pułaskiego 14. Dawnej mieściła się tu Szkoła Handlowa, do której chodził Rajmund Kolbe w latach 1903 - 1905 i uczęszczał do jednej klasy ze swym bratem Franciszkiem.
Ulica Złota - obecnie Św. M. Kolbego 5. Na jednym z domów znajduje się tablica pamiątkowa, mówiącą o tym, że "tu zamieszkiwała rodzina Kolbe".
Skrzynka energetyczna przy skrzyżowaniu ul. Kościuszki z ul. Św. M. Kolbe, z graffiti artysty ps. "Kruk" 
Ulica św. Maksymiliana Marii Kolbego 5 - kiedyś Złota. Dawniej był to dom Szkopego. Przez jakiś czas rodzina Kolbe zamieszkiwała tu w małym mieszkaniu w oficynie, na poddaszu.  
Mural artysty ps. "Kruk" przy ul. Św. K. Kolbe, który powstał powstał z okazji Światowych Dni Młodzieży 20-31 lipca 2016 roku.
Kameinice czynszowe przy ul. Św. M. Kolbe 6.
Tablica pamięci : "W tym domu w latach 1904-1907 mieszkał wraz ze swymi rodzicami (Julianem i Marią z Dąbrowskich) Święty Maksymilian Kolbe".
Ulica Zamkowa - reprezentacyjna arteria Pabianic.
Kwiaty w donicach na moście nad rzeką Dobrzynką.
Pomnik Jana Długosza przy dworze kapituły krakowskiej na ul. Zamkowej.
Kronikarz Jan Długosz w „Liber beneficiorum dioecesis Cracoviensis” ok. 1466 r. jako pierwszy sporządził opis Pabianic i okolic.
Ulica Konstantynowska 19 - dawna kamienica Zalewskich, w której mieszkała rodzina Kolbów. Mały Rajmund razem z gospodarzem sadził drzewka w ogrodzie koło domu.
Pomnik św. Maksymiliana Kolbego na placu przed kościołem św. Mateusza. Został odsłonięty w 50. rocznicę jego śmierci - 13 października 1991 roku. 
Kościół św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty i św. Wawrzyńca Męczennika z lat 1583-1588 fundacji Kapituły Krakowskiej. Tutaj w 1906 roku Rajmund Kolbe, późniejszy święty Maksymilian, przystąpił do I komunii świętej.
W głównej kruchcie jest marmurowa tablica oraz relief przedstawiający O. Maksymiliana w habicie franciszkańskim w pozie modlitewnej z rękami wciągniętymi ku dwóm koronom. Na drzwiach głównych okutych rzeźbioną blachą na jednym z pól przedstawiono Św. Maksymiliana.
Świętym nie jestem i pewnie nie odwiedziłem wszystkich miejsc w Pabianicach, które związane są z historią życia Św. Maksymiliana.
Ale wracam do Łodzi zadowolony, bo mój nowy rowerek spisał się na trasie znakomicie !
 Jeżdżąc po mieście zaglądam na ul. 10 Lutego.
Oglądam mural znajdujący się w bramie bloku mieszkalnego na posesji nr 7/9. Namalował go w 2012 roku artysta Bartek Świątecki "Pener".
Na budynku zawieszona jest tablica z napisem : "10 lutego 1920 r. w Pucku Generał Józef Haller dokonał symbolicznych zaślubin Polski z Morzem Bałtyckim. Tablicę wmurował Prezydent Miasta Łodzi w dniu 10.02.2005 r.".
Budynki przy ul. 10 Lutego 4 oblepione niesamowitą kompozycją bluszczu.
Wozy bojowe Państwowej Straży Pożarnej Jednostka Ratowniczo - Gaśnicza nr 11, ul. Retkińska 129.
I na koniec mój zielony, super rower GIANT ToughRoad SLR 2.
Dziś brykał po twardych drogach jak natchniony ! Jestem ciekawy, jak się spisze na terenowych trasach, jak poradzi sobie na piaszczystych, leśnych duktach. Kolejna - tym razem daleka eskapada, już niebawem !!! 🚲

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Mr SCOTT jedzie do... (-: , Blogger