piątek, 7 października 2016

WYCIECZKA Nr 512 - Brzeźnio i Burzenin


TRASA WYCIECZKI i DANE STATYSTYCZNE : 
Łódź - Aleksandrow Łódzki - Wola Grzymkowa - Babiczki - Babice - Lutomiersk - Dziektarzew - Apolonia - Wodzierady - Leśnica - Dobruchów - Górna Wola - Tarnówka - Szadek - Wielka Wieś - Kromolin - Kotliny - Kotlinki - Sikucin - Zamłynie - Annopole Stare - Zborowskie - Czartki - Sieradz Męka - Sieradz - Dębołęka - Tumidaj - Brzeźnio - Zapole - Barczew - Stefanów Barczewski I - Wola Będkowska - Prażmów - Strzałki - Burzenin - Strumiany - Dąbrowa Widawska - Widawa - Rogóźno - Zamość - Wola Wężykowa - Nowe Kozuby - Stare Kozuby - Sędziejowice - Lichawa - Dobra - Pruszków - Rososza - Sięganów - Łopatki - Podłaszcze - Łask - Kolumna - Chechło II - Chechło I - Pabianice - Ksawerów - Łódź
[07.10.2016. - 181,2 KM, 22,5 KM/H, 8:03 H]

ZDJĘCIA                 FILMY                 GPS 
Mr SCOTT jedzie do... Brzeźnia !!! Trasa WYCIECZKI Nr 512.
.
Dwa tygodnie jesieni za nami, ale w Łodzi pogoda nadal znakomita ! Odpocząłem po ostatnim ujeździe na Polesie i dziś, po prostu znowu jadę do !!!
Wycieczkę zaczynam na ul. Pomorskiej 79 pod nowym muralem pt. "Drugie życie fabryki".
Mural namalował pochodzący z Torunia artysta Andrzej PoProstu. Takiej pracy jeszcze w Łodzi nie było, ponieważ wielkoformatowy obraz "ożył" na zakończenie Festiwalu „Energia Miasta 2016”. Na jego bazie powstał specjalny wideomapping 3D znany m.in. z kolejnych odsłon Festiwalu Światła oraz utwór muzyczny.
Andrzej PoProstu w swoich groteskowych, ekspresyjnych  pracach pokazuje z innej perspektywy otaczającą rzeczywistość, pozostawiając miejsce na interpretację przez odbiorców. Obecnie ma na koncie ok. 150 pomalowanych ścian.
Miejsce na mural wybrano na działce znajdującej się przy ul. Pomorskiej 79, gdzie są dwie zrewitalizowane fabryki. Jedna z nich została przekształcona w hipermarket.
Firma "Lidl" nie zapomniała o historycznym pochodzeniu tego miejsca. Przed wejście do sklepu ustawiono tablicę z archiwalnymi zdjęciami "Tkalni wyrobów włókienniczych Jakuba Lando".
Druga fabryka została pieczołowicie odnowiona. Teraz znajdują się w niej biura oraz apteka.
Z ul. Pomorskiej przemieszczam się na ul. Północną. Przejeżdżam obok muralu pt. "Muzyka wczoraj i dziś", który opisałem na łamach WYCIECZKI Nr 249
Jadę dalej na Stare Bałuty i oglądam jeszcze jeden nowy mural, który pojawił się przy ul. Organizacji WiN 10.
Wraz z początkiem października dobiegł końca Festiwal „Energia Miasta 2016”. Artystka z Tel-Awiwu Nitzan Mintz, stworzyła tu pierwsze w Łodzi dzieło wpisujące się w nurt poezji ulicznej. Wiersz w języku hebrajskim i polskim diagnozuje kondycję ludzką w jej wymiarze lokalnym i uniwersalnym.
Wiersz dedykowany jest Bałutom -  dzielnicy Łodzi, w której w przeszłości mieściło się żydowskie getto - powstał w oparciu o materiały przekazane przez Fundację Urban Forms oraz Centrum Dialogu im. Marka Edelmana.
NA  TRASIE  DO  BRZEŹNIA
Po mocno muralowym preludium opuszczam moje ukochane miasto i kieruję się do Aleksandrowa Łódzkiego. Przede mną daleka droga do wsi gminnej Brzeźnio. Kręcę radośnie korbą i uwieczniam na zdjęciach co ciekawsze momenty.
Most nad rzeką Lubczanka we wsi Babice.
Lutomiersk - skrzyżowanie z drogą woj. nr 710.
Wyjeżdżam z Lutomierska szosą na Dziektarzew.
Jadę przez Wodzierady, Leśnicę, Dobruchów i wracam na DW 710. Pedałuję przez osadę Górna Wola. To już teren powiatu zduńskowolskiego.
W tej okolicy trzeba być bardzo czujnym, bowiem na polach w Szadku straszą potężne BAZY OBCYCH. "ONI są wszędzie" !!! 👽
Drogę woj. nr 710 znam doskonale m.in. z WYCIECZKI Nr 472. Szybkim tempem przemykam przez Szadek do osady Kromolin.

 
We wsi Sikucin skręcam w lewo prowadzącą do sioła Reduchów.
Potem jadę na południe do wsi Zamłynie. Akurat kończy się remont drogi gminnej.
Remiza strażacka OSP Zamłynie - rok założenia 1919.
Zamłyńska kapliczka z krzyżem z 1929 roku.
Ośrodek zdrowia we wsi Annopole Stare.
Szkoła Podstawowa w Annopolu Starym.
Remiza strażacka we wsi Zborowskie - rok założenia 1923.
Przejeżdżam przez wieś Czartki do drogi woj. nr 479.
Sprawnie docieram Sieradza i drogi krajowej nr 83. 
Przejeżdżam przez most nad rzeką Warta. Na polach trwa popas dziesiątek dorodnych, sieradzkich krów. Niezwykły widok ! 😍 
Szybko przemykam przez Sieradz. Wyjeżdżam na drogę woj. nr 482, która prowadzi aż do Wrocławia.
Za wioską Buczek opuszczam terytorium gminy Sieradz.
Wjeżdżam na obszar gminy Brzeźnio, która rozciąga się powierzchni 128,7 km².
Pomykam przez Dębołękę do wsi Tumidaj. O tak Mr SCOTT ! W to mi graj i tu mi daj !!! 😋
We wsi znajduje się zajazd "Tumidaj".
Przy szosie wojewódzkiej stoi zabytkowy budynek dawnej karczmy z końca XVIII wieku.
Oryginalna kapliczka w Tumidaju z napisem "Módlcie się na różańcu".
Przy karczmie skręcam w prawo i wnet dojeżdżam do wsi Brzeźnio. Miejscowość położona w środkowym obniżeniu Wysoczyzny Złoczewskiej, w powiecie sieradzkim. Rozpoczynam zwiedzanie !
"Agroma" Brzeźnio - Przedsiębiorstwo Handlu Sprzętem Rolniczym w likwidacji.
Gminna Spółdzielnia "Samopomoc Chłopska" i skład nawozów "Manrek" przy ul. Sieradzkiej.
Stacja paliw "Elprom".
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Łodzi, Rejon w Sieradzu, Obwód Drogowy Brzeźnio.
Tablica z logo Unii Europejskiej przy ul. Sieradzkiej - informacja o wykorzystaniu funduszy europejskich przy remoncie drogi gminnej.
Nazwa wsi jest charakterystyczna, ponieważ spośród wielu miejscowości w Polsce tylko Brzeźnio posiada formę zmiękczoną przez dodanie „i” po zgłosce „n” (popularna jest forma Brzeźno).
Pomnik na skwerze z tablicą : "Chwała poległym za Ojczyznę, poległym i zamordowanym z Gminy Brzeźnio w latach 1939-1945". 
Kapliczka z zabytkową rzeźbą św. Jana Nepomucena przy ul. Świętego Idziego.
Według legendy w średniowieczu w osadzie znajdował się św. Gaj, miejsce odprawiania pogańskich misteriów. Podczas trwania obrzędów ukazał się ponoć na jednej z brzóz św. Idzi. Mieszkańcy wsi przejęci tym faktem, niezwłocznie przyjęli chrześcijaństwo i obrali Idziego swoim patronem, natomiast od owej niezwykłej brzozy (miejsca cudu) wieś przyjęła swą nazwę.
Na terenie gminy odkopano wiele prehistorycznych przedmiotów, a nawet bursztynowe ozdoby z epoki brązu potwierdzające teorię istnienia szlaków kupieckich wzdłuż rzeki Warty. W okolicy odkryto w XIX wieku cmentarzysko krzyżackie. Tak się prezentuje kościół p.w. św. Idziego w Brzeźniu. 
Przy schodach prowadzących do świątyni stoją dwie rzeźby aniołów.
Na terenie przykościelnym stoi zabytkowa dzwonnica z 1761 roku.
Obok znajduje się Grota Lurdzka z figurą Matki Boskiej.
Medalion z Papieżem Korolem Wojtyłą oraz tablice przy grocie : "W sześćsetlecie obecności cudownego obrazu Matki Bożej w Klasztorze Jasnogórskim, w piątym roku pontyfikatu Papieża Polaka Jana Pawła II w hołdzie Królowej Polski z prośbą o dalsze błogosławieństwo i opiekę".
"Dar dzieci I-ej Komunii i ich rodziców w roku 1999 na chwałę Matce Bożej i Bogu".
Bogato zdobione, żeliwne drzwi do kruchty. Niestety wrota są zamknięte "na Amen"...
Widnieje na nich data "1917 r.". oraz znaczek producenta "Wyroby z żelbetonu J. Skrobecki w Włocławku".
Świątynię zbudowano w latach 1755–1761. Ufundowana została przez Kazimierza Błeszyńskiego, chorążego sieradzkiego oraz jego małżonkę Teresę ze Strusiów.  
Budowla reprezentuje styl późnobarokowy i została zaprojektowana przez włoskiego architekta Guido Antonio Longhiego z Viggiù.
Obecnie prowadzone są prace remontowe, które dofinansowuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Dziedzictwo kulturowe, priorytet 1 ochrona zabytków".
Obok kościoła znajduje się stara plebania, wybudowana w stylu dworkowym w 1802 roku. Jej fundatorką była Petronela Błeszyńska.
Na końcu ul. Św. Idziego znajdują się zabudowania nieczynnego młyna mechanicznego z lat międzywojennych.
Wówczas młyn dostarczał prąd dla całej wsi. Obok stoi drewniany dom młynarza. Obydwa obiekty niestety niszczeją i pewnie wkrótce nikną z powierzchni ziemi... 
Z historii miejscowości wiadomo, że dawno temu była własnością Iwo Odrowąża, który pełnił posługę biskupa krakowskiego w latach 1218-1229. W tym czasie nadał Brzeźnio zakonowi norbertanek w Ibramowicach. Posiadłość ta stała się największym majątkiem kościelnym w regionie. 
W posiadaniu klasztoru Brzeźnio było do 1559 roku, kiedy to drogą zamiany przeszło w ręce Krzysztofa Wargawskiego. W pieczy jego rodu osada pozostawała częściowo do 1612 roku.
Wiadomo też, że dziedzicem Brzeźnia w 1605 roku był Rafał Jarochowski, syn Macieja Jarochowskiego z Wargawy, w 1607 r. zaś już Stanisław Zapolski, podsędek ziemski sieradzki. Potem dzierżawcą Brzeźnia był Szymon Zapolski, który w 1742 r. sprzedał wieś właścicielowi dóbr Złoczew, Kazimierzowi Błeszyńskiemu h. Suchekomnaty. W 1802 r. w Brzeźniu rządzili jeszcze Błeszyńscy. Na początku XIX wieku Brzeźnio dzierżawił Bartłomiej Grądzki (Gruncki).
Tyle o dawnych dziejach, a obecnie w Brzeźniu wybudowano nowoczesną sieć kanalizacji sanitarnej i deszczowej. Operację przeprowadzono w latach 2007-2013 przy wsparciu funduszy europejskich.
Stacja paliw "Ekoli" i okręgowa stacja kontroli pojazdów w Brzeźniu.
"Paula" - dom handlowy, relikt z czasów PRL-u i restauracja "Casablanca".
Budynek ośrodka zdrowia.
Urząd Gminy Brzeźnio ul. Wspólna 44.
W skład gminy wchodzi 29 wsi sołeckich, które zamieszkuje ponad 6300 osób.
Gmina posiada rzeźbę płasko równinną, korzystną dla rolnictwa, dlatego wiodącą funkcją gminy jest rolnictwo i produkcja żywności.
Remiza strażacka OSP Brzeźnio - rok założenia 1909.
Na strażnicy umieszczona jest tablica z napisem "Święty Florianie módl się za nami i opiekuj się strażakami. OSP Brzeźnio 2007 r." oraz figura patrona.
Za remizą znajdują się tereny rekreacyjne - mi.in. skatepark dla miłośników jazdy na deskach i rolkach.
Boisko wielofunkcyjne, przy którym ustawiona jest tablica z informacją o wykorzystania środków z UE w ramach projektu pt. "Utworzenie miejsc aktywnej rekreacji i integracji społecznej".
Nowy plac zabaw dla dzieci i siłownia zewnętrzna.
Teren rekreacyjny jest ogrodzony. Na parkanie namalowane są śmieszne obrazki 😅
Na terenie miejscowości zachowało się jeszcze kilka drewnianych domów z lat międzywojennych.
Auto serwis przy ul. Wspólnej 34a.
Siłownia w Brzeźniu przy ul. Wspólnej 32.
Bank Spółdzielczy w Sieradzu, Oddział Brzeźnio ul. Wspólna 39.
Pawilony handlowe przy ul. Wspólnej.
Drukarnia offsetowa "Gal-Druk" ul. Wspólna 26. Firma działa od 1983 roku.
Zespół Szkół im. Wacławy Matusiak w Brzeźniu.
W jego skład wchodzi Szkoła Podstawowa i Publiczne Gimnazjum. Na budynku zawieszona jest pamiątkowa tablica.
"Obiekt wybudowany w latach 2001-2002. Inwestor Urząd Gminy w Brzeźniu. Udział w budowie gminy 100%".
Przy zespole znajdują się nowoczesne obiekty sportowe i sala gimnastyczna.
Publiczne Przedszkole im. Przyjaciół Kubusia Puchatka w Brzeźniu ul. Szkolna 2b.
Placówka mieści się w nowym budynku, który oddano do użytku w 2007 roku. Przy wejściu witają dzieci bohaterowie książki Alana Alexandra Milne.
Drewniane zabudowania dawnej spółdzielni konfekcyjno-krawieckiej przy ul. Wspólnej. Był to pierwszy zakład przemysłowy w okolicy. Rozbudowana w latach 50-tych i 70-tych XX wieku zatrudniała setki kobiet wiejskich, a równocześnie spełniała rolę centrum kulturalnego wsi. Przy zakładzie działały : zespół teatralny, instrumentalny zespół młodzieżowy, grupa taneczno- śpiewacza wraz z kapelą oraz liczne koła zainteresowań.   
Kapliczka z figurą "Niepokalane serce Jezusa Chrystusa" na skwerze przy ul. Wspólnej.
Tablica na cokole : "Otwórzcie drzwi Chrystusowi" Jan Paweł II. Na pamiątkę II pielgrzymki do Ojczyzny wielkiego rodaka Ojca Świętego Jana Pawła II w dniach 16-23 czerwca 1983 r. oraz w X rocznicę duszpasterstwa ks. proboszcza Wiesława Szwagrzyka figurę tę ufundowali parafianie".
Kaplica - komunalny dom pogrzebowy przy ul. Wspólnej.
"Obiekt wybudowany w latach 2001-2002. Inwestor Urząd Gminy w Brzeźniu. Udział w budowie : Urząd Gminy 70%, środki społeczne 30%".
Cmentarz parafialny w Brzeźniu przy ul. Wspólnej 53/57. Wchodzę na obszerny teren i szukam : miejsc pamięci, starych pomników i miejsc pochówku osób zasłużonych dla lokalnej społeczności.
"Ś.P. Tu spoczywa 4-ch powstańców z oddziału mjra Józefa Androszyka - Jan Balcerowski oraz 3-ch N.N. poległych 16.X.1863 w bitwie pod Nową Wsią. Pokój ich duszom. PTTK Sieradz".
"Ś.P. Julia Janina Dutkowska przeżyła lat 19, zm. 18.VII.1937 r. Prosi o westchnienie do Boga. Tak boli życie o Boże, młodości tak mało zaznałaś, a w sercach rodziców tak wielki smutek zasiałaś. Nasze serca zachowają Janinko Twą pamięć, nie zatrze jej żadna czasu zamieć. Ukochanej Córce rodzice".
Fotografia zmarłej Juli Dudkowskiej.
"Tu spoczywa urna z popiołem ś.p. Wacława Wilde, aresztowany III 1940 r., wywieziony do Dachau i tam zamordowany. Był długoletnim nauczycielem, oficer wojsk polskich...".
"Ś.P. Apolinary Domaniewski właściciel wsi Ostrowa przeżywszy lat 44 †.d. 7. listop. 1875 r. Pokój jego duszy". 
"Ś.P. Tomasz Pokraka były ławnik sądu Bukowiec żył lat 63 zm. 26 lutego 1840 r. Prosi o modlitwę do Boga".
Krzyż z kotwicą na grobie Władysława Piaseckiego z 1894 roku.
"Tu oczekuje zmartwychwstania ś.p. ks. Jan Jędrzejewski Prob. Parafii Brzeźnio w latach 1910-1912, ur. 9.12.1857, zm. 10.8.1912".
Grobowiec rodziny Przeor z 1937 roku.
"Ś.P. Michał Białecki długoletni sędzia pokoju ur. 24 kwietnia 1860 r. zm. 6 czerwca 1924 r. Cześć jego pamięci".
"Ś.P. Ks. Konstanty Pawliński kanonik honorowy kaliski, jubilat długoletni proboszcz Parafii Brzeźnio ur. w 1815 r. zasnął snem sprawiedliwych w d. 8 maja 1893 r. Prosi o westchnienie do Boga".
"Ś.P. Szczepana Kowalczyk powstaniec styczniowy 1863-64, uczestnik bitwy w Parzymiechach żył lat 86, zm. 22.01.1917 w Ostrowie".
Kaplica grobowa Rodziny Korab-Kobierzyckich.
Jest to eklektyczna budowla, nad wejściem do której umieszczono tablice z napisem :
"Rodowi Korab - Kobierzyckich za wierność Bogu i Polsce. ś.p. Feliks Korab -Kobierzycki 1915-1978 Syn Marii i Stefana - dziedzica Pyszkowa, Żołnierz Września 1939, jeniec wojenny obozu pod Charkowem, wymieniony za Żydów w Brześciu n/ Bugiem, internowany do obozu - kamieniołomów w Milberg - Niemcy, wyzwolony przez Armię USA w kwietniu 1945. Tę pamiątkę poświęca ukochanemu mężowi oraz rodzinie Aleksandra. Brzeźnio 13.4.1992".
"Tu spoczywają oczekując zmartwychwstania Ś.P. Rodzina Korab - Kobierzyckich : Michał i Helena z Wężyków, Władysław, Zygmunt, Łukasz, Stefan i Maria 1876-1925, 1896-1918 Bolesław, Stanisław, Antonina i Jan, Jan syn Józefa, Przemysław,  Jarosław, Feliks i Aleksandra z Wyrzutowiczów Kobierzyccy 1915-1978 1912-1919. Ukochanemu mężowi oraz rodzinie Aleksandra. Brzeźnio 13.XI.1978".
Kaplica umocowana jest pośrodku głównej alei cmentarza. Od strony południowej znajduje się grób duchownego.
"Ś.P. Ks. Wiesław Szwagrzyk żył lat 64, zm. 18.2.1995. Proboszcz Parafii Brzeźnio w latach 1972-1995".
"Ś.P. Ksiądz Apoloniusz Lutoborski kanonik honorowy Kolegiaty Kaliskiej, dziekan Dekanatu Złoczewskiego, Proboszcz Parafii Brzeźnio, urodz. 7 lipca 1858 r. zmarł 13 maja 1926 r. Zdrowaś Maria".
Figura Najświętsze Serce Pana Jezusa na jednym z grobów.
"Ś.P. Piotr Dębowski żył lat 59 zamordowany 18.2.1943 w Radogoszczu".
"Zofia z Pustelników Osełkowska żyła lat 38, zm. 18 kwietnia 1901 r. Prosi o Zdrowaś Maria".
Po zwiedzeniu cmentarza jadę jeszcze raz do miejscowego kościoła, bo właśnie dzwony wzywają wiernych na popołudniową mszę. Wchodzę do środka i oglądam świątynię.

Tablica "Historia kościoła w Brzeźniu".
"Kamień z grobu św. Idziego Saint Gilles - Francja".
"Kamień z miejsca objawienia w La Salette Francja".
W wnętrzu budowli znajduje się wyposażenie w stylu barokowym.
W ołtarzu głównym umieszczony jest obraz patrona parafii Świętego Idziego.
Świątynia została poświęcona w 1758 roku przez księdza proboszcza Ignacego Piotra Ścibor-Bogusławskiego, kanonika łęczyckiego i dziekana dekanatu warckiego.
Ambona Domu Bożego.
Ołtarze w nawie lewej.
Tablica epitafijna "Ś.P. Klemens Rembowski weteran z r. 1863. Zmarł w 1911 r. przeżywszy lat 72. / Ś.P. Zygmunt Rembowski zmarł w 1911 e. przeżywszy lat 36. Pokój ich duszom".
Ołtarz w nawie prawej z obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej.
Ołtarz boczny z obrazem Najświętszego Serca Pana Jezusa.
Bogato zdobiona marmurowa płyta epitafijna z wizerunkiem fundatora kościoła Kazimiera Błeszyńskiego - właściciela dóbr Brzeźnio.
W latach 1896-1902 proboszcz Kacper Kobyliński, korzystając z własnych finansów, rozbudował kościół o dwie nawy boczne, dach pokrył blachą cynową, wstawił żelazne okna i wykonał terakotową posadzkę. Zakupił także do świątyni 14 obrazów przedstawiających Drogę Krzyżową i wprowadził w parafii nabożeństwa pasyjne.
W świątyni znajdują się piękne organy oraz polichromie wykonane przez Aleksandra Przewalskiego.  
Cieszę się bardzo, że dane mi było obejrzeć wnętrze tej zabytkowej świątyni ! To piękne ukoronowanie mojej dzisiejszej wyprawy do Brzeźnia !
Od kościoła kieruję się na ul. Topolową, gdzie znajduje się gabinet weterynaryjny.
Wyjeżdżam z Brzeźnia drogą prowadzącą do wsi Zapole. Wrócę tu wkrótce przy okazji poznawania dalszych obszarów powiatu sieradzkiego !
NA  TRASIE  DO  BURZENINA
Remiza strażacka OSP Zapole - rok założenia 1912.
Zabudowania firmy "Hydro-Masz" przy drodze woj. nr 482.
W Zapolu skręcam na wschód i jadę do mostu na rzece Żeglina.
Za mostem rozpoczyna się terytorium wsi Barczew.
Droga ekspresowa S-8 w Barczewie.
We wsi znajduje się klasycystyczny dwór wzniesiony w poł. XIX w. na miejscu XVII-wiecznego dworu obronnego.
Przed wojną dwór był w posiadaniu rodziny Glicensteinów. Obecnie stanowi własność prywatną i został kompleksowo odnowiony. 
Remiza strażacka OSP Barczew.
Szkoła Podstawowa im. Zbigniewa Świętochowskiego w Barczewie.
Stare gospodarstwo przy drodze na Stefanów Barczewski.
Rozjazd do przysiółka o fajnej nazwie Niebiosy. Jest to część wsi Stefanów Barczewski.
Opuszczam obszar gminy Brzeźnio i wjeżdżam na teren gminy Burzenin.
Wola Będkowska - remiza strażacka i świetlica wiejska.
Tablica na budynku : "Potomnym ku pamięci R.P. 30 - VI.1991. Ks. Kan. Z. Dereszewski".
Żelazny krzyż w Woli Będkowskiej z 1912 roku.
Tablica wjazdowa do wsi Prażmów.
Remiza strażacka OSP Prażmów.
Z Prażmowa pędzę przez Strzałki do Burzenina - zobacz WYCIECZKA Nr 404
„MĄK-POL” w Burzeninie - firma rodzinna  założona przez Piotra i Annę Wlazły zajmująca się produkcją pieczywa oraz mąki. Składa się z dwóch piekarni oraz młyna.
Odrestaurowany rynek w Burzeninie.
Kościół p.w. św. Wojciecha i św. Stanisława w Burzeninie. Za chwilę zacznie się popołudniowa msza. Wchodzę do środka i dyskretnie oglądam wyposażenie Domu Pana.
Tablica z opisaną historią parafii oraz figura św. Antoniego z Dzieciątkiem Jezus.
Świątynię wybudowano w 1642 roku z fundacji Stanisława Pstrokońskiego, biskupa chełmińskiego i jego brata Macieja Pstrokońskiego, stolnika sieradzkiego. 
W głównym ołtarzu znajduje się obraz Matki Bożej z XVII wieku w sukience z połowy XIX stulecia. Drugi obraz, na zasuwie, przedstawia św. Wojciecha – patrona kościoła. W ołtarzu umieszczone są także figury św. Piotra i św. Pawła, a nad obrazem Matki Boskiej znajduje się, w tondze, obraz przedstawiający św. Katarzynę.
Tablica epitafijna "Wojciechowi Poraj Biernackiemu podpułkownikowi b. wojsk polskich, dziedzicowi Giżyc i żonie jego Teofili z Stamirowskiech wdzięczne dzieci poświęcają tę pamiątkę prosząc o modlitwę 1898".
"Ś.P. Ks. Kan. Józef Szymanowski długoletni Proboszcz Burzeniński zmarł w Częstochowie na Jasnej Górze d. 6.IV.1919 r. Prosi o Zdrowaś Marja. Wdzięczni parafianie".
Ołtarz boczny prawy z obrazem Świętej Anny.
"Ś.P. Antoniemu i Elizie Kobierzyckim wdzięczne dzieci tę pamiątkę poświęcając proszą o modlitwę 1907".
Płyta epitafijna poświęcona Władysławowi Korabita Kobierzyckiemu - właścicielowi dóbr Majaczewice w powiecie sieradzkim.
Ambona Domu Bożego.
Zabytkowa chrzcielnica z 1870 roku.
Ołtarz boczny lewy z obrazem Świętego Józefa.
Tablice poświęcone rodzinie Kobierzyckich.
Tablica pamięci "Ś.P. Ks. Bolesław Kręcicki proboszcz parafii Burzenin 1935-1941. Ur. 3.X.1893, aresztowany 6.X.1941, zamęczony w Dachau 18.V.1942. Do końca wierny Bogu i Polsce. Wdzięczni w pamięci i modlitwie parafianie".
Remiza strażacka OSP Burzenin przy ul. Kościelnej.
Rzeka Warta w Burzeninie.
Z Burzenina pedałuję przez wieś Strumiany. Jest to trasa niebieskiego szlaku rowerowego "Skarby Ziemi Sieradzkiej".
Obserwuję zjawiskowy zachód słońca.
Po dojechaniu do Widawy wyjeżdżam na drogę woj. nr 481, którą docieram do Łasku. Nigdzie się już nie zatrzymuję. Sumiennie wykręcam kolejne kilometry i zwierzam wprost do Łodzi.

  
Kolorowa fontanna przed centrum handlowo-rozrywkowym "Sukcesja" przy al. Politechniki.
Ostatnie chwile wycieczki spędzam na ul. Piotrkowskiej, gdzie trwa "Light Move Festival 2016" - "Festiwal Kinetycznej Sztuki Światła". Wspaniale podświetlono kamienicę Traugota Lehmana z 1879 roku. 
Szósta edycja Festiwalu Światła potrwa do niedzieli. Na gości czeka 55 podświetlonych kamienic, 25 instalacji świetlnych w pasażach i parkach oraz 5 mappingów na fasadach budynków. Jutro wrócę do centrum mojego niezwykłego miasta i obejrzę wszystkie te festiwalowe pokazy !
Dzień, dwa odpocznę i znowu pojadę do... !!! 🚲 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz