Mr SCOTT jedzie do... wsi Zbylczyce ! Trasa WYCIECZKI Nr 663.
Sezon rowerowy w pełni, a pogoda zdecydowanie zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Atrakcyjne i zróżnicowane trasy rowerowe można znaleźć w wielu zakątkach woj. łódzkiego. Na każdej z nich czekają na nas wspaniałe zabytki, piękne pejzaże, lokalny folklor, parki krajobrazowe i wiele innych atrakcji.
Dziś wybrałem się na spokojną przejażdżkę po dobrze mi znanych rewirach i odwiedziłem wieś Zbylczyce. To rolnicza osada w gminie Świnice Warckie, gdzie zachował się zespół dworsko-parkowy z pierwszej poł. XIX wieku.
Zapraszam do obejrzenie najciekawszych kadrów z tej jesiennej wycieczki.
Początek wycieczki na ul. Piotrkowskiej 114. Oglądam nowy mural, który powstał na ścianie prywatnej kamienicy od strony Pasażu Schillera.
Jest to ciekawa hybryda, bo malowidło składa się z dwóch części. W środkowej znajduje się reklama portalu internetowego "Onet" z napisem "Świętujemy 100 lat Niepodległości Polski". W tym miejscu będą się pojawiać co jakiś czas nowe reklamy.
Natomiast pozostałe części malunku, są związane z historią kamienicy oraz jej właścicieli. M.in. zakład luster, który mieścił się tutaj przed wojną oraz panowie ciągnący bryłę lodu z lodowni, która kiedyś znajdowała się w hali targowej.
Jest także kino objazdowe „Raj”, czyli kino dziadka właściciela kamienicy. Oraz sam dziadek i babcia właściciela kamienicy, wpuszczający ludzi do kina.
W górnej części namalowano okna, w których odwzorowano wnętrza znajdujące się po drugiej stronie ściany.
Przy okazji w łódzkich mediach wywiązała się ciekawa dyskusja. Mural jest kiczowaty i ma za dużo detali - przekonują krytycy malowidła, które powstało w pasażu Schillera. Zdaniem właścicieli budynku to nie kicz, lecz odwzorowanie rzeczywistości. I chyba wszyscy mają swoją rację.
Robię rundkę po pasażu i zaglądam jeszcze pod fontannę, którą zbudowano w 1994 roku.
Znajduje się na niej instalacja w kształcie ludzkich głów. Jest to dzieło trzech artystów z Berlina, działających jako Mentalgassi. Zobacz proszę WYCIECZKA Nr 548.
Po ciekawym początku śmigam do Aleksandrowa Łódzkiego. Jadę dalej przez Nakielnicę trasą niebieskiego szlaku rowerowego "Gorące źródła".
Wieś Karolew - kultowe miejsce airsoftowej grupy "Odwet" z Aleksandrowa Łódzkiego.
Na wyjeździe z osady Mariampol trafia mi się nie lada gratka !
Obserwuję ćwiczenia żołnierzy z jednostki wojskowej w Leźnicy Wielkiej 🚁
Okolica wsi Florentynów i aleja brzóz w sosnowym lesie.
Drugie śniadanie w Parzęczewie. Kupuję napój "Tymbark" i dziś pod kapslem trafiam na napis "Wyśniłem cię !". No tak mój Skociku - rowerku kochany ! Wyśniłem Cię i wozisz mnie w cudowne zakamarki regionu łódzkiego !!!
Super szosa z Parzęczewa do wsi Różyce.
Rolniczy krajobraz gminy Parzęczew.
Most na rzece Gnida w Krzepocinku.
Rzeka Zian w Leźnicy Małej.
Kościół p.w. św. Marii Magdaleny w Leźnicy Małej. Został wybudowany w 1784 roku z fundacji księdza Andrzeja Miniszewskiego - ówczesnego dziedzica wsi.
Miejscowość poznałem podczas WYCIECZKI Nr 110. Dziś mam przysłowiowego farta, bo świątynia jest otwarta i mogę ponownie obejrzeć zabytkowe wyposażenie !
"Gmina Świnice Warckie. Witamy na ziemi rodzinnej Świętej Faustyny Kowalskiej" - super witacz za wsią Borek.
Most na rzece Ner we wsi Parski.
Rzeka Ner.
Nieczynna gorzelnia w Parskach.
Cmentarz parafialny we wsi Grodzisko i kaplica p.w. św. Józefa, którą wzniesiono w 1850 roku. Zobacz koniecznie WYCIECZKĄ Nr 239 ! Na terenie nekropolii są bardzo ciekawe pomniki.
Przy kaplicy znajduje się kamienny grobowiec porośnięty bluszczem.
Spoczywa tu "Ś.P. Tadeusz Oksza Orzechowski właściciel Zbylczyc. Zginął tragicznie 8.IX.1939 przeżywszy 50 lat".
Tuż obok zachował się żeliwny pomnik z inskrypcją o treści : "Ludwika z Hennequin'ów Huisson wdowa po pułkowniku kom. woj. b. wojsk pol. zmarła 10 kwietnia 1864 roku". Czyli jest to żona byłego właściciela dóbr Zbylczyce.
Przy głównej alei stoi żeliwny pomnik z inskrypcją o treści : "Tu spoczywają zwłoki Jana Barona Stokowskiego urodzonego dnia 18 listopada 1806 roku, zmarłego dnia 10 listopada 1853 roku. Pokój jego duszy".
Grodzisko i zabytkowy kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła.
Po 4 godzinach jazdy melduję się we wsi Zbylczyce. Nazwa miejscowości pojawia się w dokumentach z 1301 roku i wywodzi się od imienia jej pierwszego właściciela - rycerza Zbyluta.
Kapliczka w centrum wsi.
Aleja grabowa prowadząca na teren dawnego parku dworskiego.
W parku znajduje się malowniczy staw porośnięty rzęsą.
Na terenie zieleńca rośnie wiele cennych okazów drzew.
W roku 1865 Zbylczyce przeszły na własność ziemiańskiej rodziny Wyganowskich herbu Łodzia, a potem należały do rodziny Orzechowskich. W rękach tych ostatnich majątek był do roku 1939, kiedy to Tadeusz Orzechowski popełnił samobójstwo podczas zajmowania dworu przez Niemców.
Do XVI wieku Zbylczyce tworzyły prawdopodobnie jedną wieś z pobliskim Grodziskiem i Podgórzem. Później w XVIII i XIX wieku były własnością rodziny Odechowskich, Grądzkich, Kozaneckich i pułkownika Huissona.
Dwór w Zbylczycach to budowla klasycystyczna z 1850 roku, która nie posiada ciekawego detalu architektonicznego. Do 1990 r. działała w nim szkoła podstawowa, obecnie obiekt pozostaje w administracji Skarbu Państwa i pełni funkcje mieszkalne.
Obok dworu i drogi na Świnice Warckie, stoją piętrowe bloki - mieszkania pracowników dawnego PGR-u.
Zbylczyce to typowa rolnicza osada, w której mieszka ponad 145 osób.
Mieszkańcy trudnią się przede wszystkim pracą we własnych gospodarstwach rolnych.
"Boska Florence" - mocno wypasiona, zbylczycka mucia.
Osada położona jest w bezpośrednim sąsiedztwie Obszaru Natura 2000 - Pradoliny Bzury i Neru.
Piękne drzewa nad Kanałem Zbylczyckim.
Przez Zbylczyce prowadzi trasa rowerowego "Nadbzurzańskiego Szlaku Bursztynowego" oraz niebieskiego szlaku rowerowego "W centrum Polski".
Most na rzece Ner - granica pomiędzy gminami Świnice Warckie i Grabów.
Obszar ten powstał w okresie zlodowaceń, kiedy z topniejącego lodowca wypływało wiele rzek. Pradolina Bzury-Neru pokrywa się częściowo z Pradoliną Warszawsko-Berlińską.
Mr SCOTT - nieustraszony odkrywca regionu łódzkiego ! "Gmina Grabów - witamy".
Ze Zbylczyc pedałuję do wsi Kozuby.
Są to niezwykle malownicze okolice miasta Łęczyca.
Z szosy widać dobrze zamek królewski.
Pedałuję do wsi Rybitwy. Ze wzgórza jest świetna panorama na Pradolinę Warszawsko - Berlińską.
Pędzę w dolinę do mostu na rzece Bzura.
Bardzo lubię te okolice ! Odwiedziłem je niedawno podczas WYCIECZKI Nr 654.
Jadę do wsi Orszewice trasą szlaku rowerowego "W krainie Diabła Boruty".
Super trasa rowerowa ze wsi Skotniki do osady Małachowice Kolonia.
Łódź ul. Konstantynowska - zakończenie wycieczki pod łódzkim ZOO.
Jeden z ciekawszych obrazów na murze Ogrodu Zoologicznego.
Aleja Retkińska w Parku na Zdrowiu.
Wracam zadowolony do domu i robię jeszcze kilka zdjęć z okna wieżowca na osiedlu Retkinia.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz