niedziela, 7 sierpnia 2016

WYCIECZKA Nr 491 - Dąbrowice i Nowe Ostrowy

TRASA WYCIECZKI i DANE STATYSTYCZNE : 
Łódź - Aleksandrów Łódzki - Ruda Bugaj - Nakielnica - Karolew - Stare Krasnodęby - Nowomłyny - Mariampol - Florentynów - Ignacew Rozlazły - Parzęczew - Chrząstów Wielki - Chrząstówek - Różyce - Różyce Żmijowe - Leźnica Wielka - Leźnica Wielka Osiedle - Sucha Dolna - Sucha - Parądzice - Krzepocinek - Krzepocin Drugi - Mniszki - Janków - Zduny - Leźnica Mała - Bronno - Łęka - Smolice - Brudzeń - Grabów - Srebrna - Ostrówek - Sobótka Stara - Nowa Sobótka - Łubno - Jankowice - Stara Wieś - Bielice - Suchodoły - Franki - Bielice - Głaznów - Bardzinek - Pniewo | 
woj. wielkopolskie : Czerwonka - Koserz | 
woj. łódzkie : Zgórze - Nowe Baby - Dąbrowice - Witawa - Ostrowy - Ostrowy Cukrownia - Nowe Ostrowy - Rdutów - Miksztal - Niechcianów - Grochów - Ryków - Gołębiewek Nowy - Gołębiewek Stary - Kutno - Dudki - Leszczynek - Leszno - Witonia - Węglewice - Rybitwy - Orszewice - Góra Świętej Małgorzaty - Kosin - Ambrożew - Boczki - Skotniki - Sokolniki Parcela - Sokolniki Las - Kania Góra - Rosanów - Emilia - Lućmierz - Zgierz - Łódź 
[7.08.2016. - 200,4 km, 23,17 km/h, 8:39:16 h]
ZDJĘCIA             FILMY              GPS 
Mr SCOTT jedzie do... Dąbrowic ! Trasa WYCIECZKI Nr 491.
Pogoda w sierpniu dopisuje i po dniu odpoczynku, znowu ruszam na rowerowy szlak !
Mr SCOTT ! Co tam zobaczyłeś na mieście ? Dużo ciekawych rzeczy, o których zaraz opowiem ! Bardzo fajne graffiti znajduje się na bocznej ścianie kamienicy przy ul. Gdańskiej 74.
Kamienica ta jest przykładem łódzkiego modernizmu. Budynek był pierwotnie własnością Judy Salomonowicza (właściciel mechanicznej fabryki pończoch przy ul. Gdańskiej 57). 
Obiekt powstał w latach 1932-1934 wg planów architektonicznych Jerzego Rozenberga. Prace budowlane wykonywała firma Hermana Kalisza, którego "wizytówka" widnieje do dziś na elewacji frontowej.
Z ul. Gdańskiej przemieszczam się na ul. Zieloną, gdzie na posesji nr 69 stoi ogromy blok wielorodzinny. Budynek powstał w latach 50-tych XX wieku i jest przykładem socrealizmu w architekturze Łodzi.
Osiedle mieszkaniowe przy ul. Zielonej 75 i al. 1 Maja.
"Żołnierze Wyklęci Część Ich Pamięci" - graffiti na pawilonie handlowym przy ul. Rojnej 3 z wizerunkiem Witolda Pileckiego. 
Droga rowerowa przy ul. Rojnej na osiedlu mieszkaniowym "Teofilów".
NA  TRASIE  DO  DĄBROWIC
Stuletni drewniak przy ul. Daszyńskiego 29 w Aleksandrowie Łódzkim.
Aleksandrów Łódzki "Sklep pod wagą" - graffiti przy ul. Daszyńskiego.
Wieś Ruda Bugaj - trasa szlaku rowerowego "Gorące źródła".
Super szosa na odcinku Nakielnica-Karolew i rowerzystka zbierająca zioła.
Północny kraniec wsi stare Krasnodęby i witacz Gminy Parzęczew.
Wieś Mariampol - trasa szlaku "Łódzka Magistrala Rowerowa N-S".
Ruiny domu przy skrzyżowaniu z drogą na Ignacew Podleśny.
Parzęczew - kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Anny.
Trwa akurat niedzielne nabożeństwo, ale takiej okazji nie mogę przepuścić ! Wchodzę do wnętrza i fotografuję wyposażenie świątyni.
Ściany kościoła przyozdobione są przepiękną polichromią namalowaną przez ucznia Jana Matejki - Aleksandra Przewalskiego na przełomie XIX i XX stulecia. 
Jest tam niezwykłe malowidło "Golgota", które nazywane jest świętym i artystycznym skarbem. Autorem tego arcydzieła jest Wincenty Łukasiewicz - profesor Akademii Sztuk Pięknych z Petersburga.
Tablica poświęcona księdzu Franciszkowi Marcinkowskiemu. Żył w latach 1823-1909 i był kanonikiem honorowym Kapituły Warszawskiej. W latach 1892-1904 proboszcz Parafii Parzęczew. Tablicę odsłonięto w dniu 21 lutego 2009 roku, w stulecie śmierci duchownego. Z inicjatywy proboszcza księdza kanonika Jerzego Serwika i Parafian, na tablicy zamieszczono dedykację o treści "Człowiek wielkiej wiary, skromności i pokory. dobry pasterz tutejszej owczarni. wytrawny kaznodzieja i gorliwy spowiednik. Odnowiciel parafii i parzęczewskiej świątyni. Legenda dla potomnych. Niech będzie wzorem dla kapłanów i orędownikiem dla wiernych u Boga w Niebie".
Ś.P. Ksiądz Wincenty Harasymowicz 1870-1941 Prałat Kapituły Łódzkiej, Proboszcz Parafii Parzęczew w latach 1904-1941. Człowiek prawy i szlachetny, wymagający wiele od siebie i od innych. Gorliwy pasterz, obrońca kilkuset Polaków przeznaczonych na rozstrzelanie we wrześniu 1939 r. Aresztowany przez Niemców 19.07.1941 r. i przez pięć miesięcy przesłuchiwany, męczony i torturowany. skazany na śmierć przez ścięcie toporem, wyrokiem sądu wojennego z d. 18.12.1941 r. Zmarł w celi śmierci oczekując na wykonanie wyroku, dn. 18.12.1941 r. Oddał życie, modląc się o wolność Ojczyzny i kościoła. W hołdzie kapłanowi-Męczennikowi ks. kan. Jerzy Serwik - prob. wraz z parafianami. Parzęczew, A.D. 18 grudzień 2008".
"Ś.P. Ksiądz German Grabowski 1836-1911 Kanonik Honorowy Kapituły Kaliskiej. Proboszcz Parafii Parzęczew w latach : 1873-1885. Dobry Pasterz tutejszej Owczarni. Odnowiciel parafii i świątyni parzęczewskiej. Twórca fundacji spiżowych dzwonów. Organizator pieszych pielgrzymek na Jasną Górę i Łagiewnik. Wytrawny kaznodzieja i gorliwy pisarz ludowy. Autor wielu książek i artykułów religijno-umoralniających. wielki Nauczyciel Ludu Polskiego ! W stulecie śmierci ks. kan. Jerzy Serwik - proboszcz wraz z parafianami. Parzęczew, A.D. 23.08.2011 r.".
"Ś.P. Ksiądz Kanonik Kazimierz Gadzinowski 1901-1970 Proboszcz Parafii Parzęczew w latach : 1945-1959. Człowiek prawy i szlachetny. Gorliwy kapłan. Odnowiciel parafii i świątyni parzęczewskiej po drugiej wojnie światowej. Budowniczy wieży kościelnej i organizator fundacji czterech spiżowych dzwonów. Autor pierwszej kroniki parafialnej. Legenda dla potomnych ! W hołdzie wdzięczności ks. kan. Jerzy Serwik - proboszcz wraz z parafianami. Parzęczew, A.D. 19.06.2011 r.".
Świątynię zbudowano w latach 1802-1805 w stylu neoklasycystycznym z fundacji braci Franciszka i Ignacego Stokowskich - ówczesnych właścicieli dóbr parzęczewskich. 
Zabytkowy drewniak przy ul. Kątnej 1 w Parzęczewie.
Z Parzęczewa kieruję się do wsi Różyce.
Potem jadę przez Różyce Żmijowe. Są to niezwykle malownicze tereny rolnicze w gm. Parzęczew.
Szybko docieram do wojskowego osiedla w Leźnicy Wielkiej.
Te okolice znam jak własną kieszeń i byłem w tych stronach wiele razy ! Zobacz np. WYCIECZKA Nr 110.
Pędzę dalej do wsi Parądzice, która położona jest na trasie zielonego szlaku rowerowego "Przez Powiat Poddębicki".
Następnie przez Krzepocinek, który leży na trasie niebieskiego szlaku rowerowego "W centrum Polski".
Pozdrawiam krzepocińskie Fanki, które mają na tej wsi krowi raj na ziemi ! Soczysta trawka i stara wanna pełna wody - to jest to !!!
Dojeżdżam do mostu na rzece Gnida - granicy powiatów zgierskiego i łęczyckiego. I nagle pssssss !!!
Orzesz ty w mordę ! Złapałem gumę w przednim kole... Dawno mnie nie spotkała taka "niespodzianka" i jestem zaskoczony, bo przecież mam opony z wkładką antyprzebiciową... Zmieniam dętkę dość sprawnie i po kwadransie już jadę dalej do !!!
Docieram do skrzyżowania z drogą woj. nr 703 we wsi Janków.
Wieś Zduny nad rzeką Zian i setki ptaków na polu. Taki widok zdarza mi się coś ostatnio bardzo często !
Po dojechaniu do Leźnicy Małej skręcam na północ. Jadę po nowej drodze do osady o nazwie Bronno.
Most i zastawka na Kanale Królewskim. Pozdrawiam gromadkę dzieci jadących na rowerach.
Kanał Królewski łączy Bzurę z Nerem przez rzekę Zian.
We wsi Łęka kieruję się na zachód. Znam dobrze tą osadę z WYCIECZKI Nr 437.
Następnie docieram do wsi Nagórki i skręcam na północ w stronę sioła Smolice. Jeszcze nigdy tędy nie jechałem. Cieszę się, że z każdą nową wycieczką coraz wnikliwiej poznaję region łódzki !
Za Smolic dojeżdżam do Grabowa, który rozpracowałem w trakcie WYCIECZKI Nr 242.
Życie w Grabowie płynie sennie i leniwie. Potwierdzeniem tej tezy jest śpiący jegomość, którego wypatrzyłem na ławce przy Placu Kościuszki 😁
Pamiątkowa fotka ze Zbyszkiem - rowerzystą z Krośniewic, którego poznałem na placu z pomnikiem Tadeusza Kościuszki. Pozdrowienia Zibi i do zobaczenia na rowerowych szlakach !
Klimatyczna uliczka w centrum Grabowa.
Z Grabowa jadę ze Zbyszkiem do wsi Srebrna.
Dojeżdżam do Ostrówka i skręcam na szosę prowadzącą do wsi Sobótka Stara. Na zdjęciu odnowiona remiza strażacka.
Kościół mariawicki św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty w Nowej Sobótce. 
Obok kościoła znajduje się plebania zbudowana w 1908 roku.
Z Sobótki jadę na wschód do wsi Łubno.
Jest to szosa prowadząca do wsi Mazew. Na skrzyżowaniu skręcam w lewo - na północ, na Zalesie.
Jadę przez Jankowice i Starą Wieś nową szosą, którą wyremontowano przy wsparciu funduszy europejskich w ramach projektu zgłoszonego przez Związek Gmin Regionu Kutnowskiego.
Przejazd kolejowy we wsi Bielice.
Super szosa i kapliczka we wsi Franki. Przepełnia mnie ogromna radość z jazdy rowerkiem po takich trasach ! 
Kolejna nowa droga w osadzie Głaznów.
Dziś jedzie mi się wyjątkowo dobrze ! Wartko obracam korbą i pomimo przejechania już 100 km, cały czas utrzymuję wysoką średnią prędkości.
W Głaznowie wykręcam na północ i dojeżdżam do drogi krajowej nr 92.
Skręcam na zachód i przejeżdżam szerokim poboczem przez wieś Bardzinek.
Po paru minutach już jestem na terenie woj. wielkopolskiego !
Jadę przez 10 minut po DK 92 i skręcam na północ do wsi Koserz.
Po upływie kolejnych 10 minut opuszczam terytorium woj. wielkopolskiego. Okazuje się, że jechałem przez obszar gm. Chodów.
Wracam więc na teren woj.łódzkiego i wjeżdżam na obszar gminy Dąbrowice.
Aż mam ciarki na plecach z emocji, bo już na wstępie namierzam opuszczony dom.
Wchodzę do środka i oglądam miejsce, które przecież jeszcze nie tak dawno tętniło życiem.
Zawsze mnie intryguje, co takiego się stało i jakie były powody, że ktoś opuszcza swój dom i zostawia cały swój dobytek... Przyczyn może być oczywiście bardzo wiele, ale może...
Doprowadzili do tego "ONI" ? Bo przecież Mr SCOTT doskonale wie, że "ONI są wszędzie" i potrafią w rozmaity sposób doprowadzić człowieka do szaleństwa... Bądźcie czujni !!!
Przy okazji postoju wrzucam na ruszt kanapkę z soczystą szynką i poprawiam ekwipunek. Parę zwinnych obrotów korbą i już jestem w Dąbrowicach. Rozpoczynam zwiedzanie i poznawanie tej miejscowości, która położona jest na terenie powiatu kutnowskiego. 
 Piekarnia Dąbrowice, którą prowadzi pan Józef Cieśliński.
Zarośnięte torowisko Krośniewickiej Kolei Dojazdowej. Ostatnie wąskotorowe pociągi pasażerskie uruchamiane w woj. łódzkim przejechały linię Krośniewice – Dąbrowice dnia 31 marca 2008 roku.
Kapliczka przy skrzyżowaniu ul. Kościuszki z ul. Krośniewicką.
Młyn w Dąbrowicach przy ul. Kościuszki 50.
Ulica Tadeusz Kościuszki - główna arteria Dąbrowic.
Nowy Rynek w Dąbrowicach. Miejscowość posiadała w przeszłości prawa miejskie, które nabyła przed 1455 rokiem i utraciła w 1870 roku. 
Dowodem świetności Dąbrowic jest piękny ratusz z początku XIX wieku. Obecnie mieści się w nim Urząd Gminy, Urząd Stanu Cywilnego i Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej.
Drugą część budynku zajmuje Ochotnicza Straż Pożarna w Dąbrowicach.
Dąbrowice to gmina typowo rolnicza, prawie 95% jej powierzchni stanowią użytki rolne. Wchodzi ona w skład Związku Gmin Rejonu Kutnowskiego.
Gmina Dąbrowice składa się z 12 sołectw : Augustopol, Baby, Dąbrowice, Dąbrowice Pierwsze, Dąbrowice Drugie, Dąbrowice Trzecie, Liliopol, Mariopol, Ostrówki, Witawa, Zgórze i Żakowiec. Wg danych z 31 grudnia 2014 gminę zamieszkiwały 1943 osoby.
Drewniane domy z początku XX wieku przy ul. Benedykta.
Byłem już w Dąbrowicach w dniu 13 marca 2016 roku, kiedy to wracałem z dalekiej wycieczki do Kłodawy (zobacz TRASA Nr 3 - Kłodawa i Przedecz).
Zabytkowy dom z połowy XIX wieku przy ul. Rynek 6.
Drewniana rzeźba na Starym Rynku. Obecnie w tym miejscu jest park z placem zabaw dla dzieci.
Skwer ze stawem przy ul. Sienkiewicza.
Kościół p.w. Świętego Wojciecha i Świętego Stanisława w Dąbrowicach.
Dziś mam przysłowiowego farta, bo świątynia jest otwarta ! Wchodzę więc do wnętrza i oglądam wyposażenie Domu Bożego.
Historia kościoła w Dąbrowicach. Parafia w tym zamożnym mieście królewskim (w okresie staropolskim) erygowana została w 1507 roku.
Tablica ku czci Jana Pawła II "Niech zstąpi duch twój i odnowi oblicze ziemi tej ziemi. Jan Paweł II. Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II Papieżowi-Polakowi, Honorowemu Obywatelowi Gminy Dąbrowice w XXV rocznicę pontyfikatu wdzięczni rodacy. Dąbrowice, październik 2003 r.".
"Hołd i wdzięczność Majestatowi Bożemu w 150 rocznicę wzniesienia tej świątyni składają wierni Parafii Dąbrowice. 1834-1984".
Obecny kościół parafialny, wzniesiony na miejscu poprzedniego, zbudowany został w 1834 roku staraniem miejscowego proboszcza ks. Michała Kurowskiego, kanonika katedralnego kujawskiego. Konsekrował go w 1842 r. biskup sufragan kujawsko-kaliski Józef Joachim Goldtman (późniejszy biskup sandomierski).
W absydzie prezbiterium stoi wielki ołtarz z rzeźbą Chrystusa na krzyżu.
Wyposażenie wnętrza pochodzi z kolejnych stuleci – od XVI do XIX wieku. Kościół posiada cztery ołtarze boczne.
Ołtarz poświęcony Matce Bożej Częstochowskiej.
Ołtarz poświęcony św. Annie.
Ołtarz poświęcony św. Franciszkowi.
Ołtarz poświęcony Chrystusowi Miłosiernemu.
Chór muzyczny i organy kościoła.
Zabytkowa chrzcielnica z poł. XVIII wieku.
Tablica pamięci : "Błogosławiony Ks. Wojciech Nierychlewski tu był ochrzczony, stąd powołany do Zakonu Michalitów, jako męczennik za wiarę zginął w 1942 r. w Oświęcimiu. Beatyfikował Go Jan Paweł II w 1999 r.".
Zabytkowa ambona z postaciami czterech ewangelistów.
Dom Pana w Dąbrowicach jest neogotycki, trójnawowy, wzniesiony na planie prostokąta, z prezbiterium zamkniętym półkolistą absydą zwróconą ku zachodowi.
Blisko kościoła znajduje się zabytkowy budynek.
Jest to "Parafialny Dom Ludowy im. Jana Pawła II Papieża Rodaka wysiłkiem parafian odbudowany w latach 1981-1984".
Bank Spółdzielczy w Krośniewicach Oddział Dąbrowice, ul. Sienkiewicza 6.
Plac i przystanek autobusowy przy Nowym Rynku.
Miejscowość Dąbrowice składa się z pięciu części o nazwach : Cieleburzyna, Działy, Dziegost, Majdany i Piotrowo. Mieszka tu obecnie ponad 940 osób.
Tablica przy ul. Kościuszki dot. remontu drogi powiatowej nr 2149 E Krośniewice-Dąbrowice, który miał miejsce w roku 2010 w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg lokalnych 2008-2011.
Cmentarz parafialny w Dąbrowicach przy ul. Cmentarnej.
Rzeźba anioła na mogile tragicznie zmarłego młodego mężczyzny.
Grób rodziny Władysława Kolczyńskiego.
Grób rodziny Mielczarek, gdzie spoczywa "Ś.P. Ludwik Mielczarek żołnierz A.K. więzień gestapo zamordowany w Wilnie w 1943 r. przez Niemców".
Mogiła duchownych : ks. Bogdana Chmielewskiego (28.9.1914-15.1.1978) Proboszcz Parafii Dąbrowice 1967-1978 i ks. Stanisława Chyrka (25.3.1932-22.8.2003) Proboszcz Parafii Dąbrowice 1978-1992.
Stary pomnik z 1919 roku na grobie Stanisława Cywka.
Po zwiedzeniu cmentarza i Dąbrowic, jadę ul. Cmentarną do krzyżówki z kapliczką przy ul. Witowskiej.
Wjeżdżam do wsi o nazwie Witawa.
Po przejechaniu przez Witawę opuszczam obszar Gminy Dąbrowice. 
"Gmina Dąbrowice zaprasza ponownie". Wrócę tu jeszcze nie raz, bo przecież muszę jeszcze poznać pozostałą część regionu łódzkiego, który położony jest na północ od Dąbrowic !
"Gmina Nowe Ostrowy wita" ! Dzień dobry gmino ! Zaraz będę Cię poznawał ! Myśli głośno Mr SCOTT 
Przejeżdżam przez osadę Lipiny.
Za wsią Lipiny znajduje się dość duży kompleks leśny, a w nim Rezerwat Przyrody "Ostrowy".
Rezerwat utworzono dla ochrony fragmentu lasu o cennym florystycznie i rzadkim charakterze, w regionie o katastrofalnie niskiej lesistości. Powierzchnia rezerwatu wynosi 13,04 ha. Rośnie w nim wiele wspaniałych okazów lipy drobnolistnej i klonu polnego (paklonu). 
Tuż obok znajduje się drugi Rezerwat Przyrody "Ostrowy - Bażantarnia" o powierzchni 27,24 ha. Został utworzony dla ochrony i zachowania naturalnego fragmentu lasu liściastego z udziałem lipy drobnolistnej, jesionu i klonu polnego.
Leśniczówka Leśnictwa Ostrowy, która podlega pod Nadleśnictwo w Kutnie.
Dojeżdżam do skrzyżowania z drogą krajową nr 91.
Za sklepem "Dino" skręcam w lewo i już jestem we wsi Ostrowy Cukrownia.
Byłem już tutaj w lutym tego roku podczas WYCIECZKI Nr 453.
Była to eskapada z rowerowymi kolegami i nie udało mi się wtedy poznać całego sołectwa Ostrowy. Ale co się odwlecze, to nie uciecze ! Rozpoczynam zwiedzanie od budynku świetlicy wiejskiej z 1908 roku, w której mają teraz siedzibę różne instytucje. 
Zabudowania dawnej cukrowni "Ostrowy" z 1847 roku.
Bank Spółdzielczy w Krośniewicach Oddział Ostrowy.
Główna ulica w Ostrowach.
Pomnik z tablicami pamięci : "W hołdzie pomordowanym i poległym mieszkańcom Gminy Nowe Ostrowy 1939-1945. Społeczeństwa, "1939-1945 Tablica pamiątkowa poległych prac. cukrowni Ostrowy w obronie Ojczyzny Stanisław Chudzyński, Józef Lewandowski od bomb lotniczych Franciszek Lipiński. Cześć ich pamięci", "1939-1945 Tablica pamiątkowa zamordowanych prac. cukrowni Ostrowy przez hitlerowskich oprawców Wojciech Xiężopolski, Antoni Sierocki, Władysław Kłosiński. Cześć ich pamięci".
Przedwojenny dworek przy ulicy z pomnikiem.
Kościół p.w. Matki Bożej Częstochowskiej w Ostrowach-Cukrowni.
Dom parafialny i kapliczka z figurą Matki Bożej w ogrodzie przykościelnym. 
Przedwojenne osiedle mieszkaniowe przy drodze do kościoła.
Remiza strażacka OSP Ostrowy.
Ulica na granicy wsi Ostrowy i Ostrowy Cukrownia.
Cukrownia „Ostrowy” zbudowana przez A. Rembielińskiego, po rozbudowie 1855–60 r. była największą do końca XIX wieku cukrownią w Królestwie Polskim.
 
Dworek naprzeciwko dawnej cukrowni - dawne mieszkania dyrektorów fabryki z drugiej połowy XIX wieku.
Fajnie było zrobić ponowny rekonesans po wsi Ostrowy i Ostrowy Cukrownia. Teraz pora na poznanie miejscowości Nowe Ostrowy ! 
Jadę na wschód i przed przejazdem kolejowym skręcam w prawo - na Nowe Ostrowy.
Przekraczam torowisko, które prowadzi do zabudowań dawnej cukrowni.
Po chwili dojeżdżam do bardzo ładnego budynku Gminnej Biblioteki Publicznej w Nowych Ostrowach.
Obiekt ten zmodernizowano w ramach projektu pt. "Przebudowa budynku Urzędu Gminy na biblioteczne Centrum Kultury i Edukacji", współfinansowanego ze środków UE.
Obok biblioteki znajduje się nowoczesny budynek Urzędu Gminy Nowe Ostrowy.
Gmina Nowe Ostrowy składa się z 16 sołectw. To gmina typowo rolnicza, ponad 70% jej powierzchni stanowią użytki rolne.  
Na terenie wsi Nowe Ostrowy znajduje się dworzec kolejowy stacji "Ostrowy"
W skład kompleksu dworcowego wchodzą także : nastawnia, dwie wieże ciśnień, dom mieszkalny, magazyn i lodownia. W północnej części stacji znajduje się bocznica prowadząca do stacji wąskotorowej Ostrowy Wąskotorowe. Odjeżdżają stąd pociągi w stronę Kutna i Włocławka.  
Budynek dworca zbudowano w 1914 roku, ale obecnie jego stan pozostawia wiele do życzenia. Do 1932 roku była to stacja pobliskich Krośniewic. 
Zabytkowy dom mieszkalny przy drodze do wsi Wołodrza.
Na dziś kończę zwiedzanie wsi Nowe Ostrowy. Wracam tą samą drogą w stronę biblioteki.
Skręcam na północ do przejazdu kolejowego.
Jadę szosą przez Nowe Ostrowy do drogi powiatowej na trasie Ostrowy Cukrownia-Imielinek.
POWRÓT  DO  ŁODZI
Następnie skręcam w prawo do mostu na rzece Ochnia.
Rzu cam ostatnie spojrzenie na komin cukrowni "Ostrowy" i ruszam w drogę powrotną do Łodzi.
Po dojechaniu do wsi Imielinek skręcam w prawo - na Kutno.
Jadę przez wieś o nazwie Rdutów.
Dojeżdżam do skrzyżowania z DW nr 581 we wsi Miksztal.
W tej okolicy aż roi się od trupiobladych BAZ OBCYCH. Potężne wiatraki stoją na bezkresnych polach, na których leżą bele sprasowanej słomy.
Jadę dalej do wsi Niechcianów. Cały czas z niepokojem zerkam na te stalowe konstrukcje... 
Mr SCOTT jeszcze raz ostrzega : "ONI są wszędzie" !!! 👽
Naładowany adrenaliną dojeżdżam do Grochowa. Przy remizie strażackiej przebiega fragment niebieskiego szlaku rowerowego "W centrum Polski". Szlak jest bardzo długi i liczy ponad 340 km. Cały czas pilnie trenuję i mam nadzieję, że kiedyś podejmę to wielkie wyzwanie !
Pędzą prosto na wschód przez osadę Grochówek.
Po chwili opuszczam terytorium gminy nowe Ostrowy. Do zobaczenia piękna gmino ! Wkrótce tu wrócę !!!
Ostro kręcę korbą i mocnym tempem przejeżdżam przez miejscowości Ryków, Gołębiewek Stary i Gołębiewek Nowy.
Szybko docieram do przejazdu kolejowego, za którym rozpoczyna się obszar miasta Kutno.
Jadę po ul. Jasiennej, wprost pod kościół p.w. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych.
Kościół wg projektu Józefa Żołądkiewicza został zbudowany w latach 1989–1995. Pierwsza msza została odprawiona 24 maja 1992 roku. Na mocy dekretu biskupa łowickiego Alojzego Orszulika SAC z 17.VIII.1993 r. parafię przejęli księża Pallotyni ze Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego. 
Fotografie księży i pamiątkowa tablica "Ożywiać wiarę - Rozpalać miłość - Jednoczyć wysiłki. V.Pallotti. 100 lat Pallotynów w Polsce 1907-2007".
Tablica na pamiątkę aktu konsekracji świątyni, której dokonał 26.05.2013 r. biskup łowicki Andrzej Franciszek Dziuba.
Kryty dwuspadowym dachem nowoczesny kościół, z wpisaną w bryłę wieżą dzwonniczą, posiada przestronne wnętrze dzielone dwoma rzędami filarów. 
W niszy ściany ołtarzowej, nad tabernakulum i obrazem Patronki parafii wisi krzyż w figurą Chrystusa.
W prześwitach okiennych wbudowane są przepiękne witraże.
Wszystkie witraże ufundowali miejscowi parafianie.
Jedna ze stacji drogi krzyżowej "VIII Jezus pociesza niewiasty".
Na ścianach Domu Bożego zawieszone są współczesne obrazy o tematyce religijnej.
Chór i organy muzyczne kutnowskiej świątyni.
Obok świątyni stoi dom zakonny z kancelarią parafialną. Do parafii należą wierni mieszkający w zachodniej części Kutna oraz w miejscowościach : Adamów, Florek, Gołębiewek Nowy, Gołębiewek Stary i Krzesinówek.
Most na rzece Głogowianka przy ul. Jasiennej.
Komenda Powiatowa Policji w Kutnie ul. Toruńska 14.
Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Kutnie ul. 1 Maja 7.
Dworzec kolejowy w Kutnie ul. 3-go Maja 5. Miasto Kutno poznałem niedawno podczas dwóch wycieczek (zobacz : 484 i 486)
Interwencja policji na dworcu w Kutnie.
Z centrum miasta przemieszczam się do skrzyżowania dróg krajowych 60 i 92 na ul. Łęczyckiej.
Wyjeżdżam na DK nr 60 i pedałuję do wsi Leszczynek.
Dziś niedziela i na drogach pustki. Szybko docieram na teren powiatu łęczyckiego.
W miejscowości Witonia skręcam na szosę prowadzącą do wsi Nędzerzew.
W przepięknych okolicznościach przyrody dojeżdżam do wsi Rybitwy.
Skręcam na południe na szosę, która prowadzi przez absolutnie zjawiskową Pradolinę Warszawsko-Berlińską.
Zatrzymuję się na moment na moście nad rzeką Bzura. 
Podziwiam wspaniały krajobraz i jestem szczęśliwy, że mogę podróżować rowerkiem przez tak cudowne okolice !

  
Od wsi Orszewice już się nigdzie nie zatrzymuję. Szybko zapada mrok i nie ma sensu pstrykać zdjęć. Po dojechaniu do Łodzi kieruję się na rynek Manufaktury, gdzie wśród palm można sobie pograć w siatkówkę plażową.
Wycieczkę do Dąbrowic i wsi Nowe Ostrowy kończę w znakomitym nastroju ! Spędziłem aktywnie cały dzień, opaliłem się znowu i przejechałem równo 200 km !!! Niczego więcej mi do szczęścia nie potrzeba !!! 😂
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz