sobota, 16 lipca 2016

WYCIECZKA Nr 486 - Kutno /ciąg dalszy

TRASA WYCIECZKI i DANE STATYSTYCZNE : 
Łódź (Piotrkowska, Zielona, Zachodnia, Zgierska, Sowińskiego, Łagiewnicka, Okólna, Przyklasztorze, Okólna) - Łagiewniki Nowe - Smardzew - Samotnik - Glinnik - Podole - Marcjanka - Szczawin - Swędów - Anielin Swędowski - Osse - Bronin - Wrzask - Gozdów - Wola Mąkolska - Mąkolice - Jasionna - Piaski Bankowe - Oszkowice - Łazin - Orłów - Potok - Mateuszew - Szewce Nadolne - Szewce Owsiane - Szewce Walentyna - Marynin - Julianów - Kaszewy Tarnowskie - Kaszewy Dworne - Sokół Kutno - Dudki - Leszczynek - Leszno - Witonia - Węglewice Kolonia - Węglewice - Rybitwy - Orszewice - Góra Świętej Małgorzaty - Kosin - Ambrożew - Boczki - Skotniki - Małachowice Kolonia - Sokolniki Parcela - Sokolniki Las - Kania Góra - Rosanów - Emilia - Lućmierz - Zgierz - Łódź (Zgierska, Okulickiego, 11 Listopada, al. Włókniarzy, Limanowskiego) 
[16.07.2016. - 152,6 km, 24 km/h, 6:20:52 h]
ZDJĘCIA                 GPS                FILMY
Mr SCOTT jedzie do... Kutna ! Trasa WYCIECZKI Nr 486.
Po ostatniej relaksacyjnej przejażdżce na trasie Celigów-Białynin-Kochanów, pora na dokończenie poznawania miasta Kutna !
Sobotnią wycieczkę rozpoczynam od obejrzenia narożnej kamienicy Franciszka Fischera, która stoi przy skrzyżowaniu ul. Piotrkowskiej 54 i Narutowicza 1.
Trzykondygnacyjna kamienica została wybudowana w stylu eklektycznym w 1876 roku. Właśnie kończy się jej remont w ramach programu "Mia100 Kamienic".
Remont kosztował do tej pory miasto 5,2 mln zł. Jeśli dojdzie do ewentualnej sprzedaży, pozostałe koszty modernizacji (około 15 milionów złotych) poniesie nowy właściciel. Zabytkowa kamienica zostanie wystawiona na sprzedaż pod koniec roku.
Z ul. Piotrkowskiej dojeżdżam do centrum handlowego "ABC" przy ul. Zgierskiej. Następnie kieruję się na północ do ul. Okólnej i wyjeżdżam z Łodzi.
NA  TRASIE  DO  KUTNA
Nowa tablica z planem ulic wsi Łagiewniki Nowe.
Wiadukt kolejowy pod autostradą A-2 we wsi Marcjanka.
Wieś Wrzask w gminie Stryków - lubię tu sobie trochę powrzeszczeć ! 😁
Podjazd na wiadukt nad autostradą A-1 we wsi Gozdów.
Drewniany krzyż przy wjeździe do wsi Mąkolice. Czy wreszcie pojawi się w tym miejscu tabliczka z nazwą miejscowości ? Czekam na nią już od 5 lat...😎
Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej w Mąkolicach (zobacz koniecznie WYCIECZKA Nr 96).

 
Przecudowne pole słoneczników we wsi Jasionna.
Taka sytuacja we wsi Piaski Bankowe - scena niczym z filmu "Ptaki" Alfreda Hitchcocka 🐦
Kościół p.w. św. Marcina w Oszkowicach (zobacz więcej WYCIECZKA Nr 170).
Dziś w Oszkowicach odpust parafialny. Przed kościołem swoje kramy wystawili obwoźni sprzedawcy.
Można sobie kupić obwarzanki maślane i różnego rodzaju słodycze, których w sklepach nie uświadczysz.
Półki kramów dosłownie uginają się także od wielu modeli broni bojowej ! Oczywiście aby kupić "pukawkę", nie trzeba posiadać stosownego zezwolenia 😉
Na odpuście pojawili się także druhowie z gminy Bielawy, z ciekawie pomalowanym wozem Ochotniczej Straży Pożarnej Drogusza.

Cudowne pole słoneczników we wsi Łazin.
Mr Van SCOTT - ja po prostu kocham słoneczniki !🌻
Po chwili trafia mi się następna przyrodnicza atrakcja : z pola gęstej kukurydzy, wybiegł nagle na szosę najprawdziwszy zając ! 🐰
Rzeka Bzura we wsi Orłów.
Super szosa przez wieś Szewce Walentyna.
Wąska asfaltówka w osadzie Marynin.
Autostrada A-1 we wsi Kaszewy Dworne.
Kościół p.w. św. Andrzeja we wsi Kaszewy Kościelne - zobacz koniecznie WYCIECZKĘ Nr 399 !
Nowa szosa na wyjeździe ze wsi Kaszewy.
Droga krajowa nr 92 we wsi Sokół.
Przy tej ważnej arterii sterczą wszędobylskie BAZY OBCYCH oraz tablica z reklamą "Tartak Izbica". Uśmiecham się pod nosem, bo widziałem ten tartak w trakcie rowerowego wypadu do miejscowości Izbica Kujawska (zobacz wpis na moim drugim blogu : TRASA Nr 8).
Kapliczka we wsi Sokół z figurą Matki Boskiej i tablicą "Matko nie opuszczaj nas. Pamiątka wskrzeszenia Polski dnia 11 listopada 1918 r.".
Wyjątkowo pusta dziś DK 92 i tablica wjazdowa na obszar Gminy Kutno.
Po chwili melduję się pod tablicą wjazdową do Kutna. Blisko 3/4 obszaru miasta poznałem podczas niedawnej WYCIECZKI Nr 484. Dziś postaram się poznać jego kolejną część ! 
"Agromarket" ul. Sklęczkowska 51 - ciągniki i maszyny rolnicze oraz części zamienne.
W Kutnie znajduje się Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna. Doskonałe położenie geograficzne oraz uzbrojone w infrastrukturę techniczną tereny wchodzące w skład ŁSSE sprawiają, że Kutno jest dziś w krajowej czołówce pod względem atrakcyjności inwestycyjnej. 
Na terenie strefy działa fabryka firmy "Kellogg", która produkuje słynne na całym świecie chipsy "Pringles". 
"NewCold" Kutno - centrum dystrybucyjne mrożonek.
Na terenie strefy namierzam pięknego konika 🐎
Centrum Samochodów Używanych "Nijhof-Wassink" przy ul. Holenderskiej 3.
"Profilpas" Kutno - producent profili z metalu, PCV i drewna służących do wykończeń podłóg.
"Fuji Seal Poland" przy DK nr 92 w Kutnie. Zakład produkuje folię i arkusze do opakowań z tworzyw sztucznych.
Terminal kontenerowy "PCC Intermodal" w Kutnie. Nowoczesny obiekt terminalowy, mieści się bezpośrednio przy linii kolejowej E-20, łączącej Berlin z Warszawą.
Zakład "Vandemoortele Polska" - produkcja mrożonego pieczywa.
DK nr 92 to świetna trasa do trenowania kolarstwa szosowego. Na odcinku Łowicz-Kutno-Krośniewice droga posiada szerokie pobocze i można się po nim bezpiecznie poruszać.
Tuż przy DK 92 znajduje się przystanek kolejowy Sklęczki.
Aquapark Kutno ul. Tadeusza Kościuszki 54, który funkcjonuje od maja 2012 roku.
Tablica informacyjna dot. wykorzystania funduszy europejskich podczas budowy aquaparku.
"Kutno miasto róż" - różane logo Kutna. O wyborze takiego hasła zadecydowały m.in. tradycja hodowli róż w Kutnie oraz fakt, że hodowcy Bolesławowi Wituszyńskiemu zawdzięczamy "różę Kutno" oraz inne rdzennie kutnowskie odmiany. To w Kutnie od blisko 40 lat odbywa się największa impreza poświęcona królowej kwiatów – Święto Róży.
Wrzosowe tabliczki "Systemu Informacji Miejskiej" w Kutnie. SIM ułatwia poruszanie się w przestrzeni miejskiej, a także umożliwia szybszy dostęp do informacji o obiektach użyteczności publicznej, miejscach atrakcyjnych pod względem historycznym, kulturalnym, turystycznym czy gospodarczym.
Centrum Handlowe "Marcredo Center" - "Galeria Różana" Kutno ul. Kościuszki 73.
 Europejskie Centrum Małej Ligi Baseballowej przy Al. Małej Ligi 1. Historia baseballu w Kutnie rozpoczęła się w roku 1984, kiedy to mieszkający w Kutnie Kubańczyk Juan Echevarria rozpoczął treningi tej dyscypliny sportu z grupą uczniów.
Zawodnicy ci położyli zręby pod sekcję baseballową ówczesnej Stali Kutno. Kutnowski zespół jest wielokrotnym mistrzem kraju i zdobywcą Pucharu Polski. W roku 1995 powstaje Europejskie Centrum Małej Ligi w wyniku umowy podpisanej przez Little League Incorporated z siedzibą mieszczącą się w Williamsport w USA a władzami miasta Kutno. 
Wielkie zasługi dla rozwoju baseballu w Kutnie położył Stan Musiał - legendarny baseballista, święcący triumfy w lidze amerykańskiej. Jego ojciec Łukasz pochodził z Kutna.
Pochodzący z Polski Stan Musial był gwiazdą amerykańskiej ligi w latach 40. i 50. Został uznany za jednego z najlepszych leworęcznych zawodników, był gwiazdą ligi i jej legendą. Przez całą karierę „Stan the Man" związany był z Saint Louis Cardinals. Wywalczył z nimi siedmiokrotnie tytuł mistrzowski. Trzy razy był wybierany najlepszym zawodnikiem ligi. Uznano go za gracza dekady 1946-1956. Wystąpił w 24 Meczach Gwiazd. W 1968 roku przed stadionem Cardinals stanął jego pomnik. Musial jest honorowym obywatelem Kutna.
"Stan Musial Stadium" - jeden ze stadionów do gry w basseball w Kutnie.
Europejskie Centrum Małej Ligi Baseballowej to 17 hektarowy kompleks sportowy, który składa się obecnie z dwu pełnowymiarowych stadionów z trybunami oraz oświetleniem pozwalającym rozgrywać mecze nawet w godzinach wieczornych, trzech boisk treningowych oraz internatów dla drużyn oraz innych obiektów, które służą dzieciom i młodzieży z Polski oraz innych krajów Regionu Europejskiego Małej Ligi.
"Edward J. Piszek Stadium" - drugi stadion na terenie ECMLB w Kutnie.
Edward Piszek był inicjatorem budowy Europejskiego Centrum Małej Ligi Baseballu w Kutnie. Jako jeden z pierwszych przekazał na budowę Centrum kwotę 100.000 $.
Obok stadionów znajduje się specjalna aleja, przy której ustawione są tablice edukacyjne dot. gry w baseball i Małej Ligii Baseboll'owej.
Na parkingu ustawione są efektowne stojaki rowerowe, na których można ostro popracować nad wytrzymałością 😉
Stadion Miejski im. Henryka Reymana w Kutnie ul. Kościuszki 26.  
Obiekt został zmodernizowany w 2003 roku. Posiada pełną infrastrukturę przydatną do organizacji imprez nie tylko o charakterze sportowym.
Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Kutnie - Lodowisko Miejskie ul. Kościuszki 26.
Zespół Szkół Zawodowych nr 2 im. A. Troczewskiego przy ul. Tadeusza Kościuszki 11.
Placówka mieści się w budynku dawnej Szkoły Realnej w Kutnie. W 1918 roku w miejsce Szkoły Kupieckiej utworzono ogólnokształcące gimnazjum. W czasie wojny obronnej w 1939 r. mieścił się tu wojskowy szpital, a po II wojnie światowej przez wiele lat I LO im. J. H. Dąbrowskiego.
Na budynku zawieszone są pamiątkowe tablice : "Doktor Antoni Troczewski 1861-1928 założyciel pierwszej szkoły średniej w Kutnie mieszczącej się od 1907 r. w obecnym gmachu ZSZ nr 2. Patron szkoły" / "Z murów tej szkoły imienia Generała Henryka Dąbrowskiego powstałej działaniem doktora Antoniego Troczewskiego wyszło wielu, dla których hasło Bóg, Honor i Ojczyzna nie jest zestawem pustych słów".
Dworek Szomańskich z II poł.  XVIII wieku przy ul. Kościuszki 9. Przed 1939 r. stanowił własność Józefa Szymańskiego – działacza społeczno-politycznego, właściciela ziemskiego, który w 1933 r. zmienił nazwisko na Szomański. 
Drewniany barokowy dwór zwany potocznie „dworkiem Szomańskich”, został przeniesiony w 1888 roku z folwarku Gnojno koło Kutna na obecne miejsce. 
Kutnowski Szpital Samorządowy im. dr Antoniego Troczewskiego ul. Kościuszki 52.
Starostwo Powiatowe w Kutnie ul. Kościuszki 16. Na powiat kutnowski składają się miasto Kutno, Żychlin, Krośniewice, gminy miejsko-wiejskie Żychlin i Krośniewice oraz gminy wiejskie : Bedlno,  Dąbrowice, Krzyżanów, Kutno, Łanięta, Nowe Ostrowy, Oporów i Strzelce.
Zespół Szkół nr 1 im. Stanisława Staszica w Kutnie ul. Oporowska 7.
Tablica na budynku szkoły : "Uczcie się ludzie (...) byście swe powinności wypełniać umieli. Doskonalcie władzę powszechnie rozumu. Zbliżcie się do prawdy, szczęścia i pokoju." Stanisław Staszic - Ród ludzki.  A.D. 2002"
Obelisk z pamiątkową tablicą przy skrzyżowaniu ulicy Oporowskiej z Szymanowskiego.
"Teren dawnego cmentarza Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w latach 1820-1974. Miejsce spoczynku do dnia zmartwychwstania i powtórnego przyjścia Jezusa Chrystusa ewangelików zmarłych na Ziemi Kutnowskiej".
Bank Spółdzielczy "Wspólna praca" przy ul. Barlickiego 33.
Jeden z wielu starych domów w centrum miasta - ul. Barlickiego 16 /ul. Długosza.
Kutno ul. Barlickiego/Kościuszki.
Dawny Dom Dochodowy Straży Ogniowej przy ul. Teatralnej 1.
Inicjatorem powstania budynku, który stanowić miał centrum życia kulturalnego miasta był doktor Antoni Troczewski. Gmach, zlokalizowany przy dawnym Rynku Zduńskim, wzniesiono wysiłkiem społecznym w latach 1899-1908, jednakże salę teatralną oddano do użytku już w 1900 roku.
Po zakończeniu działań wojennych w "Domu Dochodowym" funkcjonowało do 1992 roku kino-teatr "Polonia". Obecnie w przywróconych do pierwotnego stanu wnętrzach funkcjonuje Centrum Teatru, Muzyki i Tańca (projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej).
Piękny dom mieszkalny przy skrzyżowaniu ul. Warszawskie Przedmieście nr 1/al. Jana Pawła II.
Obelisk upamiętniający stalinowską organizację Związek Walki Młodych przy ul. Jana Pawła II.
"Dla uczczenia 35-lecia powstania Związku Walki Młodych na Ziemi Kutnowskiej. ZSPP Kutno 1980"
Cmentarz parafialny przy ul. Świętego Stanisława na Łąkoszynie. Jest to najstarsza nekropolia w Kutnie.
"Ś.P. Kunegunda z Wieszczyckich Wieszczycka właścicielka majątków Stodułek i Zawady, żyła lat 77 zmarła d. 19 października 1873 r.". Stodółki to dawna wieś, obecnie w granicach Kutna przy ul. Lotniczej. Natomiast Zawady to wieś w gm. Krzyżanów.
Grobowiec rodziny Trzeciak i tablica pamięci : "Ś.P. inż. agronom Zdzisław Trzeciak właściciel majątku Puśniki-Dochy, uczestnik walk o Polskę 1920-1939 r., jeniec obozów w Rosji, oficer II Korpusu, zmarł na emigracji w 1993 r.". Puśniki-Dochy to przysiółek we wsi Żakowice k/Kutna.
"Ś.P. Katarzyna Półkozic Borzęcka ur. w roku 1900 we Lwowie zm. w Panu 10.XI.1931 r. w Kutnie. Cześć jej pamięci". Borzęccy to jeden z liczniejszych rodów szlacheckich w Polsce legitymujący się herbem Półkozic.
"Ś.P. prof. zw. dr hab. inż. Marian Diordie-Błażejczyk 1922-2011 uczony Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, wykładowca Akademii Polonijnej w Częstochowie". W 1943 jako piętnastolatek został wywieziony na roboty do Niemiec. Uciekł z transportu, przedostał się na Bałkany, gdzie został żołnierzem Jugosłowiańskiej Armii w Ojczyźnie (JVO).
"Ś.P. Andrzej Ubysz obywatel ziemski ur. 30 listopada 1816 r. przeżywszy lat 59 zm. 22 lutego 1875 w Zawadach".
Grobowiec rodziny Kazimierskich z tablicami : "Ś.P. Władysław Kazimierski działacz społeczny, założyciel "Wspólnej Pracy" ur. 1884 w Łąkoszynie, 1940-1941 więziony w Mauthausen gdzie umarł w marcu 1941" oraz "Ś.P. Karolina Kazimierska z d. Mnich ur. 16.07.1889 w Krasnymstawie, 1940-1945 więziona w Bergen-Belsen, zm. 8.12.1964 w Englewood /USA/". "Wspólna praca" to obecnie bank spółdzielczy w Kutnie.
"Tu leży Władysław Siarczyński żył lat 65, zm. 20 maja 1863. Przechodniu odmów Zdrowaś Marya za jego duszę".
"Hier ruhen zwei tapfere deutsche husaren † am 10 august 1914 j.". Grób dwóch „dzielnych huzarów niemieckich” z czasów I wojny światowej. Byli to prawdopodobnie polscy rezerwiści z Wielkopolski i zginęli od kul żołnierzy rosyjskich, którzy wycofywali się z Kutna w dniu 10 sierpnia 1914 roku.
Grobowiec rodziny Górskich, gdzie spoczywa "Antonina z Siarczyńskich Górska obywatelka ziemska lat 54 mająca zmarła w Leszczynku dnia 5 maja 1893" oraz "Ś.P. Franciszek Górski właściciel tej ziemi ur. w 1834 roku w Leszczynku, zmarł 30 grudnia 1908 r. w Warszawie. Prosi o westchnienie do Boga". Franciszek Górski to dziedzic majątku Leszczynek k/Kutna (zobacz wpis).
Grobowiec rodziny Gałeckich z 1921 roku.
"Ś.P. ks. kan. Antoni Ciechanowski Proboszcz Parafii Kutno-Łąkoszyn żył lat 81, zm. 19.1.1983 r.".
Groby obywateli ziemskich Juliana i Marianny Żółtowskich z 1916 roku.
"Bratnia mogiła 12 nieznanych żołnierzy polskich poległych we wrześniu 1939 roku w Bitwie nad Bzurą".
Cmentarz parafialny w Kutnie Łąkoszynie.
Po zwiedzeniu cmentarza jadę do Parku im. Wiosny Ludów i dalej na ul. Łęczycką. Wyjeżdżam na drogę krajową nr 60 i wyjeżdżam z Kutna. Dwuetapową misję poznawania tego miasta uważam za zakończoną !
POWRÓT  DO  ŁODZI
Zabieram się do ostrego pedałowania i pomykam przez wsie Dudki oraz Leszczynek.
Dziś na trasie zerowy ruch ! Cieszę się rowerową wolnością, jadąc równą jak stół DK nr 60.
Szybko docieram do wsi Witonia, którą znam dobrze z z WYCIECZKI Nr 241.
Taka sytuacja we wsi Węglewice Kolonia ! Dziś po raz drugi przeżywam scenę niczym w filmie "Ptaki" Alfreda Hitchcocka 🐦
Wieś Rybitwy i panorama na szosę przebiegającą przez Pradolinę Warszawsko-Berlińską.
Uszkodzony most na rzece Bzura.
We wsi Orszewice zamieniam parę słów z miejscową gospodynią, która opowiedziała mi ciekawe historie i swoje wspomnienia z czasów II wojny światowej.
Pędzę dalej przez Górę Świętej Małgorzaty do wsi Kosin.
Następnie przez osadę Boczki do wsi Skotniki. Znam doskonale te okolice z kilkunastu poprzednich wycieczek.
Super asfaltówka na odcinku Skotniki-Małachowice Kolonia.
Skrzyżowanie we wsi Sokolniki Parcela. Jadę dalej prosto na Sokolniki Las.
Szybko docieram do Zgierza. Na zdjęciu mural "Zgierz otwarty" przy ul. Długiej. 
Wiadukt kolejowy przy ul. Łódzkiej, po którym przejeżdża pociąg towarowy.
Na trasie ze Zgierza do Łodzi dopada mnie letni deszcz. Trochę przemoczony dojeżdżam ul. Limanowskiego do skrzyżowania z ul. Hipoteczną.
A na popularnej "Limance" pod nr 62, od lat straszy szkarada budowlana - niedokończony obiekt z zamurowanymi oknami.
W głębi tej posesji odkrywam graffiti kibiców Łódzkiego Klubu Sportowego pt. "Bandycka Limanka".
Taka jest ta moja Łódź - miasto kontrastów. 
Z jednej strony apartamentowce i nowe osiedla, z drugiej - zaniedbane kwartały starych dzielnic.
Ale kocham swoje miasto, a szczególnie cieszącą się złą sławą "Limankę". Tu się wychowałem i przez wiele lat mieszkałem w tym bloku przy ul. Snycerskiej 1 (zobacz moje wspomnienie - WYCIECZKA Nr 146).
Super wycieczkę do miasta Kutna kończę na rynku w Manufakturze, gdzie jak zwykle, odbywają się ciekawe imprezy. 
Przejechałem dziś ponad 152 km ! Cieszę się bardzo i wcale nie jest mi smutno, że poznałem wreszcie dokładnie miasto Kutno ! Chociaż cały czas dźwięczą mi w uszach słowa piosenki Andrzeja Rosiewicza : "Miła, czemu jesteś taka smutna, gdy jedziemy już do Kutna...? Pomyśl - kiedy już będziemy w Kutnie, może będzie jeszcze smutniej ?" 😄
     

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz