Blog ma na celu popularyzowanie rowerowych wycieczek po Łodzi, regionie łódzkim i okolicach.
Znajdziesz tu zdjęcia, filmy, opisy tras i ślady GPS.
Miasto Łódź i województwo łódzkie są naprawdę piękne ! Zobaczysz, że "ONI są wszędzie", wszystko się łączy i odbija w tablicach ! Zachęcam do czynnego wypoczynku i powodzenia na trasach !!!
Mr SCOTTjedzie do... Włodzimierzowa ! Trasa WYCIECZKI Nr 451.
Ostatnią styczniową wycieczkę, zaczynam pod dawnym kompleksem "Odlewni Żelaza Józefa Johna" przy ul. Piotrkowskiej 217. Historię tego miejsca opisałem podczas WYCIECZKI Nr 186.
We wrześniu 2015 roku na murze tej posesji odsłonięto tablicę, na której każdy łodzianin może zapisywać swoje marzenia i cele do zrealizowania. Projekt "Before I die…" pojawił się w Łodzi dzięki inicjatywie "Piotrkowska 217".
Zabytkowa przestrzeń pofabryczna należy do spółki "Okam Capital", a projekt "Piotrkowska 217" zakłada przywrócenie świetności miejscu, które w II poł. XIX wieku było największym producentem maszyn włókienniczych i elementów metalowych w Łodzi.
Główną ideą pomysłu jest chęć współtworzenia hasła „Łódź – Kreuje !” poprzez działającej na terenie obiektu Strefy Kreatywnej. Strefa umożliwia wynajem powierzchni zdolnym, chcącym się rozwijać ludziom, którzy działają w sektorze przemysłów kreatywnych.
"Piotrkowska 217" to kompleksowy zespół najemców z zakresu gastronomii, kultury, rozrywki i sztuki. Dodatkowym założeniem miejsca jest wprowadzenie oferty wydarzeń, składających się na cykle wystaw, warsztatów, koncertów, festiwali oraz udostępnienie obiektu pod autorskie pomysły osób chcących współtworzyć pozytywną atmosferę.
Przykładem może być odbywający się w tym miejscu cyklicznie "Street Food Festival", czyli święto dla miłośników jedzenia.
Po drugiej stronie muru fabrycznego, znajduje się energetyczne graffiti. Jest to pamiątka po "Festiwalu Art of Breaking", który odbył się w tym miejscu w 2014 roku. Był to międzynarodowy festiwal kultury hip hop oparty na edukacji poprzez breaking (taniec) oraz sztukę graffiti.
Na drzewie rosnącym na terenie podwórza, zawieszone są karmiki z motywem serc, wypełnione plastrami słoniny !
Na zdjęciu kamienica przy ul. Piotrkowskiej 219/221, która została wzniesiona w roku 1893 w stylu neorenesansowym dla przemysłowca Józefa Johna.
Po obowiązkowym wstępie ruszam na południe miasta. Mijam dawne zabudowania fabryczne przy skrzyżowaniu ul. Pabianickiej z ul. Wólczańską.
Przez Park "Sielanka" docieram do stacji paliw "Lukoil" przy ul. Pabianickiej. Czeka tam już na mnie Konrad "Siwy koń" i pojedziemy razem na kolejną eskapadę po regionie łódzkim !
NA TRASIE DO WŁODZIMIERZOWA
Objaśniam Konradowi jaką trasą pojedziemy i ruszamy na trasę. To już nasza 12. wspólna wycieczka ! Kierujemy się po drodze krajowej nr 91 do Głuchowa.
Potem pędzimy dobrze znaną szosą przez Wodzin Prywatny.
Następnie przez wieś Mąkoszyn.
Szybko docieramy do Woli Kamockiej. Powtarzamy tym samym trasę, jaką jechaliśmy podczas WYCIECZKI Nr 438.
Kolejny przystanek to wieś Szydłów. Przy drodze woj. nr 473 znajduje się dwór szlachecki z początku XX wieku.
Dwór położony jest na terenie zadbanego parku krajobrazowego.
Z Szydłowa pedałujemy do Piotrkowa Trybunalskiego. Miasto znam dobrze z WYCIECZKI Nr 264, ale i tak jeszcze wszystkiego nie widziałem !
Bank Spółdzielczy Ziemi Piotrkowskiej w Piotrkowie Trybunalskim ul. Wojska Polskiego 141a.
Krótka przerwa śniadaniowa na stacji paliw "BP przy ul. Wojska Polskiego 100.
Tablica pamięci na budynku dworca kolejowego w Piotrkowie Trybunalskim.
"1939. W 50 rocznicę udziału Parowozowni PKP Piotrków Trybunalski w wojnie obronnej Ojczyzny i w hołdzie poległym maszynistom pociągów wojskowych Antoniemu Jabłonowskiemu Snadzkiemu ✞1.9.1939, Wacławowi Lechowi ✞4.9.1939 Społeczeństwo Piotrkowa Trybunalskiego".
Przeszklony budynek handlowo-usługowy naprzeciwko dworca - ul. POW 12b.
Ulica Juliusza Słowackiego – główna arteria Piotrkowa Trybunalskiego.
Zabytkowy gmach I-go Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Piotrkowie Trybunalskim - aleje Mikołaja Kopernika 6.
Na budynku znajduje się zegar słoneczny. Powstał w 1978 roku z inicjatywy Zbigniewa Solarza, nauczyciela pasjonata astronomii, któremu szkoła, jak i Piotrków, zawdzięczają również planetarium.
Z Piotrkowa Tryb. dojeżdżamy do wsi Witów Kolonia. Te okolice zwiedziłem podczas WYCIECZKI Nr 277.
W centrum znajduje się zabytkowy kościół p.w. św. Małgorzaty i św. Augustyna - Sanktuarium Matki Bożej Zwiastowania.
Nad bramą wejściową umieszczony jest napis "Jezus czeka - wstąp na chwilę". No to wchodzę !
W kruchcie zawieszone są dwie tablice pamięci : "Ś.P. Ks. Roch ŁASKI ur. 1902, zm. 1949. Kapelan Wojska Polskiego, więzień obozu w Dachau, Proboszcz Parafii Witów. Modlitwą, cierpieniem, pracą służył Ludowi Bożemu. Zamordowany przez UB-ków. Wdzięczni parafianie w 50 rocznicę śmierci. 9.V.1999 r.".
"Pamięć poległych w obronie Ojczyzny i pomordowanych w obozach Polakach - pozostanie na zawsze wśród braci. Ś.P. Poległym żołnierzom 76 PP im. Ludwika Narbutta w bitwie z najeźdźcą hitlerowskim w dniu 6.IX.1939 r. - Towarzysze Broni. | Pomordowani w obozach Parafianie witowscy" i nazwiska zabitych.
Kościół, należący niegdyś do opactwa norbertanów, został ufundowany przez biskupa płockiego Wita z Chotla w 1179 roku. Od jego imienia pochodzi nazwa wsi Witów. Obecna świątynia została wybudowana w latach 1730–1784 w stylu późnobarokowym. W 1884 roku Dom Pana został poświęcony przez bpa Augustyna Koziorowskiego.
W ołtarzu głównym znajduje się cudowny obraz Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny, pokryty srebrnymi sukienkami. Nad obrazem umieszczony jest w obłokach Bóg Ojciec, poniżej czterej aniołowie, natomiast w glorii Gołębica – symbol Ducha Świętego.
Zabytkowy krucyfiks z połowy XIX wieku.
Ciekawe rozwiązanie na przystanku PKS we wsi Witów Kolonia, który ustawiony jest naprzeciwko Domu Bożego.
W przeszklone ściany wiaty wbudowane są trzy plansze z informacjami na temat historii wsi Witów, miejscowego kościoła oraz mapa administracyjna Gminy Sulejów.
Z Witowa docieramy do wsi Kałek.
Z Kałkowa pedałujemy na północ - do mostu nad rzeką Strawa.
Za mostem rozpoczyna się terytorium wsi Przygłów, którą odwiedziłem całkiem niedawno, bo w trakcie WYCIECZKI Nr 444.
Dojeżdżamy do drogi krajowej nr 12 i skręcamy na wschód - do mostu na rzece Luciąża.
Za mostem skręcamy na południe na drogę woj. nr 742. Wjeżdżamy do wsi Włodzimierzów - głównego celu dzisiejszej przejażdżki.
Wieś Włodzimierzów rozciąga się na południe wzdłuż DW nr 742. Życie osady koncentruje się wzdłuż głównej ulicy Łęczyńskiej.
Włodzimierzów położony jest w powiecie piotrkowskim, w gminie Sulejów.
Przejeżdżamy przez całą miejscowość do cmentarza parafialnego, na którym stoi niewielka kaplica.
Umieszczona jest na niej tablica z napisem "Kamień węgielny z grobu Bł. Ś. Faustyny w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia "Jezu ufam Tobie" Kraków 1996".
Kapliczka przy ul. Łęczyńskiej z 1911 roku.
Historia Włodzimierzowa związana jest z sąsiednią wsią Przygłów. Pierwsze wzmianki o tych miejscowościach pojawiły się w 1250 roku w dokumentach Klasztoru Cystersów w Sulejowie.
Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę w 1918 roku dobra poklasztorne przeszły pod zarząd państwa polskiego, a od 1923 r. rozpoczęto ich parcelację.
Hotel "Zielony gościniec", który powstał na miejscu zburzonego sanatorium przeciwgruźlicznego.
Niepubliczne Przedszkole "Uśmiech Dziecka" we Włodzimierzowie.
Włodzimierzów - willa "Kazia" z lat międzywojennych.
Konrad "Siwy koń" & Mr SCOTT - pamiątkowe zdjęcie przed starą willą.
Budynek położony jest przy kompleksie lasów sosnowych, którą rozciągają się wzdłuż rzeki Luciąży.
Ośrodek zdrowia we Włodzimierzowie.
Obecnie w miejscowości mieszka ponad 1500 mieszkańców.
Szkoła Podstawowa im. Przyjaciół Przyrody we Włodzimierzowie, którą oddano do użytku w dniu 17 stycznia 1963 roku. Jest to „Szkoła Pomnik Tysiąclecia Nr 435”.
Parafia Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski we Włodzimierzowie. Kościół powstał w latach 1984–1986 według projektu architekta Mirosława Rybaka.
Świątynia położona jest przy ul. kard. S. Wyszyńskiego 4/8. Na placu przykościelnym ustawiona jest kapliczka z figurą Matki Bożej.
Drewniany krzyż misyjny przy placu obok kościoła.
Włodzimierzów to głównie wieś letniskowa, w której mają swoje działki rekreacyjne mieszkańcy pobliskiego Piotrkowa Trybunalskiego oraz Łodzi.
POWRÓT DO ŁODZI
Po zwiedzeniu Włodzimierzowa wracamy do sąsiedniej miejscowości Przygłów.
Opuszczona willa letniskowa nad rzeką Luciąża.
W Przygłowiu skręcamy w ul. Topolową.
Szybkim tempem przejeżdżamy przez wieś Barkowice, którą poznałem dobrze w czasie WYCIECZKI Nr 444.
Byliśmy tutaj z Konradem w Nowy Rok - zobacz koniecznie mroźną WYCIECZKĘ Nr 447.
Przystań wodna w Barkowicach.
Tajemnicza wyspa na Zalewie Sulejowskim.
Powiem szczerze, że z Konradem jeździ mi się bardzo fajnie ! Współpracujemy na trasie zgodnie : raz ja prowadzę, potem kolega i tak na zmianę. Dzięki temu możemy się poruszać znacznie szybciej i pokonywać coraz większe odległości. To już nasza 12-ta wspólna wycieczka (dotychczas opisane na blogu o numerach : 346, 372, 427a, 430, 421, 432, 438, 439, 442, 442, 447 i dzisiejsza 451).
Będąc w Barkowicach, przejeżdżamy wzdłuż pofałdowanego wybrzeża Zalewu Sulejowskiego. Znajdują się przy nim ogrodzone działki rekreacyjne.
Różnica wysokości jest tutaj dość spora, terem piaszczysty, najeżony korzeniami iglastych drzew. W niektórych miejscach musimy prowadzić rowery, ponieważ posiadamy wąskie opony, które zapadają się w podłożu.
Podjeżdżamy na dość spore wzniesienie, z którego jest piękny widok na całą okolicę.
Pedałujemy do wsi Barkowice Mokre.
Potem jedziemy na wschód - do szosy na trasie Przygłów - Koło.
Zasuwany do Koła po odcinku czerwonego, rowerowego "Szlaku Grunwaldzkiego".
Znowu jedziemy po "Szlaku Grunwaldzkim" w stronę miejscowości Ujazd. Na zdjęciu zamarznięty staw w lasach wsi Teklów.
Po dotarciu do Ujazdu robimy sobie ostatni postój i sesję fotograficzną w parku wiejskim przy dawnym pałacu hrabiego Ostrowskiego. Potem już bez żadnych przerw pędzimy do Łodzi.
Super wycieczkę do wsi Włodzimierzów kończymy przy nowym biurowcu "Green horizon" na ul. Pomorskiej 106. Przed laty w tym miejscu znajdowała się fabryka Chustek Wełnianych, Wyrobów Włókienniczych i Towarów Jedwabnych Abrama Ajzyka Piaskowskiego.
Fabryka działała od 1924 roku do wybuchu II wojny światowej, a sam właściciel z rodziną musiał ratować się emigracją. Po wojnie fabrykę upaństwowiono – powstały w niej Północno-Łódzkie Zakłady Przemysłu Zgrzebnego, które zakończyły produkcję w latach 90-tych XX wieku. Przed ostatecznym wyburzeniem fabryki funkcjonował tu jeszcze salon Forda. W 2009 r. pozostałości budynków zostały wyburzone.
W patio i na obrzeżach "Green horizon" umieszczono tablice z informacjami na temat historii fabryki zachęcające przechodniów do zapoznania się z dziedzictwem tego miejsca. W posadzce dziedzińca można zobaczyć też odwzorowane fragmenty dawnej podłogi. Zarówno w patio, jak i w chodniku wokół budynku zamontowano łącznie 30 oryginalnych płyt żeliwnych z tłoczeniem, które pochodzą z dawnej fabryki.
Wracam do domu z poczuciem dobrze wypełnionej misji, bo udało mi się wykręcić dziś ponad 167 km i poznać kolejny fragment regionu łódzkiego ! Dzięki Konrad za aktywnie spędzony czas i do zobaczenia na starcie do naszej kolejnej wycieczki !!! 🚲
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz