Mr SCOTT jedzie do... Zarzęcina ! Trasa WYCIECZKI Nr 490.
Witajcie w Łodzi - światowej stolicy murali !!! Na kolejną letnią wycieczkę ruszam u zbiegu ulic Traugutta i Sienkiewicza. Na wyremontowanej kamienicy znajduje się malowidło z wizerunkiem figlarnego Artura Rubinsteina, które wykonał artysta z Brazylii Eduardo Kobra (zobacz więcej WYCIECZKA Nr 374).
Przejeżdżam ul. Traugutta do ul. Kilińskiego 75, aby obejrzeć najnowszy mural, który powstał na ścianie starej kamienicy.
Jest to obraz pt. "Dementia" (Niepamięć), który wykonał Gaia - amerykański artysta, jeden z najbardziej znanych twórców światowego street artu. Mural przedstawia m.in. wizerunek Thomasa Jeffersona i Tadeusza Kościuszki. Jest także pomnik inspirowany tym naszym łódzkim, znajdującym się na Placu Wolności oraz mężczyzna robiący zdjęcie smartfonem.
Prezentacja muralu odbyła się w miniony poniedziałek, jako rozpoczęcie 2. edycji Festiwalu „Energia Miasta” Fundacji Urban Forms.
Wszystko ładnie, pięknie, ale trochę szkoda, że wybrano taką starą kamienicę, która pewnie za rok, dwa, zniknie z pejzażu miasta. W tym rejonie stał kiedyś budynek (ul. Kilińskiego 73), na którym znajdował się nieistniejący już mural artysty ps. Krik (zobacz koniecznie WYCIECZKA Nr 293).
Po muralowym początku przemieszczam się na osiedle mieszkaniowe Łódź Chojny. Wyjeżdżam z Łodzi po ul. Rzgowskiej i jadę wzdłuż drogi krajowej nr 91 do Starowej Góry.
NA TRASIE DO ZARZĘCINA
Miasto mody "Ptak Fashion" przy DK 91 w Rzgowie.
Żeromin k/Tuszyna - rozlewnia wody źródlanej (zobacz WYCIECZKA Nr 473).
Zaglądam na chwilę do pomieszczeń produkcyjnych i obserwuję proces butelkowania wody.
W gabinecie prezesa firmy pana Pawła Święcickiego, zawieszone są fotografie jego ojca, który był więźniem obozu koncentracyjnego w czasie II wojny światowej.
Po odwiedzinach w siedzibie firmy "Święcicki Zdrój", która wspiera moją rowerową działalność, wracam na szlak. Pedałuję przez wieś Rzepki do Tychowa. Mijam rozjazd z kapliczką do osady Podolin.
Potem jadę przez Biskupią Wolę, Kiełczówkę, Baby i Moszczenicę.
Szybko docieram na rynek w Piotrkowie Trybunalskim.
Zaglądam na chwilę do wnętrza restauracji "Krochmal", która była bohaterem ostatniego odcinka programu "Kuchenne rewolucje" w telewizji TVN. Pozdrawiam sympatyczną właścicielkę, gratuluję medialnej sławy oraz metamorfozy, jaką przeszedł jej lokal.
Lubię Piotrków Trybunalski i jestem tu częstym gościem. Zobacz przede wszystkim WYCIECZKĘ Nr 264 !
Z Piotrkowa Tryb. pedałuję do Sulejowa, który poznałem należycie w trakcie WYCIECZKI Nr 403. Jeszcze raz zwiedzam zespół klasztorny opactwa cysterskiego na Podklasztorzu.
Jest to jeden z najlepiej zachowanych zespołów zakonu cysterskiego w Europie, będący niezwykłym zabytkiem architektury romańskiej.
Jego prawdziwą perełką jest przepiękny kościół romański p.w. Najświętszej Maryi Panny i św. Tomasza Kantuaryjskiego.
Wewnątrz świątyni znajduje się zespól sześciu ołtarzy : cztery barokowe ołtarze boczne z czarnego marmuru z lat 1643-46, rokokowy ołtarz główny z 1788 roku, kolumnowy z posągami ewangelistów i barokowym obrazem Wniebowzięcia NMP z 1. poł. XVII wieku, oraz jeszcze jeden rokokowy ołtarz boczny z gotyckim krucyfiksem z 1. poł. XVI wieku.
Parapet chóru muzycznego i prospekt organowy ozdobione są bogatą dekoracją snycerską pochodzą z trzeciego ćwierćwiecza XVII wieku.
Otoczenie i wnętrza "Best Western Plus" Hotelu Podklasztorze to idealne miejsce na ślub, wesele, jak również na ślubną sesję zdjęciową. Często można tu spotkać szczęśliwych nowożeńców.
Z Sulejowa kieruję się na Zarzęcin, bo to główny cel mojej sierpniowej przejażdżki.
Jadę przez Prucheńsko Duże do wsi Błogie Szlacheckie. Ponownie podziwiam kościół parafialny p.w. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja.
Jednak podobnie jak podczas WYCIECZKI Nr 406, Dom Boży zastaję zamknięty. Oglądam jego wyposażenie tylko zza kraty w drzwiach kruchty.
Potem jadę na północ do sąsiedniej wsi Błogie Rządowe. Stąd do Zarzęcina jest tylko 2 km !
Pędzę na zachód po równej szosie i wyjeżdżam z Błogie Rządowego.
Wjeżdżam na teren lasu, który należy do Sulejowskiego Parku Krajobrazowego. Dookoła żywej duszy - tylko ja i cudowna przyroda !
Po chwili już jestem we wsi Zarzęcin i rozpoczynam zwiedzanie. Lubię poznawać takie małe miejscowości i mam nadzieję, że także tutaj zobaczę coś ciekawego !
Na początek witam się z niezwykle dorodną Fanką 🐮 Krówka ma piękne umaszczenie i ogromne wymiona ! Jestem pewien, że daje pyszne mleko 😋
Osada Zarzęcin leży w powiecie opoczyńskim, w gminie Mniszków i składa się z dwóch przysiółków : Zarzęcin oraz Zarzęcin Mały.
Nowa świetlica wiejska w Zarzęcinie.
Nowa remiza strażacka OSP KSRG Zarzęcin.
Obok znajduje się stary Dom Strażaka.
Zarzęcin to dawna wieś biskupstwa włocławskiego wymieniona w 1412 roku w dokumencie rozgraniczenia tej miejscowości i innych dóbr kościelnych od posiadłości rodu Awdańców. Badania archeologiczne ujawniły ślady tej osady z okresu wczesnośredniowiecznego tj. z XI wieku.
Tawerna "Pod wściekłym psem" w Zarzęcinie i jej sympatyczna właścicielka.
Zarzęcin leży nad brzegiem Zalewu Sulejowskiego.
W lesie znajduje się pole namiotowe oraz stanica żeglarska Hufca ZHP Łódź-Widzew.
Przy akwenie znajduje się też wioska żeglarska "Korsarz".
Dzięki swojemu atrakcyjnemu położeniu, Zarzęcin jest licznie odwiedzany przez miłośników żeglarstwa i sportów wodnych.
Mr SCOTT na przystani w Zarzęcinie ⛵
Ruiny dawnego ośrodka wypoczynkowego i wrak łodzi nad Zalewem Sulejowskim.
Zarzęcin to spokojna wioska na terenie Sulejowskiego Parku Krajobrazowego.
Skrzyżowanie z drogą na Błogie.
Obecnie we wsi mieszka ok. 190 osób, które zajmują się głównie pracą we własnych gospodarstwach.
Ale w miesiącach letnich przebywa tu wielu działkowców i letników. Wieś jest skomunikowana z Sulejowem i Tomaszowem Maz. poprzez kursy autobusów PKS.
POWRÓT DO ŁODZI
Po zwiedzeniu Zarzęcina wracam do wsi Błogie Rządowe.
Cały czas utrzymuję wysoką średnią jazdy i szybko docieram na teren gminy Tomaszów Mazowiecki.
Dziś moja sucha łyda mocno podaje ! Mija kwadrans i już jestem na tamie Zbiornika Wodnego Sulejów !
Bardzo lubię te okolice i zawsze, z wielką przyjemności tutaj wracam !
Sezon wakacyjny w pełni ! "Port Maruś" w Smardzewicach przeżywa prawdziwe oblężenie żaglówek !
Ze Smardzewic dojeżdżam do Tomaszowa Mazowieckiego i mijam "Groty Nagórzyckie".
"Groty Nagórzyckie" to labirynt podziemnych sal, korytarzy i wnęk w dawnej kopalni piasku kwarcowego. Odwiedzałem to miejsce wielokrotnie !
Jadę dalej drogą rowerową wzdłuż ul. Pod Grotami, do Placu Kościuszki w centrum miasta.
Z Tomaszowa Maz. obieram kurs na Ujazd. Mijam posesję ze starym pomnikiem Tadeusza Kościuszki, który stoi frontem do drogi woj. nr 713.
Potem pomykam dobrze znaną trasą : przez Niewiadów i Lipianki do wsi Janków.
Dziś pogoda jak marzenie ! Sierpniowe słońce rozświetla malownicze pola w osadzie Jankówek. Bele sprasowanej słomy to znak, że gospodarzy zebrali już swoje plony. Zobaczycie, że ani się nie obejrzymy, jak przyjdzie jesień... 🌂
Na trasie do Rokicin Kolonii, podziwiam wspaniały zachód słońca.
Wyjeżdżam na drogę woj. nr 713 i jadę do Karpina. Przez cały czas zachwycam się barwnym spektaklem na niebie.
Wieś Kurowice i nowa tablica "z wami zmieniamy łódzkie". Od razu widać, że dotyczy wyremontowanego odcinka DW 713.
Rozbudowa tej ważnej arterii odbywa się w ramach projekt współfinansowanego przez Unię Europejską z EFRR oraz z budżetu woj. łódzkiego. Wartość projektu to ponad 32 mln zł, kwota dofinansowania - ponad 26 mln zł !
Z Kurowic przemieszczam się w stronę wsi Brójce. Po prawej stronie szosy sterczą złowrogie BAZY OBCYCH... "ONI są wszędzie" - ostrzega już od wielu lat podróżnik Mr SCOTT !
Brójce i nowy ciąg pieszo-rowerowy przy DW 713.
Rozdzielnia energetyczna w Brójcach - stacja 110/15 KV należąca do Łódzkiego Zakładu Energetycznego.
Z Brójec przejeżdżam do wsi Wola Rakowa. Potem już nigdzie się nie zatrzymuję i przed zmierzchem wracam do Łodzi.
Ostatnie chwile wycieczki do Zarzęcina, to tradycyjny rekonesans po ulicach miasta. Po raz kolejny podziwiam nowy biurowiec - "Forum 76 Business Centre Łódź" przy skrzyżowaniu ul. Kopcińskiego z al. Piłsudskiego 76.
Podjeżdżam też na ul. Kilińskiego 73 i sprawdzam, jak wieczorową porą prezentuje się nowy mural, który oglądałem na początku dzisiejszej przejażdżki. No całkiem nieźle ! Jego niebieskie kolory idealnie współgrają z błękitem łódzkiego nieba.
Następnie kieruję rower na woonerf przy ul. 6 Sierpnia, gdzie swój letni ogródek otworzyła nowa restauracja o nazwie "Motywy".
Mało kto wie, że na bocznej ścianie kamienicy przy ul. Traugutta 5, znajduje się piękna mozaika !
Mozaika powstała w 2016 roku z okazji imienin Romualda - patrona ulicy. Wykonał ją Egon Fietke, którego kilka dzieł możemy oglądać na ulicach Łodzi. Praca przedstawia zwierzę podobne go gekona - utrzymane jednak w charakterystycznej dla artysty kosmicznej stylistyce. Ciekawym elementem jest oko zwierzaka - zaadaptowany otwór wentylacyjny, który dzięki temu prostemu zabiegowi zyskał artystyczną wartość.
Czy już teraz mi wierzycie, że Łódź jest światową stolicą murali ? Mam nadzieję, że tak ! Wracam do domu zrelaksowany i szczęśliwy, bo wykręciłem dziś ponad 170 km i wręcz żarzę się od rowerowych emocji 💡
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz