czwartek, 21 kwietnia 2016

WYCIECZKA Nr 470 - Bełchatów

TRASA WYCIECZKI i DANE STATYSTYCZNE : 

Łódź (Wólczańska, Pabianicka, Park Słowackiego, Rondo Lotników Lwowskich, Park Sielanka, Pabianicka) - Ksawerów - Pabianice - Bychlew - Jadwinin - Pawłówek - Huta Dłutowska - Dłutów - Świerczyna - Podstoła - Wadlew - Drużbice - Teofilów - Stoki - Rożniatowice - Mikorzyce - Józefów - Ławy - Bełchatów - Dobiecin - Postękalice - Mąkolice - Piekary - Woźniki - Żachta - Zaborów - Cisowa - Szydłów - Kamocin - Wola Kamocka - Lutosławice Rządowe - Mąkoszyn - Wodzinek - Wodzin Prywatny - Głuchów - Kruszów - Tuszyn - Modlica - Kalinko - Kalino - Giemzówek - Stefanów - Łódź (Kalinowskiego, Kolumny, Tomaszowska, Dąbrowskiego, al. Śmigłego-Rydza, al. Piłsudskiego, al. Mickiewicza, Łąkowa, Curie-Skłodowskiej) 

[21.04.2016. - 151,51 km, 24 km/h, 6:19:23 h]
ZDJĘCIA            FILMY            GPS               
Mr SCOTT jedzie do... Bełchatowa ! Trasa WYCIECZKI Nr 470.
Tydzień temu wracając z wycieczki do Szczercowa, tylko przemknąłem przez Bełchatów, ale dziś wreszcie pojadę zwiedzić całą stolicę energetyczną Polski ! 470-mą eskapadę rozpoczynam na ul. Wólczańskiej 247 pod willą fabrykanta Konstantego Walczaka (łódzki fabrykant, właściciel wykańczalni i farbiarni tkanin).
Willę wzniesiono w latach 1911-1912 w stylu architektonicznym zbliżonym do dworkowego. Autor projektu nie jest znany. Budynek jest obecnie własnością prywatną.
Z ul. Wólczańskiej przenoszę się na ul. Pabianicką. Przejeżdżam nową drogą rowerową wzdłuż Parku im. Słowackiego. Dziś trafiła mi się piękna pogoda ! Jest ciepło i niezwykle wiosennie, co widać przede wszystkim po kwitnących drzewach.
NA  TRASIE  DO  BEŁCHATOWA
Z Łodzi kieruję się do Pabianic i wyjeżdżam na ul. Kilińskiego. Właśnie tutaj rozpoczyna swój bieg droga wojewódzka nr 485, która prowadzi do Bełchatowa.
Jadę cały czas tą trasą do ronda we wsi Pawlikowice, gdzie jest zjazd na drogę ekspresową S-8.
Dziś na rowerowych trasach spory ruch i co jakiś czas wymijam się z kolarzami i rowerzystami.
Szybkim tempem dojeżdżam do wsi Wadlew. Za rondem zjeżdżam na chwilę na pobocze, bo...
Czeka tam na mnie rowerowy kolega Dawid Prałat z Zelowa, który postanowił wyjechać mi dziś naprzeciw ! Dawida poznałem na testach rowerów Scott w Łodzi. Wspólnie zaliczyliśmy już jedną przejażdżkę na Górę Kamieńsk (zobacz WYCIECZKA Nr 360).
Z Wadlewa docieramy do wsi Rożniatowice, skąd jest tylko 8 km do Bełchatowa.
Dojeżdżamy do osady Mikorzyce.
Tam skręcamy w boczną drogę, która wyłożona jest betonowymi płytami.
Drożyna prowadzi wprost do zarośniętego stawu, za którym sterczy upiorna BAZA OBCYCH ! To jednak najprawdziwsza prawda, że "ONI są wszędzie" !!! 👽
Wokół stawu rośnie wiele pomnikowych drzew.
Na stawie znajduje się wyspa, która otoczona jest fosą. Są to pozostałości dawnego dworu obronnego, który powstał w XVI wieku. Do czasów obecnych przetrwały jedynie fragmenty ścian oraz piwnic. Całość ukryta jest w zaroślach.
Pierwsza informacja o dworze pochodzi już z drugiej połowy XVII wieku. Fundatorami dworu była rodzina Mikorskich, herbu Róża. 
Z Mikorzyc pedałujemy do Józefowa, a potem do wsi o nazwie Ławy.
Dawid ostro kręci korbą i ledwo co za nim nadążam ! Szybkim tempem dojeżdżamy do wiaduktu drogi krajowej nr 8. To już Bełchatów i ul. Czaplinecka. Rozpoczynam zwiedzanie i bardzo miło mi, że Dawid będzie mi towarzyszył podczas poznawania miasta !
BEŁCHATÓW  -  ZWIEDZANIE
Rezydencja "Dwór Polski" ul. Czapliniecka 144 - hotel i restauracja, która mieści się z XIX-wiecznym dworze szlacheckim.
Szpital im. Jana Pawła II w Bełchatowie ul. Czapliniecka 123.
Pomnik w Parku 1000-lecia al. Włókniarzy.
W tym miejscu znajdował się "Cmentarz żydowski zniszczony przez okupantów hitlerowskich w latach 1939-1945".
Kościół pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła i Świętej Barbary - aleja Księdza Kardynała Stefana Wyszyńskiego 42. 
"Za Pontyfikatu Jana Pawła II dnia 1 czerwca 1998 r. ks. Abp Władysław Ziółek świątynię tę konsekrował".
"Kaplica adoracji Najświętszego Sakramentu owoc Roku Eucharystii poświęcenia dokonał Jego Eminencja Ks. Kard. Stanisław Nagy SCJ w uroczystość św. Barbary dnia 04 grudnia 2005 r.".
Wyposażenie kościoła stanowi ołtarz główny (rzeźba Chrystusa Ukrzyżowanego i Maryja pod Krzyżem) oraz ołtarze boczne (św. Barbara oraz Święta Rodzina).
Pamiątkowe tablice na placu przykościelnym.
"1791 r. -1991 r. W 200-rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja hołd pamięci światłym synom Narodu Polskiego, którzy opracowali ten doniosły pierwszy w Europie akt prawny i wprowadzili go w życie dla pożytku Rzeczypospolitej Obojga Narodów, przodkom na chwałę, potomnym ku pamięci, w imię Rodaków - Stowarzyszenie Przyjaciół Bełchatowa A.D. MCMXCI.V.III. Bełchatów 3.6.1991 r.".
"W obiektach kościoła NMP Matki Kościoła w Bełchatowie w latach osiemdziesiątych XX wieku, dzięki wsparciu księży Sercanów, działały podziemne struktury Niezależnego Samorządowego Związku Zawodowego Solidarność oraz Duszpasterstwo Ludzi Pracy. Tablicę ufundowano z okazji 20 rocznicy powstania NSZZ "SOLIDARNOŚĆ". Mieszkańcy Bełchatowa. Bełchatów 12.09.2010 r.".
"Chrystus wczoraj, dziś i na wieki. W 2000 rocznicę narodzin Jezusa Chrystusa. Mieszkańcy Bełchatowa".
Skwer im. Jana Pawła II w Bełchatowie.
Popiersie Jana Pawła II - Dar Mieszkańców Csongradu (węgierskie miasto partnerskie Bełchatowa od 2005 roku).
Dąb pamięci Jana Pawła II na terenie skweru.
"16.X.1978 r. - 2.IV.2005 r.... Ten stary dąb tak urósł, a wiatr go żaden nie obalił, bo korzeń jego jest Chrystus...". Fragment homilii wygłoszonej przez Jana Pawła II na Placu Zwycięstwa w Warszawie 2.VI.1979 r.".
"Lasy Państwowe. Dąb o numerze 176 zasadzono dnia 14.X.2006 roku dla uczczenia pontyfikatu Ojca Świętego Jana Pawła II. Dąb ten wyhodowano z nasion poświęconych przez Ojca Świętego Jana Pawła II podczas ogólnopolskiej pielgrzymki leśników do Rzymu w 2004 roku. Nadleśnictwo Bełchatów".
"Honorowemu Obywatelowi Bełchatowa Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II Mieszkańcy".
ul. Wyszyńskiego 10 - kościół pw. Zesłania Ducha Świętego.
"Pamięci ofiar stanu wojennego z 13 grudnia 1981 r." - płaskorzeźba na dzwonnicy świątyni.
Bank PKO w Bełchatowie - ul. Wojska Polskiego 65. 
Most na rzece Rakówka przy ul. 9 Maja.
Rakówka to prawy dopływ Widawki o długości 25,11 km. Rzeka płynie przez tereny Wysoczyzny Bełchatowskiej.
Mural poświęcony żołnierzom wyklętym przy ul. 9 Maja.
Mural powstał w 2013 roku i wykonali go trzej artyści : Jacek Niewieczerzał, dyrektor Muzeum Regionalnego, pochodzący z Bełchatowa grafik Mariusz Gorzelak, asystent na wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz Stanisław Stachura, z zarządu Związku Polskich Artystów Plastyków w Łodzi.
Muzeum Regionalne w Bełchatowie - dawny dwór rodziny Olszewskich.
Tablica edukacyjna "Dworek Olszewskich" przy wejściu na teren założenia dworsko-parkowego.
Dwór powstał w pierwszej połowie XVIII wieku, kiedy właścicielami bełchatowskich dóbr była rodzina Rychłowskich, herbu Nałęcz. Dwór został rozbudowany przez następnych właścicieli, ród Kaczkowskich herbu Świnka. Projektantem najprawdopodobniej był włoski architekt biskupa płockiego, Lodovico Coci.
W 1867 roku miała miejsce licytacja całego majątku Kaczkowskich. Kolejni jego właściciele to Reinhold Spiller i Ernest Ludendorf. W 1887 nieruchomość od Ernesta Ludendorfa kupił Henryk Hellwig – Bawarczyk z pochodzenia. W posiadaniu rodziny Hellwigów dwór znajdował się do końca II wojny światowej. Następnie dwór wszedł w posiadanie rodziny Olszewskich.
Wokół dworu zachowały się resztki parku z XVIII wieku, który został przekształcony w pierwszej połowy XIX wieku. "Rewaloryzacja zabytkowego parku przy ul. Hellwiga zrealizowana została przy udziale środków budżetowych Powiatu Bełchatowskiego w 2014 r.".
 "Obiekt zrealizowano przy pomocy środków finansowych Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi".
Po II wojnie światowej park razem z dworkiem został zaniedbany. Do 1987 roku opiekowała się nim rodzina Olszewskich. Po śmierci Wacława Olszewskiego – juniora, budynek został odkupiony przez Urząd Miasta w Bełchatowie. Swój pełny blask odzyskał po remoncie zakończonym w 1998 roku.
Grób małżeństwa Stefana i Nelly Hellwigów Hellwigów - niegdyś właścicieli dworu, które w 1920 walczyło ochotniczo na wojnie z bolszewikami. Grób znajduje się w Parku Olszewskich, w miejscu dawnej "Świątyni dumania".
Park nad Rakówką w Bełchatowie. W części północnej znajduje się zagłębienie będące pozostałością po dawnym stawie parkowym. 
"Rajska Aleja" w Parku Olszewskich poświęcona Honorowym Obywatelom Miasta Bełchatowa.
W trotuar wbudowane są granitowe płyty z nazwiskami Honorowych Obywateli. Jest wśród nich m.in. Marszałek Polski Józef Piłsudski, a także :
Jeana Claude Versyck’a z Francji, który to założył w Aubergenville stowarzyszenie „Amitie Aubergenville Pologne”. Będąc prezesem stowarzyszenia organizował zbiórki żywności i odzieży, które w ramach pomocy charytatywnej dostarczał m.in. do Bełchatowa.
"Papież Jan Paweł II honorowy Obywatel Bełchatowa".
"Członkowie Reprezentacji Polski Mistrzowie Świata w piłce siatkowej z 2014 r.".
W parku rośnie mnóstwo drzew, m.in. "Lipa drobnolistna zasadzona na pamiątkę zorganizowanych w Bełchatowie XXXI Ogólnopolskich Dni Pszczelarza. Bełchatów, 13-15 września 2013 r.".
Graffiti na ścianach budynków otaczających park.
Mural "Zakochani w Bełchatowie".
Na ścianie przy muralu zawieszone są tablice z życzeniami od zakochanych mieszkańców Bełchatowa.
Centrum Bełchatowa i skrzyżowanie ulic Kościuszki z ul. 1 Maja.
Centrum Informacji Turystycznej ul. Kościuszki 15.
Wydział Promocji Kultury i Sportu w Bełchatowie.
Tablica informacyjna "Fundusze Europejskie dla rozwoju regionu łódzkiego", dot. inwestycji pt. "Wsparcie rozwoju przedsiębiorczości i otoczenia biznesu poprzez rozbudowę i przebudowę infrastruktury miejskiej Bełchatowa".
Urząd Gminy Bełchatów ul. Kościuszki 13.
W budynku mieszczą się także inne urzędy : Rada Gminy, Gminny Zespół Obsługi Szkół i Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej. Pod tabliczkami zawieszona jest tablica informacyjna dot. wykorzystania funduszy europejskich w ramach projektu "Aktywni z przyszłością".
Pomnik Jana Pawła II na skwerze przy ul. Kościuszki.
"Na tej polskiej ziemi żyje naród, który jest moim narodem. Jan Paweł II. Wielkiemu Polakowi Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II Mieszkańcy Miasta Bełchatowa. Bełchatów 8.9.2000".
Cokół pomnika w Bełchatowie odtwarza zarys granic Rzeczypospolitej. Znajdują się na nim tabliczki ze słynnymi cytatami z homilii Papieża Polaka.
"Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi tej ziemi. Warszawa 2.6.1979". Są to słowa najczęściej cytowane spośród wszystkich, które podczas wszystkich swych pielgrzymek do ojczyzny wygłosił Jan Paweł II. 
Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Bełchatowie ul. Kościuszki 2.
Tablica pt. "Historia kościoła" w kruchcie świątyni. Wcześniej w tym miejscu stał kościół drewniany wybudowany w 1615 roku. Obecną murowaną świątynię i dwie kaplice Matki Bożej i św. Franciszka z Asyżu wystawił w 1721 r. Stanisław Rychłowski, chorąży sieradzki.
Tablica "Proboszczowie Parafii Narodz. N.M.P. w Bełchatowie" z nazwiskami duchownych od 1893 roku oraz tablica epitafijna "D.O.M. ś.p. Stanisława z Kaczkowskich Byszewska zm. w Krakowie 28 listopada 1908 r. przeżywszy lat 80. Dobrodziejce tutejszego kościoła ku wiecznej pamięci".
Tablica epitafijna "D.O.M. Ś.p. Ludwik Kaczkowski herbu Świnka ur. 13 lutego 1809, zm. w Bełchatowie 18 stycznia 1862 r.".
Tablica na murze kościoła "W XX rocznicę powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Solidarność 1980-2000 oddajemy cześć ruchowi związkowemu, który wystąpił w obronie prawdy, godności człowieka, obywatela, wierny zasadzie "Zło dobrem zwyciężaj". Wierni tym ideałom. Bełchatów dn. 7.X.2000 r.".
Tablice pamięci poświęcone księżom tut. parafii (księdza kanonika Franciszka Potapskiego (1882-1942), zamordowanego przez Niemców w obozie koncentracyjnym w Dachau oraz księdza prałata Aleksandra Łęgockiego, lokalnego proboszcza w latach 1975-1998 i dziekana w latach 1991-1998, działacza antykomunistycznego).
Tablica pamięci "płk. Ryszard Kukliński 1930-2004 wielkiemu Polakowi w hołdzie za podjęcie samotnej walki z komunistycznym imperium zła, w obronie demokratycznego świata. Bełchatów, dn.27.VIII.2006 r.".
Przy kościele stoi pomnik Pamięci Bełchatowian, na którym umieszczono tablice pamiątkowe ku czci : Czesława Bartłomiejczyka, Janusza Głuchowskiego, Janusza Kepalskiego, Władysława Włodarczyka i Konrada Leśniewskiego.
Tablica na pomniku "W hołdzie żołnierzom Armii Krajowej z rejonu Bełchatowa poległym w obozach koncentracyjnych, rozstrzelanym na ulicach Bełchatowa oraz zamordowanym w lochach gestapo w Łodzi w latach walki o niepodległość Ojczyzny cześć i chwała. towarzysze Broni. Bełchatów, sierpień 1994" oraz tablica z nazwiskami żołnierzy.
Granitowy obelisk z herbem miasta i napisem "Zadanie zostało zrealizowane przy udziale środków z Powiatowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Bełchatowie".
Oratorium Jana Pawła II przy kościele Narodzenia NMP w Bełchatowie.
"Papieżowi Janowi Pawłowi II w 25 rocznicę Pontyfikatu Mieszkańcy Bełchatowa 16.10.2003".
"Kamień węgielny Oratorium Jana Pawła II poświęcony dnia 18 sierpnia 2002 roku przez Papieża podczas pielgrzymki do Ojczyzny".
Kapliczka z figurą Matki Boskiej na placu przykościelnym.
Dzwonnica wbudowana w ogrodzenie kościoła.
Zawieszona jest na niej tabliczka "Obiekt dar Wielkiego Jubileuszu wykonany przez Energomontaż-Północ Bełchatów sp. z o.o., Bełchatowskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Ogólnego S.A., PRTiA Termokor oddział Bełchatów, staraniem proboszcza Ks. Kan. Janusza Krakowiaka. Bełchatów 27.05.2001 r.".
Obok dzwonnicy ustawiona jest tablica edukacyjna "Kościół parafialny pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny".
Urząd Miasta Bełchatowa ul. Kościuszki 1.
Obelisk przy urzędzie "1990-2010 w XX rocznicę odrodzenia Samorządu Terytorialnego i pierwszych demokratycznych wyborów. Mieszkańcy Bełchatowa 27 maja 2010 r.".
Tablice informacyjne przy urzędzie, dot. wykorzystanie funduszy europejskich przy realizacji różnych projektów (m.in. zakup nowych autobusów dla lokalnego transportu).
Drogowskaz przed urzędem z odległościami w kilometrach do miast partnerskich Bełchatowa (Aubergenville, Taurogi, Sowieck, Myślenice, Alcobaça, Csongrád, Považská Bystrica, Nowograd Wołyński, Jużnoukraińsk, Děčín i Pardubice). 
W centrum miasta znajduje się Plac Narutowicza, który dawniej nazywany był Starym Rynkiem. Funkcjonował przede wszystkim jako plac targowy.
Tablica informacyjna dot. wykorzystanie funduszy z UE podczas inwestycji "Przebudowa Placu Narutowicza, ul.19 Stycznia, ul. Fabrycznej wraz z infrastrukturą komunalną".
Projekt ten znalazł się w 2011 roku w grupie najlepszych polskich projektów realizowanych przy finansowym wsparciu Unii Europejskiej w ramach IV edycji konkursu „Polska Pięknieje – 7 cudów Funduszy Europejskich”.
Na placu znajduje się "Siatkarska aleja gwiazd" z nazwiskami osiemnastu najbardziej wybitnych siatkarzy i trenerów słynnego klubu "Skra" Bełchatów.
Plac jest pięknie zadrzewiony i zakrzewiony. Rośnie na nim m.in. drzewo podarowane mieszkańcom Bełchatowa przez Csongrad - węgierskie miasto partnerskie.
Parkan oddzielając plac od terenu kościoła, ozdobiony jest kolorowym graffiti.
Graffiti nawiązuje m.in. do biblijnych postaci znajdujących się w herbie miasta - Adama i Ewy.
Przed II wojną światową charakterystycznym elementem architektury głównego placu miasta były zabudowania należące do bełchatowskiej społeczności żydowskiej.
Miejskie Centrum Kultury w Bełchatowie przy Placu Narutowicza, które połączone jest z dawną siedzibą straży pożarnej. 
Przed budynkiem stoi pomnik poświęcony braci strażackiej, odsłonięty 23 września 2001 roku. 
Na budynku umieszczona jest figura św. Floriana - patrona strażaków. 
Na placu przy Miejskim Centrum Kultury wyeksponowane są ogromne akcesoria górnicze.
Duże wrażenie robi "Czerpak koła urabiającego koparki O&K SchRs-4000, pojemność 4000 litrów, masa własna 3800 kg" wraz z płytą gąsienicową pojazdu koparki Krupp SchRs-4000 o masie 1756 kb. Czerpak to rodzaj naczynia, czy też „łychy”, do której nabierana jest ziemia lub węgiel.
"Wirnik turbiny 18K360 - część środkowa. W PGE GiEK SA Oddział Elektrownia Bełchatów przepracował do modernizacji 205.760 godzin. Wyprodukowany przez Zamech-Elbląg, obecnie Alstom".  
Przed II wojną światową obok tego placu znajdowała się żydowska synagoga. Jej historia opisana jest na specjalnej tablicy z archiwalnymi fotografiami. 
Przy Placu Narutowicza 3 mieści się "PGE Giganty Mocy" - pierwsze w Polsce muzeum o węglu i energii.
Starostwo Powiatowe w Bełchatowie ul. Pabianicka 17/19. Powiat bełchatowski tworzą dwie aglomeracje miejskie : Bełchatów i Zelów oraz sześć gmin wiejskich : Drużbice, Bełchatów, Kleszczów, Kluki, Szczerców i Rusiec. 
Powiatowy Urząd Pracy w Bełchatowie ul. Bawełniana 3.
"Bawełnianka" - nieczynne jeszcze centrum handlowe w Bełchatowie ul. Bawełniana 7.
Na obszarze obecnego centrum handlowo - rozrywkowego "Bawełnianka" od lat pięćdziesiątych XX wieku do roku 2009 funkcjonowały bełchatowskie zakłady przemysłu bawełnianego – największa fabryka w regionie. 
Zatrudniała około 3 tysięcy osób i wyrosła na tkackiej historii, którą Bełchatów zawdzięcza Żydom i Niemcom. Po wojnie pracowano na krosnach, które pozostały po prywatnych manufakturach.
Ochotnicza Straż Pożarna w Bełchatowie - ul. Bawełniana 18. Straż została założona w 1901 roku. 
Mural "Bełchatów - daj się skusić" przy ul. Bawełnianej 15.
Tablica edukacyjna przy ul. Piłsudskiego - w miejscu dawnego kościoła ewangelickiego w Bełchatowie.
Nieistniejąca już świątynia powstała z inicjatywy Stanisława Kaczkowskiego herbu Świnka w latach 1830-1832. Po wojnie przez pewien czas kościół funkcjonował jako katolicki kościół szkolny parafii p.w. św. Stanisława Kostki. W 1984 roku, ze względu na zły stan techniczny dachu, władze miasta podjęły decyzję o wyburzeniu kościoła.
Dawid - kompan mojej dzisiejszej wycieczki, przy tablicy edukacyjnej na Placu Wolności.
Plac dawniej nazywany Nowym Rynkiem, w 1935 roku przemianowano na plac Józefa Piłsudskiego. W okresie międzywojennym zachodnia część pełniła funkcję placu targowego, w części wschodniej znajdowało się boisko.
11 listopada 1938 roku została odsłonięta tablica upamiętniająca legionistów i członków POW, pochodzących z Bełchatowa i gm. Bełchatówek, poległych w latach 1918-1920.
Obecnie na placu znajduje się granitowa płyta z napisem : "Bełchatów listopad 1988 r. Póki w narodzie myśl swobody żyje, wola i godność, i męstwo człowiecze, póki sam w ręce nie odda się czyje i praw się swoich do życia nie zrzecze, To ani łańcuch, co mu ściska szyję, ani utkwione w jego piersiach miecze, ani go przemoc żadna nie zabije - i w noc dziejowej hańby nie zawlecze. ADAM ASNYK "Nad gołębiami" sonet XXIX. W 70 rocznicę odzyskania Niepodległości społeczeństwo Bełchatowa". 
W jego centralnej części ustawiona jest kolumna z popiersiem Adama Mickiewicza.
Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia w Bełchatowie - Plac Wolności 20.
"W tym budynku w latach 1940-1944 mieścił się niemiecki urząd pracy Arbeitsamt. Urząd ten był organizatorem deportacji kilku tysięcy mieszkańców miasta i powiatu bełchatowskiego do przymusowych robót niewolniczych w III Rzeszy. Stowarzyszenie Polaków poszkodowanych przez III Rzeszę w Łodzi. Stowarzyszenie Przyjaciół Bełchatowa. Bełchatów AD 2006".
Parafia św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Bełchatowie ul. Czyżewskiego.
Pomnik na placu przykościelnym z tablicą pamięci "1918-1920 Peowiakom i ochotnikom Miasta Bełchatów poległym w walkach o niepodległość. Dnia 11.11.1938 r. Peowiacy" i nazwiska poległych.
Obelisk na placu przykościelnym z tablicą pamięci "Solidarność 13 grudnia 1981 roku w tym kościele zrodziły się pierwsze podziemne struktury Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność" w Bełchatowie. Na pamiątkę tego wydarzenia tablicę tę poświęcamy. Bełchatów, 13 grudnia 2008 r.".
Komenda Powiatowa Policji w Bełchatowie ul. 1 Maja 7.
I Liceum Ogólnokształcące im. W. Broniewskiego w Bełchatowie ul. 1 Maja 6.
Budynek przy ul. 1 Maja 45 z wojskowym orzełkiem na elewacji.
W obiekcie mieści się m.in. Stowarzyszenie Polskich Energetyków oddział w Bełchatowie, Zarząd Nauczycielstwa Polskiego i Liga Kobiet Polskich.
"Budynek ten powstał dzięki ofiarności społeczeństwa oraz funduszy Związku Strzeleckiego w roku 1939. Do roku 1939 mieściły się tu siedziby Związku strzeleckiego, Związku PeOWiaków oraz Związku Oficerów Rezerwy. Strzelcy 1998 r.".
Bełchatów Hala „Energia” ul. Dąbrowskiego 11. 
W tej hali rozgrywają swoje mecze zawodnicy drużyny "Skra" Bełchatów. To wielokrotny Mistrz Polski, finalista Ligi Mistrzów w piłce siatkowej. 
Szkoła Podstawowa Nr 1 w Bełchatowie, ul. Dąbrowskiego 11.
Przed budynkiem znajduje się oryginalnie zabudowany hydrant przeciwpożarowy.
"GIEKSA Arena" – stadion piłkarski w Bełchatowie przy ul. Sportowej 3.
W obiekcie znajduje się sklep z pamiątkami i akcesoriami dla kibiców piłkarskich.
Hala Widowiskowo-Sportowa ul. 1-go Maja. 
Hotel "Sport" ul. 1 Maja 63.
Przy obiektach sportowych żegnam się z Dawidem, który musi już wracać do Zelowa. Dzięki Dawid za towarzystwo i do zobaczenia na rowerowych szlakach !
Ruszam na dalsze zwiedzanie miasta. Imponujący biurowiec "PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna" Spółka Akcyjna ul. Węglowa 5. 
Kościół Miłosierdzia Bożego i Matki Bożej Ostrobramskiej, Matki Miłosierdzia w Bełchatowie ul. Świętej Faustyny Kowalskiej 8.
"W 25. rocznicę istnienia Parafii pw. Miłosierdzia Bożego i Matki Miłosierdzia za pontyfikatu Ojca Świętego Franciszka, gdy ordynariuszem Archidiecezji Łódzkiej był Arcybiskup Marek Jędraszewski, Metropolita Łódzki, a proboszczem i budowniczym świątyni ks. kanonik Kazimierz Magdziak, kościół ten wzniesiony i wykończony wysiłkiem parafian i dzięki pomocy ludzi dobrej woli w latach 1992-2014 został konsekrowany w niedzielę 9 listopada 2014 r.".
Budowę kościoła rozpoczęto 30 maja 1992 r. wg projektu arch. Witolda Marchwickiego. Został oddany do użytku 1.X.1999 roku.
Figura św. Barbary - patronki górników, na placu przykościelnym i tablica z napisem "5-lecie PGE GIEK S.A., 40-lecie KWB Bełchatów".
Obelisk z tablicą "W hołdzie Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II namiestnikowi Chrystusowemu, wielkiemu Polakowi w 30 rocznicę wyboru na Stolicę Piotrową. 16.X.2008 Górnicy".
Jedna ze stacji Drogi Krzyżowej pt. "Matka".
Wokół kościoła znajduje się niewielki skwer z ławeczkami.
"Utworzenie terenów zieleni zrealizowane zostało przy udziale środków budżetowych Powiatu Bełchatowskiego w 2014 roku"
Szkoła Podstawowa nr 12 im. Kornela Makuszyńskiego w Bełchatowie ul. Witolda Budryka 7.
"Szkoła i obiekty sportowe wzniesione ze środków Kopalni Węgla Brunatnego "Bełchatów". Bełchatów 1992-94".
"Osiedle słoneczne" w Bełchatowie, które składa się z 15 bloków mieszkalnych wybudowanych przez Bełchatowską Spółdzielnię Mieszkaniową w roku 1990 oraz osiedla domków jednorodzinnych. 
"Osiedle Binków" - dawniej jedna z podmiejskich wsi, włączona w granice administracyjne miasta w 1977 roku.
Skwer przy rondzie im. Hallera w Bełchatowie.
Zadanie pn. "I etap wdrażania programu rewitalizacji rzeki Rakówki na obszarze Miasta Bełchatów" dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki wodnej w Łodzi".
Tablica edukacyjna na skwerze pt. "Lipa drobnolistna".
Mr SCOTT - nieustraszony zdobywca Bełchatowa ! Na dzisiejszą wycieczkę wybrałem się w nowym kasku marki "Scott", który otrzymałem w prezencie od mojego sponsora - firmy "GOLD SPORT" z Łodzi.
Rzeka Rakówka.
Galeria Olimpia - nowa galeria handlowo-rozrywkowa w Bełchatowie ul. Kolejowa 6.
Wiadukt nieczynnej linii kolejowej przy ul. Wojska Polskiego.
Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej j w Bełchatowie ul. Wojska Polskiego 132.
Drewniana stodoła z lat 20-tych XX wieku przy ul. Wojska Polskiego.
Cmentarz rzymsko-katolicki Parafii pw. Wszystkich Świętych w Bełchatowie-Grocholicach przy ul. Wojska Polskiego 171.
Grobowiec Rodziny Wiewiórowskich, gdzie spoczywa m.in. ksiądz prałat Marian Wiewiórowski (23.08.1937-10.06.2012).
Grobowiec rodziny Zając, Szmidt i Zawadzkich z 1876 roku.
"Ś.P. Tekla z Wesołowskich Kempfi żyła lat 62, zm. 23.04.1885 Matka Nepomucena Kempfiego Sędziego Bełchatowskiego"
Pomnik odrestaurowano przez Stowarzyszenie Przyjaciół Bełchatowa ze środków zebranych w czasie kwesty w 2005 roku.
Żelazny krzyż na mogile dzieci Rodziny Rządkowskich z 1882 roku.
Grobowiec Rodziny Wonerów. "Tutaj leży zasłużony działacz ruchu ludowego sekretarz WK SL w Łodzi Jan Woner, zamordowany 15.IX.1946 przez reakcyjne podziemie".
"Ś.P. Ksiądz Proboszcz Andrzej Kupczyński 1804-1860 Kanonik Diecezji Kaliskiej Proboszcz Parafii Grocholice 1832-1869".
Mogiła Powstańców Styczniowych z 1863 r. "poległych za wolność ojczyzny w walce z rosyjskim ciemiężcą".
Pomnik odrestaurowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Bełchatowa ze środków zebranych z kwesty w 2014 roku.
"Ś.P. Dzieci małżonków Mateusza i Marcyanny Zielińskich. Proszą o Zdrowaś Marija".
"Ś.P. Tu spoczywają zwłoki małżonków Marcina i Anny Kryzuw zmarli ro. 1848 Proszą o westchnienie do Pana Jezusa".
"Ś.P. Józef Kołodziejczyk żył lat 23, zm. 7.I.1930". Taki młody...
Osiedle Zamoście w Bełchatowie.
Rzeka Rakówka na granicy Zamościa z dzielnicą Grocholice.
Remiza Ochotniczej Straży Pożarnej Grocholice.
W budynku ma swoją siedzibą Miejska Orkiestra Dęta "Grocholice" działająca przy Parafii Wszystkich Świętych w Grocholicach, OSP w Grocholicach i Miejskim Centrum Kultury w Bełchatowie.
Dom parafialny - plebania miejscowego kościoła.
Kościół Wszystkich Świętych w Grocholicach, znacznie przekształcony w wyniku rozbudowy w latach 1898–1908 w stylu neogotyckim. 
Ze średniowiecznej świątyni pozostały tylko fragmenty nawy i szkarpy.
Popiersie Jana Pawła II na placu przykościelnym.
Kapliczka-grota z figurą Matki Boskiej.
Obszerny plac przed kościołem - dawny rynek w Grocholicach. W 1977 roku Grocholice zostały włączone do gwałtownie rozwijającego się Bełchatowa i obecnie stanowią jego najstarszą dzielnicę.
Pamiątkowa tablica "Grocholice najstarsza część miasta 1485-1869 prawa miejskie, 1977 - włączenie do Bełchatowa. Mieszkańcy 1997 r.".
Tablica informacyjna dot. wykorzystania funduszy europejskich podczas realizowania inwestycji "Zakup nowych autobusów przystosowanych do przewozu osób w lokalnym transporcie zbiorowym wraz z modernizacją infrastruktury obsługi transportu publicznego i pasażera".
Bardzo fajny pomysł - szafki na książki przy wiacie przystanku autobusowego. Każdy może sobie książkę wypożyczyć i oddać kiedy chce. Można też oczywiście dokładać swoje książki z domowej biblioteki.
W centrum Grocholic mieści się park przykościelny z XIV wieku.
Przy kościele znajduje się skwer imienia ks. Teodora Kwarto – proboszcza parafii Grocholice z lat 1945–1956.
"Ks. Teodorowi Kwarto ur. 17.X.1904 r. zm. 8.XI.1956 r. Kapłanowi wielkiego serca, Proboszczowi Parafii Grocholice w latach 1945-1956. Za kształtowanie głębokiej religijności i patriotyzmu wśród wiernych naszej parafii w setną rocznicę urodzin Parafianie. Bełchatów Grocholice 17.8.2004 r.".
Szkoła Podstawowa nr 5 im. Żołnierzy Wojska Polskiego ul. Szkolna 10.
Nowy cmentarz w Grocholicach przy ul. Tylnej.
Na terenie nekropolii znajdują się mogiły żołnierzy Wojska Polskiego z września 1939 roku.
Na pomniku widnieje napis "Wieczna chwała bohaterom poległym w obronie Ojczyzny przed najazdem hitlerowskim 1939 rok. Tę pamiątkę stawia Społeczeństwo osady Grocholice i okolicznych wsi".
Na cmentarzu ustawione są tablice edukacyjne z opisaną historią zmagań wojennych.
"Historia 2 Pułku Piechoty Legionów".
"Obrona Gór Borowskich. Żołnierzom zgrupowania pułkownika Ludwika Czyżewskiego".
Aleja z nagrobkami żołnierzy Wojska Polskiego.
Tylna część pomnika na cmentarzu grocholickim.
Na płycie widnią nazwiska poległych i napis "Żołnierze Wojska Polskiego polegli w dniach 3-9 września 1939 r. zidentyfikowani po roku 1990"
Na terenie cmentarz jest także "Miejsce wiecznego spoczynku żołnierza Armii Rosyjskiej poległego w latach 1914-1918. Szanując to miejsce pamiętajmy o grobach dziesiątków tysięcy Polaków, którzy wcieleni do armii zaborczej, ginęli dla obcej sprawy na frontach pierwszej wojny światowej".
Krzyż z 1929 roku na ul. Piotrkowskiej .
Jeszcze jeden krzyż przy ul. Piotrkowskiej, przy drodze prowadzącej do wsi Zdzieszulice.
POWRÓT  DO  ŁODZI
Tym samym kończę na dziś poznawanie Bełchatowa i wyjeżdżam z dzielnicy Grocholice kierując się na wschód.
Na krzyżówce z drogą do Zdzieszulic Dolnych skręcam na północ. Przejeżdżam po wiaduktem nieczynnej linii kolejowej.
Na kolejnym skrzyżowaniu z ul. Goetla skręcam w prawo. Jadę po niemiłosiernie dziurawej drodze w stronę wsi Dobiecin.
Po przejechaniu ok. 2 km na dobre wyjeżdżam z Bełchatowa.
Jadę cały czas na wschód, mając po lewej stronie widok na linię energetyczną i trzy ogromne BAZY OBCYCH. "ONI są wszędzie" !!! 👽
Po dojechaniu do Dobiecina przejeżdżam obok zabudowań dawnego folwarku i parku podworskiego.
Szybkim tempem docieram do wsi Postękalice, którą zwiedziłem podczas WYCIECZKI Nr 386.
Remiza strażacka OSP Postękalice.
Kościół pw. św. Rocha w Postękalicach, który zbudowano w 1737 roku.
Kapliczka we wsi Mąkolice.
Wieś Woźniki i skrzyżowanie z drogą krajową nr 74.
Gospoda "Żniwny łan" w przysiółku Żachta wsi Gomunice.
Kapliczka przy nowej drodze w Żachcie.
"Przebudowa drogi powiatowej nr 1916E na odcinku Grabica-Żachta o dł. 7178 mb, został zrealizowany przez Powiat Piotrkowski i Gminę Grabica w roku 2011 w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg lokalnych 2009-2011. Wartość inwestycji 4.791,974,37 PLN"
Tablica wjazdowa do wsi Zaborów.
Remiza strażacka OSP Zaborów.
Skrzyżowanie w Zaborowie (w lewo do Grabicy).
Jadę prosto przez wieś Cisowa do Szydłowa.
Potem kieruję się do Kamocina.
W Woli Kamockiej odbijam na północ i pedałuję na Wodzin Prywatny i Głuchów.
Spokojnym tempem docieram do Tuszyna i rzucam okiem na ratusz miejski.
Jedzie mi się dziś znakomicie i byłoby jeszcze lepiej, gdyby nie ten "garnek" na głowie... Wiem, że tak jest bezpieczniej, ale obiecuję sobie, że już więcej nie pojadę w kasku ! Po prostu nienawidzę jeździć w hełmie !!! 😠
Staram się jednak o tym nie myśleć i dalsza część podróży mija mi szybko przy blasku zachodzącego słońca.
A to już ul. Kalinowskiego i krzywa tablica "Miasto Powiat Łódź".
Ścisłe centrum Łodzi, al. Piłsudskiego i nowy hotel "Novotel".
Przejeżdżam drogą rowerową wzdłuż trasy W-Z i skręcam w ul. Łąkową.
Graffiti z głową psa przy ul. Kopernika 49/Łąkowa.
Na zakończenie dzisiejszej wycieczki zajeżdżam na ul. Curie-Skłodowskiej 26 obejrzeć najnowszy mural.
Mural jest dziełem ekipy "Boa Mistura" z Hiszpanii i nosi tytuł "Życie jest stanem umysłu". Jest to cytat z książki urodzonego w Łodzi pisarza Jerzego Kosińskiego "Wystarczy być".
Na ścianie przy ul. Curie Skłodowskiej 24 zauważam ciekawe graffiti z napisem "Po to mam głowę żeby decydować" i wieszakami ubraniowymi. Odnosi się to do akcji proaborcyjnej.
No właśnie ! Taka mnie naszła refleksja na koniec aktywnego dnia. Skoro "Po to mam głowę żeby decydować", a "Życie jest stanem umysłu", to postaram się żyć tak, by nikomu nie szkodzić, nie wtrącać się w nieswoje sprawy i nie zaśmiecać sobie głowy rzeczami, na które nie mam wpływu !
To wydaje się być takie proste, ale jak wiadomo powszechnie, to z realizacją takich celów w życiu różnie bywa... Reasumując : to była bardzo udana wycieczka i cieszę się bardzo, że wreszcie poznałem Bełchatów - energetyczną stolicę Polski !!!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz