sobota, 26 marca 2016

WYCIECZKA Nr 467 - Wielka Sobota

TRASA WYCIECZKI i DANE STATYSTYCZNE : 

Łódź (Wólczańska, al. Mickiewicza, Piotrkowska, Plac Wolności, Nowomiejska, Zgierska) - Zgierz - Lućmierz - Emilia - Słowik - Aleksandria - Ozorków - Cedrowice - Solca Mała - Sierpów - Lubień - Borki - Łęczyca - Topola Królewska - Błonie - Łęka Kolonia - Nagórki - Byszew - Leszno 
woj. wielkopolskie : Krzewo - Kupinin - Wiesiołów - Dąbie nad Nerem - Domanin 
woj. łódzkie : Kolonia Rożniatów - Stanisławów - Orzeszków - Uniejów - Balin - Dominikowice - Krępa - Porczyny - Malenie - Borki Lipkowskie - Dąbrówka - Bratków Górny - Wierzchy - Iwonie - Chodaki - Zygry - Choszczewo - Szadek - Dziadkowice - Ulejów - Bałucz - Łask - kolumna - Dobroń - Chechło Drugie - Chechło Pierwsze - Pabianice - Ksawerów - Łódź (Pabianicka, Rondo Lotników Lwowskich, al. Politechniki) 
[26.03.2016. - 184,8 km, 24 km/h, 7:41:12 h]
ZDJĘCIA               GPS             FILMY
Wielka Sobota i Mr SCOTT jedzie do... !!! Trasa WYCIECZKI Nr 467.
Dziś Wielka Sobota i po dniu odpoczynku, znowu ruszam na szlak ! Kolejną wycieczkę rozpoczynam przy stuletniej kamienicy na ul. Wólczańskiej 121/123.
Na terenie posesji mieści się Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Słabo Słyszących.
al. Mickiewicza/al. Kościuszki - ogromy baner z reklamą koncertu muzycznego. 21 lipca 2016 r. wystąpi w Gdańsku znakomity piosenkarz Lionel Richie. Raczej nie pojadę...
Po szybkim wstępie podjeżdżam na ul. Piotrkowską 152, gdzie czeka już na mnie Konrad "Siwy koń".
Po chwili pojawia się Bernard "Rockrider" i po zrobieniu pamiątkowej fotki, ruszamy na trasę pochmurnej eskapady.
NA  TRASIE  DO  DĄBIA  NAD  NEREM
Dziś w Łodzi deszczowy poranek i powiem szczerze, że samemu to bym nigdzie nie pojechał. No ale się umówiłem z chłopakami, więc nie ma zmiłuj - trzeba się dostosować do niekorzystnych warunków... Z Łodzi szybko docieramy do Zgierza i jedziemy po drodze krajowej nr 91.
Z minuty na minutę pogoda się poprawia i kiedy docieramy do wsi Solca Mała, zza chmur wychodzi wiosenne słońce i suszy nam szosę !
Jedziemy cały czas po DK 91 i szybko docieramy do Łęczycy.
Następnie przez Topolę Królewską docieramy do wsi Błonie, która słynie z pięknego kościoła p.w. Najświętszego Serca Jezusa.
W podcieniach nawy południowej, wmurowana jest tablica epitafijna z inskrypcją o treści : "Ś.P. Jakób Stępowski żył lat 79 zm. d. 10 lipca 1890 r./ Ś.P. Ludwika z Pełczyńskich Stępowska żyła lat 82 zm. d. 10 stycznia 1886 r. Proszą o Zdrowaś Marya".
Kościół zaprojektowany został przez słynnego architekta Józefa Piusa Dziekońskiego i wybudowano go w latach 1913–1916. Świątynię i całą wieś zwiedziłem podczas WYCIECZKI Nr 210.
Dziś, w Wielką Sobotę, w Kościele Katolickim odbywa się święcenie pokarmów na stół wielkanocny. Wierni mogą również pomodlić się przed grobem Jezusa Chrystusa, przy którym wartę pełnią strażacy z miejscowej OSP.
Warta przy Grobie Pańskim to tradycja, która nawiązuje do pilnowania grobu Chrystusa przez żołnierzy rzymskich. Ochotnicy z okolicznych OSP odbywają watrę w mundurach galowych w dłoni trzymając halabardy.
W absydzie prezbiterium błońskiej świątyni stoi ołtarz główny z figurą Najświętszego Serca Pana Jezusa, umieszczoną nad tabernakulum i obrazem Matki Bożej Częstochowskiej. Dwa ołtarze boczne poświęcone są Najświętszej Maryi Pannie.
Chór i organy muzyczne kościoła w Błoniach.
Po zwiedzeniu świątyni kierujemy się do osady Nagórki.
We wsi znajduje się bardzo stara chałupa z lat 20-tych XX wieku. 
Poruszamy się ciągle na wschód trasą rowerowego, Nadbzurzańskiego Szlaku Bursztynowego.
Mijamy rozjazd w lewo na Świnice Warckie i kierujemy się prosto na Kupinin.
WOJ. WIELKOPOLSKIE
Po chwili docieramy do wsi Krzewo, która znajduje się już na terytorium woj. wielkopolskiego.
Trasę dzisiejszej wycieczki opracował Konrad i zaproponował, że pojedziemy zwiedzić miasto i gminę Dąbie nad Nerem.
W Dąbiu spędzamy ponad dwie godziny i "łapiemy chwile radości" ! Relacja z wizyty w tym mieście, ukaże się na moim drugim blogu o wycieczkach rowerowych poza woj. łódzkim.
Zobacz TRASA Nr 5 - Dąbie nad Nerem.
POWRÓT  DO  ŁODZI
Po opuszczeniu Dąbia wjeżdżamy do wsi Kolonia Rożniatów i wracamy na teren woj. łódzkiego. 
Poruszamy się po drodze woj. nr 473, na której prowadzone są obecnie prace remontowe.
Wieś Rożniatów i wiejski dom stylizowany na zameczek.
Wieś Brzeziny i przydrożna kapliczka.
Teren leśny wsi Orzeszków Kolonia i cmentarz prawosławny. Odwiedziłem to miejsce podczas WYCIECZKI Nr 382.
Przed cmentarzem ustawione są dwie tablice informacyjne Urzędu Miasta Uniejów. Są na nich wiadomości w jęz. polskim, niemieckim i angielskim, dot. cmentarza i znajdującego się na jego terenie cerkwi.
Na drugiej planszy umieszczony jest specjalny kod, za pomocą którego można odczytać te wiadomości za pomocą specjalnej aplikacji w telefonie komórkowym. Uniejów, jako jedyne miasto województwa łódzkiego, zakwalifikowało się do II edycji programu „Akademia Orange”. Projekt polegał na stworzeniu interaktywnej mapy regionu. Powstała historyczno-kulturowa ścieżka dydaktyczna, obejmująca charakterystyczne dla tego regionu miejsca. Ustawiono specjalne tablice informacyjne z fotokodami i stroną mobilną, gotową do użycia i aktualizowaną. Pod każdym fotokodem są podstawowe informacje o ciekawym miejscu, zabytku.
Na terenie cmentarza znajduje się kaplica grobowa rodziny carskiego hrabiego Aleksandra Tolla, właściciela zamku i dóbr uniejowskich, którą zbudowano w 1885 roku. Cerkiew zainspirowana była architekturą bizantyjską i ruską (tzw. styl neobizantyjski).
Wracamy na przebudowywaną DW nr 473, której remont potrwa do połowy października 2017 roku.
Bez problemów dojeżdżamy do Uniejowa, do którego bardzo często zaglądam (zobacz przede wszystkim WYCIECZKĘ Nr 274).
Panorama na miasto z kładki nad rzeką Warta.
Wielkanocna pisanka przed zamkiem w Uniejowie.
Tablica informacyjna "Zmiana ukształtowania terenu na obszarze zabytkowego zespołu zamkowo-parkowego i przyległym-budowa mobilnego systemu ochrony przeciwpowodziowej, dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi".
Jeszcze jedna kolorowa pisanka, przed budynkiem "Termy Uniejów".
Barwne graffiti na filarach mostu nad Wartą.
Za mostem znajduje się dość spory teren, który zajmuje "Zagroda młynarska Uniejów". Jest to zabytkowe miejsce, w którym znajduje się aż pięć obiektów z dawnych czasów. 
Wielką atrakcją są dwa wiatraki uniejowskie - koźlaki z Chorzepina i ze Zbylczyc.
Blisko zagrody znajduje się nowoczesny hotel. 
Restauracja Zagrody Młynarskiej w Uniejowie znajduje się w chałupie z połowy XIX wieku przeniesionej z miejscowości Skotniki, gm. Zgierz.
Ciekawy napis nad drzwiami wejściowymi : "Pokłoń się temu domowi, bo się w łeb... uderzysz".
Wszystkie dania oferowane w karczmie, przygotowywane są na bieżąco ze zdrowych lokalnych produktów, więc każdego dnia można zjeść zupełnie inny posiłek.  
Tabliczka na budynku : "Chałupa z miejscowości Skotniki, gm.Zgierz - ok. poł. XIX w. Oryginał. Obiekt znajdował się we wsi Skotniki (ul. Strażacka 29), gm. Zgierz. chałupa o konstrukcji drewnianej (sumikowo-łątkowej z narożami w formie "jaskółczego ogona"), dach kryty strzechą słomianą".
Na terenie zagrody umieszczone są tablice z informacjami dot. różnych inwestycji. "Termy Uniejów - Regionalny Markowy Produkt Turystyki Uzdrowiskowej" - projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. 
"Urządzenie zieleni na terenie Zagrody Młynarskiej w Uniejowie dofinansowano ze środków WFOŚiGW w Łodzi".
"Turystyka w siodle - infrastruktura innowacyjnego i unikatowego produktu turystycznego" - projekt współfinansowany przez Unię Europejską z EFRR.
Budynek inwentarski z Uniejowa, który służy jako boks dla koni, więc jest to nie lada frajda dla osób, które przyjeżdżają do "Zagrody Młynarskiej Uniejów" z własnymi końmi. 
Zaproponowałem Konradowi "Siwemu koniowi", że może tutaj dzisiaj przenocować, ale stanowczo odmówił... 😂 
"Budynek inwentarski z Uniejowa 1928 r. Obiekt stanowi wierną kopię budynku znajdującego się w Uniejowie, na terenie zespołu młyńskiego przy ul. Bł. Bogumiła 56 (w rejonie ronda). Obiekt murowany z kamienia wapiennego oraz cegły ceramicznej pełnej, dach kryty dachówką ceramiczną".
Ogromna stodoła, w której można podziwiać ekspozycję zabytkowych pojazdów konnych i pamiątkową kolekcję dawnych narzędzi stolarskich i ciesielskich. 
"Stodoła z miejscowości Besiekiery, gm. Grabów - ok. poł. XIX w. Obiekt stanowi wierną kopię stodoły znajdującej się w miejscowości Besiekiery 5, gm. Grabów, powiat łęczycki. Budynek o konstrukcji drewnianej sumikowo-łątkowej i szkieletowej, dach kryty strzechą słomianą. Stodoła dwuklepiskowa, z czterema sąsiekami.
Piękny dwór z miejscowości Nagórki.
"Dwór z miejscowości Nagórki, gm. Grabów lata 80. XIX w. Oryginał. Wnętrze zaadaptowane współcześnie. Obiekt wzniesiony w konstrukcji drewnianej sumikowo-łątkowej, ściany szalowane deskami w układzie poziomym z imitacją boniowania. Dach kryty gontem świerkowym".
Zagroda Młynarska to niewielki skansen składający się z zabytkowych obiektów przewiezionych do Uniejowa. Można podziwiać także przyczepę wozu strażackiego z lat 50. XX wieku.
Kolekcja starych pojazdów, narzędzi i urządzeń wiejskich.
"Krajzega pochodząca ze stolarni rodziny Boruckich z Łęczycy - 1930 r. Zbudowana przez Wawrzyńca Boruckiego. Wała napędowy prod. Maschienenfabrik Kiessling Leipzig-Plagwitz. dystrybutor " Piła" Warszawa, ul. Jerozolimska 35, Poznań ul. Kwiatowa 6. Napęd silnikiem elektrycznym "Skoda" (7,5 kW)".
Oryginalna tabliczka adresowa "Cieślak Michał G.R.N. Wilamów Pow. Poddębice".
Blisko "Zagrody młynarskiej" znajduje się nowocześnie zagospodarowany rynek - miejsce do sprzedaży płodów rolnych dla okolicznej ludności.
Po zwiedzeniu "Zagrody młynarskiej" ruszamy w drogę powrotną do Łodzi. Wyjeżdżamy z Uniejowa po ul. Sienkiewicza, po której przebiega droga krajowa nr 72 oraz droga woj. nr 473.
Dziś każdy z nas czuje się świetnie, łyda nam dobrze podaje, tak więc decydujemy się na wydłużenie sobie trasy dojazdowej do Łodzi. Kierujemy się po DW 473 przez wieś Dominikowice aż do Szadku. Tam przenosimy się na DW nr 482 i pędzimy przez Łask do Łodzi. 
Mija godz. 22:30, gdy stajemy do ostatniego zdjęcia przy Rondzie Lotników Lwowskich.
Dzięki panowie za aktywnie spędzoną Wielką Sobotę i do zobaczenia wkrótce !!! ☺  

2 komentarze:

  1. Masz zdrowie Gratki :) Adam

    OdpowiedzUsuń
  2. Jest rower ? Jest zdrowie !!! Dziękuję za motywujący komentarz i serdecznie pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń