czwartek, 6 sierpnia 2015

WYCIECZKA Nr 397 - Dobrzelin i Bedlno

TRASA WYCIECZKI i DANE STATYSTYCZNE
Łódź - Łagiewniki Nowe - Smardzew - Maciejów - Rozalinów - Dąbrówka Marianka - Jeżewo - Cyprianów - Biała - Wola Branicka - Besiekierz Rudny - Besiekierz Nawojowy - Wola Rogozińska - Rogóźno - Gieczno - Błonie - Konarzew - Sułkowice - Piątek - Piekary - Górki Pęcławskie - Młogoszyn - Łęki Kościelne - Szewce Owsiane - Szewce Nadolne - Bedlno - Dobrzelin - Grabów - Pniewo - Zleszyn - Stradzew - Garbów - Jaroszówka - Orłów - Łazin - Oszkowice - Piaski Bankowe - Jasionna - Mąkolice - Wola Mąkolska - Gozdów - Wrzask - Bronin - Osse - Anielin Swędowski - Swędów - Szczawin - Marcjanka - Podole - Glinnik - Palestyna - Janów - Łódź 
[06.08.2015. - 134,6 km, 23,6 km/h, 5:42:38 h]

ZDJĘCIA             FILMY              GPS   
Mr SCOTT jedzie do... Dobrzelina i Bedlna !!! Trasa WYCIECZKI Nr 397.
Trwa serial doskonałej, letniej pogody ! Staram się to maksymalnie wykorzystać i po jednym dniu odpoczynku, znowu ruszam na rowerowy szlak ! Kolejną wycieczkę rozpoczynam w śródmieściu Łodzi na ul. Narutowicza.
Przy ul. Narutowicza 34 znajduje się siedmiokondygnacyjny budynek mieszkalny, który zbudowano w latach 60-tych XX wieku.
Przy bramie wjazdowej zawieszone są tabliczki z nazwami firm i instytucji, które funkcjonują-pracują na terenie tej posesji.
To oczywiste, że z poziomu ulicy trudno przewidzieć, co też znajduje się za murami łódzkich kamienic. Ale po wejściu przez bramę okazuje się, że skrywają one wiele tajemnic !
I tak właśnie jest w podwórzu przy ul. Narutowicza 34, gdzie przez cały 2014 rok wykonano przebudowy, nadbudowy oraz remonty znajdujących się tu budynków. W skład kompleksu wchodzą : willa, fabryka, łącznik wraz z klatką schodową i budynkiem produkcyjnym oraz budynek warsztatowy.
Willę zbudowano na początku XX wieku dla Emmy, Oskara i Rudolfa juniora - dzieci fabrykanckiej rodziny Eugenii i Rudolfa Bonika.
Stylowa, piętrowa rezydencja z wieżyczką, posiada dach  mansardowy i taras z ażurową, murowaną balustradą.
Fabryka i piwnice powstały na przełomie XIX i XX wieku, zaś łącznik oraz budynek warsztatowy pochodzą z lat 50-tych XX wieku.
W przebudowanym kompleksie znajduje się Łódzka Agencja Rozwoju Regionalnego, Inkubator Przedsiębiorczości, Klaster Nowych Technologii, Business Centre Club, biuro chińskiego miasta Chendgu kooperującego z Łodzią oraz konsulat Mołdawii.
Swoje siedziby mają także inne organizacje działające na rzecz rozwoju przedsiębiorczości w regionie.
Inwestycja tych obiektów kosztowała 10 mln złotych. Część kwoty pochodziła z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i zaciągniętego kredytu, natomiast 2 mln złotych pozyskano ze środków unijnych.
Po zakończeniu II wojny światowej w rezydencji tej miała swoje biura Fabryka Maszyn Introligatorskich "Introm".
Po ciekawym początku wyjeżdżam na łódzkie ulice i kieruję się na północ miasta. Jadę m.in. po ul. Franciszkańskiej i podziwiam odnowiony wieżowiec mieszkalny, który stoi na posesji nr 66/68.
 NA  TRASIE  DO  DOBRZELINA
Wieś Maciejów w gm. Zgierz. Tą trasą przebiega żółty i zielony "Agroturystyczny Szlak Rowerowy Gminy Zgierz"
Super szosa na odcinku Dąbrówka Marianka - Jeżewo i wszędobylskie BAZY OBCYCH
Tunel pod autostradą A-2 w okolicy Szczawina.
Staw na rzece Czerniawka we wsi Biała.
Przyjazd Mr SCOTT'a wywołał we wsi wielkie poruszenie ! Dorodne FANKI ze wsi Wola Branicka
Droga wojewódzka nr 708. Skręcam w prawo na Besiekierz.
Wola Branicka - most na rzece Moszczenica.
Przy moście znajduje się jaz zastawkowy, który reguluje poziom rzeki.
Już w okresie wpływów rzymskich tereny te były zasiedlone. Stwierdzono ponad wszelką wątpliwość, że „pramieszkańcy” tego rejonu trudnili się uprawą roli, garncarstwem, tkactwem i rybołówstwem.

Już na mapie z 1802 roku widnieje młyn nad rzeczką Moszczenicą. Podobno nosił nazwę „Wygoda”. Słynął z wyrobu doskonałej, pszennej i żytniej mąki, dostarczanej do Łodzi i Zgierza.
Obecny murowany młyn, stanowi własność mistrza młynarstwa Konstantego Ślusarka.
Wieś Besiekierz Rudny. Na drogach "spory" ruch. Rolnicy wykorzystują świetną pogodę, a kombajny pracują pełną parą !!!
Besiekierz Rudny - szkoła podstawowa.
Wola Rogozińska i zjawiskowy krzyż.
Gieczno - kościół Wszystkich Świętych i Świętego Jakuba, wzniesiony w latach 1717–1721. Ufundował go Jan Pokrzywnicki – kanonik gnieźnieński, proboszcz krakowski i złakowski.
Wieś Gieczno poznałem należycie podczas WYCIECZKI Nr 154 i wcześniejszych.
Kościół nakryty jest dachami dwuspadowymi, gontowymi, nad nawą znajduje się wieżyczka z sygnaturką. Całość została odnowiona w 2013 roku.
Gieczno - bar "Leśniczanka u Jaśka".
To kultowa miejscówka, w której panuje klimat rodem z wczesnego PRL-u !
Szef kuchni poleca pyszne dania polskie. Jak czytam menu, aż mi ślinka cieknie !
Wyjeżdżam z Gieczna drogą woj. nr 702. Skręcam w prawo na Konarzew.
Osada Błonie.
Szybkim tempem docieram do Piątku, który zwiedziłem w trakcie WYCIECZKI Nr 96.
Piątek słynie z tego, że znajduje się tutaj pomnik "Geometrycznego środka Polski".
Pomnik został wzniesiony 7 sierpnia 1976 roku.
W Piątku kupuję sobie napój "Tymbark", a pod kapslem znajduję napis "Zwiedzaj świat" ! Chyba nie mogłem lepiej trafić ! Bo to idealne motto dla moich rowerowych wycieczek
Z Piątku kieruję się po DW nr 702 do wsi Młogoszyn. Na wąskiej drodze spory ruch...
Osada położona jest na terenie Pradoliny Warszawsko-Berlińskiej. Bardzo ważnym elementem przyrody pradoliny są rozległe połacie łąk i pastwisk, można tam spotkać wiele ginących gatunków roślin oraz zwierząt, szczególnie ptaków siewkowatych. Przez jej obszar przebiega estakada autostrady A-1.
Most na rzece Bzura w Młogoszynie.
Bzura ma długość 166 km. Jej źródła znajdują się na wys. 230 m n.p.m. na terenie Lasu Łagiewnickiego, na obszarze miasta Łodzi. Bzura uchodzi do Wisły koło wsi Kamion, naprzeciw Wyszogrodu, na wys. 63 m n.p.m.
Z Młogoszyna docieram do wsi Łęki Kościelne - zobacz WYCIECZKA Nr 292.
Łęki Kościelne - most na rzece Ochnia.
Ochnia wypływa z południowej części Pojezierza Kujawskiego, z okolic Lubienia Kujawskiego w województwie Kujawsko-Pomorskim. Ma długość 47 km, z czego na woj. łódzkie przypada 40 km. Ochnia jest jedną z niewielu rzek w naszym regionie, która na całej swej długości płynie w kierunku południowym.
Dorodne FANKI na polach przysiółka Morele.
Centrum wsi Szewce Owsiane (w lewo do siedziby gminy Krzyżanów).
Skręcam w prawo i jadę drogą, od której odchodzi szosa do Orłowa.
Jadę cały czas prosto głównym traktem i dojeżdżam do Bedlna. Wieś poznałem połowicznie podczas WYCIECZKI Nr 342 (byłem tam wtedy z rowerowym kolegą Bernardem, który "ograniczał mnie trochę" w typowych działaniach zwiadowczych...).
Oglądam kościół Świętego Floriana w Bedlnie, który powstał w latach 1959-1963.
W centralnej części wsi znajduje się duży staw, nad którym wybudowano drewniany pomost. Ustawione są na nim ławki i stylowe latarnie.
To idealne miejsce na krótki odpoczynek i złapanie oddechu przed dalszym zwiedzaniem. Dziś jest bardzo gorąco, a żar po prostu leje się z niebieskiego nieba

Po posiłku i porządnym nawodnieniu organizmu, zajeżdżam pod okazały budynek Urzędu Gminy w Bedlnie.
Pierwsze wzmianki o Bedlnie pochodzą z 1364 roku. Nazwa wsi pochodzi od grzybów "bedły". Osada miała leżeć w lesistej okolicy, pełnej grzybów stąd Bedlno oznacza osiedle bedlne czyli pełne grzybów. Herb gminy Bedlno przedstawia w polu srebrnym głowę tura z kolcem. Nad nią są trzy wieże czerwone o trzech blankach i podstawach trapezoidalnych oraz oknach prostokątnych.
Gmina realizuje szereg projektów, które finansowane są z funduszy europejskich. M.in. pt. "Projekty rozwojowe szkół w Gminie Bedlno drogą do podniesienia kompetencji uczniów". W gminie funkcjonuje pięć nowoczesnych szkół : Gimnazjum im. Jana Pawła II w Bedlnie, Szkoła Podstawowa im. 37. Łęczyckiego Pułku Piechoty im. Ks. Józefa Poniatowskiego w Pleckiej Dąbrowie, Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Pniewie, Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Walk nad Bzurą w Szewcach Nadolnych i Szkoła Podstawowa im. M. Konopnickiej w Żeronicach.
Inny projekt z wykorzystanie funduszy UE pt. "Droga do samodzielności", realizuje Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Bedlnie.
Gmina Bedlno jest największą gminą w powiecie kutnowskim. Jej obszar podzielony jest na 39 sołectw, w których zamieszkuje ponad 6000 osób.
Budynek UG Bedlno od zaplecza.
Gminny Ośrodek Kultury w Bedlnie.
Remiza strażacka.
Ochotnicza straż pożarna została założona w Bedlnie w 1918 roku.
Bank Spółdzielczy w Bedlnie.
Wyjeżdżam z Bedlna po drodze woj. nr 583, po której wiedzie niebieski szlak rowerowy "W centrum Polski"
Na terenie przysiółka Bedlno Żbiwiec, znajduje się przejazd bardzo ważnej linii kolejowej nr 3 Warszawa Zachodnia – Kunowice.

Wieś Janów.
Wreszcie dojeżdżam do Dobrzelina i rozpoczynam zwiedzanie. Jest to duża wieś położona w powiecie kutnowskim, w gminie Żychlin. Miasteczko było w XVI wieku własnością Żychlińskich, natomiast od drugiej połowy XVIII wieku Bratoszewskich herbu Sulima.
"Cargill Polska" - duża wytwórnia pasz w Dobrzelinie.
Stacja paliw "Moya".
Wieś znana jest przede wszystkim z dużej cukrowni "Dobrzelin", którą w 1848 roku założył dziedzic tych dóbr Władysław Orsetti (porucznik Wojska Polskiego, uczestnik powstania listopadowego). Ożenił się on z Justyną z Wodzińskich, z którą miał córkę Marię Ludwikę Konstancję. Maria wyszła za mąż za Władysława Józefa Michała Pomian hrabiego Łubieńskiego i otrzymała potem w posagu część Dobrzelina.
Cukrownia w Dobrzelinie jest obecnie jedną z siedmiu cukrowni należących do Krajowej Spółki Cukrowej.
Ogromny silos do przechowywania cukru, widoczny jest z dala od miejscowości i stanowi jej znak rozpoznawczy.
Na zabytkowy zespół obiektów przemysłowych Cukrowni "Dobrzelin" składają się : rafineria (1908 rok), odlewnia (koniec XIX wieku), warsztaty mechaniczne (k. XIX w.), stolarnia (lata 20. XX w.), dwa magazyny (1910 i 1931) oraz budynki dyrekcji (1922), portierni (lata 20. XX w) i straży ogniowej z 1912 roku.
Przy głównej ulicy i wejściu do zakładu, zachował się dworek z 1922 roku - dawna siedziba dyrekcji cukrowni "Dobrzelin".
Naprzeciwko cukrowni znajduje się przyfabryczne osiedle z końca XIX i początków XX wieku.
Na terenie osiedla stoi dom dyrektora cukrowni (przełom XIX i XX wieku.)
Jest także kapliczka z początku z 1914 roku.
Zakład cukrowniczy rozbudował w 1850 roku Władysław Łubieński, który wykupił dobra Dobrzelin od teścia Władysława Orsettiego. W 1905 roku cukrownia sta­nowiła już własność „Towarzystwa Akcyj­nego Fabryki Cukru i Rafinerii”, które­go prezesem zarządu był Henryk Bloch - „polski Rockefeller”. Był wybitnym finansistą i przemysłowcem, jednym z pionierów budownictwa kolejowego w Królestwie Polskim i Cesarstwie Rosyjskim (w tym „Drogi Żelaznej Fabryczno-Łódzkiej”), znanym jako „król kolei”. Współtworzył instytucje finansowe Królestwa m.in. Bank Handlowy w Warszawie i Towarzystwo Kredytowe miasta Warszawy. Był długoletnim prezesem Giełdy Warszawskiej i założył pierwsze w Polsce Biuro Statystyczne.
Podczas II wojny światowej cukrow­nia uległa dalszej przebudowie i mo­dernizacji. Olbrzymie zmiany nastąpiły jednak dopiero po okupacji. W latach 1950–1971 dokonał się proces modernizacji cukrowni. Został wybudowany ca­ły szereg nowych hal. Wymieniono prawie wszystkie urządzenia produkcyjne.
Młyn Dobrzelin - PPHU "ASPOL" s.c.
Właścicielami motorowego młyna są Andrzej i Sylwester Szymańscy.
Cmentarz przy drodze na Oporów, na którym znajduje się pomnik i cztery zbiorowe mogiły 85 żołnierzy Wojska Polskiego z Armii „Poznań” i „Pomorze” poległych w dniach 15-17 września 1939 roku w walce z Niemcami.
"Tu spoczywają żołnierze polscy Armii "Pomorze" i Armii "Poznań" polegli w bitwie nad Bzurą we wrześniu 1939 roku oraz zmarli w szpitalu wojennym w Dobrzelinie z ran odniesionych w walce z niemieckim najeźdźcą. Cześć ich pamięci".
Obelisk na nekropolii zbudowano w 1958 roku, natomiast pomnik powstał w 1980 roku.
Przy drodze do Oporowa znajduje się teren przyfabryczny, niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania cukrowni.
Obecnie w Dobrzelinie zatrudnionych jest około 160 osób na etacie. Do tego dochodzą pracownicy sezonowi.
Zakład posiada w pełni zautomatyzowaną, nowoczesną linię produkcyjną.
Cukrownia jest największym odbiorcą buraków cukrowych w województwie łódzkim.
Od strony ul.Kasztanowej, znajduje się kilka malowniczych stawów.
Ciągną się one na północ, do koryta rzeki Słudwia.
W Dobrzelinie zachował się murowany dwór wzniesiony dla Władysława Orsettiego w połowie XIX wieku. Powstał wg projektu Władysława Marconiego. Jest to budynek murowany w stylu klasycystycznym z piętrowym korpusem i ryzalitami po obu jego stronach.
W szczycie umieszczony jest tympanon z płaskorzeźbami nawiązującymi do rolnictwa.
W czasie II wojny światowej we dworze mieścił się szpital, natomiast po wojnie Urząd Gminy Dobrzelin oraz szkoła podstawowa.
Od strony parku widoczny jest tympanon przedstawiający kartusz z herbem Złotokłos – Orsettich.
Dwór otoczony jest pięciohektarowym parkiem krajobrazowym z pierwszej połowy XIX wieku. Zachował się w nim jesion wyniosły o obwodzie na wys. 1,3 m – 248 cm i wysokości 25 m.
Park podworski przy dworze w Dobrzelinie został wpisany do rejestru zabytków w 2013 roku.
Na jego terenie znajduje się dawny dom ogrodnika oraz zabytkowa studnia.
Ulica Władysława Jagiełly, po której przebiega droga woj. nr 583.
Przy skrzyżowaniu z drogą na Żychlin stoją trzy krzyże i kapliczka.
"Trzy krzyże pomnik wykonany w 1780 r. przez mieszkańców Dobrzelina i okolic w podzięce Panu za oswobodzenie od klęski pożarów epidemii cholery. Rekonstruowany 1993 r.".
Napis pod figurą Matki Bożej "Maryjo Królowo Polski jesteśmy przy Tobie, pamiętamy, czuwamy. 2014 rok".
Przy krzyżach kończę poznawanie wsi Dobrzelin i ruszam w drogę powrotną do Łodzi. Wrócę w te okolice niebawem !
NA  SZLAKU  DO  ŁODZI
Stacja Żychlin - przejazd kolejowy na granicy wsi Grabów i Pniewo.
Osada Pniewo, którą odwiedziłem podczas WYCIECZKI Nr 367.
Wchodzę na chwilę do miejscowego sklepu, aby uzupełnić zapasy picia. Spoglądam na półki, a tam "Ciasteczka z Łodzi" !
Wieś Zleszyn i BAZA OBCYCH

Orłów - most na rzece Bzura.
Zarośnięta Bzura.
Orłów - most na rzece Malina.
Wieś Łazin - fragment rowerowego Nadbzurzańskiego Szlaku Bursztynowego
Oszkowice - droga woj. nr 703.
Dojeżdżam do kościoła św. Marcina w Oszkowicach - zobacz więcej WYCIECZKA Nr 170.
Jadę przez wieś Piaski Bankowe, przez którą wiedzie niesamowicie dziurawa droga...
Krzyż w osadzie Jasionna. Tu skręcam w lewo na Stryków.

Odwiedzam Mąkolice i Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej (WYCIECZKA Nr 51).
Mąkolice mogą poszczycić się jeszcze jednym kościołem św. Wojciecha z 1521 roku !
Wola Mąkolska - wiadukt nad autostradą A-1.
Super zjazd z wiaduktu do wsi Gozdów.
Kiedy docieram do wsi Wrzask, po prostu rozpiera mnie energia ! Ludzie ! Mam już trzysta dziewięćdziesiąt siedem, niepowtarzających się tras po regionie łódzkim i końca nie widać !!!
Musiałem wydać z siebie niezły wrzask, bo z okolicznych pól zbiegły się w jedno miejsce łaciate FANKI !
Znakomita trasa na odcinku Osse - Anielin Swędowski.
Szczawin - drogą wzdłuż torów kolejowych do sioła Marcjanka. Po torach jedzie akurat nowoczesny skład Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej.
Wieś Palestyna w gminie Zgierz, która wchodzi w skład sołectwa Glinnik.
Skotniki przy drodze krajowej nr 71 - "rodzinna" wioska SKOT'a
Przejeżdżam przez Las Łagiewnicki i kieruję się wartko do centrum miasta. Spoglądam na plac budowy nowego dworca kolejowego Łódź Fabryczna. Przed budowlańcami jeszcze mnóstwo roboty !
Wyjeżdżam na ul. Traugutta i jadę do skrzyżowania z ul. Sienkiewicza. Zawsze lubię tu sobie popatrzeć na dwa znakomite murale : nowy z postacią figlarnego Artura Rubinstein'a i stary - reklamę sklepów "Pewex" z motylkiem
Na ostatnie minuty wakacyjnej przygody podjeżdżam na woonerf przy ul. 6 Sierpnia. Zegar wskazuje godz. 20:33, tak więc minęła już dziesiąta godzina mojej słonecznej wycieczki !
Pierwszy łódzki woonerf to naprawdę rewelacyjny przykład, jak można odmienić oblicze ulicy na lepsze ! Jeszcze do niedawna ul. 6 Sierpnia była tylko i wyłącznie "komunikacyjnym ściekiem", ulicą pełną aut i zmęczonych ludzi...
Teraz kwitnie na niej prawdziwe życie ! Restauratorzy otworzyli dla smakoszy letnie ogródki, na ulicy występują artyści, zewsząd słychać charakterystyczny gwar - mieszankę muzyki, kroków i ludzkich głosów ! Miasto oddycha, a ulica żyje i można tu przyjemnie spędzić czas !!!
Woonerf na 6 Sierpnia otwarto pod koniec czerwca 2014 roku. Okazał się gigantycznym sukcesem i zupełnie zmienił charakter tego fragmentu miasta.
Cieszę się, że moja "Łódź kreuje", płynie w nowoczesnym kierunku i DOBRZE sobie radzi ! Najpierw Manufaktura, później ul. Piotrkowska, teraz dworzec Łódź Fabryczna i kolejny woonerf na ul. Traugutta.
Oby tak dalej !!!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz