Mr SCOTT jedzie do... wsi Papieże i nad Zalew Sulejowski !!! Trasa WYCIECZKI Nr 438.
"Mieszkać w łódzkiem i Papieży nie widzieć" ? Co to, to nie ! Grudniową wycieczkę rozpoczynam w śródmieściu Łodzi, przy skrzyżowaniu ul. Rewolucji 1905 roku z ul. Sterlinga.
Przyjechał tu specjalnie obejrzeć nowy mural, który powstał na wschodniej ścianie kamienicy przy ul. Rewolucji 1905 roku nr 58.
Mural z podpisem "Żyjesz w mieście rewolucji 1905" jest upamiętnieniem strajków i walk rewolucyjnych z lat 1905-1907, które miały miejsce na terenie Łodzi.
Był to masowy zryw społeczny i narodowy, w który zaangażowały się dziesiątki tysięcy mieszkańców naszego miasta. Walczono o zmiany polityczne, takie jak ustanowienie republiki demokratycznej, wolność słowa i wyznania czy zaprzestanie rusyfikacji. Demonstrowano i strajkowano domagając się godnych warunków pracy i życia.
Żądania ekonomiczne zakładały m.in. skrócenie dnia pracy do 8 godzin, ubezpieczenie pracowników na wypadek starości, od nieszczęśliwych wypadków czy śmierci, ustanowienie pomocy lekarskiej dla pracowniczek i pracowników oraz ich rodzin, a w końcu – możliwość zrzeszania się w związkach zawodowych, uzyskanie prawa do dwutygodniowego urlopu czy założenie bezpłatnych szkół początkowych dla dzieci.
Ponad podziałami walczyli wspólnie robotnicy różnych wyznań i narodowości : Niemcy, Polacy i Żydzi. W zrywie lat 1905-1907 wzięło udział trzech późniejszych prezydentów międzywojennej Łodzi: Aleksy Rżewski, Bronisław Ziemięcki i Jan Kwapiński. Najważniejszym wydarzeniem doby rewolucji w Łodzi było z pewnością Powstanie Łódzkie, trwające od 22 do 24 czerwca 1905 roku. W mieście stanęło około stu barykad. W nierównej walce z wojskiem wzięły udział tysiące mieszkańców.
Pogłoska mówiła, że władze pochowały ciała robotników nocą w bezimiennych grobach, ze strachu przed tłumną manifestacją, do jakiej z pewnością doszłoby na pogrzebie. W Łodzi zawrzało. Wybuchł strajk powszechny i ulicami miasta przeszedł stutysięczny tłum śpiewający pieśni rewolucyjne. Na skrzyżowaniu ulicy Piotrkowskiej z ulicami św. Karola i Pustej (Żwirki i Wigury) demonstrantów zaatakował oddział kozaków. Było wielu zabitych i rannych. Następnego dnia w Łodzi stanęły barykady.
Pomysłodawcą powstania muralu jest Klub Krytyki Politycznej w Łodzi. Projekt i wykonanie : artyści z formacji "takie.pany".
Pod muralem zawieszono specjalną tabliczkę z informacjami na temat przedsięwzięcia. "Sfinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury oraz darowizn na rzecz Stowarzyszenia im. Stanisława Brzozowskiego. Mural powstał dzięki uprzejmości Wspólnoty Mieszkaniowej przy ul. Rewolucji 1905 nr 58 oraz przy współpracy Fundacji Nowoczesnej Edukacji SPUNK".
Po rewolucyjnym preludium ruszam na szybki rekonesans po mieście. Biurowiec "Cotton House" przy ul. Seweryna Sterlinga 27/29.
Plac budowy przed dworcem kolejowym Łódź Fabryczna i biurowiec "Textilimpex" ul. Traugutta 25.
Przebudowa ul. Piramowicza, gdzie powstanie kolejny woonerf (widok od strony ul. Narutowicza).
Zawalona kamienica przy ul. Sienkiewicza 47. O tej katastrofie budowlanej wspominałem na zakończenie WYCIECZKI Nr 435.
Pusty plac przy ul. Sienkiewicza 52, gdzie kiedyś znajdowała się remiza strażacka. Obecnie jest tu parking strzeżony.
Na ścianie kamienicy nieznany autor pozostawił ciekawe graffiti w formie języka migowego. Co oznacza ? Może "Mask" ?
Wieżowiec "Orion" przy ul.Sienkiewicza - widok od strony kościoła ewangelickiego.
Mural na "Domu Literatury" przy ul. Roosevelta 17. Jego autorem jest Grzegorz "Gregor" Gonsior. Pretekstem do powstania pracy był "2013 - Rok Tuwima".
Malowidło przedstawia przekrój głowy poety wypełnionej abstrakcyjnymi myślami oraz jego dłoń z frazami z poematu "Kwiaty polskie". Zobacz WYCIECZKA Nr 181.
Rewelacyjny mural braci Os Gemeos z Brazylii przy ul. Roosevelta 5.
Najwyższy łódzki wieżowiec "Red Tower" przy ul. Piotrkowskiej 148/150. Budynek powstał w 1978 roku. Liczy 22 kondygnacje naziemne oraz 2 podziemne.
Dochodzi godz. 10:00 i kieruję się na ul. Piotrkowską 137, gdzie przy pomniku "Kuferek Reymonta" czeka na mnie Konrad "Siwy Koń" 🐎 Umówiliśmy się na kolejną przejażdżkę po regionie łódzkim.
"Kufer Reymonta" stoi przy Pałacu Kindermanna, waży 300 kg. Pomnik jest częścią "Galerii wielkich Łodzian". Jest to grupa plenerowych rzeźb z brązu, upamiętniających sławne osoby związane z Łodzią. Ustawiane są one od 1999 roku na ulicy Piotrkowskiej. Objaśniam koledze, że celem dzisiejszej wycieczki będzie wieś Papieże, a jak dalej pojedziemy, to się okaże po dotarciU na miejsce !
NA TRASIE DO WSI PAPIEŻE
Wieś Budy Dłutowskie i BAZY OBCYCH przy drodze woj. nr 485 👽
Super trasa rowerowa przez wieś Redociny (zobacz WYCIECZKA Nr 329).
Kaplica p.w. św. Klary we wsi Jutroszew.
Wieś Dziwle w gm. Grabica.
Dziwle - neogotycka kaplica p.w. Świetego Jana Chrzciciela z 1938 roku.
Powiem szczerze, że fajnie mi się jeździ z Konradem ! Łączy nas zamiłowanie do rowerowych wycieczek i lubię z nim pogadać na różne, życiowe tematy.
Rzeka Grabia na granicy wsi Lubonia i Grabica.
Grabica - kapliczka św. Floriana. "Fundator OSP Grabica 2015 r.".
Grabica - kaplica p.w. Świętego Piotra. Zobacz więcej WYCIECZKA Nr 168.
Droga woj. nr 483 we wsi Wola Kamocka, która połączona jest z osadą Lubanów.
Wola Kamocka - kościół p.w. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski i Św. Jana Vianney.
Murowa dzwonnica i krzyż misyjny na placu przykościelnym.
Po kilku minutach szybkiego kręcenia korbą, dojeżdżamy do wsi Papieże. Także sami widzicie, że wszędzie można dojechać rowerem ! Tak więc "Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali" !!!
Super droga dojazdowa do sioła Papieże.
Wzorowe gospodarstwo i do sołtysa wsi Papieże.
Papieże to typowo rolnicza osada, której mieszkańcy pracują przeważnie we własnych gospodarstwach.
Jest to średniej wielkości osada, położona w powiecie piotrkowskim, w gminie Grabica.
We wsi mieszka na stałe ok. 170 osób.
Remiza strażacka OSP Papieże.
Prze remizie-świetlicy wiejskiej, znajduje się sklep spożywczy.
We wschodniej części miejscowość łączy się z osadą o nazwie Brzoza.
Kapliczka w Papieżach z 1932 roku.
Tablica wyjazdowa ze wsi Papieże, która ustawiona jest tuż przed wiaduktem nad autostradą A-1.
NA TRASIE NAD ZALEW SULEJOWSKI
Autostrada A-1 - widok w kierunku północy.
Mr SCOTT & Konrad "Siwy koń" - nieustraszeni zdobywcy wsi Papieże ! Pamiątkowe zdjęcie na wiadukcie A-1, gdzie podejmujemy decyzję, że pojedziemy teraz nad Zalew Sulejowski !!!
Budynek szkoły podstawowej we wsi Brzoza. Obok znajduje się park podworski z XIX stulecia.
Remiza strażacka OSP Brzoza.
Droga krajowa nr 91 we wsi Karlin.
Kierujemy się do Piotrkowa Trybunalskiego. Przejeżdżamy przez centrum obok dawnego więzienia (ul. Wojska Polskiego - obecnie Galeria Handlowa "Stary Areszt").
Most przy jeziorze Bugaj na ul. Wierzejskiej.
Wierzejka - niewielka rzeka dorzecza Pilicy, długości ok. 15 km, lewy dopływ Strawy. Jej źródła znajdują się w okolicy wsi Kamocin.
W okolicach miejscowości Stara Wieś rzeka przepływa pod autostradą A1, a następnie pod drogą krajową 91. Płynąc dalej na wschód dociera do Piotrkowa Trybunalskiego, gdzie tworzy dość spore rozlewisko - właśnie Jezioro Bugaj.
Nowa szosa wyjazdowa z Piotrkowa Trybunalskiego.
Droga przez lasy Nadleśnictwa Koło.
Dojeżdżamy do wsi Koło, którą zwiedziłem podczas WYCIECZKI Nr 371.
Wokół Koła znajduje się ogromny kompleks leśny. Muszę się tu kiedyś wybrać na terenowy rekonesans !
Z Koła jedziemy do wsi Lubiaszów. Jest to trasa czerwonego, rowerowego "Szlaku Grunwaldzkiego".
PORT JACHTOWY "U ŁYSEGO"
Potem pedałujemy przez Golesze Małe do osady Bronisławów.
Zaglądamy na teren ośrodka Port Jachtowy "U Łysego".
Jest to duży port z jedną długą keją oraz możliwością cumowania przy nabrzeżu. Jako jedyny nad Zalewem Sulejowskim, jest portem monitorowanym.
Ośrodek prowadzi od 2000 roku pani Teresa Jakubowska z mężem Zdzisławem, znanym jako „Łysy”.
Jest to obecnie najpopularniejszy, a właściwie jedyny ośrodek wypoczynkowy nad Zalewem Sulejowskim po stronie powiatu piotrkowskiego z rozbudowaną bazą noclegową, gastronomiczną i turystyki wodnej.
Na terenie ośrodka znajduje się dobrze wyposażone pole namiotowe oraz domki kempingowe, kilka punktów gastronomicznych, smażalnia ryb oraz miejsce na grilla i ognisko.
Smażalnia ryb - grill bar w Bronisławowie.
Po zwiedzeniu "Portu u Łysego" przejeżdżamy przez Swolszewice Duże.
Potem kierujemy się na zachód do wsi Młoszów.
Szybkim tempem docieramy do Wolborza. Konrad dawno nie był w tych okolicach, więc z przyjemnością opowiadam mu o miejscowych atrakcjach. Pokazuję mu pamiątkowe tablice na Placu Władysława Jagiełły.
Kolegiata św. Mikołaja w Wolborzu.
Nowa wiata przystanku autobusowego i kiosk przy Placu Jagiełły.
Dziś cały dzień towarzyszyła nam wspaniała pogoda i pod wieczór obserwujemy zjawiskowy zachód słońca. Cudne pola w Bogusławicach.
Rolniczy krajobraz we wsi Żywocin.
Dolina rzeki Wolbórki - widok z osady Ceniawy.
Szybko zapada zmrok i równie szybko docieramy do Łodzi. Rewelacyjną przejażdżkę kończymy pod bazyliką archikatedralną św. Stanisława Kostki przy ul. Piotrkowskiej 265.
Na Placu Katedralnym ustawiony jest pomnik papieża Jana Pawła II.
Monument przypomina o wizycie Ojca Świętego w Łodzi, która miała miejsce w czerwcu 1987 roku. Autorką pomnika jest Krystyna Solska (figura) i jej mąż Bogusław. Artystom przyświecała idea pokazania Ojca Świętego w ruchu - takiego, jaki był podczas pobytu w Łodzi.
Pod cokołem umieszczony jest napis "Otwórzcie drzwi Chrystusowi". Pomnik został odsłonięty i poświęcony w dniu 4 czerwca 2000 roku.
Tak więc zakończenie wycieczki do wsi Papieże wypadło pod pomnikiem PAPIEŻA Jana Pawła II. Dziś po prostu nie było innej opcji !!! Dzięki Konrad za super przygodę i aktywnie spędzony, przepiękny dzień. Do następnego razu !!!
Wracam do domu szczęśliwy, z poczuciem dobrze wykonanego obowiązku. Bo przecież tą rowerową przygodą oddałem niejako hołd naszemu wybitnego rodakowi - Papieżowi Karolowi Wojtyle. Wszystko ładnie, pięknie, ale martwią mnie trochę te trzy szóstki w odczycie kilometrów na moim liczniku... Ciekawe co by na to powiedzieli Papieże ? 🙏
Wow, niezłe zdjęcia. Mijam bardzo podobne widoki wiejskie.
OdpowiedzUsuńDzięki za miły komentarz ! PozdROWER (-:
Usuń