niedziela, 16 lipca 2017

WYCIECZKA Nr 558 - Skansen Nagawki

TRASA WYCIECZKI i DANE STATYSTYCZNE :  
Łódź - Kopanka - Kalonka - Niecki - Borchówka - Boginia - Stare Skoszewy - Sierżnia - Lipka - Niesułków Kolonia - Wola Cyrusowa Kolonia - Wola Cyrusowa - Koziołki - Kołacin - Kołacinek - Kamień - Koziołki - Nagawki - Dmosin - Dmosin Pierwszy - Szczecin - Nowostawy Dolne - Niesułków - Warszewice - Cesarka - Sosnowiec Pieńki - Sosnowiec - Orzechówek - Dobra - Kiełmina - Klęk - Skotniki - Łódź 
[16.07.2017. - 86 km, 22,9 km/h,  3:45 h]
ZDJĘCIA               FILMY                 GPS              
Mr SCOTT jedzie do... skansenu w Nagawkach ! Trasa WYCIECZKI Nr 558.
Ja to tak mam, że przeważnie jeżdżę sam, bo tak jest najprościej ! I gdy tylko mam ochotę na rower, to wychodzę z domu i jadę do... 🚲
Ale czasami tęsknię za towarzystwem i wtedy na wycieczkę umawiam się z kolegami. I właśnie dziś w słoneczną niedzielę, umówiłem się na przejażdżkę z Jackiem i Adamem.
Zaczynam na ul. Franciszkańskiej na Starych Bałutach. Rzucam okiem na zieloną wierzbę przy Parku Staromiejskim, na malunek kota na ścianie starej kamienicy i na Wojewódzką Stację Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ul. Franciszkańskiej 17/25.
Na jednym z budynków dostrzegam napis "Nie Łódź się". I wcale się nie łudzę, że w moim mieście będzie kiedyś przepięknie... W wielu rejonach Łodzi jest brudno i wstrętnie, aż się rzygać chce !
Dojeżdżam na miejsce zbiórki i na wycieczkę jadę z : Jacolokiem, Adamem i jego synem Patrykiem !
To super niespodzianka, że Adam zabrał ze sobą swojego syna ! W dobrych nastrojach pedałujemy do wsi Stare Skoszewy.
Tam przy kościele ustawiona jest tablica z mapą Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich.
I właśnie tak zaplanowałem trasę wycieczki, aby pojeździć sobie z chłopakami po tym przepięknym parku w okolicach Łodzi !
Jedziemy do wsi Niesułków. Przed kościołem św. Wojciecha odbywa się coroczny odpust.
Na kramach można nabyć wiele interesujących przedmiotów !
Potem pedałujemy do cmentarza wojennego w Lesie Poćwiardówka.
Przy wejściu na teren nekropolii ustawiona jest tablica edukacyjna opisująca krwawe wydarzenia z I wojny światowej (zobacz WYCIECZKA Nr 313).
Następnie zajeżdżamy do Woli Cyrusowej pod świątynię parafii Kościoła Starokatolickiego Mariawitów p.w. Najświętszej Maryi Panny. 
Kościół oglądałem wielokrotnie podczas wcześniejszych wypraw (zobacz np. WYCIECZKA Nr 128).
"Ołtarz – jak we wszystkich kościołach mariawickich – ma formę cyborium – ażurowej obudowy składającej się z czterech kolumn podtrzymujących baldachim w formie ostrołukowej kopuły. W zwieńczeniu konfesji umieszczona jest tiara papieska i dwa skrzyżowane klucze – symbol najwyższej władzy, utajonego w Eucharystii Jezusa Chrystusa".
Krzyż na placu przykościelnym, który został zestrzelony z wieży kościelnej podczas pierwszej wojny światowej.
Trochę opowiadam chłopakom o moich wycieczkach, ale z umiarem ! Bo dzisiaj najważniejsze jest cieszyć się wspólną przejażdżką !
 
Z Woli Cyrusowej jedziemy do Kołacinka, a dalej super trasą zjazdową do mostu na Mrodze we wsi Koziołki.
Stamtąd skręcamy na trasę do wsi Nagawki. Adam i Jacolok są w znakomitym nastroju !
Zatrzymujemy się pod tablicą reklamującą Skansen w Nagawkach. To główny cel naszej wycieczki i cieszę się, że mogę służyć kolegom jako lokalny przewodnik i pokazać im jeden ze skarbów regionu łódzkiego.
Dojeżdżamy do skansenu trasą rowerowego szlaku pt. "Muzeum w przestrzeni-wielokulturowe korzenie regionu łódzkiego". Ten szlak śni mi się po nocach i marzę o tym, aby go kiedyś przejechać w całości ! 
Skansen znam doskonale z WYCIECZKI Nr 95. Jego najważniejszym obiektem jest "Pensjonat Lipka" - plebania połączona z kościołem mariawickim, która została przeniesiona ze wsi Lipka k/Niesułkowa. 
Zabytkowy "Dom Tkacza" przeniesiony z centrum Zgierza.
Amfiteatr w centrum skansenu.
Obiekty Skansenu przeznaczone są do całorocznego wypoczynku i rekreacji. Znajduje się tu m.in. plenerowy basen.
Dla dzieci zbudowano kolorowy plac zabaw.
Żywy Skansen – Centrum Folkloru Polskiego w Nagawkach to niezwykłe miejsce na mapie woj. łódzkiego !
Oferta skansenu obejmuje szeroki wachlarz usług : noclegi, gastronomię, biesiady i imprezy okolicznościowe.
A ponadto szkołę jazdy konnej, centrum edukacyjno-szkoleniowe, warsztaty dawnych umiejętności i ginących rzemiosł. 
Tu można nauczyć się garncarstwa, tkactwa, podstaw kowalstwa artystycznego, ale także poznać tradycję wypieku chleba i wspaniałe smaki potraw, które coraz rzadziej goszczą na polskich stołach.
Spędzamy tu ponad pół godziny. Pamiątkowa fotografia w Skansenie Nagawki. Od lewej Jacolok, Mr SCOTT, Patryk i Adam.
To miejsce bardzo się spodobało chłopakom !
Mnie też i bardzo lubię tu wracać ! W regionie łódzkim jest mnóstwo takich ciekawych miejscówek. Do wielu z nich jeszcze nie dotarłem, ale się nie śpieszę, bo... mam czas do końca życia !!! 👴
Przy skansenie ustawione są dwie tablice : "Żywy Skansen - Centrum Folkloru Polskiego w Nagawkach" w ramach projektu "Muzeum w przestrzeni-wielokulturowe korzenie regionu łódzkiego" oraz "Lokalny atrakcyjny szlak między Mrogą a Pilicą - odcinek Nagawki-Budziszewice".
Z Nagawek pomykamy do Dmosina.
Krótka przerwa przy sklepie obok wiaduktu autostrady A-2. Uzupełniamy zapasy picia, a Jacolok pałaszuje loda, bo mu cukier spadł !
Ja kupuję napój "Tymbark" i pod kapslem trafia mi się napis "Dobrze mi z Tobą" ! No tak Skociku - mój Ty kochany rowerku ! Dobrze mi z Tobą !!! 💘
Kolejne nasze wspólne zdjęcie pod kościołem św. Andrzeja w Dmosinie.
Chłopaki gaszą pragnienie alkaiczną wodą źródlaną "Święcicki Zdrój". Zabieram ją na każdą moją wycieczkę, bo mam jej pod dostatkiem dzięki sponsorowi - firmie "Święcicki Zdrój" z Żeromina k/Tuszyna !
Z Dmosina przenosimy się błyskawicznie do... Szczecina ! Takie cuda tylko w regionie łódzkim !!! 
Jacolok, Patryk i Adam - na trasie przez wieś Niesułków.
Okazuje się, że z poziomu rowerowego siodełka można mieć całkiem różne spojrzenia na nasze województwo ! Kolejna nasza fotografia na wiadukcie A-1 w Niesułkowie.
Lubię te moje przejażdżki z kolegami ! Wtedy nigdzie się nie śpieszę, bezstresowo kręcę korbą i czerpię radość z rowerowego spotkania !!!
Autostrada A-1 w okolicach Strykowa - dojazd do węzła "Centrum", gdzie znajduje się skrzyżowanie z autostradą A-2.
Z Nieusłkowa pędzimy do wsi Warszewice. Przejeżdżamy obok remizy strażackiej.
"Lustereczko powiedz przecie - kto ma najlepsze wycieczki na świecie" ? Pytam się kolegów, a Oni odpowiadają zgodnie chórem : "Mr SCOTT ! Mr SCOTT !, Mr SCOTT !" 😅
Z okolic Strykowa szybko dojeżdżamy do Lasu Łagiewnickiego, pod siedzibę Leśnictwa Miejskiego w Łodzi.
Potem gnamy przez las wzdłuż ul. Łagiewnickiej, do drewnianego mostka nad rzeką Bzura Czerniec.
Wyjeżdżamy na beznadziejny ciąg pieszo-rowerowy przy ul. Łagiewnickiej. Tu się rozstajemy. Dzięki panowie za fajną przejażdżkę i do następnego razu ! ☺
Dojeżdżam do nieczynnego wiaduktu kolejowego przy ul. Łagiewnickiej. Trwają prace przy remoncie linii do Zgierza i już wkrótce pojadą tędy pociągi Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej.
Ostatnie kwadrans wycieczki spędzam na "Targowisku Dolna - Ceglana". Rok temu wybudowano tu nowoczesną halę targową.
W budynku znajduje się 17 boksów, pomieszczenia gospodarcze i techniczne, a na zewnątrz kilkanaście zadaszonych stoisk dla samochodów handlarzy.  
W północnej części targowiska zbudowano obiekt przypominający galerię handlową. Łącznie na terenie nowego targu znalazły się miejsca dla ponad trzystu najemców.
 
Widok z targowiska na kościół p.w. Najświętszej Maryi Panny Łaskawej przy ul. Goplańskiej 11. 
Przejeżdżam przez pustą dziś ul. Ceglaną do Bałuckiego Rynku.
Niedzielną przejażdżkę kończę na Starym Rynku, gdzie nowy baner przypomina mi, że w dniach 28-29 lipca, będziemy świętować 594. Urodziny Łodzi ! Będzie się działo !!! 🎆

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz