"Kuj żelazo póki gorące" - to stare przysłowie jest moim mottem w sezonie rowerowym A.D. 2018 ! W tym roku osiągnąłem życiową formę sportową, kręcę na rowerze mnóstwo kilometrów i sprawia mi to ogromną radość !!!
W niedzielę 16 września zaliczyłem fantastyczną wycieczkę z kolegą Sylwkiem. Pojechaliśmy na rowerach szosowych na teren woj. śląskiego i zdobyliśmy Górę Zborów - miejsce zbierania się czarownic przed ich odlotem na sabat na Łysej Górze, a przy okazji jeden z najpiękniejszych punktów widokowych na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.
Słowo "zdobyliśmy" faktycznie odzwierciedla nasz wyczyn, bo naprawdę weszliśmy z rowerami na sam wierzchołek tej pięknej góry - wzniesienie o wysokości 467 m n.p.m. To była bardzo daleka i szybka wyprawa, bo przejechałem równo 360 km ze średnią prędkości ponad 27 km/h !!! Zobacz TRASA Nr 52.
Tak mi spodobała jazda po górkach i pagórkach, że po jednym dniu odpoczynku, dziś wybrałem się na krótką przejażdżkę po Wzniesieniach Łódzkich. Przejechałem 114 km na moim nieśmiertelnym rowerze Scott Sportster P4. Odwiedziłem wiele dobrze mi znanych miejsc, w których byłem już wielokrotnie podczas wcześniejszych wycieczek.
A oto kilka najciekawszym momentów z trasy tej słonecznej eskapady.
Początek wycieczki na Starych Bałutach. Przy ul. Marynarskiej 54 powstał niedawno jeden z największych i najbardziej spektakularnych murali w Łodzi.
Malowidło to dzieło greckiego artysty ps. INO i przedstawia Tytana z nietypowym atrybutem. Grecki bohater trzyma bowiem nie kule ziemską, a odpaloną bombę.
Mural wykonano z okazji 70-lecia Klubu Sportowego "Budowlani" oraz 50-lecia powołania sekcji rugby. Prace koordynowała Fundacja Urban Forms.
Po "bombowym" początku kieruję się do wsi Wódka.
Wjeżdżam na obszar powiatu łódzkiego wschodniego i gminy Nowosolna.
Na słupie ktoś nakleił przekreślony czerwoną kreską symbol partii politycznej "Prawo i Sprawiedliwość". Czyżby Polacy mieli już dość rządów tej formacji ?
Przejeżdżam doskonale mi znanymi trasami do wsi Grzmiąca. Zobacz WYCIECZKA Nr 61.
Znajduje się tam kościół mariawicki Podwyższenia Krzyża Świętego. Przy świątyni ustawiona jest tablica z serii "Muzeum w przestrzeni-wielokulturowe korzenie regionu łódzkiego".
Skrzyżowanie we wsi Dąbrówka Mała.
Stoi przy nim tablica "Muzeum w przestrzeni-wielokulturowe korzenie regionu łódzkiego" z opisem Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich.
We wsi Marianów Kołacki kieruję się prosto na... Syberię !
Mr SCOTT - nieustraszony zdobywca "mroźnej" Syberii ! Zobacz koniecznie WYCIECZKĘ Nr 153.
Przez te malownicze, pagórkowate tereny, przebiega "Czarny szlak rowerowy po PKWŁ" (zobacz WYCIECZKA Nr 454).
Czarny szlak przez wieś Bielanki.
Rolniczy krajobraz Wzniesień Łódzkich.
Region łódzki raczej nie kojarzy się z górzystymi terenami, ale w okolicach Łodzi można natrafić na wzniesienia i to nawet spore ! Np. super górka we wsi Kobylin (widok w stronę Kołacina).
Najwyższe wzniesienie osiąga 282,9 m n.p.m. i znajduje się koło wsi Dąbrowa na północny wschód od Łodzi. Drugie o wysokości 288 m n.p.m. leży w kulminacji Pagórków Tuszyńskich. Oba stanowią najwyższe punkty w całym pasie Nizin Środkowopolskich i z tego m.in. powodu cały ten teren określany był dawniej mianem Wyżyny Łódzkiej.
Natomiast na obszarze Łodzi największą wysokość – 276,6 m n.p.m. – osiąga wzniesienie na Stokach, w rejonie ul. Giewont. Oprócz niego spotkać można w pobliżu (Sikawa, Moskule, Rogi i Łagiewniki) kilka pagórków o wysokości od 250 do 270 m n.p.m.
Mr SCOTT we wsi Zacywilki. Bardzo lubię tu przyjeżdżać szczególnie wiosną ! Zobacz WYCIECZKA Nr 240.
Kręta szosa przez Zacywilki.
Widok na wzniesienia łódzkie z szosy w Kołacinku.
Na takich pagórkach dostrzec można kilka farm z BAZAMI OBCYCH. Np. we wsi Koziołki (zdjęcie wcześniejsze), albo we wsi Nadolna, gdzie rezydują aż cztery stalowe potwory ! "ONI są wszędzie" !!! 👽
Mr SCOTT nad rzeką Mrożyca we wsi Koziołki.
Uwielbiam te rowerowe przejażdżki po wzniesieniach łódzkich !
Maszty linii energetycznej i wieża kościoła w Woli Cyrusowej.
Nowa warstwa asfaltu we wsi Lubowidza.
Tablica "Park Krajobrazowy Wzniesień Łódzkich" na krańcu wsi Kolonia Wola Cyrusowa.
Wieś Niesułków - droga woj. nr 708.
Osada Anielin - szosa techniczna przy autostradzie A-1.
Miasto Stryków - zalew nad rzeką Moszczenicą.
Autostrada A-2 we wsi Szczawin. Droga przebiega po pagórkowatym terenie gminy Zgierz.
Wieś Skotniki - droga do Lasu Łagiewnickiego w Łodzi.
Łódź - budowa drogi rowerowej wzdłuż ul. Zgierskiej. Nareszcie !
"Apartamenty na Wspólnej" - nowe mieszkania przy ulicy Zgierskiej 87.
Zakończenie wycieczki przy ulicy Wschodniej 70, gdzie od niedawna można podziwiać wspaniały mural.
Malowidło przedstawia kobietę z zamkniętymi oczami, która trzyma różę, a ubrana jest w złoto – niebieską szatę. Ową tajemniczą niewiastą jest Maryją.
Autorem muralu jest Paulina Nawrot. Projekt zrealizowany został w ramach Artystycznego Stypendium Prezydent Miasta Łodzi 2018.
Uroczyste odsłonięcie pracy artystki odbyło się 8 września i nie było przypadkowe, ponieważ w tym dniu, w kościele katolickim obchodzi się urodziny Miriam z Nazaretu.
I to tyle niusów z dzisiejszej przejażdżki po wzniesieniach łódzkich ! 114 km wykręcone i już nie mogę się doczekać kolejnej, rowerowej przygody 🚴
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz