Blog ma na celu popularyzowanie rowerowych wycieczek po Łodzi, regionie łódzkim i okolicach.
Znajdziesz tu zdjęcia, filmy, opisy tras i ślady GPS.
Miasto Łódź i województwo łódzkie są naprawdę piękne !
Zobaczysz, że "ONI są wszędzie", wszystko się łączy i odbija w tablicach !
Zachęcam do czynnego wypoczynku i powodzenia na trasach !!!

WYCIECZKA Nr 514 - Zapady i Skierniewice

TRASA WYCIECZKI i DANE STATYSTYCZNE 
Łódź - Bedoń Przykościelny - Bedoń - Ignaców - Janówka - Justynów - Gałków Duży - Gałków Mały - Borowa - Kaletnik - Różyca - Żakowice - Koluszki - Zygmuntów - Długie - Wierzchy - Popień - Jeżów - Słupia - Słupia Gaj - Byczki - Godzianów - Zapady - Stare Rowiska - Skierniewice - Maków - Święte Nowaki - Święte Laski - Chlebów - Bobrowa - Trzcianka - Kuźmy - Zawady - Ząbki - Kałęczew - Grodzisk - Dmosin Wieś - Dmosin - Dmosin Pierwszy - Szczecin - Nowostawy Dolne - Nowostawy Górne - Stryków - Smolice - Swędów - Szczawin - Glinnik - Samotnik - Smardzew - Łagiewniki Nowe - Łódź
[13.10.2016. - 148,5 km, 22,7 km/h, 6:31:13 h]

ZDJĘCIA                         GPS                     FILMY
Mr SCOTT jedzie do... wsi Zapady ! Trasa WYCIECZKI Nr 514.
Od kilku lat systematycznie jeżdżę na rowerowe wycieczki. To moja pasja, styl życia i w tym temacie staram się nie dopuszczać do jakiejkolwiek zapaści. Dlatego też po dwóch dniach odpoczynku znowu ruszam na szlak ! 
Zaczynam na ul. Jaracza 20 od obejrzenia nowego malowidła, które pojawiło się na ścianie zaniedbanej kamienicy mieszczańskiej.
Mural pt. "Taurus" powstał podczas "Festiwalu Energia Miasta 2016 ", zorganizowanego przez Fundację Urban Forms.
Autorem obrazu jest Opieme - artysta z Włoch. Jego twórczość jest społecznie i ekologicznie zaangażowana, wyrażając istotne wartości, takie jak wolność, sprawiedliwość, etyka, szacunek dla przyrody czy sztuka bez granic.
Do jego stworzenia przyczynili się też mieszkańcy Łodzi, rzucając w ścianę wydmuszki wypełnione farbą i pokrywając kolorem przygotowany wcześniej napis. Praca ta odwołuje się zarówno do historii, jak i współczesności kwartału okolicy ul. Włókienniczej.
Naprzeciwko 100-letniego budynku, przy ul. Jaracza 21 stoi kamienica z końca XIX wieku, którą niedawno pieczołowicie wyremontowano.
Po muralowym początku przemieszczam się na wiadukt przy ul. Kopcińskiego. Rzucam okiem na plac budowy nowego centrum miasta. Nad tunelem prowadzącym do dworca Łódź Fabryczna, powstaje nowa ulica.
Potem wyjeżdżam na drogę rowerową przy al. Piłsudskiego. Zaiwaniam do wiaduktu kolejowego, za którym rozpoczyna się ul. Rokicińska i droga wojewódzka nr 713.
Na prześle wiaduktu znajduje się kolorowe graffiti - szczerbaty jegomość w kapeluszu. Wyjeżdżam z Łodzi drogą na Bedoń Przykościelny.
NA  TRASIE  DO  WSI  ZAPADY
Na dziś wymyśliłem sobie zwiedzenie wsi Zapady w gminie Godzianów, a potem penetrację cmentarza w Skierniewicach. Jak zwykle robię sporo zdjęć i uwieczniam przebieg wycieczki. Wieś Janówka - stare graffiti na budynku wodociągów.
Gałków Duży - zabytkowy drewniak przy ul. Głównej.
Pociąg Kolei Dolnośląskich w Żakowicach. Ale się zapędził w łódzkie !
Super szosa na odcinku Długie - Wierzchy. Trasa niebieskiego szlaku rowerowego "Ziemi Rawskiej".
Pola w tej okolicy obsiane są szkaradnymi masztami BAZ OBCYCH 👽 oraz masztami linii energetycznej. "ONI są wszędzie" - wrzeszczy Mr SCOTT !
Nad stawem we wsi Popień.
Popień - aleja kasztanowców.
Po dotarciu do Jeżowa, wyjeżdżam na drogę woj. nr 705 i kieruję się na północ. 
Wieś gminna Słupia i most nad rzeką Skierniewka.
Pola we wsi Słupia Gaj i ogromna farma wiatraków. Znajduje się tutaj aż 12 turbin wiatrowych o łącznej mocy 24 MW. To tylko potwierdza spiskową teorię Mr SCOTT'a : "ONI są wszędzie", "ONI" opanowali już praktycznie cały teren regionu łódzkiego ! 👽
Pędzę wystraszony po zupełnie pustej drodze, co chwila spoglądając na potężne wiatraki. Opuszczam obszar gminy Słupia.
Wjeżdżam na terytorium gminy Godzianów. Przy drodze ustawiony jest estetyczny witacz gminy.
Pomykam szybko w stronę wsi Byczki. Na tutejszych polach sterczy mnóstwo upiornych konstrukcji. Miejscowe krowy wyglądają mi na mocno zdezorientowane. Wołam do nich : "Hela, Mela ! Jak tam żyjecie" ? Ale nie odpowiadają, tylko patrzą się "jak cielę na malowane wrota"...
DW 705 we wsi Byczki. Przy remizie strażackiej skręcam w lewo - na Godzianów.
Mijam kapliczkę - krzyż z 1913 roku.
Wykopki ziemniaków na polach sioła Byczki.
Dojeżdżam do wsi Godzianów. Jest to trasa rowerowego "Szlaku kultury janisławickiej".
Godzianów poznałem należycie podczas WYCIECZKI Nr 204.
Oczywiście przyjazd Mr SCOTT'a zawsze wywołuje we wsi wielkie poruszenie ! Godzianowskie Fanki od razu mnie zauważyły ! 🐮
Wyjeżdżam z Godzianowa drogą na wschód, które biegnie do mostu nad rzeczką Pisia.
Jest to całoroczny ciek wodny nazywany Pisią lub Zwierzynką, który ma swoje źródła w okolicy wsi Drzewce.
Za mostem rozpoczyna się terytorium miejscowości Zapady, która położona jest na terenie gminy Godzianów i powiecie skierniewickim. Rozpoczynam zwiedzanie !
W średniowieczu osada stanowiła własność arcybiskupów gnieźnieńskich. Podstawowym środkiem lokomocji jest tutaj oczywiście rower !
Wzorowe gospodarstwo i dom sołtysa wsi Zapady.
Naprzeciwko domostwa sołtys ma do dyspozycji naturalną lodówkę - ziemiankę oraz sad owocowy.
Drewniana stodoła z lat międzywojennych i maszyna rolnicza do zbioru ziemniaków.
We wsi znajduje się wiele starych, drewnianych domów, pochodzących z lat 20. i 30-tych XX wieku. Kilka z nich jest opuszczonych.
Wchodzę do jednego z nich, patrzę na pustą szafę i myślę sobie "przecież jeszcze niedawno, ten dom tętnił życiem"... Zawsze ciekawi mnie los takich miejsc i chciałbym poznać powód, dla którego zastałem taki stan rzeczy.  
Kapliczka słupkowa z figurą ukrzyżowanego Chrystusa. Podobno została postawiona w 1883 roku.
Pobielony drewniak z 1927 roku.
Drewniany dom z przeszkloną werandą, który na szczęście otrzymał drugą młodość. Właściciel zamontował nowy dach z blachy !
Przez Zapady przebiega czerwony szlak rowerowy "Śladami Reymonta" oraz czarny szlak rowerowy relacji Strobów - Zapady. Jak przyjdzie odpowiedni moment, postaram się te szlaki przejechać.
We wsi mieszka obecnie ponad 310 osób. W środkowej części osady, pomiędzy dwoma ziemiankami, ustawiony jest żelazny krzyż.
Głównym zajęciem mieszkańców jest praca w rodzinnych gospodarstwach rolnych.
Gospodarze nastawiają się na produkcję zboża oraz ziemniaków, bo właśnie te płody to najczęstsze składniki domowych potraw. Są też potrzebne do utuczenia świń.
Zdobione drzwi wejściowe do opuszczonego drewniaka na posesji nr 26. To świadectwo, że właściciel należał kiedyś do najbogatszych obywateli wsi.
Remiza strażacka OSP Zapady - rok założenia 1925.
W strażnicy mieści się świetlica wiejska oraz sala bankietowa.
Zapady powstały przed rokiem 1300. Jak głosi legenda nazwa Zapady pochodzi od zapadnięcia się na skutek jakiegoś kataklizmu istniejącego we wsi murowanego kościółka. Inne podanie głosi, że nazwa Zapady wywodzi się od położenia wsi w zapadlinie.
Zabytkowy lamus na terenie jednego z gospodarstw.
Murowana kapliczka z obrazkiem Matki Bożej i napisem na cokole : "Tą pamiątkę stawiają Marianna i Katarzyna Dury 1914 r.".
Opuszczony dom na posesji "Zapady 9 Śmieszek Piotr". 
Zaglądam przez okno do wnętrza posesji. Główne pomieszczenie to teraz składowisko starych mebli. Stół wygląda jeszcze bardzo solidnie.
Dostrzegam stojącą pod ścianą maszynę do szycia "Łucznik".
Na ścianie pozostał duży obraz w brązowej ramie "Pan Jezus na łodzi".
Drewniane ściany chałupy pomalowane są farbą koloru niebieskiego. Takie zabiegi stosowano dawniej w celu tępienia insektów.
Zapady to wieś typu ulicówka, w której budynki mieszkalne umiejscowione są po obu stronach drogi i wyglądem przypomina ulicę w mieście.
Osada położona jest w granicach historycznie rozumianego Mazowsza. Wchodzi w skład Wysoczyzny Skierniewickiej, najdalej wysuniętego ku wschodowi terenu Wyżyny Łódzkiej, terenu wzniesionego maksymalnie do 220 metrów n.p.m.
We wschodniej części wsi znajdują się zrujnowane zabudowania.
W latach 60-tych XX wieku mieściła się tutaj Spółdzielnia Kółek Rolniczych.
Jednak po transformacji ustrojowej w latach 90-tych firma upadła. Tylko patrzeć, jak za parę lat miejsce to zniknie z powierzchni ziemi. Już teraz stropy są zapadnięte, a budowla grozi zawaleniem... 
We wsi ludzie są bardzo czujni i mój przyjazd, natychmiast zwrócił uwagę miejscowych gospodyń. Ale jak przywitałem się "Dzień dobry, szczęść Boże", od razu zyskałem zaufanie ☺
Zapady to cicha, malownicza osada, w której życie mieszkańców jest nierozerwalnie związane z rytmem przyrody, przemianą pór roku. W południowej flance wsi znajduje się stacja uzdatniania wody i przystanek PKS.
Namawiam do obejrzenia galerii z wycieczki, w której pozostawiłem zdjęcia praktycznie wszystkich starych domów we wsi Zapady. Po zakończeniu zwiedzania pedałuję do wschodniego krańca miejscowości.
NA  TRASIE  DO  SKIERNIEWIC
Dojeżdżam do drogi woj. nr 705. Opuszczam teren gminy Godzianów, która jest jedną z najmniejszych w powiecie skierniewickim. Zajmuje powierzchnię 44,06 km². 
Jadę na północ prze wieś Stare Rowiska.
Następnie przecinam skrzyżowanie z drogą Dębowa Góra - Maków.
 
Szybkim tempem dojeżdżam do miasta Skierniewice.
Ten odcinek drogi od wsi Zapady pokonałem w iście sprinterskim tempie ! Zgrzałem się nieco, więc sięgam po pyszną wodę alkaiczną "Święcicki Zdrój" i gaszę pragnienie. Bez tej cudownej wody, pewnie daleko bym nie zajechał !
W tej części Skierniewic droga woj. nr 705 to ul. Łódzka.
Wszystko przebiega zgodnie z moim planem ! Docieram pod bramę wejściową na cmentarz komunalny p.w. Świętego Józefa przy ul. Jana Kozietulskiego i rozpoczynam zwiedzanie. 
"Ś.P. Ksiądz Prałat Stanisław Skrzypczak kapelan J. Św. Ojca Św. Pawła VI, Dziekan Skierniewicki i Proboszcz Parafii Św. Jakuba w Skierniewicach w latach 1967-1975. Żył lat 76, w kapłaństwie 49, odszedł do Pana 14 lipca 1975 r. Requiescat in pace".
"Ś.P. Ksiądz Józef Matyjek Proboszcz Parafii Czerniewickiej zm. 16.1.1939 w wieku lat 45. W kapłaństwie 20 lat. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie. Drogiemu bratu siostra i brat".
