wtorek, 24 września 2019

WYCIECZKA Nr 752 - Szlak rowerowy im. Zygmunta Goliata

TRASA WYCIECZKI i DANE STATYSTYCZNE
Dojazd na szlak : Łódź - Posada - Stefanów - Giemzów - Giemzówek - Wola Rakowa - Brójce - Kurowice - Kurowice Kościelne - Kotliny - Teodorów - Prażki - Będków Kolonia - Sługocice - Wykno - Rudnik - Kolonia Olszowa - Olszowa Piaski - Maksymów - Wygoda - Bielina - Kolonia Dębniak - Dębniak - Łazisko - Niebrów - Tomaszów Mazowiecki
Łącznie : 62 km
Szlak rowerowy im. Zygmunta Goliata : Tomaszów Mazowiecki - Swolszewice Małe - Swolszewice Duże - Adamów - Bronisławów - Golesze Małe - Lubiaszów - Barkowice Mokre - Barkowice - Przygłów - Sulejów - Zarzęcin - Karolinów - Tresta - Smardzewice - Wąwał - Tomaszów Mazowiecki
Łącznie : 72 km

Powrót : Tomaszów Mazowiecki - Kolonia Zawada - Zawada - Łagiewniki - Kwiatkówek - Świńsko - Wólka Krzykowska - Kolonia Żywocin - Żywocin - Ewcin - Ceniawy - Gutków - Będków - Remiszewice - Czarnocin - Tychów - Rzepki - Żeromin - Tuszyn - Rzgów - Starowa Góra - Łódź
(24.09.2019. - 203,59 km, 20,34 km/h, 10:00:43 h)
ZDJĘCIA            FILMY            GPS
Trasa WYCIECZKI Nr 752.
Okazuje się, że moja strona jest popularna nie tylko wśród rowerzystów !
Dziś skorzystałem z zaproszenia właściciela i zwiedziłem Centrum Biznesowe "Synergia" przy ul. Wólczańskiej 128/134.
"Synergia" to kampus biurowy w centrum Łodzi, który został zrewitalizowany a następnie skomercjalizowany w 2009 roku. 
Właścicielem kampusu jest rodzina, zaangażowana w sprawy miasta, zwłaszcza w działania społeczne i przyjazne środowisku. "Zrównoważony rozwój oraz świadomość, że dojrzały biznes to właściwy balans pomiędzy wypracowywaniem zysku a odpowiedzialnością społeczną, jest nadrzędną dewizą naszej firmy" - twierdzi jeden z właścicieli – Stanisław Marzec.
Dzięki współpracy Fundacji Urban Forms z właścicielami "Synergii", malowidła na murach wykonał Lo Milo, młody artysta ze Słowenii inspirujący się kształtami występującymi w naturze.
Pracownicy kampusu, którzy dojeżdżają do pracy rowerami lub hulajnogami, mają do dyspozycji szatnie, prysznice i parkingi dla jednośladów.
Przy ul. Wólczańskiej 143 trwa budowa biurowca "Zielony by Synergia".
Nie bez powodu nosi taką nazwę, bo ma to być jeden z najbardziej proekologicznych obiektów biurowych w mieście, budowany według zasad budownictwa pasywnego, z myślą o zminimalizowaniu zużycia energii.
Jest to jedyny biurowiec w Łodzi, w którym nie będzie ani jednego okna skierowanego na południe. Na końcu podwórza rośnie imponujące drzewo - sofora chińska. 
Właściciele kampusu znani są z proekologicznego podejścia do swojej działalności. Przy nowym biurowcu powstanie park kieszonkowy.
"Burzymy mury dla zieleni" - hasło kampanii ekologicznej na parkanie podwórza przy ul. Wólczańskiej 143.
Projekt, konstrukcja i technologie zastosowane w budującym się budynku czynią go niskoemisyjnym. Z pięter roztacza się dobry widok na najbliższą okolicę.
Widać doskonale nowy mural - drugą z prac słoweńskiego artysty Lo Milo. 
Centrum Biznesowe "Synergia" to biurowe, zielone serce Łodzi, które mieści się w dawnej fabryce Adolfa Daubego.
Na budynku fabrycznym zawieszona jest tabliczka informacyjna z kodem QR pt. "Fabryka Adalfa Daube".
Ekologicznym dopełnieniem kampusu jest pasieka na zachodnim tarasie. 
Widok z tarasu na ścianę parterowego budynku na publicznie dostępnym dziedzińcu kompleksu (między al. Kościuszki a ul. Wólczańską).
Na tarasie znajduje się wydzielone miejsce do odpoczynku dla pracowników.
W holu kampusu zawieszony jest dyplom "Zakład Produkcyjno-Usługowo- Handlowy „Inter-Mar” Stanisław Marzec -  za przeprowadzenie w latach 2008-2009, prac budowlanych i konserwatorskich zabytkowego budynku przędzalni w zespole dawnych zakładów Adolfa Daubego w Łodzi".
Zwiedzenie kampusu było dla mnie bardzo ciekawym doświadczeniem i cieszę się, że mogłem obejrzeć to wyjątkowe miejsce na mapie mojego miasta ! Dziękuję bardzo panu Stanisławowi Marcowi !
Dostałem propozycję objęcia "stanowiska" tzw. rowerowego opiekuna "Synergii" i miałbym zadanie m.in. organizować dla pracowników wycieczki po okolicach Łodzi. Zobaczymy jak sprawy się potoczą i co z tego wyniknie w przyszłości. 
Po emocjonującym początku dnia, wsiadam na mój nowy rower wyprawowy Giant ToughRoad SLR 2 i ruszam na zaplanowaną trasę. Dziś postanowiłem przejechać zielony szlak rowerowy im. Zygmunta Goliata. 
Jest to wymagający szlak rowerowy w formie pętli o długości ok. 72 km, który biegnie wokół Zbiornika Sulejowskiego. Szlak prowadzi głównie leśnymi ścieżkami i zapiaszczonymi duktami lub lokalnymi drogami o niewielkim natężeniu ruchu. 
Niestety oznakowanie szlaku jest nieczytelne, a malowania znaków już od dawna tęsknią do nowej warstwy farby. Dla mnie jest to skandal, bo przecież gminy po terenie których szlak przebiega, chwalą się w internecie, że to jest ich lokalna atrakcja... Ale taka sytuacja ze szlakami jest praktycznie w całym woj. łódzkim i na palcach jednej ręki mogę wymienić szlaki, które są właściwie oznakowane. Tak więc wybierając się na trasę im. Zygmunta Goliata, najlepiej ściągnąć sobie na telefon ślad gpx (np. z tej witryny).
Na szlak najlepiej pojechać na rowerze górskim z szerokimi oponami. Przed wyjazdem należy zaopatrzyć się w prowiant i picie, ponieważ na sklepy natkniemy się tylko w Tomaszowie Mazowieckim, Smardzewicach i Sulejowie. Na temat szlaku nie będę się zbytnio rozpisywał, ponieważ jego kompletny opis znajduje się na stronie Gminy Wolbórz (zobacz tutaj).
Zapraszam do obejrzenia kilkunastu kadrów oraz wszystkich zdjęć i filmów z tej jesiennej przygody, które znajdują się w linkach j/w. 
Wieś Brójce - ciąg pieszo-rowerowy przy drodze woj. nr 704.
Nowy skwer w centrum Kurowic.
Wieś Prażki w gm. Będków - remont mostu.
Budowana jest nowa konstrukcja nad rzeką Łaznowianką.
Nowy przystanek PKS we wsi Olszowa Kolonia gm. Ujazd.
Tomaszów Mazowiecki - tablica pamięci przy ul. Hallera, którą odsłonięto w 1978 r. z okazji 130-lecia F.D. "Weltom".
"Cześć i pamięć pracownikom Fabryki Dywanów w Tomaszowie Maz. bestialsko zamordowanych przez okupanta hitlerowskiego w latach 1940-1945".
Plac Kościuszki z fontanną w Tomaszowie Mazowieckim.
Z oczywistych względów (bo tu miałem najbliżej z Łodzi), rozpoczynam objazd szlaku im. Zygmunta Goliata przy wejściu do rezerwatu przyrody "Niebieskie Źródła" w Tomaszowie Mazowieckim.
Na trasie szlaku leżą m.in. Groty Nagórzyckie, arcyciekawy Skansen Rzeki Pilicy i inne atrakcyjne miejsca (zapora Zbiornika Sulejowskiego, opactwo Cystersów w Sulejowie Podklasztorzu oraz rezerwaty „Lubiaszów” i „Gaik”).
Zalew Sulejowski - plaża w Swolszewicach Małych.
Szlak ten bierze początek (i kończy się) w Leonowie, obok kempingu „Kiełbikowa Strzecha”. W to miejsce można dojechać szlakiem łącznikowym z Wolborza, który opisałem na kartach WYCIECZKI Nr 634.
Tablica edukacyjna "Sulejowski Park Krajobrazowy" we wsi Bronisławów.
Ścieżka nosi imię Zygmunta Goliata, nauczyciela, regionalisty i pierwszego prezesa Wolborskiego Towarzystwa Kultury i Turystyki, który był pomysłodawcą i współtwórcą projektu trasy. 
Szlak przy kompleksie leśnym w Barkowicach Mokrych.
Zielony szlak w okolicy wsi Przygłów.
Rzeka Luciąża przed wjazdem do wsi Włodzimierzów. Od mostu rozpoczyna się mało atrakcyjny odcinek szlaku, którzy prowadzi do Sulejowa wzdłuż bardzo ruchliwej drogi krajowej nr 12.
Tablica edukacyjna w Sulejowie pt. Schrony bojowe".
Panorama na Opactwo Cystersów z mostu na rzece Pilicy.
Tablica "Łódzkie filmowe" na skwerze przy ul. Jagiełły. 
Północny kraniec ul. Rycerskiej i wjazd na teren Sulejowskiego Parku Krajobrazowego.
Przejazd rowerem przez piękny las, to na pewno dla wielu turystów jeden z najprzyjemniejszych momentów rowerowej podróży.
Bardzo dobry opis szlaku znajduje się na stronie "Centrum rowerowe.pl".

Pole namiotowe w Karolinowie nad Zalewem Sulejowskim.
Tablica przy drodze we wsi Tresta z informacją o wykorzystaniu funduszy europejskich w ramach projektu pt. "Podnoszenie jakości zasobów turystycznych Doliny Rzeki Pilicy poprzez rozwój infrastruktury rekreacyjno-wypoczynkowej w Powiecie Tomaszowskim".
Tresta - zabytkowy kościół św. Wacława z 1781 roku - zobacz WYCIECZKA Nr 256.
Tama Zalewu Sulejowskiego w Smardzewicach.
Smardzewice - Sanktuarium św. Anny.
Tabliczki szlaków rowerowych przy ul. prof. Tomanka w Smardzewicach. Na samym dole tabliczka zielonego szlaku im. Z. Goliata.
Przejazd przez tory kolejowego kopalni "Biała Góra" w lasach smardzewickich.
Objazd szlaku kończę w Rezerwacie Przyrody "Niebieskie źródła".
Przy alei spacerowej ustawiona jest tablica edukacyjna z historią tego niezwykłego miejsca. Zobacz koniecznie WYCIECZKĘ Nr 120.
Mr SCOTT poleca wszystkim zielony szlak im. Zygmunta Goliata wokół Zalewu Sulejowskiego. To naprawdę ciekawa trasa rowerowa z wieloma atrakcyjnymi miejscami woj. łódzkiego !
Szerokości życzę !!!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz