Blog ma na celu popularyzowanie rowerowych wycieczek po Łodzi, regionie łódzkim i okolicach.
Znajdziesz tu zdjęcia, filmy, opisy tras i ślady GPS.
Miasto Łódź i województwo łódzkie są naprawdę piękne !
Zobaczysz, że "ONI są wszędzie", wszystko się łączy i odbija w tablicach !
Zachęcam do czynnego wypoczynku i powodzenia na trasach !!!

WYCIECZKA Nr 535 - Chojne

TRASA WYCIECZKI i DANE STATYSTYCZNE : 
Łódź - Konstantynów Łódzki - Krzywiec - Babiczki - Babice - Kazimierz - Zdziechów - Charbice Dolne - Charbice Górne - Szydłów - Zygmuntów - Puczniew - Jeziorko - Małyń - Kłoniszew - Nowy Świat - Sikory - Zygry - Zalesie - Borki Prusinowskie - Rzeczyca - Ralewice - Rożdżały - Miedze - Rossoszyca - Miedźno - Czartki - Sieradz Męka - Sieradz - Wiechutki - Wiechucice - Chojne - Borzewisko - Bobrowniki - Tyczyn - Ligota - Witów - Burzenin - Strumiany - Dębina - Widawa - Rogóźno - Zamość - Wola Wężykowa - Nowe Kozuby - Kozuby - Sędziejowice - Lichawa - Dobra - Pruszków - Rososza - Sięganów - Łopatki - Podłaszcze - Łask - Kolumna - Dobroń - Chechło Drugie - Chechło Pierwsze - Pabianice - Ksawerów - Łódź 
[01.03.2017. - 163,55 km, 25,2 km/h, 6:29: 13 h]
ZDJĘCIA                 FILMY               GPS 
Mr SCOTT jedzie do... wsi Chojne ! Trasa WYCIECZKI Nr 535.
Najbardziej znane przysłowie o marcu, które każdy słyszał chociaż raz, to „W marcu jak w garncu”. Jest to trafne określenie dla pogody, która cały czas się zmienia i nie da się jej przewidzieć. Ale dziś 1 marca, mamy w Łodzi super wiosenną aurę i oczywiście wyruszam na kolejną wycieczkę !
Zaczynam na ul. Drewnowskiej 43/55, gdzie trwa właśnie wyburzanie budynków dawnych zakładów farmaceutycznych "Polfa" Łódź. 
W tym miejscu ma powstać osiedle apartamentowców, które zbuduje spółka "Atal". Firma wybudowała już w Łodzi osiedle "Chojny Park", "Pomorska Park" oraz "Nowe Miasto Polesie".
Na dziś zaplanowałem sobie wyprawę do wsi Chojne k/Sieradza. Przejeżdżam przez miasto do granicy Łodzi przy ul. Złotno.
NA  TRASIE  DO  WSI  CHOJNE
Konstantynów Łódzki - remiza strażacka OSP Niesięcin.
Jadę bardzo szybko i doganiam samochód wiozący butle z gazem. Nic dziwnego, że tak wolno jechał, bo na tylnej klapie ma naklejkę z sylwetką ślimaka i napis "Szybciej mi nie wolno" 😊
Wyjeżdżam z Kansas drogą do wsi Krzywiec. Od wielu lat nic się w tej okolicy nie zmieniło. Droga nadal jest krzywa i dziurawa. Wstyd dla gminy...
Pedałuję przez Babiczki i Babice do wsi Kazimierz. Znam dobrze tę miejscowość chociażby z WYCIECZKI Nr 121.
Zabytkiem w tej miejscowości są 100-letnie, ciągle czynne stodoły, które położone są niedaleko rynku, w prostokącie ulic Polnej i Sienkiewicza.
Pierwsza wzmianka o Kazimierzu pochodzi już z 1261 roku. Legenda głosi, że miasto założył król Kazimierz Wielki - podobno zabłądził w tych stronach i z opresji wyratowali go Cyganie, do dzisiaj licznie zamieszkujący te okolice.
W rynku stoi neogotycki kościół parafialny p.w. św. Jana Chrzciciela. Został on wzniesiony w latach 1902-1910. To projekt słynnego polskiego architekta i konserwatora zabytków Józefa Piusa Dziekońskiego.
Dzisiaj mam fart, bo świątynia jest otwarta ! Wchodzę do środka i oglądam jej wspaniałe wyposażenie.
"Ks. Kan. Władysław Ciesielski ur. 14.6.1885 r. zm. 7.4.1942 r. ks. Stefan Karczewski ur. 4.8.1886 r. zm. 6.5.1942 r. Proboszczowie Parafii Kazimierz zginęli śmiercią męczeńską w Dachau. Proboszcz i parafianie. Kazimierz 7.XI.1948 r.".
"Pamięci ukochanego księdza Kazimierza Mieszkowskiego, proboszcza Par. Kazimierz - za 18 lat gorliwej pracy - zm. dn. 7 maja 1870 r. w wieku lat 51. Wdzięczni parafianie pamiątkę tę poświęcają".
"Ś.P. Zygmunt Witaszczyk kapral, ochotnik 101-go PP RP ur. d. 26 kwietnia 1897 r. Poległ w obronie Warszawy pod Ciechanowem we wsi Caranki dnia 20 sierpnia 1920 r. Tam w bratniej mogile został pochowany. Pamiątkę tę wznoszą stroskani rodzice proszą o modlitwę wiernych w Chrystusie. niech odpoczywa w pokoju".
Porcelanowa fotografia bohaterskiego żołnierza.
"Za pontyfikatu Papieża Piusa XI, kiedy Prezydentem Rzpolitej Polskiej był Ignacy Mościcki, a ordynariuszem i organizatorem Diecezji Łódzkiej - J.E. Ks. Dr Wincenty Tymieniecki, dn. 6.VII.1930 r. J.E. Ks. Biskup Antoni Szlągowski Sufragan Warszawski w obecności J.E. Ks. Biskupa W. Tymienieckiego i Ks. Biskupa K. Tomczaka Sufragana Łódzkiego, pokonsekrował kościół św. Jana Chrzciciela w Kazimierzu zbudowany z ofiar parafian przez ks. kan. Wł. Laskowskiego, a po zniszczeniu wojennem odbudowany przez ks. kan. Wł. Cisielskiego na większą Chwałę Bożą i na pożytek parafian".
Na chórze muzycznym zamontowane są organy firmy Stefana Truszczyńskiego z Włocławka, pochodzące z lat czterdziestych XX wieku.
Wnętrze świątyni jest jasne i niezwykle przestronne. Sklepienie podtrzymują gurty - tzn. cztery zasadnicze łuki i żebra. Na filarze nawy lewej, podwieszona jest bogato zdobiona ambona z lat 20. XX wieku. Ołtarz główny utrzymany jest w stylu neogotyckim.
W ołtarzu znajduje się obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem sygnowany herbem fundatorów Leszczyc (Bróg) inicjałami I.C. oraz Z.C. i datą 1623 rok. Jest to dzieło nieznanego malarza szkoły włoskiej. Płótno okryte jest metalową sukienką z otworami eksponującymi twarze, dłonie i stopy. Zasłonę obrazu stanowi barokowy obraz Chrztu Pana Jezusa w Jordanie. 
W niszy nawy ustawiona jest zabytkowa figura św. Jana Nepomucena.
Obraz Matki Boskiej Królowej Polski z Dzieciątkiem Jezus.
Aby stworzyć wrażenie ażuru, architekt Dziekoński przewidział wiele blend. Zostały one wybielone wewnątrz kościoła, w ścianie tylnej i na zewnątrz.
Marmurowa, klasycystyczna chrzcielnica i obraz "Jezu ufam Tobie".
W neogotyckim ołtarzu bocznym prawym, umieszczona jest figura Najświętszego Serca Jezusowego.
Ołtarz boczny z obrazem Matki Bożej Nieustającej Pomocy, który "przedstawia Matkę Bolesną, Dzieciątko Jezus i dwóch Archaniołów, którzy trzymają narzędzia męki".
Stiukowe stacje drogi krzyżowej.
Konfesjonał z początku XX wieku.
Kościół wybudowany został w stylu neogotyckim z czerwonej, klinkierowej cegły, z białymi wapiennymi fugami. Jest trójnawowy, zwieńczony wysoką, 46 metrową wieżą.
Charakterystyczna zabudowa Kazimierza przy ul. 3 Maja.
Odnowiona remiza strażacka OSP Kazimierz.
Obok strażnicy stoi głaz z tablicą "100 lat 1914-2014. W hołdzie wszystkim strażakom, założycielom i kontynuatorom działalności Ochotniczej Straży Pożarnej w Kazimierzu. Druhowie i społeczeństwo. Kazimierz 3.05.2014 r.".
Tablica wyjazdowa z Kazimierza na ul. Paderewskiego.
Aleja drzew we wsi Charbice Górne.
"Moje" skrzyżowanie we wsi Puczniew (prosto na Mianów, w lewo na Jeziorko).
Mr SCOTT nad rzeką Ner w Małyniu.
Wieś Kłoniszew - trasa zielonego szlaku rowerowego "Po Ziemi Poddębickiej".
Osada Nowy Świat - niebieski szlak rowerowy "Gorące źródła".
Słynny maszt telewizyjny w Zygrach. Zobacz więcej WYCIECZKA Nr 76.
Kopalnia piasku w Zygrach.
Niezwykły kościół p.w. Św. Rocha w Zygrach, który zbudowano w 1809 roku w kształcie rotundy.
W Zygrach skręcam z DW nr w szosę prowadzącą do Zadzimia.
Po chwili zatrzymuję się i nie wierzę własnych oczom ! Przy szosie leżą ogromne części, które służą do zmontowania stalowego wiatraka !
Po wielu latach tułaczki po regionie łódzkim, mam wreszcie okazję obejrzeć to wszystko dokładnie i wykrzyczeć głośno : "ONI są wszędzie" !!! 👽
Pewnie kiedyś tam słyszeliście, ale jak nie to podpowiem : od wielu, wielu lat, Mr SCOTT - niczym legendarny "El ingenioso hidalgo Don Quijote de La Mancha", błąka się po regionie łódzkim i walczy z upiornymi BAZAMI OBCYCH. Wielu skazywało mnie na sromotną porażkę, ale "kropla drąży skałę" i moja cierpliwość się opłacała ! Udało mi się wreszcie stoczyć zwycięski pojedynek 👽 
Z Zygier dojeżdżam do wsi Zalesie. Spoglądam zza płotu na skrywający się w parku dwór z połowy XIX wieku.
Potem jadę do wsi Borki Prusinowskie. Na posesji nr 8a stoi jeszcze chałupa kryta strzechą.
Od miejscowego gospodarza dowiedziałem się, że powstała prawdopodobnie w 1919 roku.
Przy okazji robię za terenowego przewodnika i tłumaczę kierowcy betoniarki, jak dojechać na plac budowy do wsi Ruda Jeżewska.
Następnie pędzę do wsi Rzeczyca. Przebiega tędy trasa czerwonego szlaku Łódzkiej Magistrali Rowerowej W-E.
Wyjeżdżam na drogę woj. nr 479 w Ralewicach.
Przy szosie stoi drewniany dom. Okazuje się, że parę dni temu strawił go pożar... 
Most na rzece Pichna w Ralewicach.
Pichna jest prawym dopływem Warty o długości 28,8 km, uchodzącym do niej w granicach zbiornika Jeziorsko. 
DW nr 479 i końcowy fragment obszaru gminy Zadzim.
Wjeżdżam na teren powiatu sieradzkiego i gminy Warta.
Wieś Rożdżały - tablica wjazdowa przy DW 479.
Opuszczony budynek dawnej szkoły podstawowej w Rożdżałach.
Pałac w Rożdżałach, który zbudowany został na początku XX wieku z fundacji rodziny Cieleckich. Obecnie mieści się w nim dom opieki społecznej.  
Wieś Rossoszyca - zobacz więcej WYCIECZKA Nr 164 🚲
Cały czas jadę na południe po drodze woj. nr 479. Wjeżdżam na terytorium gminy Sieradz.
Rzeka Warta w Sieradzu - widok z mostu na drodze krajowej nr  83.
Sieradz poznałem dobrze podczas WYCIECZKI Nr 287. Ale zawsze lubię spojrzeć na znane miejsca jeszcze raz. Wówczas wszystko jawi się zupełnie inaczej ! Teatr Miejski - Sieradzkie Centrum Kultury ul. Dominikańska 19.
Prastare miasto nad Wartą to bogactwo 900 lat historii – jest pełne zabytków, zacisznych parków, piękna natury. Kamienice mieszczańskie przy ul. Dominikańskiej.
Stary Rynek w Sieradzu. Obecną zabudowę stanowią jednopiętrowe kamienice, które zostały wzniesione w XIX wieku. Po środku rynku znajduje się dawna studnia. Jest ona jedynym śladem dawnej funkcji rynku, z którego dopiero kilka lat temu usunięto targi i jarmarki.
Pomnik Antoine'a Cierplikowskiego na płycie sieradzkiego rynku.
Kolegiata Wszystkich Świętych w Sieradzu przy ul. Kolegiackiej 11 – gotycki kościół farny z 1370 roku.
Kamienica przy ul. Kolegiackiej 15 - dawna siedziba plebanii i słupy upamiętniające średniowieczną bramę miasta. 
Remiza Ochotniczej Straży Pożarnej w Sieradzu z 1879 roku - ul. Krakowskie Przedmieście 1.
 
Zespół Szkół Katolickich w Sieradzu ul. Krakowskie Przedmieście 123a.
Kościół pw. św. Urszuli Ledóchowskiej w Sieradzu ul. Krakowskie Przedmieście 123 a.
Na placu przykościelnym ustawiona jest strzelista dzwonnica z trzema dzwonami.
Figura Jezusa Ukrzyżowanego na krzyżu misyjnym.
Figury świętych przy krzyżu misyjnym.
Tabliczki na krzyżu - pamiątki misji parafialnych.
Pomnik Papieża Jana Pawła II.
Figura św. Ojca Pio.
Figura patronki kościoła Urszuli Ledóchowskiej (1865-1939). Ta założycielka Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego, nazywana jest Matką Niepodległości. Została beatyfikowana, a w 2003 r. kanonizowana przez Jana Pawła II. Od 2006 roku jest patronką Miasta Sieradz.
Dom Boży wybudowano w latach 1992-1994. W dniu 6.VI.1998 miała miejsce uroczysta konsekracja kościoła.
Przy wejściu wmurowana jest tablica pamięci "Dowódcy Garnizonu pułkownikowi Jerzemu Dymczkowi. Sieradz. Przyjaciele † 22.XII.1997 r."
"Tablica fundatorów kościoła bł. Urszuli w Sieradzu /od lipca 1995/".
Projekt techniczny świątyni opracował architekt inż. mgr Mirosław Rybak z Łodzi. 
Ołtarz Krzyża Świętego w prezbiterium.
Portret z wizerunkiem patronki parafii. 
"Kamień węgielny z Sanktuarium Bł. Urszuli z Pniew poświęcił i wmurował 28 maja A.D. 1993 Biskup Włocławski Bronisław Dembowski".
Kaplica i ołtarz boczny prawy z obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej.
Obraz św. Michała Archanioła.
Obraz Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy.
Stacja XIV Drogi Krzyżowej "Jezus do grobu złożony".
Chór muzyczny i organy świątyni.
Wyjeżdżam z Sieradza drogą woj. nr 480, która prowadzi do wiaduktu trasy szybkiego ruchu S-8.
DW 480 i most nad rzeką Żeglina.
Żeglina to lewostronny dopływ Warty o długości 31,7 km. Rzeka odprowadza wody z mokradeł lasów złoczewskich, rezerwatów przyrody ożywionej "Paza" i "Nowa Wieś" oraz okolic wsi Rybnik położonej koło Brzeźnia.
W tych okolicach aż roi się od trupiobladych BAZ OBCYCH 👽 "ONI są wszędzie" !!! Ostrzega Mr SCOTT.
Za mostem znajduje się rozwidlenie z drogą do wsi Chojne.
Przy skrzyżowaniu ustawiona jest kapliczka z krzyżem i napisem "Pobłogosław Panie Boże naszej kolonji 1938 r.".
Skręcam w lewo i jadę przez wieś Wiechutki.
A potem przez osadę Wiechucice.
Remiza strażacka OSP Wiechucice.
Po chwili już jestem we wsi Chojne - głównym celu tej marcowej przejażdżki. Rozpoczynam zwiedzanie i jak zwykle pstrykam mnóstwo zdjęć !
Kapliczka krzyż z napisem "Bogu na chwałę Anastazja Jasiewicz 1934".
Wieś Chojne jest wsią nadwarciańską, położoną w pradolinie rzeki, na lewym jej brzegu.
 
Ta duża wieś rolnicza, podworska, rozbudowana po parcelacji majątku dworskiego, ma kształt wielodrożnicy, czyli występuje tu kilka sąsiadujących ze sobą ulic.

Opuszczony dom z lat 20-tych XX wieku przy ul. Sieradzkiej.
Centrum miejscowości - szkoła i kościół.
Chojne jest wsią parafialną i sołecką, ale administracyjnie należy do wiejskiej gminy Sieradz. Przy ul. Sieradzkiej ustawiony jest "Plan wsi Chojne".
Gminna Biblioteka Publiczna w Sieradzu z/s w Charłupi Małej filia w Chojnem.
Szkoła Podstawowa im. Tomasza Masteja ul. Główna 1. Patron to przedwojenny nauczyciel pracujący w miejscowej szkole. Wg mnie to znakomity przykład na kultywowanie pamięci o przeszłości, o ludziach, którzy tworzyli historię miejscowej społeczności. No bo jak widzę na każdym kroku placówki noszące imię Jana Pawła II, to "mi się nóż w kieszeni otwiera" ! 
Kapliczka z figurą Matki Boskiej przy budynkach szkolnych.
Nowocześnie zagospodarowany plac zabaw na terenie oddziału przedszkolnego.
Ozdobą wsi jest kościół parafialny p.w. św. Anny. Parafia w Chojnem została utworzona przez odłączenie jej od parafii w Strońsku. Dokonał tego abp Jan Łaski 13 grudnia 1527 roku. 
Kościół powstał w 1599 roku z fundacji Stanisława Zapolskiego, herbu Pobóg, a konsekrowany był przez biskupa chełmińskiego Macieja Łubieńskiego w 1648 roku.
Świątynia posiada bogato zdobione drzwi do kruchty z postaciami aniołów.
Przy wrotach wejściowych wmurowana jest tablica "Za Papieża Polaka Jana Pawła II i bp. włocł. B. Dembowskiego wierni parafii CHOJNE z ks. kan. J. Kwiatkowskim pod przewodem bp. R. Andrzejewskiego uroczystym TE DEUM podziękowali za 400 lat istnienia kościoła św. Anny. 25.VII.1999".
Pomnik Krzyża, popiersie Jana Pawła II, figura Chrystusa oraz tablice pamięci na placu przykościelnym.
"Prorocza modlitwa Jana Pawła II : "Niech zstąpi Duch Twój ! Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi ! Tej ziemi !" Amen".
"Po zaszczytnej - ponad 100-letniej służbie, symbolu naszego Państwa - Białego Orła - na wyżynie wieży naszej świątyni - kościoła p.w. św. Anny - który przetrwał schyłkowe lata Caratu, dwudziestolecie świetności Odrodzonej Rzeczypospolitej i dwie wojny światowe - ... zastąpił go w październiku 2011 roku, symbol trwałości Państwa Polskiego - Polski Orzeł, który objął zaszczytną wartę na następne Pokolenia. Dla trwałej pamięci : dedykują te słowa Grupa kombatantów b. VII Rejonu Armii Krajowej i wdzięczni Parafianie, październik, 2011 roku".
"Chrystus Błogosławiący. Posąg Chrystusa - sprowadzony do parafii Chojne z Warszawy w latach 1920-1921 przez Tomasza Masteja, poświęcony był przez ówczesnego proboszcza parafii, ks. Stanisława Frąckiewicza. W okresie okupacji niemieckiej został barbarzyńsko okaleczony. W latach powojennych, usytuowany na dziedzińcu przykościelnym - jest symbolem pamięci o tragizmie wojny, a także - przebaczenia". 
Przy parkanie ustawiona jest instalacja w kształcie zarysów terytorium Polski, liczbą 600 oraz medalionem.
Medalion jest z wizerunkiem Matki Boskiej z Dzieciątkiem Jezusa, piastowskim orłem w koronie oraz napisem "Jasna Góra 600 lat".
W 1621 roku do prezbiterium kościoła, od strony północnej dobudowano piętrową przybudówkę, z zakrystią w przyziemiu i kaplicą Matki Bożej na piętrze. Kolejny remont, wykonany w 1906 roku, polegał na przebudowie wieży (dodano attykę i obramienia okienne, nad wejściem do zakrystii umieszczono datę).
Wchodzę do wnętrza Domu Bożego i oglądam jego wyposażenie. W kruchcie zawieszona jest tablica pamięci "Żołnierzom Armii Krajowej Obwodu Sieradz Rejon VII Poligon Gm. Barczew - Bogumiłów - Burzenin - Zapolice i m. Sieradz poległym, więzionym i zamordowanym w latach walki o niepodległość Ojczyzny 1939-1945 - Cześć i Chwała. Ku pamięci modlitewnej i patriotycznej Towarzysze Broni" oraz tablica "Pamiątka drugiej pielgrzymki do Ojczyzny Papieża - Polaka Jana Pawła II 16-23.VI.1983 r. Ks. Jerzy Kwiatkowski".
"Dla wspomnień Pokoleniom i zachowania pamięci o tragicznym okresie, zbeszczeszczenia przez faszystowskiego okupanta naszej świątyni - kościoła św. Anny w Chojnem - w 70-tą rocznicę tej tragedii... Przypominają : Grupa Kombatantów byłego VII Rejonu Armii Krajowej 23 października 2011".
Zabytkowy krucyfiks "Jezus Ukrzyżowany".
Kościół w Chojnem jest jednym z cenniejszych zabytków sakralnych okresu późnego renesansu znajdujących się na terenie Polski środkowej. Wystrój wnętrza świątyni jest późnorenesansowy i barokowy z elementami późnego gotyku.
W ołtarzu głównym z pierwszej połowy XVII w. znajduje się słynący łaskami obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem. Koronacji obrazu dokonał biskup chełmiński Maciej Łubieński (prawdopodobnie w latach 1621–1627). Obraz przetrwał w kościele przez całą okupację niemiecką i był zasłonięty obrazem św. Anny.
Zabytkowa ambona z postaciami czterech ewangelistów.
W świątyni znajduje się zespół późnorenesansowych manierystycznych ław kolatorskich, opracowanych malarsko przez Aleksandra Kałowskiego z Poznania.
Zabytkowa chrzcielnica oraz tablica epitafijna małżonków Izabeli oraz Stanisława Kaczkowskich z 1846 roku - właścicieli majątku Chojne.
Ołtarz boczny prawy z obrazem modlącego się św. Izydora.
Chór muzyczny i organy Domu Bożego z 1950 roku.
W świątyni znajdują się dwa nagrobki fundatorów : w prezbiterium - Stanisława Zapolskiego herbu Pobóg, podsędka sieradzkiego z 1616 roku.
W nawie - Jana Łyczewskiego herbu Dryja, wojskiego sieradzkiego.
"Jan Łyczewski herbu Dryja, wojski sieradzki, fundator pierwszego drewnianego kościoła w Chojnem (nagrobek - połowa XVI w. wapień pińczowski)".
"Proboszczowie Parafii Chojne" - tablica z listą księży.
Gablota z ekspozycją "Orła Białego" na przestrzeni dziejów Polski.
Podniebie sklepienia nawy zdobi późnorenesansowa dekoracja stiukowa w typie kalisko-lubelskim.
Kościół w Chojnem jest budowlą jednonawową z węższym prezbiterium i czworoboczną wieżą od zachodu, o pięciu kondygnacjach. Od północy stoi dobudowana w 1621 r. kaplica.
Zabytkowa plebania kościoła - kancelaria parafialna i mieszkanie proboszcza. W czasie II wojny światowej mieszkał tu okrutny Niemiec - leśniczy Hans Ernest Sternagl, który zabił kilku mieszkańców wsi.  
Zabudowania gospodarcze na terenie dawnego gospodarstwa parafialnego.
Nowa kaplica pogrzebowa.
"Bogu na chwałę, ludziom na pożytek. Kaplicę tę wznieśli wierni parafii Chojne z ks. kan. Jerzym Kwiatkowskim. Poświęcił 5.XII.2006 r. J.E. bp dr Wiesław Mering Ordynariusz Włocławski".
Budynek dawnej organistówki z 1928 roku.
Brama wjazdowa na teren założenia dworskiego. Wieś Chojne pojawia się w sieradzkich księgach grodzkich i ziemskich już w 1412 roku. Wtedy to Jarosław z Zagórzyc i Strońska zapisał na tej wsi 150 grzywien swojej żonie Łucji, córce Chebdy z Niewiesza h. Pomian.
W parku podworskim rośnie wiele gatunków pomnikowych drzew.
W głębi zieleńca stoi dwór wybudowany w XVII wieku przez Stanisława Zapolskiego.
Pierwotnie dwór był wielokondygnacyjny, obecnie jest parterowy, bezstylowy. W 1998 roku rozpoczęte zostały prace remontowe przez obecnego właściciela. Oryginalne drzwi z tego dworu pochodzące z 1621 r. eksponowane są w muzeum sieradzkim.
Na fasadzie budynku zachowała się tablica erekcyjna z herbami Pobóg, Pomian oraz data 1612.
Ten zwarty w bryle renesansowy obiekt, zwany w źródłach „murowaną kamienicą”, został w XIX wieku obudowany nową, wydłużoną siedzibą dworską, wzniesioną z inicjatywy znanego poety, pisarza i polityka Stanisława Kaczkowskiego - kolejnego właściciela dóbr Chojne.
Zabudowania gospodarcze na terenie zespołu dworsko-parkowego.
Czarny kocur ze wsi Chojne - bacznie się przyglądał moim poczynaniom 🐱
W miejscowości kultywowane są bogate i dawne tradycje, a folklor ludowy przejawia się w hafciarstwie, wyrabianiu tzw. pająków, działalności zespołu artystycznego. Od 1983 roku istnieje i jest aktywny "Zespół Obrzędowy Chojne".
W miejscowości działa ludowy klub sportowy "LKS Chojne". Piłkarze mają do dyspozycji nowoczesne boiska. 
Chojne z racji swej wielkości, bliskiego sąsiedztwa z Sieradzem, a także aktywności mieszkańców nie jest wsią zabitą deskami. Są tu różne małe i średnie zakłady usługowe i produkcyjne, trudniące się bądź to naprawą samochodów, stolarstwem, ślusarstwem, bądź produkcją odzieży czy okien (np. firma "MM Aluminium" ul. Sadowa 1).
Większość domów we wsi to ładne, nowe domy murowane rozlokowane przy ciągach komunikacyjnych.
Cmentarz parafialny we wsi Chojne, który usytuowany jest ok. 150 metrów metrów od kościoła, na skraju lasu. 
Grobowiec rodziny Furmańskich z 1919 roku.
Na pomniku umieszczona jest fotografia zmarłych sióstr Marii i Heleny Furmańskich.
"Ś.P. Henryka z Kuchańskich Trautmanowa żyła lat 29 zmarła dnia 26.12.1939 r. Pokój jej duszy".
"Ś.P. Józef Wrona żołnierz IV Pułku Piechoty Legionów z Kielc poległ we wrześniu 1939 w Chojnem".
Grobowiec baronów Dangelów z 1859 roku. 
Na grobowcu umieszczona jest tablica epitafijna pamięci dwójki dzieci Tomasza Dangela, które przedwcześnie zmarły :  Józio w 1859 i Władzio w 1861 roku.
W czasach Powstania Styczniowego Tomasz Dangel włączył się w działania powstańcze, a jak podaje sieradzki historyk dr Jan Milczarek "Dangel, obywatel ziemski z Chojnego, został zamordowany przez Rosjan w drodze do Warszawy".
Zabytkowa pompa wodna na terenie nekropolii.
"Józef Miłosz żył lat 49 zm. d. 17.9.1907 r. Prosi o Zdrowaś Marya".
Grobowiec rodziny Talkiewiczów z bogato zdobionym krzyżem.
W Chojnem znajduje się "Skwer Sołtysa" !
Ustawiony jest tam obelisk z pamiątkową tablicą.
"Pamięci zamordowanych przez okupanta hitlerowskiego i żołnierzy Armii Sowieckiej, mieszkańców Chojnego i innych miejscowości w latach 1939-1945. Mieszkańcy Chojnego, 20.01.2017 roku" i 13 nazwisk.
Na skwerze ustawione są także dwie tablice, na których umieszczono nazwiska wszystkich zabitych i ich krótkie życiorysy.
I to koniec na dziś poznawania wsi Chojne ! Dojeżdżam do tablicy wyjazdowej na południowym krańcu osady.
Przepływa tam polna struga - dopływ Żagliny. Ruszam w drogę powrotną do domu, a przede mną jeszcze ponad 80 km jazdy !
POWRÓT  DO  ŁODZI
Remiza strażacka OSP Bobrowniki.
Klucz dzikich gęsi na nadwarcińskim niebie.
Remiza strażacka OSP Ligota.
Dojeżdżam do drogi woj. nr 480, która łączy Sieradz z Burzeninem.
Stoi przy niej tabliczka z informacją "Projekt pn. remont ciągu dróg powiatowych Jeziorsko-Goszczanów-Błaszki-Złoczew-Burzenin-Chojne poprzez powierzchniowe utrwalanie, został zrealizowany przez Powiat Sieradzki w roku 2009 w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg lokalnych 2008-2011".
Włączam oświetlenie mojego super roweru i szybko docieram nad rzekę Warta w Burzeninie.

 
 
 
Potem już się nigdzie nie zatrzymuję i bez problemów dojeżdżam do Łodzi. Super wyprawę do wsi Chojne kończę przy al. Mickiewicza, na kładce rowerowej nad trasą W-Z. 
Cieszę się, że poznałem kolejną miejscowość w regionie łódzkim, która posiada tak ciekawą historię i niezwykłe zabytki ! I po raz kolejny przekonałem się, że Powiat Sieradzki - część starej, piastowskiej prowincji, skrywa dla Mr SCOTT'a jeszcze wiele niesamowitych miejsc !
Już niebawem wybiorę się te okolice ponownie 😍

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Mr SCOTT jedzie do... (-: , Blogger