niedziela, 29 września 2019

WYCIECZKA Nr 754 - Szlak rowerowy "Aktywna Dolina Rzeki Warty"

TRASA WYCIECZKI i DANE STATYSTYCZNE
Dojazd na szlak : Łódź - Konstantynów Łódzki - Bechcice - Bechcice Wieś - Wrząca - Lutomiersk - Mikołajewice - Alfonsów - Wodzierady - Leśnica - Dobruchów - Górna Wola - Tarnówka - Szadek - Wielka Wieś - Kromolin - Kromolin Stary - Wojsławice
Łącznie : 43 km
Szlak rowerowy "Aktywna dolina Rzeki Warty"
Wojsławice - Korczew - Tymienice - Zduńska Wola - Paprotnia - Holendry - Piaski - Beleń - Strońsko - Zapolice 
Łącznie : 50 km

Powrót : Zduńska Wola - Ostrówek - Okup - Orchów - Łask - Kolumna - Dobroń - Chechło Drugie - Chechło Pierwsze - Pabianice - Ksawerów - Łódź
(29.09.2019. - 128,17 km, 22,1 km/h, 5:47:48 h)
ZDJĘCIA            FILMY            GPS
Trasa WYCIECZKI Nr 754.
Od miesiąca cieszę się nowym rowerem m-ki GIANT model ToughRoad SLR 2 z 2019 roku. Kupiłem go w salonie "BE-bike" w Łodzi specjalnie po to, aby sprawnie przejechać wszystkie szlaki rowerowe woj. łódzkiego. A te jak wiadomo, przebiegają nie tylko po asfaltowych drogach, ale też po polach, łąkach, leśnych duktach i kryją w sobie różne przeszkody terenowe. Mój nowy "DżajantSkot" posiada szerokie opony w rozmiarze 50 mm i idealnie sobie radzi na takich trasach. Parę dni temu pokonałem trudny szlak rowerowy im. Zygmunta Goliata wokół Zalewu Sulejowskiego i bicykl spisał się wyśmienicie (zobacz WYCIECZKA Nr 752).  
Natomiast dziś wykonałem kolejne rowerowe zadanie i przejechałem nowy szlak rowerowy pt. "Aktywna dolina Rzeki Warty". Szlak ten został wytyczony na terenie Powiatu Zduńskowolskiego i liczy sobie łącznie ok. 50 km. Biegnie z miejscowości Wojsławice przez Zduńską Wolę, Piaski, Strońsko do Zapolic. Zanim dotarłem na początek szlaku, przejechałem najpierw przez doskonale znane mi obszary, gdzie bywałem już wielokrotnie (podobnie na trasie powrotnej do Łodzi).
Zapraszam do obejrzenia najciekawszych kadrów oraz wszystkich zdjęć i filmów z tej jesiennej przygody, które znajdują się w linkach j/w. 
Złota polska jesień w czystej postaci ! Droga wyjazdowa z Lutomierska i przepiękne, kolorowe drzewa. W takiej scenerii jedzie się bardzo radośnie, a świat wygląda naprawdę zjawiskowo.
Droga woj. nr 710 we wsi Tarnówka - trasa na Szadek.
Pociąg towarowy na magistrali węglowej - Wielka Wieś gm. Szadek.
Przydrożny witacz "Gmina Zduńska Wola"
Wieś Wojsławice - początek objazdu szlaku rowerowego "Aktywna Dolina Rzeki Warty".
Szlak jest doskonale oznakowany estetycznymi tablicami, na których jest logo szlaku z rowerem i informacja o poszczególnych obiektach.
Pierwsza atrakcja to dwór i pałac Siemiątkowskich z około 1900 roku, ostatnich dziedziców majątku. Wojsławice poznałem dobrze podczas WYCIECZKI Nr 269.
Tablica w parku pałacowym "Pamięci lotników lwowskich. Bronili nieba nad Łodzią w tragicznych dniach 1-5 września 1939 roku. Chwała bohaterom i wieczna cześć poległym. Władze i Społeczeństwo Miasta Łodzi".
Obok miejscowej szkoły znajduje się MOR - Miejsce Odpoczynku Rowerzystów.
Realizacja projektu "Aktywna Dolina Rzeki Warty" rozpoczęła się w listopadzie 2016 roku. Wtedy to Powiat Zduńskowolski podpisał z Zarządem Województwa Łódzkiego umowę o dofinansowanie, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.
Pieszo–rowerowy szlak turystyczny "Aktywna Dolina Rzeki Warty" obejmuje trzy odcinki tematyczne :
- szlak niebieski „3 kultury 3 religie” – ok. 18 km (z Wojsławic, przez Zduńską Wolę, do Strońska, jego osią są pamiątki po społecznościach polskiej, żydowskiej i niemieckiej, tworzących historię i wielokulturową tradycję powiatu),
- szlak czerwony „Sportowi w naturze” – ok. 20 km (ze Zduńskiej Woli, przez Zapolice, Strońsko, Beleń i Piaski, trasa atrakcyjna dla rowerzystów, turystów pieszych i amatorów spływów kajakowych, która zachęca do obcowania z przyrodą, obserwowania flory i fauny oraz wędkowania),
- szlak zielony „Przyłbice i rogatywki” – ok. 12 km (ze Zduńskiej Woli, przez Piaski i Beleń, do Strońska, którego motywem przewodnim jest lokalna historia od czasów średniowiecza po nowożytność, trasa prowadzi między innymi do obiektów i miejsc bohaterskich walk obronnych oręża polskiego na linii rzeki Warty w trakcie  Kampanii Wrześniowej 1939 r. )
Szlaki te o długości łącznej 50 km, przebiegają właściwie przez te same miejscowości. Celem przedsięwzięcia jest rozwój gospodarki turystycznej na terenie "Obszaru Funkcjonalnego Aktywna Dolina Rzeki Warty" poprzez budowę infrastruktury pozwalającej na kompleksowe i racjonalne wykorzystanie zasobów kulturowych i przyrodniczych regionu oraz promowanie jego walorów turystycznych.
Realizatorzy projektu liczą na to, że szlak przyczyni się do wzrostu atrakcyjności turystycznej obszaru, co będzie generowało zwiększenie ruchu turystyczno – rekreacyjnego i wpłynie na rozwój sektora usług turystycznych.
W Wojsławicach zaprzyjaźniłem się z uroczym kotkiem. Ale nie chciał ze mną jechać - wolał wrócić do kociej mamy.
Korczew - zabytkowy kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej Dziewicy i Męczennicy. Świątynię zwiedziłem w trakcie niedawnej WYCIECZKI Nr 746.
MOR - Miejsce Odpoczynku Rowerzystów we wsi Korczew.
Tabliczki szlaku w Korczewie. Atrakcją przyrodniczą tej okolicy jest Rezerwat Przyrody "Jabłecznik".
Przy trasie szlaku są liczne pastwiska, gdzie można podziwiać piękne konie.
Twórcą logo projektu jest pan Zbigniew Pelon z Opola. Zastosowana symbolika nawiązuje do odcinków tematycznych, jak i partnerstwa, stworzonego do realizacji projektu przez Powiat Zduńskowolski, Gminę Zduńska Wola i Gminę Zapolice - trzy fale. Kolory fal - niebieski, czerwony i zielony nawiązują natomiast do głównych kolorów herbów jednostek uczestniczących w partnerstwie.
Wieś Tymienice i kapliczka z zabytkową figurą św. Jana Nepomucena.
Do Zduńskiej Woli szlak prowadzi po bezpiecznym ciągu pieszo-rowerowym.
Tabliczki szlaku przy skrzyżowaniu ul. Getta Żydowskiego z ul. Łódzką.
Po Zduńskiej Woli poruszam się drogami dla rowerów. Miasto znam dobrze z WYCIECZKI Nr 259 i innych.
Zduńska Wola - Powiatowy Punkt Informacji Turystycznej ul. Getta Żydowskiego 4a.
Punkt powstał w siedzibie Wydziału Promocji, Kultury i Sportu. Obok budynku ustawiona jest tablica edukacyjna szlaku. W tej lokalizacji utworzono również Miejsce Odpoczynku Rowerzystów oraz parking.
Tabliczki szlaku w centrum Zduńskiej Woli. W mieście jest mnóstwo atrakcyjnych miejsc. Warto odwiedzić i zobaczyć : Muzeum – Dom Urodzenia Świętego Maksymiliana Marii Kolbe, cmentarz żydowski, Ratusz Zduńskowolski, kościół Ewangelicko-Augsburski z II połowy XIX wieku i wiele innych.
Tablica edukacyjna szlaku przy ul. Paprockiej.
Na każdej z takich plansz umieszczona jest mapa szlaku oraz zdjęcia i opisy atrakcyjnych miejsc w okolicy.  
Kapliczka przy ul. Paprockiej.
Wewnątrz znajduje się piękna figura Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus.
Zduńska Wola ul. Zduńska 84 - stacja wojewódzkiego roweru publicznego.
Ze Zduńskiej Woli szlak prowadzi do wsi Paprotnia.
Droga przez las na trasie Poręby - Piaski i tablica informacyjna szlaku.
Kilkadziesiąt metrów od szosy, w lesie znajduje się miejsce pamięci narodowej. 
Na biało-czerwonej tablicy widnieje napis "Cześć pamięci rozstrzelanych patriotów polskich 1939".
Warto wiedzieć, że "Niemcy w odwecie za działalność sabotażową polskiego podziemia w majątkach Męcka Wola i Wola Marzeńska, dokonali dwóch publicznych egzekucji w Woli Marzeńskiej (powiat łaski) i w Sieradzu. Rozstrzelano wówczas mieszkańców m.in. Zduńskiej Woli, Sieradza, Warty, Pabianic, Łodzi oraz 10 N.N. Łącznie na rozkaz gaulaitera Kraju Warty Arthura Greisera jednego dnia życie straciło na terenie dwóch powiatów łącznie 20 osób. Wszystkich razem pogrzebano potajemnie w lesie koło wsi Piaski pod Zduńską Wolą".
Tabliczki szlaku we wsi Piaski.
Kolejny MOR w Piaskach z tablicą informującą o projekcie i ciekawych miejscach w okolicy. 
Na planszy zamieszczono wiadomości m.in. dot. schronów żelbetonowych z 1939 roku, które znajdują się wzdłuż linii brzegowej rzeki Warty.
Kaplica pw. św. Rocha w Piaskach.
Samochód z przyczepą załadowaną kajakami. Na rzece Warta organizowane są spływy kajakowe, które cieszą się dużą popularnością wśród turystów. W okolicy jest kilka firm z wypożyczalnią kajaków.
Piaski - oznakowanie szlaku przy krzyżówce z drogą do Strońska.
Środkowa tablica wskazuje kierunek na wprost do Parku Krajobrazowego Międzyrzecza Warty i Widawki.
Tablica parku oraz tablica szlaku przy placu zabaw dla dzieci w Piaskach.
Przedmiotem ochrony są doliny Warty, Widawki i ich dopływów wraz z otoczeniem, a także towarzysząca tym obszarom naturalna szata roślinna. W centralnej części parku znajduje się węzeł hydrograficzny, który tworzą zbiegające się rzeki Widawka, Grabia i Nieciecz.
Szosa wyjazdowa ze wsi Piaski wraz z tablicami. Aż do wsi Strońsko prowadzi bezpieczny ciąg pieszo-rowerowy.
Dalsza część szlaku wiedzie przez malownicze tereny w Gminie Zapolice.
W ramach projektu "Aktywna Dolina Rzeki Warty" zbudowano 13 kilometrów nowych ścieżek pieszo-rowerowych. M.in. ścieżkę Tymienice-Korczew-Wojsławice o długości prawie 4 km i ścieżkę Poręby-Piaski o długości 5 km - tj. drogi, którymi dzisiaj przejechałem.
Beleń - kolejna miejscowość na trasie szlaku.
W tej okolicy jest mocno pofałdowany teren w kilkoma stromymi podjazdami. O jednym z nich o nachyleniu 5%, informuje tabliczka szlaku.
Z drogi jest rewelacyjny widok na dolinę Warty. Widać także całą watahę trupiobladych BAZ OBCYCH. To kolejny dowód na śmiałą teorię Mr SCOTT'a, która głosi, że "ONI są wszędzie" !!!
Tablica przy drodze we wsi Beleń z informacją o wykorzystaniu funduszy europejskich w ramach projektu pt. "Aktywna Dolina Rzeki Warty".
Mr SCOTT ostrzega także, że trasa w tej okolicy może okazać się dość wymagająca dla osób nieprzyzwyczajonych do jazdy rowerem (spore nachylenie terenu na niektórych odcinkach - w tym wypadku 7%).
W ramach ścieżki tematycznej „Przyłbice i rogatywki”, na trasie trzeba obejrzeć schrony bojowe wzdłuż linii Warty, gdzie toczyły się w 1939 r. walki obronne.
Tablica edukacyjna szlaku we wsi Beleń, przy szutrowej drodze prowadzącej do schronów.
Na planszy są m.in. informacje o "Inscenizacji Bitwy nad Wartą" - cyklicznej imprezie, która co roku ściąga do Belenia i Strońska tysiące turystów.
Zespół schronów położony jest pomiędzy rzeką Wartą a drogą Beleń-Strońsko, w odległości ok. 300–400 metrów od aktualnego koryta rzeki.
Przy schronie ustawiona jest tablica edukacyjna z opisem schronu nr 1. Z polskich schronów w tym rejonie do czasów współczesnych przetrwały cztery. 
Mr SCOTT - nieustraszony odkrywca atrakcji regionu łódzkiego potwierdza, że w łódzkiem "są schrony i jest zaje*iście" !!! 😎
Schron bojowy nr 2 w Beleniu.
Polna droga na trasie szlaku pomiędzy schronami.
Schron nr 3 w Beleniu. W dniach 4–5 września 1939 roku miała tutaj miejsce Bitwa nad Wartą. Żołnierze niemieccy (17 Dywizja Piechoty z Norymbergii) zaatakowali Polaków 4 września około godziny 14.00. Walki zakończyły się wieczorem dnia następnego.
Charakterystyczną cechą tych schronów był ryglowy system prowadzenia ognia. Mimo pola ostrzału na szerokie przedpole bezpośredniego przeciwnika, żaden ze schronów nie miał możliwości obronienia się samodzielnie. Natomiast sprawnie działająca sieć schronów była skuteczną przeszkodą dla wroga.
Po obejrzeniu schronów wracam na drogę wyjazdową ze wsi Beleń.
Podjazd do Strońska jest bardzo trudny i wynosi aż 7% !


Tą trasą przebiega także rowerowy, Nadwarciański Szlak Bursztynowy. Szlak ten przejechałem w maju tego roku - zobacz WYCIECZKA Nr 721Historycznie, trasa ma blisko 2000 lat i była ważnym elementem handlu między presłowiańskimi plemionami a Cesarstwem Rzymskim. 
Na nadwarciańskich łąkach pasą się dorodne, łódzkie krowy - wierne Fanki moich rowerowych wojaży.
Na trasie szlaku są gospodarstwa agroturystyczne, które oferują przejażdżki na ślicznych rumakach.
Widok ze wzniesienia na zakole Warty w Strońsku.
Strońsko - następna ważna miejscowość na trasie szlaku. Wieś poznałem należycie podczas WYCIECZKI Nr 348
Brama wejściowa na teren parku dworskiego. Ustawione są przy niej różne tablice.
"Nadwarciańskie trasy nordic walking". Trasy te powstałe dzięki realizacji projektu współpracy pn. „Warta-Atrakcyjny Region Turystyki Aktywnej".
Tablica "Park Krajobrazowy Międzyrzecza Warty i Widawki" z mapą parku i ilustracjami.
W parku znajduje się "Aleja zabytkowa prawem chroniona".
W centralnej części zieleńca rośnie potężny jesion - pomnik przyrody.
Tablica edukacyjna z historią miejscowości Strońsko.
Panorama na dolinę Warty z naturalnej platformy widokowej w Strońsku.
W parku jest miejsce odpoczynku i stojaki rowerowe. 
Tablica informacyjno-edukacyjna szlaku w Strońsku.
Warto tu odwiedzić cmentarz parafialny, gdzie znajdują się mogiły żołnierzy polskich z 1939 roku (głównie z 4. pułku Legionów oraz 30. pułku Strzelców Kaniowskich).
Wielką atrakcją Strońska jest zabytkowy kościół pw. Św. Urszuli i 11 Jedenastu Tysięcy Dziewic z XIII wieku. Trzynasty wiek - szok !
Ze Strońska szlak prowadzi nową drogą do wsi gminnej Zapolice. Miejscowość poznałem w trakcie WYCIECZKI Nr 357
Gminny Ośrodek Kultury w Zapolicach.
Obok GOK znajduje się kolejne MOR (Miejsce Odpoczynku Rowerzystów).
Dzięki dofinansowaniu projektu m.in. z Funduszy Europejskich, przy każdym takim MOR-e zbudowane zostały wiaty z siedziskami i stołami.
Przy placu zabawa dla dzieci i siłowni zewnętrznej, ustawiona jest tablica informacyjna szlaku.
Każdy z trzech szlaków prezentuje historię i wielokulturową tradycję regionu, a dzięki uwzględnieniu Parku Krajobrazowego Międzyrzecza Warty i Widawki także jego walory przyrodniczo-krajobrazowe.
Tablice szlaku w centrum Zapolic.
W Zapolicach trasa szlaku skręca na północ w stronę Zduńskiej Woli.
Po wyjeździe z Zapolic szlak przebiega wąską ścieżką przez las.
Ścieżka ta ciągnie się wzdłuż drogi powiatowej do wsi Holendry.
Wyjeżdżamy na asfalt i pedałujemy przez teren Gminy Zduńska Wola.
Szlak prowadzi do wsi Holendry (po lewej stronie znajdują się zabudowania sioła Poręby).
 Tabliczki szlaku przy CPR w Holendrach.
Ze wsi Holendry dojeżdżamy CPR do Zduńskiej Woli.
Stuletni drewniak przy ul. Widawskiej.
Kolejny stary drewniak stoi na działce przy ul. Widawskiej 46a. W mieście można się jeszcze natknąć na wiele przedwojennych domów. 
Fontanna w zduńskowolskim parku miejskim.
Tablica edukacyjna "Park miejski w Zduńskiej Woli".
Objazd szlaku kończę pod danym pałacem rodu Złotnickich - założycieli miasta. W budynku mieści się obecnie Urząd Miasta.
Szlak "Aktywna Dolina Rzeki Warty" przejechany i bardzo się cieszę, że poznałem kolejną, bardzo ciekawą trasę turystyczną w woj. łódzkim !
Zduńska Wola - piękna kamienica przy skrzyżowaniu ul. Kościuszki z ul. Łaską.
Tablica pamięci na budynku przy ul. Łaskiej : "W Roku Kościuszkowskim 1946 dla uczczenia 200 rocznicy urodzin Tadeusza Kościuszki wodza i wielkiego bohatera walk o niepodległość Polski, prawdziwego demokraty, Obywatele M. Zd-Woli tę tablicę wmurowują. Zd-Wola dn, 3.V.1946".
Powrót ze Zduńskiej woli do Łodzi, to przejazd szerokim poboczem drogi woj. nr 482.
Przy trasie rośnie mnóstwo dużych drzew, które właśnie teraz - wczesną jesienią, prezentują złotą, polską jesień.
Wieś Okup Wielki i miniaturowa "Wieża Eiffla" na dachu siedziby firmy "ARON". Łódzkie potrafi zaskoczyć ! 
Witacz Gminy Łask przed wjazdem do wsi Orchów.
Kolorowe drzewa we wsi Dobroń.
"Żołnierze Armii Jesień" w Chechle Pierwszym 🌳
DW 482 z Pabianic do Ksawerowa i tablica drogowa "Powiat pabianicki Gmina Ksawerów".
Tablica Miasta Łódź przy ul. Pabianickiej.
Potężne drzewa na Rondzie Lotników Lwowskich.
Na skwerze przy rondzie ustawiono niedawno obelisk z tablicą "Pamięci Lotników Lwowskich. Bronili nieba nad Łodzią w tragicznych dniach 1-5 września 1939 roku. Chwała bohaterom i wieczna cześć poległym. Władze i Społeczeństwo Miasta Łodzi".
Niesamowite drzewo przy al. Waltera - Janke.
Fantastyczną wycieczkę kończę na osiedlu mieszkaniowym "Retkinia", pod rzeźbą Michała Gałkiewicza pt. "Bociany". Przez lata „Bociany” były znakiem rozpoznawczym Łodzi (m.in. wydano pocztówki z ich podobizną).
Mam nadzieję, że tą relacją zachęcę wszystkich do odwiedzenia szlaku "Aktywna Dolina Rzeki Warty" ! 😃

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz