niedziela, 23 sierpnia 2015

WYCIECZKA Nr 403 - Sulejów

TRASA WYCIECZKI i DANE STATYSTYCZNE
Łódź (Narutowicza, Wierzbowa, Kopcińskiego, al. Śmigłego-Rydza, Niższa, Śląska, Rzgowska) - Starowa Góra - Rzgów - Tuszyn - Kruszów - Głuchów - Srock - Rękoraj - Karlin - Kafar - Jarosty - Piotrków Trybunalski - Zalesice - Witów Kolonia - Witów - Kałek - Przygłów - Włodzimierzów - Sulejów - Włodzimierzów - Przygłów - Poniatów - Piotrków Trybunalski - Raków - Wola Moszczenicka - Moszczenica - Gajkowice - Gościmowice Drugie - Gościmowice - Podolin - Tychów - Rzepki - Wola Kutowa - Modlica - Kalinko - Kalino - Stefanów - Łódź (Kalinowskiego, Kolumny, Tomaszowska, Dąbrowskiego, Lodowa, Widzewska, Wałowa, Rokicińska, al. Piłsudskiego, Widzewska, Nowogrodzka, Niciarniana, Małachowskiego, Konstytucyjna, Pomorska, Plac Wolności) 
[23.08.2015. - 153,3 km, 25,3 km/h, 6:03:18 h]
ZDJĘCIA              GPS              FILMY
Mr SCOTT jedzie do... Sulejowa ! Trasa WYCIECZKI Nr 403.
Na ten piękny, sierpniowy dzień, wymyśliłem sobie super wycieczkę do Sulejowa ! Kolejną letnią przejażdżkę, rozpoczynam na ul. Nowotargowej. Jest to nowa ulica w centrum Łodzi, która połączyła ul. Tuwima z ul. Narutowicza.
Wcześniej w tym miejscu, tj. przy ul. Narutowicza, znajdował się słynny "blaszak". Był to łącznik pomiędzy murowanymi budynkami Uniwersytetu Łódzkiego, w którym w młodości spędziłem wiele godzin na zajęciach na Wydziale Prawa i Administracji.
Ale dziś interesuje mnie dawna Szkoła Zgromadzenia Kupców Miasta Łodzi przy ul. Narutowicza 68. Właśnie kończy się remont tego zabytkowego budynku.
Od jesieni tego roku, w tym gmachu będzie się mieścił Rektorat Uniwersytetu Łódzkiego. Remont obiektu został dofinansowany kwotą 6.389.854 zł z puli Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Przed wejściem do budynku zawieszone są pamiątkowe tablice, które poznałem na początku WYCIECZKI Nr 95.
"W tym budynku ówczesnej Szkoły Handlowej Zgromadzenia Kupców w dniu 7 marca 1909 r. powstał oddział Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego w Łodzi. W 75 rocznicę Łódzki Oddział PTTK. marzec 1984".
"Prywatne Gimnazjum Męskie M. Łodzi w Łodzi".
"Prywatna Szkoła Powszechna Męska Zgromadzenia Kupców M. Łodzi".
Gospodarze gmachu :
- w latach 1911-1939 Szkoła Zgromadzenia Kupców
Od 1945 roku Uniwersytet Łódzki :
- 1945-1951 - Wydział Matematyczno-Przyrodniczy
- 1951-1996 - Wydział Matematyki, Fizyki i Chemii
- 1996-2007 - Wydział Fizyki i Chemii
- 2007-2010 - Wydział Chemii
- od 2015 - Rektorat UŁ
Z ul. Narutowicza przemieszczam się na ul. Wierzbową 52, gdzie znajduje się siedziba Zakładu Wodociągów i Kanalizacji. Znam dobrze to miejsce z WYCIECZKI Nr 198.
Okazja do rewizyty jest szczególna, ponieważ na ścianie frontowej budynku pojawił się bardzo interesujący mural ! To żywcem przeniesiona na ścianę fotografia ludzi, którzy własnymi rękami budowali sieć wodociągów.
25-metrowy fresk (malowany farbami akrylowymi) powstał w oparciu o archiwalne zdjęcie z 1927 roku wybrane spośród kilkuset archiwalnych fotografii ZWIK. Przedstawia 24. budowniczych kanału przy ulicy Pienistej. Przeniesienie fotografii na kamienicę to pomysł Zakładu Wodociągów i Kanalizacji z okazji 90-lecia istnienia.
W Łodzi jest coraz więcej murali, które odnoszą się do historii i tradycji miasta. Jeden z nich upamiętnia wydarzenia z 1905 roku, inny dedykowany jest Arturowi Rubinsteinowi. Mural na Wierzbowej poświęcony jest robotnikom, którzy ciężką pracą wznosili nasze miasto.
Przed siedzibą popularnego "ZWiK-u", ustawione są ciekawe eksponaty. Z rur, zaworów, kształtek i przyłączy kanalizacyjnych, zbudowano metalowego ludzika. Tuż przy nim stoi ręczna pompa.
Przy południowym krańcu ul. Wierzbowej, trwają intensywne prace przy budowie linii dojazdowej nad tunelem do dworca kolejowego Łódź Fabryczna. Za parę miesięcy ul. Wierzbowa połączona zostanie z nową aleją Rodziny Grohmanów.
Od wielu miesięcy trwa niekończący się serial wielkich inwestycji drogowych oraz komunikacyjnych. Praktycznie to cała Łódź jest obecnie wielkim placem budowy ! Kończą się wreszcie prace przy przebudowie trasy W-Z. Na zdjęciu budowanie nowego torowiska tramwajowego na newralgicznym "skrzyżowaniu Marszałków" - al. Piłsudskiego z al. Śmigłego-Rydza.
 NA  TRASIE  DO  SULEJOWA
Rzgów - remont drogi krajowej nr 91 przy obiektach Centrum Handlowego "Ptak". Podobno za klika dni, przyjedzie tu na targi mody znana celebrytka Paris Hilton !
Droga krajowa nr 91 w miejscowości Głuchów Gołygów. Trwają prace na węźle "Tuszyn", przy budowie wiaduktów nowego odcinka autostrady A-1.
Wieś Srock w gminie Moszczenica - "dom wilka morskiego" przy DK nr 91. Zobacz więcej WYCIECZKA Nr 70.
Droga krajowa nr 91 - widok na Srock od strony wsi Rękoraj. To niezwykle malowniczy, ale bardzo niebezpieczny odcinek, bo przy trasie nie ma pobocza jezdni...
Ale Mr SCOTT "nie pęka na robocie" i bez przeszkód dojeżdżam do Piotrkowa Trybunalskiego. Miasto znam nieźle z WYCIECZKI Nr 264, ale i tak jeszcze wszystkiego nie zwiedziłem !
 PIOTRKÓW  TRYBUNALSKI
Kościół Miłosierdzia Bożego w Piotrkowie Trybunalskim ul. Łódzka 49.

Miejscowa parafia została erygowana 1 października 1989 przez bp Władysława Ziółka. Kościół był budowany w latach 1993–2004.
Ołtarz główny kościoła wkomponowany jest w prezbiterium z obrazem Miłosierdzia Bożego.
Obraz "Jezu ufam Tobie".
Ołtarz soborowy wykonany z białego marmuru.
Pozłacane tabernakulum, czyli miejsce przechowywania chleba eucharystycznego, konsekrowanego w czasie mszy.
Pomnik Papieża Jana Pawła II.
Ołtarz boczny z obrazem św. Faustyny Kowalskiej.
Po lewej stronie głównego ołtarza znajduje się kaplica, w której widnieje obraz Matki Bożej Jasnogórskiej.
Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej.
W kościele znajdują się 48-głosowe organy – produkcji holenderskiej.
Parafia skupia osiedla : Byki, Daszówka, Pawłówka i Szczekanica.
Obrazy Drogi Krzyżowej są mosiężnymi odlewami - "VII Drugi upadek".
"1.X.1989 r. Ks. Bp. Władysław Ziółek Ordynariusz Diecezji Łódzkiej erygował parafię pw. Miłosierdzia Bożego w Piotrkowie Tryb. W roku 25-lecia, parafianom oraz tym, którzy związani są z Kościołem Miłosierdzia Bożego za lata modlitwy, życzliwości, zaangażowania, ofiary materialnej, składam podziękowania z życzeniami Bożego Błogosławieństwa, a zmarłym ofiaruję nieustanną modlitwę. Ks. Proboszcz Paweł Lipiński".
Poświęcenie fundamentów i wmurowanie kamienia węgielnego, pochodzącego z Asyżu, poświęconego przez Jana Pawła II, nastąpiło w odpust 26 sierpnia 1993 roku.
Dom parafialny - kancelaria i mieszkanie proboszcza.
Kościół był budowany jako 3 nawowa świątynia murowana z cegły klinkierowej, według projektu architekta Aleksego Dworczaka i inż. Janusza Freya.
ul. POW - dworzec autobusowy.
Dworzec kolejowy przy ul. POW.
Tablica edukacyjna "Trakt wielu kultur" z atrakcjami turystycznymi miasta.
Uroczyste otwarcie stacji miało miejsce 7 października 1846 roku, kiedy to na stacje wjechał pociąg z Namiestnikiem Królestwa Polskiego Iwanem Paskiewiczem.
ul. Słowackiego - przejazd kolejowy
ul. Słowackiego 5 - okazały budynek Sądu Okręgowego, który wybudowano w 1909 roku w secesyjnym stylu wg projektu Feliksa Nowickiego.
Ryzalit zwieńczony tympanonem, nad którym mieszczą się trzy rzeźby, wśród których znajduje się bogini sprawiedliwości – Temida trzymająca w ręku wagę.
ul. Sieradzka - ławeczka Kwinto z filmy "Vabank".
Rynek Trybunalski - główny rynek Starego Miasta w Piotrkowie Trybunalskim.
Zabytkowy gmach I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego (dawne Kolegium jezuickie z XVIII wieku) - Aleje Mikołaja Kopernika 1.
Z Piotrkowa Tryb. kieruję się do wsi Zalesice.
 WITÓW
Następnie dojeżdżam do Witowa, któremu poświęciłem WYCIECZKĘ Nr 277.
Największą atrakcją Witowa jest zabytkowy kościół p.w. św. Małgorzaty i św. Augustyna.
Na bramie wejściowej na plac przykościelny umieszczony jest napis "Jezus czeka wstąp na chwilę". No to wchodzę !
Kościół, należący niegdyś do opactwa norbertanów, został ufundowany przez biskupa płockiego Wita z Chotla w 1179 roku. Od jego imienia pochodzi nazwa wsi Witów. Obecna świątynia została wybudowana w latach 1730–1784 w stylu późnobarokowym.
W kruchcie zawieszona jest tablica z napisem "Pamięć poległych w obronie Ojczyzny i pomordowanych w obozach Polakach - pozostanie na zawsze wśród braci. Ś.P. Poległym żołnierzom 76 PP im. Ludwika Narbutta w bitwie z najeźdźcą hitlerowskim w dniu 6.IX.1939 r. - Towarzysze Broni. | Pomordowani w obozach Parafianie Witowscy" i nazwiska zabitych.
"Ś.P. Ks. Rocha ŁASKI ur. 1902, zm. 1949. Kapelan Wojska Polskiego, więzień obozu w Dachau, Proboszcz Parafii Witów. Modlitwą, cierpieniem, pracą służył Ludowi Bożemu. Zamordowany przez UB-ków. Wdzięczni parafianie w 50 rocznicę śmierci. 9.V.1999 r.".
Z Witowem sąsiaduje osada o nazwie Kałek.
We wsi działa Ochotnicza Straż Pożarna.
Tablica na ścianie strażnicy : "Jubileusz 80 lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Kałku 1927 - 2007".
Jadę dalej znakomitą szosą, która prowadzi przez wieś i przez las, do mostu na rzece Luciąża.
Luciąża to lewy dopływ Pilicy. Jej początek stanowi  kilka strumyków wypływających w pobliżu wsi Przerąb i Rzejowice.
Za mostem rozpoczyna się terytorium wsi Przygłów.
Wyjeżdżam na drogę krajową nr 12 i szybko docieram do wsi Włodzimierzów.
To bardzo niebezpieczna trasa, którą codziennie przejeżdża mnóstwo TIR-ów. Droga jest bardzo wąska i nie posiada pobocza. Ale dziś jest niedziela i na szczęście ruch na niej jest niewielki.
 SULEJÓW  -  ZWIEDZANIE
Spokojnym tempem docieram do Sulejowa, miasta w powiecie piotrkowskim - głównego bohatera dzisiejszej wycieczki.
Sulejów należy do najstarszych osad nadpilicznych. Jej początki datuje się na X wiek. Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z połowy XII wieku. Sulejów znany był wówczas pod nazwami : Dulugov, Siliev, Sulev i Syrie.
Początkowo był osadą książęcą (targowiskiem) z miejscem poboru cła. Legenda przypisuje nazwę miejscowości od Suleja, rycerza który w XI wieku miał mieć tu swoją ojcowiznę.
Kapliczka przy skrzyżowaniu ul. Polnej z ul. Milejowską.
Napis na cokole "Na chwałę Panu Bogu pamiątkę tę wznieśli mieszkańcy Sulejowa 1908 r. / Wykonał J. Hentszel".
Kościół p.w. św. Floriana Męczennika i św. Leonarda Wyznawcy.
Figura Papieża Jana Pawła II na filarze bramy wejściowej i tabliczka "W hołdzie Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II. Parafianie Sulejowscy".
Tabliczka na drugim filarze : "Święty Florianie patronie nasz chroń nas przed ogniem doczesnym i wiecznym. Dar Strażaków".
Wnętrze Domu Bożego pokryte jest wielobarwną polichromią z lat 1928-1930 autorstwa artysty - mieszkańca Sulejowa – Sylweriusza Kowalskiego. Świątynię konsekrował w 1908 roku bp Stanisław Zdzitowiecki, ordynariusza kujawsko-kaliskiego.
Wyposażenie świątyni w większości stanowią zabytki z różnych epok i o różnym stylu. M.in. gotycka, polichromowana, złocona figura Matki Bożej z Dzieciątkiem (1410 r.), krucyfiks z XVIII wieku, trójkondygnacyjny, neogotycki, dębowy ołtarz główny z obejściem (1914 rok), barokowy ołtarz (1795 r.) przyniesiony w 1917 roku z pobliskiej kaplicy Ligęzów. Na balkonie znajdują się 16-głosowe organy z 1914 roku.
Stara plebania wybudowana w roku 1795 z inicjatywy ówczesnego proboszcza Joachima Maja. Pierwotnie był to budynek parterowy. Piętro zostało dobudowane w 1908 r. za sprawą proboszcza Antoniego Grochowskiego.
Nowy dom parafialny - mieszkania księży i kancelaria kościoła.
Kapliczka na placu przykościelnym z tabliczką "Votum parafian sulejowskich dla Niepokalanej z okazji ponowienia Ślubów Jasnogórskich 5 maja 1957 r.".
Tablica edukacyjna dot. historii parafii i wyposażenia kościoła.
Kościół został wzniesiony w latach 1901-1903 w stylu neogotyckim, wg planów architekta Feliksa Nowickiego.
Tabliczka na filarze ogrodzenia : "Budowę Placu im. Ks. Kanonika Antoniego Grochowskiego zrealizowano z fundacji Gminy Sulejów w rocznicę obchodów 100-lecia konsekracji kościoła. Sulejów 7 września 2008 r.".
Na placu przykościelnym znajduje się grobowiec księży proboszczów tut. parafii.
"Ś.P. Ks. Lucjan Nawrocki kanonik kolegiaty Kaliskiej, długoletni Proboszcz Parafii Mykanów i Raków, Proboszcz z Parafii Sulejów ur. 26.XII.1855 r., zm. 14.X.1929 r. Prosi o westchnienie do Boga. Ukochanemu bratu rodzina".
"Ś.P. Ks. Antoni Grochowski długoletni prefekt gimnazjów, b. proboszcz i budowniczy kościoła w Sulejowie, przeżywszy lat 78 zm. w Częstochowie 7 grudnia 1937 r. R. in P.".
Pierwszy kościół (drewniany) w tym miejscu wznieśli cystersi z Sulejowa około roku 1184. Świątynia przetrwała do 1640 r. po czym została rozebrana. W jej miejscu wybudowano w 1866 roku drugi kościół - murowany. Obecna świątynia jest trzecim obiektem.
Kapliczka przy ul. Przydziałki.
Cmentarz parafialny w Sulejowie. Wchodzę na teren i szukam starych pomników, miejsc pamięci narodowej oraz grobów obywateli zasłużonych dla lokalnej społeczności.
Krzyż i tablice pamięci poległych podczas II wojny światowej.
"1939 - 1945. Ukochanym poległym w obronie wolności Ojczyzny i pomordowanym przez barbarzyńców XX wieku parafianie ten pomnik stawiają. Bohaterom cześć i wieczne w Bogu odpoczywanie".
Jedna z tablic z nazwiskami ofiar II wojny światowej, których zabili Niemcy...
Wśród poległych był także "Peter Charles Haiden pilot, jeniec brytyjski, uczestnik walk partyz. 22.12.1943 r. w Brzozie".
"Ś.P. Janina Nowak sanitar. AK ps. Jaśmin żyła lat 29. zg. 5.V.1944 / Czesław Nowak żołnierz AK ps. In żył lat 34, zg. 1.XI.1944 / Wincenty Sosiński żołnierz AK ps. Sosna zginął w czasie okupacji. Cześć Ich pamięci".
"Ś.P. z Nowaków Ludwika Derczyńska ur. dn. 18.VIII.1888. oraz córki Maria Kazimiera ur. dn. 16.XII.1907 / Janina Stanisława ur. dm. 7.II.1909. Poległy od bomb w Sulejowie dnia 1 września 1939 roku. Cześć Ich pamięci !".
"Ś.P. Zbigniew Turowski instruktor spadochronowy b. Mistrz Polski - pilot, ur. 1.I.1933, zm. 23.V.1962. Bądź wola Twoja".
"Ś.P. Stanisław Wroniszewski żył lat 33. Zamordowany przez hitlerowców 3.10.1943. Spoczywaj w spokoju".
"Ś.P. Tereska Jasińska lat 7, Marysia i Zdzisio Biernaccy lat 3. Zginęli dn. 4 września 1939 r. Symb. Andrzej Gębarski lat 21 - zginął w działaniach I wojny światowej".
"Ś.P. Leonard Kownacki z Białegostoku zamordowany przez Niemców w Sulejowie dn. 5.IX.1944 r. żył lat 23. Cześć Jego pamięci".
"Ś.P. Tablica upamiętniająca tragiczną śmierć Rodziny Krawczyków : Stanisława i Rozalii oraz ich sześciorga dzieci, którzy zostali zamordowani przez hitlerowców w Kurnędzu i Zygmuntowie w listopadzie 1944 r.".
"Ś.P. Czesław Ostrowski - Korczak - żył lat 23. Poległ śmiercią bohatera z Bitwie za Wolność Ojczyzny dn. 28.X.1944 Cześć Jego Pamięci".
"Ś.P. Kazimierz Skroński porucznik Wojsk Polskich zginął pod Sulejowem dn. 4.09.1939. Pokój Jego duszy".
"Piotr Oleksiuk cześć i chwała żołnierzowi poległemu za wolność dnia 19.I.1945".
"Tu spoczywają żołnierze radzieccy polegli w styczniu 1945 r.".
"Ś.P. Nieznanym obrońcom i bohaterom Ojczyzny cześć 1939-1945. Zarząd Miasta Sulejowa 1949".
Kaplica Rodziny Wackowskich z 1811 roku.
Groby księży : "Ks. Franciszek Bisławski Proboszcz Sulejowski zmarł d. 12 sierpnia 1894 r. Wdzięczni parafianie tę pamiątkę kładą. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie" oraz "Ś.P. Ks. Marcin Stępień żył lat 27, zm. 21.12.1918 r. / Ksiądz kanonik Roman Borowski Proboszcz Sulejowski od 1929 do 1951 r. zm. dn. 3.4.1951 r. Niech odpoczywają w pokoju".
"Tu spoczywa ś.p. Adamina Łabuzińska długoletni pedagog młodzieży Sulejowa żyła lat 74, zm. 7-07-1975. Pokój Jej duszy".
Pomnik na grobie Rodziny Majewskich z 1893 roku.
Pomnik na NN mogile z lat międzywojennych, z krzyżem stylizowanym na obcięte bierwiona, liną i kotwicą.
Rzeźba anioła z krzyżem w ręku, stojąca na łodzi rybackiej - pomnik na grobach, gdzie spoczywają "Ochotnicy Wojsk Polskich Marynarki Wojennej z 1921 r. Wierni Synowie Ojczyzny" oraz "Ś.P. Karolak Mieczysław *8.9.1904 4.9.1941 zginął i pochowany w Warszawie / Karolak Eugeniusz * 3.9.1906 24.6.1944 zamordowani przez hitlerowców. Proszą o Zdrowaś Maria. Ukochanym synom, Matka".
Pomnik na grobowcu Rodziny Erchardów i Rodziny Michalskich z początku XX wieku.
Piękny krzyż na grobie Franciszka Neymana i Rodziny Matyjaszewskich.
"Ś.P. Remuś Matyjaszewski żył m. 10 umarł 28 maja 1904. Tyś go do siebie powołał o Boże ! On tam szczęśliwy u ciebie. Myśmy zostali wołając w pokorze, bądź wola Twoja na ziemi z w niebie".
"Ś.P. Szymon Torzewski zm. d. 16 lut. 1897 r. przeżywszy lat 62. Ten skromny nagrobek stawia wdzięczny syn".
Rzeźba zamyślonej kobiety opierającej głowę na dłoni i łokieć na obciętym bierwionie, ze zwojem papieru w dłoni, na którym widnieje napis "Przednami wszystkiemi ta posępna droga. Przechodniu westchnij za duszę do Boga".
"Drogim cieniom ś.p. Zofii z Oleśkiewiczów Netzel. Urodzona dnia 28 kwietnia 1841, zmarłej dnia 27 października 1878 pozostawiwszy w smutku męża z 9 dzieci. W grobowcu tego wnętrza w ciemnym jego łonie, śmierć pokój zgotowała najdroższej mej żonie. W bolesnym uniesieniu zgryzotą dotknięty, stroskany mąż pomnik ten wznosi jej zacnej pamięci".
"Ś.P. Napoleon Matecki Obywatel Ziemski zakończył życie d. 10 sierpnia 1891 r. we wsi Przygłowie przeżywszy la 74. Zacnemu obywatelowi i mężowi, kochająca żona pamiątkę tę kładzie prosząc przechodniów o Zdrowaś Marya za spokój jego zacnej duszy".
"Ś.P. Jan Korzeniowski żył lat 34 posterunkowy w Sulejowie zginął śm. trag. na służbie od kuli złoczyńcy 10.X.1930. Pokój Jego duszy. Na pamiątkę kochanemu mężowi i ojcu żona i dzieci".
Po zwiedzeniu cmentarza jadę na plac Straży.
Jest to duży skwer, na którym ustawiona jest m.in. tablica "Szlak wodny Pilicy".
Znajduje się na nim "Pomnik ofiar wojny".
Tablica pamiątkowa "Pamięci ofiar zbrodni katyńskiej urodzonych w Sulejowie, zamordowanych przez NKWD wiosną 1940 r.", ufundowana przez Społeczeństwo Sulejowa w kwietniu 2004 roku. Upamiętnia ona zamordowanych w Charkowie, Katyniu i Twerze.
Tablica "Pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej 10.04.2010 r.", ufundowana przez "Społeczność Szkolną SP nr 1 im. Jana Pawła II w Sulejowie 10.04.2015 r.".
Pomnik na placu Straży.
"Cześć i chwała Bohaterom poległym w wojnie 1939 r., pomordowanym w obozach koncentracyjnych, walczącym w ruchu oporu 1939-45 r., budowniczym Polski Ludowej. 1.IX.1985. Sulejowianie".
Dom z okresu międzywojennego na Placu Strażackim.
Remiza Ochotniczej Straży Pożarnej w Sulejowie, którą zbudowano w 1905 roku.
Tablica "Ochotnicza Straż Pożarna w Sulejowie 1905-1980. 75 lat w służbie społeczeństwa. Sulejów 22.VI.1980".
Tablica "Ochotnicza Straż Pożarna w Sulejowie 1905-2005. 100 lat w służbie społeczeństwa. Sulejów 07.08.2005 r."
"Ochotniczej Straży Pożarnej w Sulejowie z okazji Jubileuszu 50 lecia 1905-1955. Za ofiarną pracę - społeczeństwo"
"I Prezesowi OSP w Sulejowie Ks. Kan. Antoniemu Grochowskiemu / Budowniczemu strażnicy OSP w Sulejowie Stanisławowi Psarskiemu. Druhowie OSP Sulejów 7.08.2005".
Z placu Strażackiego dojeżdżam na most nad rzeką Pilicą.
Rzeka Pilica to ósma pod względem długości rzeka w Polsce. Nazwa rzeki Pilicy pochodzi od słowa „pilić”, tzn. szybko coś robić, ponaglać, śpieszyć się. Wypływa z obszaru Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, z wysokości 346 m n.p.m., na zachód od średniowiecznego miasta Pilica. Całkowita długość rzeki to 319 km, z czego na województwo łódzkie przypada 170-kilometrowy odcinek. Rzeka na całej swej długości jest nieuregulowana, co znacznie podnosi jej walory przyrodnicze.
Po drugiej stronie rzeki znajduje się budynek Miejskiej Biblioteki w Sulejowie.
Tablica "Miejska Biblioteka w Sulejowie została wybudowana przy pomocy Społecznego Funduszu Odbudowy Kraju i Stolicy (SFOS). Oddana do użytku w 1964 r.".
"50 lat Biblioteki Miejskiej w Sulejowie 1950-2000. S.L.D. Sulejów 2000".
Urząd Miasta Sulejowa ul. Konecka 42.
Według danych z 2015 roku miasto liczy 6334 mieszkańców.
Miejski Zarząd Komunalny w Sulejowie ul. Konecka 46, który mieści się w dawnym dworku szlacheckim z końca XIX wieku.
Na budynku zawieszona jest tablica pamięci "Lucjan Rudnicki 2.01.1882 - 13.06.1968. W tym domu mieszkał i działał pisarz i działacz rewolucyjny, członek PPS SDKPiL KPP PPR PZPR, pierwszy przewodniczący Prezydium MRN w Sulejowie w latach 1945-47, poseł na Sejm I kadencji. Mieszkańcy Miasta Sulejowa".
Kapliczka przy ul. Koneckiej 48 z napisem "Boże zachowaj nas od powietrza, głodu, wojny. W dniach głodu i wojny Mieszkańcy Sulejowa tę pamiątkę wystawiają 1940 r.".
Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Pawła II w Sulejowie - ul. Konecka 45.
"Budynek ten został wzniesiony czynem społecznym Obywateli Miasta Sulejowa przy wydatnej pomocy Państwa i SFOS. Społeczny komitet Budowy Szkoły w Sulejowie".
Przed gmachem szkoły zasadzono dąb i ustawiono pamiątkowy obelisk.
"Dąb - Lolek pamięci Jana Pawła II Patrona Szkoły Podstawowej nr 1 w Sulejowie, przekazany przez Burmistrza Wadowic, obdarzony certyfikatem nr 000424, posadzony dnia 22.X. A.D. 2007 przez społeczność szkolną i lokalną. Sulejów dn. 19.05.2008".
Kapliczka przy ul. Targowej.
"Historia Sulejowa. Zabytki w Gminie Sulejów" - tablica edukacyjna przy ul. Rycerskiej.
ul. Rycerska - obelisk i tablica "Sulejów 1145-2005. Głaz ten wydobyty na Podklasztorzu pamięta słowiańską osadę z przeprawą przez rzekę Pilicę - początek naszego miasta, które... - Z woli miłościwego króla, posiekane grząskimi uliczkami, zepchnięte na skraj kniei zapisało swoje zaranie... B.M. Soczyński. Władze Miasta Sulejowa i organizatorzy obchodów 850-lecia Sulejowa".
Tablice informacyjne przy ul. Rycerskiej : dot. projektu współfinansowanego przez UE "Realizacja programu ochrony wód Zbiornika Sulejowskiego oraz rzeki Pilicy na terenie Gminy Sulejów poprzez budowę kanalizacji sanitarnej i przebudowę oczyszczalni ścieków" oraz "Szlak wodny Pilicy".
Turyści - motocykliści przy ul. Opackiej. Serdeczne pozdrowienia !!!
Tablica "Szlak Grunwaldzki łącznikiem kultur" przy ul. Opackiej. Mam taką nadzieję, że w przyszłości przejadę ten szlak rowerem !
Zespół klasztorny opactwa cysterskiego na Podklasztorzu. W klasztornych XII-wiecznych murach mieści się też wyjątkowy hotel "Best Western Plus Podklasztorze” - jako pierwszy w Polsce uznany za pomnik historii, okrzyknięty też jednym z dwudziestu „Najbardziej niesamowitych hoteli w Polsce” w plebiscycie "Property Design".
Jest to jeden z najlepiej zachowanych zespołów cysterskich w Polsce, będący zabytkiem architektury romańskiej. To tutaj 20-23 czerwca 1318 roku odbył się więc, podczas którego uroczyście przyjęto warunki papieskie i uchwalono wznowienie Królestwa Polskiego. Wystosowano prośbę do papieża Jana XXII aby wyraził zgodę na koronację Władysława Łokietka.
"Inicjatorzy odbudowy 1973-1981 mgr inż. arch. Witold Marchwicki główny projektant, dr inż. Jan Chrzanowski, mgr inż. Henryk Tomaszewski czerwiec 1981".
"Dla uczczenia pobytu Króla Władysława Jagiełły w murach Opactwa Cystersów w Sulejowie w dniach 23-24.VI.1410 roku podczas przemarszu rycerstwa polskiego na pola Grunwaldu przeciwko zakonowi krzyżackiemu. W 600 rocznicę zwycięskiej bitwy. Mieszkańcy Miasta i Gminy Sulejów 23.VI.2010 r.".
Tablica edukacyjna "Zespół klasztorny Opactwa Cystersów w Sulejowie".
"Wieża krakowska" - pochodząca z początku XVI wieku o wysokości 34 metrów oraz "Baszta attykowa".
Kościół romański Najświętszej Maryi Panny i św. Tomasza Kantuaryjskiego.
Jako zakończenie budowy przyjmowana jest data konsekracji kościoła, rok 1232. Bryła kościoła zachowała się w nienaruszonym układzie. Jest to trójnawowa bazylika z transeptem. Front kościoła zdobi romański portal i rozeta.
Kolumny portalu. Środkowa jest zeszlifowana – to o nią wg legendy, mieli ostrzyć miecze rycerze zdążający pod Grunwald.
Wspaniałe wyposażenie świątyni pochodzi z okresu baroku i rokoka.
Rokokowy ołtarz główny z 1788 roku jest dziełem Jana Millmana. Znajduje się w nim obraz Wniebowzięcia Matki Boskiej z I połowy XVII wieku. Po bokach figury ewangelistów : Marka, Łukasza, Jana i Mateusza.
Na bocznych ścianach prezbiterium znajdują się odrestaurowane barokowe freski: u góry późniejsze malarstwo iluzjonistyczne, niżej wcześniejsze postacie apostołów.
Dwukondygnacyjne, zdobione rocaillami stalle pochodzą z II połowy XVIII wieku.
Chór muzyczny i pozłacane organy, które zbudował w 1644 roku Florian Oleski.
Ambona świątyni.
W kościele znajduje się pięć barokowych ołtarzy.
Ołtarz boczny z gotyckim krucyfiksem z pierwszej połowy XV wieku. 
Ołtarz św. Bernarda.
Ołtarz św. Benedykta.
Ołtarz Matki Boskiej Pocieszenia.
Ołtarz św. Tomasza z Canterbury.
Obecnie w kościele prezentowana jest wystawa edukacyjna pt. "Zbrodnie niemieckie na Ziemi Łódzkiej". Wystawa prezentuje zbrodniczą politykę okupanta niemieckiego na obszarze przedwojennego województwa łódzkiego. Jej twórcy przyjęli szeroką definicję pojęcia „zbrodnie niemieckie” – jako całość działalności okupanta, zmierzającej do pośredniej i bezpośredniej eksterminacji mieszkańców zajętych ziem.
Tablica pamięci " Tadeusz Ziomek ocist. ur. 5.V.1935 r. w Krakowie, zm. 17.I.2009 r. w Sulejowie. W 1952 r. wstępuje do Klasztoru Cystersów w Mogile. Absolwent ATK w Warszawie. Święcenia kapłańskie przyjął 28.06.1959 r. z rąk ks. bpa Karola Wojtyłły. Zacny Wikariusz naszej parafii w latach 2001-2009. Wdzięczni parafianie".
Skrzydło wschodnie klasztoru, jego jedyna zachowana część, w której obecnie znajduje się muzeum.
Tablica pamięci "W dniach 23 i 24 czerwca 1410 r. w murach Opactwa Cystersów w Sulejowie przebywał król Władysław Jagiełło. W marszu wojennym przez Piotrków i Wolbórz na pola Grunwaldu przeciwko Zakonowi Krzyżackiemu. W 550-tą rocznicę Bitwy pod Grunwaldem ludność Grm. Podklasztorze, Koło PTTK Sulejów i Oddział PTTK Piotrków Tryb. Dnia 23.VI.1960 r.".
Pomnik przedstawiający trzy drewniane rzeźby : księcia Kazimierza II Sprawiedliwego, Opata oraz lwa. Postacie te nawiązują zarówno do historii, jak i przekazów i legend dot. Pomnika Historii – Opactwa Cystersów na Podklasztorzu.
"Pamięci Księcia Kazimierza II Sprawiedliwego, który sprowadził z Francji w XII. w Cystersów do nadpilicznego grodu. Pomnik powstał z inicjatywy Mieszkańców Sulejowa współfinansowany przez Stowarzyszenie Dolina Pilicy i Urząd miejski w Sulejowie. Sulejów 11.11.2014.".
Mr SCOTT - nieustraszony zdobywca Sulejowa !!!
 POWRÓT  DO  ŁODZI
Decyduję się na przejazd po niebezpiecznej drodze krajowej nr 12. Ale ruch dziś jest niewielki i szybko docieram do wsi Przygłów.
Remiza strażacka OSP Przygłów.
Poniatów.
Piotrków Trybunalski.
Poruszam się po drodze rowerowej, która biegnie wzdłuż obwodnicy miasta - ul. Miast Partnerskich.
Potem skręcam na południe i jadę dalej po drodze woj. nr 716. Tu - chwila przerwy na wiadukcie nad trasą S-8, która przebiega na granicy Piotrkowa Tryb. z wsią Raków.
Po dojechaniu do Moszczenicy, przenoszę się na drogi lokalne. Rzeka Moszczanka we wsi Gajkowice.

BAZY OBCYCH na polach wsi Gościmowice. "ONI są wszędzie" !!! 
Szosa we wsi Podolin.
Rowerowa rodzinka we wsi Tychów.
Krzyże choleryczne w osadzie Rzepki gm. Czarnocin.

Rzeka Wolbórka na granicy wsi Rzepki i Wola Kutowa.
Shadow Mr SCOTT jedzie do...

Punktualnie o godz. 19:15 docieram do Łodzi. Jadę prze Wiskitno w stronę osiedla mieszkaniowego Widzew-Wschód.
ul. Lodowa i tory kolejowe, które prowadzą do elektrociepłowni EC-4.
Widok z wiaduktu przy ul. Wałowej na ul. Rokicińską.
Od wiaduktu rozpoczyna się droga woj. nr 713, które prowadzi do Opoczna.
Nowe torowisko na trasie Kolei Fabryczno-Łódzkiej. Remontowany jest odcinek Łódź Widzew - Łódź Niciarniana.
ul. Pomorska 77- remont zabytkowej fabryki. Odnawia ją prywatny właściciel - Mikołaj Gauer, właściciel sieci aptek Melissa, którego w mieście stawiają za wzór. Obok przy ul. Pomorskiej 75, stoi tkalnia, która razem z przędzalnią tworzyła jeden zakład. Dzisiaj nieruchomości mają różnych właścicieli, a tkalnia jest adaptowana do funkcji handlowej.
Wzniesiona w 1902 roku dawna przędzalnia wełny zgrzebnej ma jak najbardziej nawiązywać do historycznego wyglądu. Na początku ubiegłego wieku firma M. Tykociner i S-ka zatrudniała w przędzalni i szarpalni 50 pracowników. W 1908 roku fabrykę przejęli Markus Rzepkowicz i Leon Monczka.
Ciekawą wyprawę do malowniczo położonego Sulejowa, kończę na Placu Wolności.
Już nie mogę się doczekać kolejnej wycieczki !!!

1 komentarz:

  1. Sulejów Turystyczny : Wykonaliście kawał pięknej roboty !

    OdpowiedzUsuń