Blog ma na celu popularyzowanie rowerowych wycieczek po Łodzi, regionie łódzkim i okolicach.
Znajdziesz tu zdjęcia, filmy, opisy tras i ślady GPS.
Miasto Łódź i województwo łódzkie są naprawdę piękne ! Zobaczysz, że "ONI są wszędzie", wszystko się łączy i odbija w tablicach ! Zachęcam do czynnego wypoczynku i powodzenia na trasach !!!
Mr SCOTT jedzie do... Tubądzina ! Trasa WYCIECZKI Nr 481.
Na lipcową wycieczkę umówiłem się z Konradem "Siwym koniem". Wczoraj napisałem do niego wiadomość : "Jutro - sobota 8:00, Park Poniatowskiego. Tu bądź". Konrad przyjechał punktualnie !
Niedawno pojechaliśmy razem do miasta Koło, a dziś zaproponowałem Konradowi wycieczkę do wsi Tubądzin. Robimy sobie pamiątkową fotkę pod "latającym spodkiem", który znajduje się przy stawie w Parku Poniatowskiego i ruszamy na szlak.
NA TRASIE DO TUBĄDZINA
"Moje skrzyżowanie" we wsi Puczniew (w prawo na Mianów, w lewo na Jeziorko).
Nad rzeką Ner we wsi Małyń.
Jedziemy trasą niebieskiego szlaku rowerowego "Gorące źródła" i odkrywamy Nowy Świat !
Zadzim - centrum wsi i kościół p.w. Świętej Małgorzaty.
Stawy hodowlane w Pęczniewie.
Rzeka Warta na przedmieściach Warty.
Poszukiwacz skarbów na polach Rezerwatu Przyrody "Jeziorsko".
Zimny prysznic na rynku w mieście Warta. Dziś jest bardzo gorąco, a temperatura w słońcu osiąga ponad 38 stopni !!!
Opuszczamy Wartę i kierujemy się na drogę woj. nr 710.
Wieś Orzężyn - skręcamy w rozjazd do wsi Tubądzin.
Tablice "Tajemnica różańca świętego" we wsi Orzężyn.
W tych okolicach regionu łódzkiego aż roi się od trupiobladych BAZ OBCYCH ! To tylko potwierdzenie spiskowej teorii Mr SCOTT'a, że "ONI są wszędzie" !!! 👽
Po mrożących krew w żyłach scenach, wjeżdżamy do wsi Tubądzin - głównego bohatera tej upalnej, lipcowej wycieczki.
Miejscowość położona jest w powiecie sieradzkim, w gminie Wróblew. Jej nazwa wywodzi się od imienia średniowiecznego rycerza Tubąda.
Kapliczka w centrum wsi, przy skrzyżowaniu z drogami na Słomków, Orzeżyn i Bartochów.
Obok znajduje się duży plac z placem zabaw i wiatą - miejscem odpoczynku dla turystów.
Przy wiacie ustawiona jest tablica z informacją o wykorzystaniu środków pochodzących z funduszy europejskich, przy realizacji projekt pt. "Szlakiem zabytków lokalnych atrakcji kulturowych".
Malowniczy staw przy placu zabaw.
Przez Tubądzin przebiega trasa żółtego szlaku rowerowego "Sieradzka Eska".
Nieczynny sklep spożywczo-przemysłowy.
Remiza strażacka OSP Tubądzin - rok założenia 1917.
Budynek dawnej szkoły powszechnej.
Cmentarz parafialny w Tubądzinie.
Figura Matki Bożej na grobie duchownego.
Tablica na pomniku : "Dnia 28 lutego 1833 roku umarł w Tubądzinie X. Rafał Marszal proboszcz Parafii Tubądzińskiej, syn Jana i Zuzanny, lat sześćdziesiąt siedem mający".
Grobowiec rodziny Otockich i Psarskich - najstarszy pomnik na cmentarzu.
"Ś.P. Adam Dołęga-Otocki b. właściciel Dziebendowa przeżywszy lat 75 zmarł d. 17 listopada 1901 r.".
"Ś.P. Franciszek Ludwik Psarski przeżywszy lat 72 zakończył życie dn. 17 sierpnia 1848 r. Prosi o westchnienie do Boga".
Grób Rodziny Walewskich, gdzie spoczywa ostatni dziedzic wsi Kazimierz Walewski.
"Powstaniec z roku 1863 Bronisław Żewuski kawaler lat 83 liczący, administrator Dominium Inczew, umarł we wsi Inczewie 3.7.1924 roku".
W Tubądzinie mieszka ok. 220 osób, które trudnią się przede wszystkim pracą we własnych gospodarstwach rolnych. Wielu z nich zajmuje się m.in. sadownictwem.
Zabytkowa kapliczka z XVIII wieku przed budynkiem starej plebani.
Wewnątrz kapliczki-krzyża zachował się napis wyryty w drewnie : "Modlący się przy tym krzyżu codziennie 200 dni co Piątek każdy tyleż 2 dni odpustu dozwolił Oyciec św. Pius VI. Maciy i A...ina proszą o westchnienie do Boga".
Kościół św. Wawrzyńca w Tubądzinie z 1900 roku (zbudowany na miejscu drewnianego z roku 1726 ).
Na świątyni zawieszona jest pamiątkowa tablica "Poległym w obronie Ojczyzny 1920 r. Rodacy".
Murowana dzwonnica na placu przykościelnym. Zawieszony jest na niej dzwon z 1628 roku z herbem Lis i napisem łacińskim, który w tłumaczeniu brzmi : "Chwała samemu Bogu. Szlachetny Pan Chryzostom Liskowski z Rudnika, dziedzic w Tubądzinie ufundował ten dzwon w roku Pańskim 1628 ku uczczeniu św. Wojciecha".
Tabliczka na dzwonnicy : "Imię dzwonu Jan Kazim. ufundowała Par. Tubądzin za ks. prob. Kyszałkowskiego Tubądzin, 1950 pow. Sieradz".
Pozdrowienia z Tubądzina !!! Mnóstwo zdjęć z tej wycieczki znajduje się w specjalnym albumie. Wystarczy kliknąć na napis "ZDJĘCIA", który znajduje się na początku posta pod trasą eskapady 📷
Ołtarz do letnich nabożeństw w ogrodzie przy kościele. Przy krzyżu ułożone są rzeźby Stanisława Korpy, ludowego artysty ze wsi Ruda pod Sieradzem.
Przy kościele, wśród licznych ustawionych tu głazów są kamienie przeniesione z pobliskiego Bartochowa, gdzie na wyspie zwanej Radością kazała je ustawić Konstancja Biernacka, autorka wydanej w 1829 r. pierwszej encyklopedii dla dzieci. Na jednym z kamieni wyryte są fragmenty poematu "Ogrody" pióra XVII-wiecznego poety Jacques'a de Lille.
Kapliczka z figurą Matki Bożej - Królowej Polski.
Przedwojenny dom w Tubądzinie.
Kapliczka-krzyż i BAZY OBCYCH we wschodniej części wsi.
Muzeum Walewskich - największa atrakcja turystyczna w Tubądzinie.
Muzeum mieści się we dworze zbudowanym w 2 poł. XVIII wieku przez Macieja Zbijewskiego herbu Rola, kasztelana konarskiego sieradzkiego.
Ostatni właściciel dworu - Kazimierz Walewski urządził tu archiwum rodu Walewskich, na które składały się zbiory rodzinnych dokumentów, 132 portrety i szereg różnych pamiątek po członkach tego rodu. Znajdowała się tu też bogato wyposażona biblioteka, starodruki z XVI-XVIII w., zbiory archeologiczne.
Dwór otoczony jest zabytkowym parkiem w którym zachowały się drzewa pomniki przyrody, odrestaurowanym w latach 1986 – 1988, a nagrodzonym w 1995 r. Złotym Medalem Ministra Kultury i Sztuki.
Pierwsza wzmianka pisana o wsi pochodzi z 1392 roku. W XVI w. Tubądzin należał do Rudnickich Lis, Radońskich h. Ogończyk, potem - Iwańskich, Wężyków, Zbijewskich, Nieniewskich, a od 1886 r. do Hirsza vel Tykacinera. W 1891 r. na licytacji majątek ten nabył Kazimierz Colonna Walewski z Inczewa dla swego syna Kazimierza Stanisława Walewskiego (1867-1940).
Po 1945 r. zbiory Walewskiego zostały rozdzielone między Archiwum Państwowe w Łodzi i Muzeum w Sieradzu. Dwór po wojnie został kompletnie zniszczony, zostały tylko mury.
Część zbiorów przepadła, większość jednak została uratowana dzięki Rudolfowi Weinertowi - Austriakowi, przedwojennemu kustoszowi Muzeum Ziemi Sieradzkiej, który podpisał volkslistę.
Po wybuchu II wojny światowej majątki w sąsiednim Inczewie i w Tubądzinie oddane zostały w zarząd Niemca Mauve Lutza. Kazimierz Walewski pozostał wprawdzie w jednym pokoju we dworze, lecz wkrótce zmarł (3.III.1940 r.).
W 1971 r. przystąpiono do jego odbudowy. Remont trwał 13 lat. W 1984 r. otwarto w nim Muzeum Wnętrz Dworskich (od 1998 roku : Muzeum Walewskich) jako filię Muzeum Okręgowego w Sieradzu.
Mr SCOTT i Konrad "Siwy koń" przed Muzeum Walewskich w Tubądzinie. Na oglądanie imponującej ekspozycji poświęciliśmy ponad 1,5 godziny ! To było niezapomniane przeżycie !!!
Parę dni temu nad Tubądzinem przeszła gwałtowna nawałnica, która powaliła jedno z pomnikowych drzew w parku podworskim...
We wsi znajduje się duży zakład "Ceramika Tubądzin" - jeden z największych producentów płytek ceramicznych w Polsce.
Firmę założyli w 1983 roku w pobliskim Bartochowie dwaj polscy przedsiębiorcy – Andrzej Wodzyński i Zygmunt Kaźmierski. Obecnie eksportuje towar do 30 krajów na całym świecie, a swoje linie produkcyjne ma także w Ozorkowie, centrum logistyczne zaś – w Cedrowicach. W październiku 2016 roku jest planowane otwarcie kolejnej fabryki, tym razem w Sieradzu. Grupa Tubądzin zatrudnia ponad 1000 osób.
Kapliczka-krzyż na trasie wyjazdowej z Tubądzina. Kończymy zwiedzanie tej uroczej wsi i ruszamy w drogę powrotną do domu.
POWRÓT DO ŁODZI
Wjeżdżamy nową drogą do miejscowości Inczew.
Nieczynna gorzelnia w Inczewie. We wsi znajduje się dwór z przełomu XIX i XX wieku, który jednak schowany jest w bardzo gęsto zarośniętym parku.
Przejazd kolejowy we wsi Słomków Mokry.
Kolorowy pociąg Kolei Dolnośląskich na trasie do Sieradza.
Po dojechaniu do drogi krajowej nr 12, kierujemy się przez wieś Smardzew do Sieradza.
Pomnikowe drzewa w Parku Miejskim nad rzeką Warta w Sieradzu.
Pamiątkowa fotka nad "Białym mostem" - najsłynniejszym mostem w Sieradzu. Most wantowy został oddany do użytku 2 maja 1979 roku.
Widok z mostu na kąpielisko nad rzeką Warta.
Rzeka Warta - panorama z mostu przy DK nr 12.
Z Sieradza do Łodzi jest ok. 58 km, ale decydujemy się na jazdę dłuższą trasą, która przebiegać będzie bocznymi drogami.
Centrum logistyczne firmy "Jeronimo Martins" w Sieradzu. Stąd wyjeżdżają dostawy do sklepów "Biedronka".
Wieś Męcka Wola.
Z Męckiej Woli jedziemy leśnymi drogami do wsi Annople Nowe.
Annopole Nowe i skrzyżowanie z drogą powiatową.
Z Annopola pedałujemy przez las do Wojsławic. Na zdjęciu budynek Zespołu Szkół - Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wojsławicach.
Pałac w Wojsławicach, w którym znajduje się izba muzealna prezentująca zbiory dotyczące kultury ludowej : stroje, meble, przedmioty codziennego użytku z obszaru okolic Zduńskiej Woli.
Wyjeżdżamy z Wojsławic asfaltową szosą, która łączy się z leśnym traktem. Jest to droga prowadząca do miejscowości Wielka Wieś k/Szadku.
Wielka Wieś i tory magistrali węglowej.
Dziś odnotowuję kolejny przypadek, kiedy to Mr SCOTT-Tadek, pedałuje przez Szadek 😁
Mijanka z rowerową rodzinką we wsi Chorzeszów.
Z Chorzeszowa jedziemy do wsi Janowice. Jest to trasa Łódzkiej Magistrali Rowerowej W-E. Mam takie marzenie, że kiedyś tam, za parę lat, jak już uporam się z poznawaniem wszystkim gmin woj. łódzkiego, ruszę na rowerowe szlaki i zaczną je po kolei zaliczać !
Wiejski klimacik na terenie ul. Łaskowice w Łodzi. Trzy dorodne FANKI maszerują asfaltową drogą na pobliskie pastwisko 🐮
Super wycieczkę do Tubądzina, kończymy z Konradem na terenie łódzkiego lotniska na Lublinku.
"Łódź Airport" stale się rozrasta i modernizuje. Na ogrodzeniu lotniska zawieszone są tablice dot. wykorzystanie środków finansowych z Unii Europejskiej m.in. na "Rozwój infrastruktury państwowego organu zarządzania ruchem lotniczym".
Tablica po lewej stronie dot. operacji pn. "Zwiększenie bezpieczeństwa operacyjnego Portu Lotniczego Łódź w zakresie zimowego utrzymania lotniska". Natomiast ta po prawej dot. inwestycji pn. "Rozbudowa Portu lotniczego im. Władysława Reymonta".
Łódź to moje rodzinne miasto leżące w Polsce, w Unii Europejskiej. Mr SCOTT - ty tu bądź zawsze i nigdzie się stąd nie ruszaj ! ⛔
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz