Blog ma na celu popularyzowanie rowerowych wycieczek po Łodzi, regionie łódzkim i okolicach.
Znajdziesz tu zdjęcia, filmy, opisy tras i ślady GPS.
Miasto Łódź i województwo łódzkie są naprawdę piękne !
Zobaczysz, że "ONI są wszędzie", wszystko się łączy i odbija w tablicach !
Zachęcam do czynnego wypoczynku i powodzenia na trasach !!!

WYCIECZKA Nr 814 - Czerwony "Szlak powstańców 1863 roku" Warta - Wojków

TRASA WYCIECZKI i DANE STATYSTYCZNE
Dojazd na szlak : Łódź - Konstantynów Łódzki - Bechcice Wieś - Wrząca - Lutomiersk - Dziektarzew - Mikołajewice - Alfonsów - Wodzierady - Lesisko - Dobruchów - Górna Wola - Tarnówka - Szadek - Wielka Wieś - Kromolin - Kotliny - Kotlinki - Sikucin - Boczki - Lipiny - Borek Lipiński - Rossoszyca - Włyń - Warta
Łącznie 61,5 km
Czerwony "Szlak powstańców 1863 roku" : 

Warta - Proboszczewice - Socha - Poprężniki - Gawłowice - Poniatów - Poniatówek - Goszczanów - Rzężawy - Stojanów - Chlewo - Chwalęcice - Sędzimirowice - Golków - Skalmierz - Suliszewice - Wójcice - Borysławice - Błaszki - Chrzanowice - Żelisław - Sarny - Gruszczyce - Wrząca - Wojków
Łącznie : 55 km

Powrót : Wojków - Platoń - Jasionna - Emilianów - Łubna Jakusy - Łubna Jarosłaj - Wągłczew - Sadokrzyce - Dąbrówka - Wróblew - Smardzew - Sieradz - Stawiszcze - Grabowiec - Czechy - Zduńska Wola - Ostrówek - Okup - Orchów - Łask - Kolumna - Dobroń - Chechło II - Chechło I - Pabianice - Ksawerów - Łódź
(15.05.2020. - 209,29 km, 24,2 km/h, 8:38:48 h)
ZDJĘCIA          RELIVE           FILMY             GPS
Szlak Powstańców 1863 Roku jest czerwonym szlakiem turystycznym o długości około 50 km, biegnącym od Warty do Wojkowa w powiecie sieradzkim. Szlak ten prowadzi przez miejscowości związane z wydarzeniami powstania styczniowego 1863 roku, umożliwiając zapoznanie się z zabytkami i środowiskiem geograficznym Wysoczyzny Tureckiej i Złoczewskiej. Szlak jest dostępny zarówno dla pieszych, jak i rowerzystów, co czyni go atrakcyjnym dla różnych grup turystów.
Zapraszam do obejrzenia najciekawszych kadrów oraz wszystkich zdjęć i filmów z tej słonecznej przygody, które znajdują się w linkach j/w. 
Zielony tunel na trasie Konstantynów Łódzki - Bechcice.
Mała sarenka - namierzona na polu we wsi Dziektarzew.
Jedna zaciekawiona, druga obrażona - FANKI z wioski Borek Lipiński.
Malowniczy staw we wsi Rossoszyca.
Nowy most nad rzeką Warta.
 Warta jest jedną z najważniejszych rzek Polski, a jej odcinek w województwie łódzkim ma szczególne znaczenie zarówno przyrodnicze, jak i turystyczne. 
Widok znad stawu przy ul. Tarnowskiego na wieże trzech kościołów w Warcie.
Tablica przy ul. Targowej z informacją o wykorzystania Funduszy Europejskich w ramach projektu pt. "Rewitalizacja Miasta Warta - etap II".
Muzeum Miasta i Rzeki Warty - PTTK. Muzeum mieści się w zabytkowej kamieniczce z 1823 roku.
I właśnie obok budynku muzeum przy ul. 20 Stycznia, rozpoczyna swój bieg turystyczny "Szlak powstańców 1863 roku".
W tym samym miejscu w Warcie, zaczynałem objazd żółtego szlaku turystycznego im. Kazimierza Deczyńskiego (zobacz WYCIECZKA Nr 762).
Z centrum Warty szlak prowadzi na ul. Deczyńskiego, gdzie znajduje się cmentarz żydowski.
Wejście na cmentarz zostało niedawno odnowione przez "Stowarzyszenie im. Ireneusza Ślipka na rzecz dialogu polsko-żydowskiego w Warcie".
Nekropolię poznałem i opisałem na kartach WYCIECZKI Nr 192.
Szutrowy odcinek szlaku we wsi Proboszczewice.
Odnowiona kapliczka w Proboszczewicach.
Nowa droga na odcinku Proboszczewice - Kolonia Socha.
Skrzyżowanie we wsi Socha Kolonia. Tu należy skręcić w lewo.
Oznakowanie szlaku na drzewie w osadzie Socha.
Za wsią Socha szlak wiedzie przez pola.
 
Terenowy odcinek doprowadza do kapliczki we wsi Poprężniki.
Poprężniki to dawna wieś służebna, związana z wytwarzaniem uprzęży końskiej, która wzmiankowana była po raz pierwszy w 1386 roku. W tej miejscowości zachował wsi park podworski z pomnikami przyrody. 
Jadąc główną szosą na północ, widać z drogi nieczynny drewniany wiatrak-koźlak, który został postawiony w 1920 roku przez właściciela Władysława Krysztofowicza.
W dniu 23 sierpnia 1863 r. w Poprężnikach oddział kawalerii powstańczej pod dowództwem Bąkowskiego, spieszący na koncentrację do Sędziejowic został wytropiony przez wojsko moskiewskie dowodzone przez ppłka. Bołdyrewa. Doszło do bitwy. Wśród poległych Polaków był Andrzej Więckowski - ekonom z pow. konińskiego, Albin Cymerman, Zygmunt Trąbczynski ze Środy Wlkp. lat 26, Antoni - z zawodu rzeźnik, lat 44. Część poległych pochowano na cmentarzu w Warcie, resztę przy drodze w Poprężnikach.
Na pamiątkę tego wydarzenia wystawiono krzyż, przy którym znajduje się pomnik z tablicą "Pamięci Powstańców z oddziału ppor. Bąkowskiego poległych 23 sierpnia 1863 roku w walce z wojskiem rosyjskim na polach wsi Poprężniki. Rodacy. Powstańcy spoczywają w bratniej mogile w Warcie (zobacz moje zdjęcie).
Terenowy odcinek szlaku we wsi Gawłowice.
Zadbana kapliczka w miejscowości Poniatów.
Na kolorowym polu z rzepakiem dostrzegam piękną dziewczynę, która pozuje swojemu koledze do wiosennej sesji fotograficznej.
Remiza strażacka OSP w Poniatowie.
Straż założono tu w 1918 roku. Na strażnicy zawieszona jest pamiątkowa tablica.
Wyremontowana świetlica wiejska w Poniatowie.
Inwestycję zrealizowano dzięki dofinansowaniu z puli Funduszy Europejskich.
Tablica wyjazdowa z Poniatowa.
Z Poniatowa szlak prowadzi na północ do wsi Poniatówek. Po tej trasie przebiega również niebieski szlak rowerowy "Skarby Ziemi Sieradzkiej".
W Poniatówku za świetlicą wiejską szlak skręca na zachód.
Śmiga się z górki po szutrowej nawierzchni.
Trasa prowadzi wzdłuż lasu do wioski Góry Strachanowskie.
Ze wzgórza jest fantastyczny widok na zielone pola. Na horyzoncie widać nawet BAZY OBCYCH z okolicy wsi Bartochów koło Warty.
"ONI są wszędzie" !!! 👽
Po dotarciu do asfaltowej szosy, szlak skręca na południe i prowadzi pod kościół św. Marcina w Goszczanowie. Zobacz koniecznie WYCIECZKĘ Nr 278.
Warto zajrzeć na miejscowy cmentarz, gdzie spoczywa przedstawiciel znamienitej rodziny, uczestnik powstania styczniowego –  Kazimierz Unrug. Kazimierz, jako wybitny patriota, został powstańcem, walczył w oddziale Edmunda Taczanowskiego. Zginął w potyczce z Rosjanami pod Kołem 6 maja 1863 roku, gdzie został pochowany, w okresie późniejszym prochy ekshumowano i przeniesiono do Goszczanowa.
 
Z Goszczanowa szlak wiedzie przez Rzężawy do wsi Stojanów.
Przy głównej szosie zachował się neoklasycystyczny dworek z drugiego ćwierćwiecza XIX wieku.
W latach 80. XX wieku, już jako ruinę, dwór oddano w prywatne ręce. Dzięki uprzejmości właściciela, który przywrócił mu dawną świetność, mogłem dziś obejrzeć budynek ze wszystkich stron.
Wokół dworku rozciąga się niewielki park krajobrazowy z wieloma gatunkami starych drzew.
Miniatura wiatraka - ciekawy element wystroju otoczenia dworku.
Nowa droga w Stojanowie.
W Stojanowie szlak skręca na zachód i kieruje się kamienistą drogą do wsi Chlewo.
Miejscowość poznałem w trakcie WYCIECZKI Nr 376. Zaglądam pod Zespół Szkół w Chlewie.
Na budynku pojawiła się nowa tablica : "W 105. rocznicę działań bojowych pododdziałów II Batalionu 1 Pułku Piechoty Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego w Chwalęcicach, Chlewie, Poprężnikach i Klonowie (3-6.XI.1914 r.) / W 101. rocznicę odzyskania Niepodległości przez Polskę. Mieszkańcy i władze Gminy Goszczanów. 12 listopada 2019 r,". 
Na skwerze szkolnym ustawiono dwie nowe tablice z informacją o wykorzystania Funduszy Europejskich w ramach projektu pt. "Termomodernizacja budynku Zespołu Szkół w Chlewie". 
"Kreatywność i nauka - każdy uczeń tego szuka".
Przed szkołą zasadzono "Drzewo Niepodległości, 100-lecie 1918-2018".
Remiza strażacka OSP Chlewo. W budynku mieści się dobrze zaopatrzony sklep polskiej sieci "ABC".
"O Maryo bez zmazy poczęta módl się za nami 1908 r." - zabytkowa kapliczka w centrum Chlewa.
Chlewo - zabytkowy kościół św. Benedykta. Wnętrze świątyni robi wrażenie ! Zobacz moją relację z WYCIECZKI Nr 660
Cmentarz parafialny w Chlewie.
Na terenie nekropolii znajduje się mogiła Józefa Szumskiego. To ojciec naszej słynnej pisarki Marii Dąbrowskiej, powstaniec styczniowy, znakomity administrator okolicznych majątków, wspaniały rolnik i ojciec rodziny, który mieszkał w Chlewie. Został opisany jako Bogumił Niechcic w powieści ,,Noce i Dnie’’. 
Na cmentarzy stoi monumentalny grobowiec, gdzie spoczywają członkowie szlacheckiej rodziny Bujakiewiczów i Wylazłowskich. Np. Józef Bujakiewicz zmarł po 1852 r. i był dziedzicem dóbr Trzebienie (obecnie część wsi Wola Tłomakowa na granicy woj. łódzkiego i woj. wielkopolskiego).
Kolejny odcinek szlaku przebiega asfaltową drogą do wsi Chwalęcice i opuszcza obszar gminy Goszczanów.
Dojeżdżam do osady Sędzimirowice, gdzie znajduje się klasycystyczny dwór pochodzący z początków XIX wieku.
Obok dworu zachował się fragment dawnego parku krajobrazowego. Antoni Swiecimski - dziedzic miejscowego majątku, utracił swoje dobra po stłumieniu Powstania Styczniowego.
Następny fragment szlaku to przejazd przez wsie Golków i Skalmierz.
Skalmierz położony jest na zachodnim krańcu woj. łódzkiego. Przez wieś przebiega linia kolei warszawsko-kaliskiej.
Wyremontowana remiza strażacka OSP Skalmierz.
Ze Skalmierza szlak kieruje się do mostu na rzece Trojanówka we wsi Suliszewice.
Trojanówka jest niewielkim ciekiem wodnym położonym w woj. łódzkim i wielkopolskim, będącym dopływem Prosny. Jej dorzecze obejmuje powierzchnię 476,1 km². Rzeka rozpoczyna swój bieg w okolicach wsi Gruszczyce, skąd płynie na północ, przepływając między miastem Błaszki a wsią Borysławice. Następnie kieruje się na zachód, odbierając wody Tymianki i przechodząc przez stawy rybne. Dalej płynie przez Opatówek, aż do ujścia w granicach administracyjnych Kalisza na osiedlu Piwonice.
Przystrojona flagami kapliczka w Suliszewicach.
Remiza strażacka OSP Suliszewice.
Przedwojenny dworek w Suliszewicach.
Pierwsza wzmianka o Suliszewicach pochodzi z 1136 roku, a na przełomie XVIII/XIX wieku wieś należała do rodziny Biernackich.
Dalej szlak prowadzi do wsi Wójcice. Przy szosie sterczą upiorne BAZY OBCYCH i okazuje się, że "Budowa czterech elektrowni wiatrowych w gminie Błaszki współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko". Nic na to nie można poradzić - "ONI są wszędzie" !!!  
Jedziemy dalej do wsi Borysławice.
Miejscowość położona jest przy ruchliwej drodze krajowej nr 12. 
Przy skrzyżowaniu stoi kapliczka z 1947 roku.
W Borysławicach szlak skręca na wschód do miasta Błaszki (zobacz WYCIECZKA Nr 407).
Ważnym obiektem Błaszek jest dawny dom społeczny „Błaszkowianka” przy Placu Niepodległości 2. Budynek powstał w latach 1916–1917 i mieściła się w nim szkoła, sala teatralna oraz sklepy. Obecnie pełni funkcje mieszkalne i handlowe. 
 Z Błaszek szlak kieruje się na południe do wsi Gruszczyce. Jedzie się trasą szlaku "Skarby Ziemi Sieradzkiej" przez Chrzanowice, Żelisław i Sarny, wprost pod Publiczne Gimnazjum w Gruszczycach im. Bohaterów Powstania Styczniowego. 
Na budynku szkoły zawieszony jest baner z ryciną słynnej Bitwy pod Wrzącą 1863 roku. Znam to miejsce z WYCIECZKI Nr 500
Bitwa pod Wrzącą miała miejsce 16 listopada 1863 roku podczas Powstania Styczniowego. Była to konfrontacja pomiędzy polskim oddziałem powstańczym dowodzonym przez Wincentego Pągowskiego a rosyjskimi huzarami z Kalisza. Rosjanie odnieśli zwycięstwo, rozbijając polski oddział.
Na cmentarzu rzymskokatolickim znajduje się mogiła płk. Bronisława Rudzkiego, naczelnika powstańczego województwa kaliskiego, który zginął w Gruszczycach 5 marca 1863 r. otoczony przez Rosjan we dworze podczas zebrania okolicznej szlachty.
Z Gruszczyc szlak kieruje się na zachód do wsi Wrząca. Znam te okolice z WYCIECZKI Nr 516
Staw w parku dworskim i dwór we Wrzącej.
Przy rozjeździe do Wojkowa widać pomnik postawiony w 135. rocznicę Powstania Styczniowego.
Na granitowej tablicy widnieje dedykacja : "Powstańcom Styczniowym 1863 roku poległym w walce z rosyjskim zaborcą o niepodległość Ojczyzny hołd składają Mieszkańcy Wrzącej i gminy Błaszki 1998".
 Powstanie Styczniowe rozpoczęło się 22 stycznia 1863 roku. Było największym i najdłużej trwającym polskim powstaniem narodowym przeciwko Imperium Rosyjskiemu. Miało ono charakter wojny partyzanckiej, obejmując ziemie zaboru rosyjskiego, w tym Królestwo Polskie oraz ziemie zabrane, takie jak Litwa i część Białorusi.
Głównym celem powstania było wywalczenie niepodległości Polski i restytucja Rzeczypospolitej Obojga Narodów, która obejmowałaby ziemie przedrozbiorowe, w tym Królestwo Polskie oraz ziemie zabrane (Litwę, Białoruś, Ukrainę). Powstańcy dążyli do zrzucenia rosyjskiego panowania i ustanowienia samodzielnego państwa polskiego.
Ostatni odcinek szlaku to przejazd ze wsi Wrząca do Wojkowa.
Reasumując : "Szlak powstańców 1863 roku" w powiecie sieradzkim, to łatwa trasa turystyczna, która obejmuje kilka ważnych miejsc związanych z tym wydarzeniem historycznym. Warto wybrać się na taką wycieczkę, aby oddać hołd, cześć i chwałę bohaterom, którzy życie oddali za ojczyznę !
Tabliczka w Wojkowie z mapką żółtego szlaku rowerowego "Sieradzka Eska". Zamierzam przejechać ten szlak latem tego roku.
W Wojkowie trwają ostatnie prace przy budowie ośrodka edukacyjno-sportowo-rekreacyjnego "Wioska Woja".
Projekt wioski ma pełnić funkcję edukacyjną, rekreacyjną i sportową, ze stawem kąpielowym, parkiem linowym, ścianką wspinaczkową, placem zabaw, rowerownią, torem przeszkód, polem namiotowym, zapleczem organizacyjnym i sanitarnym.
Inwestycja realizowana jest z wykorzystaniem Funduszy Europejskich.
Rzucam ostatnie spojrzenie na piękny kościół wojkowski i ruszam w drogę powrotną do domu.
Pedałuję przez Niedoń do wsi Jasionna, gdzie rośnie potężny dąb szypułkowy.
Poruszam się przez miejscowości, w których już byłem na wcześniejszych wycieczkach. Jadę przez Wągłczew i obszar Gminy Wróblew.
Super szosa na odcinku Sadokrzyce - Dąbrówka.
Mr SCOTT - nieustraszony zdobywca szlaków woj. łódzkiego.
Wróblew - zobacz WYCIECZKA Nr 411.
Sieradz - tablica wjazdowa przy drodze woj. nr 480.
Zduńska Wola ul. Sieradzka - pamiątkowa fotka z policjantem "playmobil" przy sklepie z zabawkami.
Witacz gminy Łask i tablica wjazdowa do wsi Orchów.
Nowy witacz gminy Dobroń przy DW nr 480 za Kolumną.
Lecznica dla zwierząt w Dobroniu.
Budynek zdobi mural z postaciami zwierząt, który namalował artysta Marcin Wirski ps. "KruK maluje".
W Dobroniu mieszkają i leczą się przede wszystkim zwierzęta domowe i hodowlane.
Okazało się, że przyjazd Mr SCOTT'a wywołał wielkie poruszenie u sympatycznej kozy bezoarowej  !
Piękne kwiaty na trawnikach przy firmie "Aflofarm" - Pabianice ul. Partyzancka 133. 
Andrzej Furman, założyciel spółki "Aflofarm Farmacja Polska", stworzył przy swojej firmie niezwykły ogród, w którym wiosną rozkwita 50 tys. tulipanów ! Muszę tu jeszcze wrócić na specjalną sesję fotograficzną, bo ja po prostu kocham tulipany !
Po dotarciu do Łodzi fotografuję ciekawe miejsca w okolicy Ronda Lotników Lwowskich. Przedwojenne komórki przy ul. Tagore 5.
"PiS = wirus. Oszustwo 2020" - napis na bloku przy ul. Tagore 5.
Jeszcze jeden napis na tym samym budynku : "PiS Kaczor ty psychopato". Chyba wszystko jasne, prawda ?
Widok z dawnego ronda Titowa na szpital - Wojewódzkie Wielospecjalistyczne Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika przy ul. Pabianickiej 62. 
Wracam szczęśliwie pod mój blok na osiedlu "Botanik", gdzie mieszkam od maja 2018 roku. Przed wejściem do budynku właśnie zakwitł liliowy bez !
Pokonałem dziś w dobrym tempie ponad 209 km i to była oczywiście wspaniała wycieczka !
Zachęcam wszystkich do przejechania rowerem czerwonego "Szlaku powstańców 1863 roku". Taka wyprawa to aktywne i dynamiczne zwiedzanie regionu łódzkiego oraz ciekawych miejsc związanych z historią Polski.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Postaw kawę dla Mr SCOTT'a !

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Copyright © 2014 Mr SCOTT jedzie do... (-: , Blogger