Blog ma na celu popularyzowanie rowerowych wycieczek po Łodzi, regionie łódzkim i okolicach.
Znajdziesz tu zdjęcia, filmy, opisy tras i ślady GPS.
Miasto Łódź i województwo łódzkie są naprawdę piękne !
Zobaczysz, że "ONI są wszędzie", wszystko się łączy i odbija w tablicach !
Zachęcam do czynnego wypoczynku i powodzenia na trasach !!!

WYCIECZKA Nr 477 - Kiernozia

 TRASA WYCIECZKI i DANE STATYSTYCZNE : 

Łódź (Wojska Polskiego, Brzezińska, Byszewska) - Plichtów - Byszewy - Boginia - Stare Skoszewy - Sierżnia - Lipka - Niesułków Kolonia - Niesułków - Nowostawy Dolne - Szczecin - Dmosin Pierwszy - Dmosin - Dmosin Drugi - Borki - Lubianków - Wola Lubiankowska - Kalenice - Łyszkowice - Zakulin - Seligów - Stachlew - Bełchów - Nieborów - Julianów - Bednary - Kompina - Gągolin Północny - Gągolin Południowy - Lenartów - Jeziorko - Kocierzew Południowy - Kocierzew Północny - Wejsce - Brodne Józefów - Brodne Towarzystwo - Kiernozia - Teresew - Złaków Borowy - Nowy Złaków - Złaków Kościelny - Retki - Zduny - Strugienice - Bocheń - Guźnia - Lisiewice - Skaratki - Domaniewice - Kamień - Głowno - Wyskoki - Bratoszewice - Rokitnica - Stryków - Sosnowiec - Orzechówek - Dobra - Kiełmina - Klęk - Skotniki - Łódź (Okólna, Przyklasztorze, Okólna, Łagiewnicka, Sowińskiego, Zgierska, Zachodnia. Manufaktura, Gdańska, Próchnika) 
[08.06.2016. - 192,4 km, 26 km/h, 7:23:56 h] 
ZDJĘCIA               FILMY               GPS  
Mr SCOTT jedzie do... Kiernozi ! Trasa WYCIECZKI Nr 477.
Cztery dni temu zaliczyłem fantastyczną wycieczkę z rowerowymi kolegami (zobacz koniecznie TRASA Nr 14 - Dobrzyń n/Wisłą i Płock), a dziś ruszam na solową przejażdżkę na teren powiatu łowickiego.
Dzisiaj w Łodzi pogoda jak marzenie ! Słoneczną eskapadę rozpoczynam w Parku Ocalałych, który poznałem dobrze podczas WYCIECZKI Nr 141.
 
Na terenie zieleńca znajduje się Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. Celem działania placówki jest prowadzenie działalności w zakresie popularyzowania wielokulturowego i wieloetnicznego dziedzictwa miasta Łodzi ze szczególnym uwzględnieniem kultury żydowskiej oraz innych kultur mających znaczący wpływ na jego rozwój.
Na obiekcie zawieszona jest tabliczka z informacją : "Siedziba Centrum Dialogu wybudowana przy finansowym wsparciu rodziny Zisserów, bu upamiętnić mieszkańców Łodzi i członków rodziny Zisserów, którzy zginęli podczas Hololaustu".
Przyjechałem tu dziś specjalnie po to, aby obejrzeć wystawę pt. „Jesteśmy drzewami wiecznymi… opowieści z łódzkiego getta”. Ekspozycja prezentuje biografie dziesięciu spośród ponad 640 Ocalałych z Zagłady, których symboliczne Drzewa Pamięci znajdują się w Parku Ocalałych. 
Czytam wiadomości na temat m.in. Lucjana Dobroszyckiego, redaktora pierwszego wydania "Kroniki łódzkiego getta", pieśniarza getta Jankiela Herszkowicza czy pisarki Zeni Larsson, która wydała kilka książek o łódzkim getcie w języku szwedzkim.
Większość z nich w czasie II wojny światowej znalazła się w obrębie żydowskiej dzielnicy utworzonej przez Niemców na terenie Starego Miasta i Bałut. W łódzkim getcie przeżyli śmierć swoich bliskich, rozpacz rozstania z rodziną, głód, potem deportacje do Auschwitz i innych obozów.
Park Ocalałych istnieje od 12 lat, a jedną z jego najważniejszych części jest kopiec z ławeczką Jana Karskiego.
NA  TRASIE  DO  KIERNOZI
Po historycznym początku zabieram się do ostrego pedałowania i szybko docieram pod Sanktuarium Maryjne w Starych Skoszewach. Przed kościołem ustawiona jest tablica z mapą Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich.
Warto się wybrać rowerkiem na teren parku i przeżyć niezapomniane przygody ! Mr SCOTT poleca np. zielony, pieszy szlak po PKWŁ, który dla rowerzysty stanowi dość duże wyzwanie (zobacz WYCIECZKA Nr 375).
Pędzę dalej do Dmosina, gdzie uwielbiam popatrzeć na figurę Matki Bożej, która wystawiona jest przed kościołem p.w. św. Andrzeja.
Tablica projektu "Muzeum w przestrzeni - wielokulturowe korzenie regionu łódzkiego" pt. "Grodzisko stożkowate z XIV w. w Dmosinie Drugim".
Remiza strażacka i wóz bojowy OSP Lubianków.
Witacz Gminy Łyszkowice na trasie do wsi Kalenice.

Dzisiaj się nie oszczędzam i jadę bardzo szybko na swoim szosowym rowerze Scott Speedster 50. Jak zwykle robię dużo zdjęć i filmów sportową kamerą GoPro Hero.
Jest na czym oko zawiesić, bo w dojrzewającym zbożu kwitną przepiękne maki.
Łyszkowice - kościół św. Kazimierza.
Wieś Bełchów i granica gm. Łyszkowice z gm. Nieborów.
Po dojechaniu do Nieborowa zwiedzam Muzeum Motoryzacji "Motonostalgia". Zlokalizowane jest ono 6 km od autostrady A2 (zjazd na Łowicz), w pobliżu pałacu Radziwiłłów i parku Arkadia.
Muzeum powstało w 2012 roku i jest własnością prywatną. W trzech halach namiotowych i na wolnym powietrzu udostępniono mnóstwo ciekawych eksponatów. Jest nawet samolot odrzutowy Mig-21. 
Mr SCOTT i milicyjna "Nysa" - popularna "Suka".
Większość wystawianych samochodów to pojazdy produkcji polskiej i z tzw. demoludów z okresu powojennego, a więc : Warszawy we wszystkich odmianach nadwoziowych, wszystkie wersje Syren, Mikrus, jest też bogata kolekcja Polskich Fiatów 125p i 126p, Polonezów oraz ciężarówek Lublin. 
W oddzielnej hali wyeksponowano auta najstarsze – z okresu międzywojennego i powojennego produkcji zachodniej – są tu Fiaty w wersjach włoskich i francuskich, Peugeoty, Renaulty, brytyjski Austin, Pontiac, jest też kilka przedwojennych polskich Fiatów. Są także pojazdy wojskowe oraz wozy strażackie.
Na zdjęciu strażacki "Żuk", który służył druhom Ochotniczej Straży Pożarnej ze wsi Niedźwiada.
Wojskowy transporter opancerzony. W każdej hali wystawione są też jednoślady – zabytkowe motocykle, skutery i motorowery.
Ciekawa tabliczka pod znakiem "Nie dotyczy KC PZPR".
Muzeum Motoryzacji w Nieborowie udostępniane jest w weekendy oraz święta w godz. 10-18. 
Po obejrzeniu eksponatów jadę pod bramę wjazdową na teren zespołu pałacowego w Nieborowie.
Skręcam na północ w ul. Legionów Polskich, przy której ustawiona jest tablica "Trasy rowerowe w Powiecie Łowickim". Oczywiście zamierzam je wszystkie przejechać, ale jeszcze nie w tym roku.
Kościół p.w. Matki Boskiej Bolesnej w Nieborowie. Zobacz koniecznie WYCIECZKĘ Nr 307 !
Pomnik na placu przykościelnym "Wieczna chwała żołnierzom Armii Krajowej walczącym z najeźdźcą hitlerowskim w latach 1939-1945 na terenie gm. Nieborów".
Przejazd kolejowy we wsi Bednary.
Bednary - kościół p.w. św. Macieja Apostoła i św. Małgorzaty dziewicy i męczennicy. Dziś mam trochę więcej szczęścia niż podczas WYCIECZKI Nr 394, bo kruchta jest otwarta i mogę zajrzeć do wnętrza świątyni. 
Tablica informacyjna "Historia kościoła i parafii w Bednarach".
Tablica pamięci "Księdzu Kanonikowi Józefowi Misiakowi - budowniczemu kaplicy na Mysłakowie i domu parafialnego w Bednarach w podzięce - wierni z Parafii Św. Macieja oddający się pod Bożą opiekę na trzecie tysiąclecie chrześcijaństwa. Bednary. Rok Jubileuszowy 2000".
Tablica pamięci "Bóg, Honor, Ojczyzna za walkę o wolność Polski 1939-1945. Żołnierzom Armii Krajowej d-cy por. Konstantemu Zającowi oraz pomordowanym przez Niemców Stanisławowi Papiernikowi, Ignacemu Pęśko, obsłudze radiostacji Edwardowi Kupiszowi, Wojciechowi Ambroziakowi i wszystkim którzy wspierali A.K. Cześć i Chwała 1992".
Marmurowa tablica "Chrystus - Bóg - Człowiek żyje, rządzi, króluje 1901".
Zabytkowa chrzcielnica z czasów średniowiecza.
Świątynię zbudowano w 1893 roku wg projektu Józefa Dziekońskiego. Neorenesansowy Dom Boży jest orientowany, jednonawowy, jednowieżowy i posiada trzy ołtarze.
W ołtarzu głównym znajduje się obraz Matki Bożej Częstochowskiej z licznymi wotami, zasłaniany obrazem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
Ambona z rzeźbami czterech ewangelistów oraz ołtarz boczny lewy z obrazem "Jezu ufam Tobie", który przesłaniamy jest obrazem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.  
Ołtarz boczny prawy z obrazem Matki Bożej Szkaplerznej. Wnętrze kościoła przyozdobione jest polichromią w stylu łowickim. 
Wieś Kompina i drewniany most na Bzurze.
Rzeka Bzura - nieodłączny towarzysz moich rowerowych wycieczek po malowniczej Ziemi Łowickiej.
Kompina i skrzyżowanie z drogą krajową nr 92.
Przy drodze stoi drogowskaz "Muzeum w Sromowie 3 km. Ruchome rzeźby". Byłem tam w trakcie WYCIECZKI Nr 410 i zachęcam wszystkich do odwiedzenia tego ciekawego miejsca !
Z Kompiny jadę na północ do Lenatrowa przez wsie Gągolin.
Potem w osadzie Jeziorko skręcam na zachód.
Szybko docieram do wsi Kocierzew Południowy, którą odwiedziłem w czasie WYCIECZKI Nr 418.
Jadę dalej na północ do sioła o nazwie Wejsce. Na krzyżówce z kapliczką skręcam na zachód - na Brodne.
Przy szosie stoi kilka drewnianych chałup łowickich, które pochodzą z okresu międzywojennego.
Oglądam też dawny dom kowala z 1932 roku.
Kapliczka we wsi Wejsce z tablicą "Królowo pokoju módl się za nami. Fundatorzy - Skomiałowie 1949 rok".
A oto Wojtuś - śliczny bocian, który na wakacje do Polski przylatuje z dalekiego Egiptu !
Remiza strażacka OSP Wejsce.
Współczesny młyn w Wejscach.
Kapliczka formie krzyża przy drodze na Kiernozię. Na cokole widniej napis "Słodkie serce Jezusa zmiłuj się nad nami. R.1932 d.20 M".
Most na rzece Nida we wsi Brodne Towarzystwo.
Po przejechaniu ponad 105 km, docieram wreszcie do wsi Kiernozia - głównego celu czerwcowej wycieczki. Robię sobie krótki odpoczynek, jem kanapkę z szynką, piję dużo wody i rozpoczynam zwiedzanie !
Pierwsza wiadomość o Kiernozi pochodzi z roku 1303, kiedy to biskup poznański Andrzej miał poświęcić tu pierwszy kościół. Na zdjęciu brama wjazdowa na teren założenia pałacowo-parkowego. 
Ustawiona jest przy niej tablica edukacyjna pt. "Atrakcje turystyczne Ziemi Łowickiej".
Obelisk w parku z napisem "300-lecie Odsieczy Wiedeńskiej 1693-1983".
Staw w parku pałacowym.
W parku stoi klasycystyczny pałac wybudowany przez Macieja Łączyńskiego herbu Nałęcz -  starostę gostynińskiego. Tutaj właśnie wychowała się słynna Maria z Łączyńskich Walewska - faworyta cesarza Napoleona Bonapartego.
Pałac powstał prawdopodobnie w 1783 roku. Na elewacji frontowej i ogrodowej posiada ozdobne ryzality, które zwieńczone są trójkątnymi szczytami. 
Pałac stoi w centrum parku, w którym znajduje się m.in. zabytkowa aleja grabowa o długości ok. 160 metrów. Aleja liczy sobie ponad 200 lat.
W parku rośnie wiele starych drzew, które zostały uznane za pomniki przyrody. M.in. okazały dąb szypułkowy, którego wiek ocenia się na 400 lat. Park Krajobrazowy „Kiernozia” został wpisany do rejestru zabytków woj. łódzkiego w 1967 roku. 
Pod jednym z drzew leży głaz narzutowy z napisem "Rozum - ojczyźnie, serce - bliźniemu, całego siebie - Kiernozi. S. Czarnecki".
Na terenie zieleńca znajduje się pięciometrowej wysokości „Kopiec Kościuszki”, który usypano w setną rocznicę urodzin Naczelnika.
Kopiec zwieńczony jest granitowym głazem i tablicą z napisem „Tadeuszowi Kościuszce, Bohaterowi Narodowemu – wdzięczni rodacy 1817 – 1917 – 1967”
Według przekazów Tadeusz Kościuszko miał bywać w pałacu Łączyńskich, ale nie ma na to pewnych wiadomości.
W parkan otaczający park, wkomponowana jest murowana kapliczka z 2 połowy XIX wieku.
Poczta Polska ul. Tadeusza Kościuszki 4a.
Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki ul. Ogrodowa 4b. 
"Termomodernizację budynku szkoły zrealizowano przy pomocy środków finansowych Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi".
Szkoła podstawowa powstała jako Pomnik Tysiąclecia Państwa Polskiego. Uroczyste nadanie imienia szkole odbyło się w dniu 22 listopada 1965 roku. Uroczyste otwarcie szkoły miało miejsce w dniu 5 grudnia 1965 roku. 
Szkoła dysponuje nowoczesnym kompleksem sportowym z boiskiem wielofunkcyjnym.
Budowa tego boiska, bieżni i placu zabaw z ogrodzeniem, a także odwodnienie terenu, była możliwa m.in. dzięki dofinansowaniu ze środków Unii Europejskiej w tamach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. 
Przychodnia zdrowia w Kiernozi przy ul. Kościuszki 3a.
Tabliczka na budynku : "Obiekt zbudowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Zdrowia 1988 r.".
Dom parafialny - stara plebania przy ul. Kościuszki 3.
Kościół p.w. św. Małgorzaty Dziewicy i Męczennicy w Kiernozi, który wybudowano w XVI wieku.
Na świątyni zawieszone są pamiątkowe tablice.
Tablica pamięci "Bohaterom poległym w walce o niepodległość Ojczyzny rok 1918-1920 od Społeczeństwa Gm. Kiernozia w rocznicę 10-lecia" z 14. nazwiskami poległych.
"Żołnierzom Polski poległym w obronie Ojczyzny w latach 1939-1945. ZBOWiD i Społeczeństwo Gminy Kiernozia. 1987.09.01" i nazwiska poległych oraz na dole tablica z napisem : "Mgr Filozofii Stanisław Kret ur. 18.07.1909 r. w Kiernozi, zm. 22.10.1968 r. w Detroit USA. Wychowanek Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie. Podporucznik Piechoty Wojska Polskiego. Komendant AK Okręgu Starachowice. Więzień obozów koncentracyjnych do 1945 r., inwalida wojenny. Prezes Polskiego Stowarzyszenia Byłych Więźniów Politycznych na Zachodnią Europę i Prezes Okręgu Lubeka tegoż stowarzyszenia. Członek plac. 7 S.W.A.P "Lwów" w Detroit odznaczony Mieczami Hallerowskimi. Non Omnis Moriar".
Dzwonnica i krzyż misyjny ma placu przykościelnym.
Kościół jest oszkarpowany. Posiada cztery ołtarze. Do południowej ściany dobudowana jest neogotycka kaplica.
W kaplicy spoczywa m. im. Maria Walewska z Łączyńskich - kochanka Napoleona Bonapartego, której szczątki z paryskiego cmentarza Pere-Lachaise, zostały sprowadzone w 1818 roku przez Teodora Łączyńskiego, brata Walewskiej.
Maria Walewska z Łączyńskich urodziła się w 1786 roku w Brodnem pod Kiernozią. Jej guwernerem był Mikołaj Chopin, ojciec wielkiego kompozytora Fryderyka Chopina. W 1804 r. 18-letnia dziewczyna poślubiła dużo od siebie starszego Anastazego Walewskiego, starostę wareckiego.
Związek Marii z Łączyńskich Walewskiej i Napoleona Bonaparte był jednym z najsłynniejszych romansów XIX wieku. Do dziś jest owiany wieloma tajemnicami, a jego owocem był syn Aleksander Colonna-Walewski – późniejszy minister spraw zagranicznych Cesarstwa Francuskiego. 
Od dziesięcioleci toczy się spór o miejsce pochówku Marii Walewskiej z Łączyńskich. Jednakże w parafialnej księdze zmarłych ks. Demetriusz Budny, ówczesny proboszcz Kiernozi napisał, że zwłoki Walewskiej zostały sprowadzone z Francji 27 października 1818 r. i złożone w krypcie przygotowanej specjalnie z tej okazji. 
Z tabliczki umieszczonej w krypcie dowiaduję się, że spoczywa tu : "śp. Antonina Katarzyna z Łączyńskich, I voto Lasocka, II voto Radwan, III voto Rychłowska, ur. 13.06.1794, zm. 21.05.1864 (siostra Marii), śp. NN (być może Klementyna Łączyńska zm. 21.05.1864 lub Marya Lasocka zm. 09.07.1863), śp. Maria z Łączyńskich Walewska, II voto d'Ornano, zm. 11.12.1817, śp. Teodor Michała Karol Stanisław Józef Marcin Łączyński zm. 15.01.1842 (brat Marii)". 
Romans Walewskiej i Bonaparte trwał 3 lata. Mimo to Cesarz zadbał o przyszłość matki swojego dziecka i samego Aleksandra. Obdarował ich pałacykiem pod Paryżem, a synowi nadał tytuł hrabiego. Już po rozstaniu we wrześniu 1814 roku Maria wraz z synem odwiedziła Napoleona na Elbie, a ostatni raz spotkała się z nim w 1815 roku przed zesłaniem na wyspę św. Heleny.
Rynek Mikołaja Kopernika w Kiernozi.
Na tynku ustawiony jest obelisk z tablicą pamięci "Poległym za Ojczyznę. W 75 rocznicę wybuchu II wojny światowej. Społeczeństwo Gminy Kiernozia 17 września 2014 r.".
Kiernozia była miastem w 1567, ale już w roku 1579 wymieniana jest jako Parafia Kiernozia i Kiernozia Wieś. Miejscowość została spalona w 1665 roku w czasie wojen szwedzkich. Data ponownego nadania Kiernozi praw miejskich to prawdopodobnie rok 1784, kiedy to na prośbę Macieja Łączyńskiego, król Stanisław August wydał przywileje na kolejne jarmarki, z których Kiernoza słynie do dziś. Bezpowrotnie utraciła Kiernozia prawa miejskie na przełomie lat 1869/1870 po Powstaniu Styczniowym.
W 2015 roku przy udziale środków unijnych został zakupiony i zamontowany w zachodniej części rynku postument dzika, z którym związana jest legenda o powstaniu nazwy miejscowości.  
Legenda głosi, że miał się tu zatrzymać król Władysław Jagiełło w drodze na Grunwald i polować w okolicznych lasach na dziki (kiernozy – stąd nazwa miejscowości oraz herb – dzik na zielonym polu).
Inna legenda głosi, że Kiernozię odwiedził kiedyś sam Mikołaj Kopernik w podróży ze swoim wujem Łukaszem Watzenrode, biskupem warmińskim. Pech chciał, że Kopernikowi do studni wpadło pióro. Astronom spojrzał w głębinę, w której odbijały się gwiazdy i w tej właśnie chwili miała mu przyjść do głowy rewolucyjna myśl : że to Ziemia krąży wokół Słońca, a nie odwrotnie.
Remiza Ochotniczej Straży Pożarnej w Kiernozi. W przyszłym roku strażacy będą świętować jubileusz 100-lecia istnienia.
Bank Spółdzielczy w Gostyninie oddział w Kiernozi ul. Łowicka 7.
Sala bankietowa i kapliczka przy Placu Nowy Rynek.
Cmentarz parafialny w Kiernozi przy ul. Parcel. Wchodzę na jego teren i szukam : starych pomników, miejsc pamięci narodowej oraz grobów osób zasłużonych dla miejscowej społeczności.
Pomnik ku "Pamięci Powstańców Styczniowych poległych w walce z Moskalami w latach 1863-1864".
Mogiły księży kiernozkiej parafii.
"Ś.P. Ks. Ludwik Pinakiewicz Proboszcz Parafii Kiernozia zmarł 14 kwietnia 1913 r. Prosi o westchnienie do Boga".
"Ś.P. Ks. Kanonik Antoni Zawido Proboszcz Parafii Kiernozia 12.VI.1969 - 20.XII.1961 r. Prosi o modlitwę".
Pomnik na grobie, gdzie spoczywa "Ś.P. Bronisława z Nagórskich Wieszczycka zmarła d.10 czerwca 1910 r. przeżywszy lat 74. Prosi o westchnienie do Boga".
"Ś.P. Józefa z Jagielskich Tarka żyła lat 23, zm. 10 stycznia 1920 r. Pokój twej duszy. Stroskana rodzina prosi o Zdrowaś Marya".
"W dowód nieukojonego żalu najukochańszej córce Teofili Przezdzieckiej. Na dniu 12 października 1848 roku zgasłej w wieku życia lat 24 z prośbą o Ojcze Nasz za duszę jey do Chrystusa".
"Ś.P. Katarzyna z Tokarskich Piwnicka przeżywszy lat 57 zmarła d. 27 listopada 1887 r.".
"Ś.P. Tu spoczywa Łucja Szeligiewiczówna nauczycielka w Osinach 30.10.1902 - 4.2.1927. Prosi o westchnienie do Boga".
"Ś.P. Jan Błażewicz żył lat 33 zmarł d. 20 sierpnia 1893 r. Wieczny pokój jego duszy".
"Witoldek Epstein zgasły w drugiej wiośnie życia d. 23 sierpnia 1857 r. Nieutuleni w żalu rodzice kamień ten położyli. Spokój jego popiołom".
"Czci-godnej Matce Wiktoryi z Molskich Zimowskiey zmarłej 12 listopada 1845 r. przeżywszy lat 74".
Pomnik współcześnie obłożony cegłami z dwoma pochówkami : "Tu spoczywają  zwłoki ś.p. Ludwika Witkowskiego Burmistrza Miasta Kiernozi ur. 24 sierpnia 1813 r. zm. 30 października 1863 r.".
"Ś.P. Kwiryn Golański kawaler orderów, s. Stanisława i s. Anny żył lat 32 zm. 17 listopada 1862. Tę pamiątkę kładą siostry".
"Tu spoczywa Jan Chodakowski obywatel ziemski zm. d. 21 lipca 1863 r. w wieku lat 42. Pozostała żona z córką prosi o westchnienie za jego duszę".
Pomnik na mogile żołnierzy niemieckich, poległych w 1914 roku podczas I wojny światowej.
Kamień z pamiątkową tablicą : "Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem". Na pamiątkę poświęcenia nowego cmentarz parafialnego przez ks. Bp. Andrzeja F. Dziubę Biskupa Łowickiego. Kiernozia 27.05.2010".
Gminna Biblioteka Publiczna w Kiernozi ul. Sobocka 1.
Mapa administracyjna Gminy Kiernozia, która jest gminą najbardziej wysuniętą na północny wschód regionu łódzkiego i sąsiaduje z woj. mazowieckim.
Gmina podzielona jest na 20 sołectw : Brodne Józefów, Brodne Towarzystwo, Chruśle, Czerniew, Jadzień, Jeżewo, Kiernozia, Lasocin, Natolin, Niedzieliska, Osiny, Sokołów Kolonia, Sokołów Towarzystwo, Stępów, Teresew, Tydówka, Wiśniewo, Witusza, Wola Stępowska, Zamiary.
Herb gminy Kiernozia przedstawia w polu zielonym dzika biegnącego, czarnego, o szablach srebrnych.
Przed urzędem porozmawiałem chwilę z policjantami łowickimi, którzy zainteresowali się moim rowerem. Gdy dowiedzieli się, że przyjechałem tu z Łodzi, nie kryli podziwu dla mojej kondycji. Okazało się, że ich przełożony - komendant Powiatowy Policji w Łowiczu, to mój kolega, którego prosiłem serdecznie pozdrowić ! ☺
Miejsce odpoczynku turysty przy ul. Sobockiej. Takie wiaty można spotkać na obszarze działania LGD – „Gniazdo” (teren gminy Nieborów, Kocierzew Południowy, Chąśno, Kiernozia, Zduny, Łowicz).
Wiaty zostały postawione na trasie rowerowego „Szlaku Kultury Księżackiej”, który liczy sobie 69 km. Muszę go kiedyś przejechać !
Cmentarz wojenny w Kiernozi przy ul. Sobockiej.
Pomnik w centralnej części nekropolii z dedykacją : "Poległym na polu chwały za Polskę żołnierzom Armii Pomorze i Armii Poznań 15-17 września 1939 na terenie Gminy Kiernozia".
Spoczywa tutaj 123 żołnierzy Wojska Polskiego.
Po zwiedzeniu cmentarza kończę swoją pierwszą wizytę w Kiernozi. Ruszam w drogę powrotną do domu i kieruję się w stronę wsi Sokołów Towarzystwo.
POWRÓT  DO  ŁODZI
Szybko docieram do wsi Złaków Borowy i skręcam na południe - na Zduny.
Po drodze mijam wiejską rowerzystkę. Tak mi się widzi, że ta gospodyni jedzie "sobie nagrabić" 😄
Świetlica wiejska i remiza strażacka OSP Złaków Borowy.
Na obiekcie zawieszona jest tablica z informacją : "Operacja pn. Rozbudowa i nadbudowa budynku świetlicy wiejskiej w Złakowie Borowym wraz z budową zbiornika na ścieki mająca na celu zaspokojenie potrzeb społecznych, wzrost aktywności kulturalnej, edukacyjno-szkoleniowej oraz rekreacyjno-sportowej mieszkańców współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania Odnowa i rozwój Wsi Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013".
Następnie dojeżdżam do wsi Złaków Kościelny, którą poznałem podczas WYCIECZKI Nr 362. Dziś mam przysłowiowego farta, bo za chwilę rozpocznie się popołudniowa msza. Wchodzę więc do środka i oglądam wyposażenie Domu Bożego. 
Kościół p.w. Wszystkich Świętych zbudowano w stylu neogotyckim w 1901 roku. Posiada XVII-wieczny ołtarz główny wypełniony obrazem Wniebowzięcia NMP z XVI wieku.
"Krótka historia Parafii Wszystkich Świętych w Złakowie" - tablica edukacyjna na filarze świątyni.
Obraz z 1901 roku z wizerunkiem K. Wojciechowskiego - budowniczego kościoła.
Tablica epitafijna pamięci Ignacego Czajkowskiego - obywatela i Sędziego Sądu Okręgu Gostyńskiego, który zmarł 19 października 1846 roku w wieku 62 lat.
Tablica pamięci "Ś.P. Wojciech Kołaczek harcmistrz, mąż zaufania polskiego powstania w Taszkiencie. 1905 Wyborów - 1942 Taszkient. Swoim życiem pełnił służbę ludziom, Bogu i Ojczyźnie".
Bardzo stara tablica epitafijna z nieczytelnymi inskrypcjami.
Obraz z 1901 roku z wizerunkiem ks. prałata A. Wasilewskiego - proboszcza tut. parafii.
Ołtarz główny o cechach późnorenesansowych z 1623 roku, z obrazem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z drugiej połowy XVI w. i figurami z ok. 1700 roku. 
Kościół wzniesiono w latach 1893-1902 z wykorzystaniem części gotyckich murów prezbiterium starej świątyni, wg projektu arch. Konstantego Wojciechowskiego. Jego konsekracji dokonał 24.VIII.1902 r. arcybiskup metropolita warszawski Wincenty Teofil Chościak-Popiel.
Ściany prezbiterium nad gotyckimi stallami zdobią freski przedstawiające siedem sakramentów, na których Leonard Strojnowski uwiecznił podobizny parafian w strojach ludowych.
Kaplica poświęcona Panu Jezusowi.
Kaplica poświęcona Matce Bożej.
Ambona i jeden z kilku, przepięknych żyrandoli.
Złaków od najdawniejszych czasów stanowił własność arcybiskupów gnieźnieńskich, będąc włączonym do Księstwa Łowickiego. 
Najstarsza znana wzmianka o parafii pochodzi z 1334 roku.
W świątyni zachowały się : kamienna chrzcielnica z XVI wieku, obraz św. Antoniego z XVII w. i trzy zabytkowe dzwony (najstarszy z połowy XVII w.).
Tablica "Ś.P. Ks. Aleksander Wasilewski prałat Kapituły Kollegiaty Łowickiej, Proboszcz Parafii Złaków, którego staraniem ta świątynia zbudowana, po 38 latach pasterzowania w tej parafii zmarł d. 2 czerwca 1907 r. przeżywszy lat 71. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie".
Jeden z pięknych witraży z 1949 roku, ufundowany przez rodzinę Śmiałków ze wsi Retki.
W internecie jest rewelacyjna strona, dzięki której można odbyć wirtualny spacer po tym cudownym kościele ! Zobacz koniecznie !!!
Przytulisko w Złakowie Kościelnym z 1905 roku, zaprojektowane przez Konstantego Wojciechowskiego (autora projektu całego założenia architektonicznego kościoła, plebanii i przytuliska).
 
Za Złakowa pedałuję do wsi Retki i przekraczam most na rzece Słudwia.
Potem szybko melduję się w Zdunach - zobacz koniecznie WYCIECZKA Nr 265 !
Napis "Nie opierać rowerów" na ścianie remizy strażackiej OSP Zduny. Opieram Skocika o ścianę i robię sobie pamiątkową fotkę 📷 A co tam ! 😁
Następnie kieruję się do wsi Strugienice i przejeżdżam przez most na rzece Bzura.
Nowy most powstał w listopadzie 2010 roku i zbudowała go firma "Mosty" Łódź. Obiekt to żelbetowa konstrukcja wykonana na belkach typu Kujan. Całkowita szerokość mostu to 7,60 m, a długość całkowita 68 m.
Przez Strugienice przebiega "Szlak wodny Bzury". Przy moście znajduje się miejsce do wodowania kajaków. 
Tuż za mostem, obok zabytkowego młyna motorowego w Strugienicach, ustawiony jest drewniany krzyż oraz obelisk z tablicą pamięci.
"Tu w osadzie młyńskiej w Strugienicach 25 lipca 1899 r. urodziła się Halina Świderska-Koneczna prof. Uniwersytetu Warszawskiego, językoznawca, wybitna badaczka dialektu Księstwa Łowickiego. Strugienice 22 maja 2016 r.".
Obok kamienia ustawiona jest tablica z życiorysem profesor Haliny ze Świderskich Konecznej.
Mocno wyedukowany zmierzam dalej do wsi Bocheń.
Bocheń - remiza strażacka i obelisk z tablicą poświęconą Tadeuszowi Kościuszce.
Nowa szosa we wsi Guźnia.
Cmentarz wojenny w Guźni. Pochowani tu zostali polscy żołnierze, którzy zginęli we wrześniu 1939 roku.
Jezioro Rydwan w okolicy wsi Guźnia.
Staw o powierzchni 80 ha znajduje się w obniżeniach doliny rzeki Bobrówki. Ma tu swoje miejsce gniazdowania ponad 130 gatunków ptaków.
Jadę wzdłuż stawu do wsi Lisiewice Duże i remizy strażackiej.
Za strażnicą skręcam w lewo i zaraz w prawo - w nową drogę do wsi Skaratki.
Ze Skaratek dojeżdżam do wsi Domaniewice - zobacz WYCIECZKA Nr 98.
Za kościołem św. Bartłomieja Apostoła skręcam w prawo.
Jadę cały czas po drodze krajowej nr 14 do Zalewu Mrożyczka w Głownie.
Mr Flower SCOTT i żółte byliny nad zalewem.
Z Głowna pędzę do wsi Wyskoki i pozwalam sobie na takie ekscesy 😆
 
Na trasie do Łodzi już się nigdzie nie zatrzymuję, bo na niebie zaczynają się pojawiać granatowo-stalowe chmury, które wieszczą pogorszenie pogody. Na zdjęciu odnowiony blok mieszkalny przy ul. Zachodniej/Podrzecznej 16. Na parterze budynku znajduje się punkt obsługi interesantów firmy "Toya".
Na ostatni kwadrans wycieczki zaglądam na rynek w Manufakturze. Zachwycam się pięknie oświetlonym budynkiem dawnej elektrowni fabryki Izraela Poznańskiego.
Do kalendarzowego lata mamy jeszcze 2 tygodnie, ale na rynku Manu już działa letni "Beach bar".
Super przejażdżkę do Kiernozi kończę w dobrej formie. Przejechałem w niezłym tempie ponad 192 km i cieszę się bardzo, że poznałem wreszcie kolejny, malowniczy obszar regionu łódzkiego ! Muszę tam koniecznie wrócić ! To pisałem ja - Mr TaDZIK SCOTT 😄

   

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Mr SCOTT jedzie do... (-: , Blogger