Porcelanowa fotografia duchownego.
"...dni człowieka są jak trawa : tak kwitnie jak kwiat polny, gdy wiatr nań powieje, już go nie ma... (psalm 103). Bolesław Binder 1898-1919 Legionista, kapitan piechoty, odz. Krzyżem Virtuti Militari  / Zygmunt Binder 1910-1977 ppor. AK ps. Tkacz".
"W hołdzie harcerkom i harcerzom poległym i pomordowanym w latach okupacji w 64. rocznicę powstania Szarych Szeregów - AK. Stowarzyszenie Szarych Szeregów Oddział Skierniewice 27 września 2003 r.".
Tu spoczywa "Seweryn Majewski urzędnik PKP, żył lat 55, zm. 1921 r.".
"Ś.P. Wincenty Śliwiński pułkownik artylerii WP, lat 70 zmarł 20.X.1967 roku".
Grobowiec rodziny Brzezińskich.
Spoczywa tu m.in. "Ś.P. Wacław Brzeziński zasłużony dla Miasta Skierniewic zm. w 1921 r.".
"Ś.P. Ks. Edward Rosiński wikary Parafii Będków żył lat 28. W kapłaństwie 2 lata, zginął śmiercią tragiczną pełniąc obowiązki kapłana dn. 15.03.1978 r. Bądź wola Twoja".
"Ś.P. Ks mgr Wincenty Chrzanowski żył lat 64, zm.28.IV.1980 przeżył w kapłaństwie 39 lat. Requiescat in pace".
"Ś.P. Ks. Antoni Brzostowski wikariusz Parafii Wniebowzięcia NMP w Skierniewicach * 4.VII.1939 r. † 10.II.1983 r.".
"Ś.P. Ksiądz Marian Król * 5.IX.1924 r. † 12.III.1991 r. Pokój jego duszy".
"Ś.P. Ksiądz Stanisław Kuś 1941-1999".
"Ś.P. Ksiądz kanonik Jerzy Miecznikowski zm. 19.IX.1968 r." - długoletni prefekt szkół w Skierniewicach, kapelan szpitala miejskiego.
"Ś.P. Józef Marceli Pawlicki podporucznik rezerwy, kawaler Krzyża Walecznych, magister praw, Naczelnik Sądu Grodzkiego * 10 kwietnia 1900 r. †  24 maja 1932 r. Cześć jego pamięci. Jedynemu najukochańszemu synowi rodzice".
"Ś.P. Maria Kucharska * 18.III.1924 r. † 10.X.1934 r. Spoczywaj w spokoju kochana córeczko". 
Grobowiec rodziny Orlewicz - "Symboliczne miejsce spoczynku zamordowanych w 1940 r. w Katyniu : płk. Stanisława Orlewicza ur. 1888 r., por. Antoniego Ilinicza ur. 1887 r. odznaczonego za udział w wojnie polsko-bolszewickiej 1919-1921 Krzyżem Virtuti Militari i dwukrotnie Krzyżem Walecznych".
"Ś.P. Maria ze Strawińskich Hroudowa nauczycielka Szkoły nr 8, wdowa po płk. J. Hroudzie Naczelnym Inspektorze Orkiestry. Zawsze w służbie Polsce i Narodu, za 56 lat pracy nauczycielskiej, strajk przeciw germańskiemu zaborcy w 1917 r., zorganizowanie tajnych kompletów historii Polski podczas okupacji i udział w tajnych kompletach 26 Państ. Męskiego Gimn. i Lic. im. B. Prusa w Skierniewicach, odznaczona Medalem niepodległości w 1929 r., medalem za długoletnią służbę w 1938 r., Medalem Komisji Edukacji Narodowej w 1980 r., Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia polski w 1982 r. oraz innymi odznaczeniami w tym Odznaką ZNP w 1985 r. za tajne nauczanie. Cześć jej pamięci".
Zbiorowa mogiła nieznanych Powstańców Warszawskich.
"Tu spoczywają Powstańcy Warszawscy"
Tablica z nazwiskami poległych bohaterów.
"Powstańcy Warszawscy. Zbiorowe mogiły około stu żołnierzy Armii Krajowej. Walczyli o wolną Polskę na Mokotowie w Pułku "Baszta". Po kapitulacji zostali przewiezieni do Skierniewic. Większość zmarła z ran i wycieńczenia w czasie trzydniowego transportu. Nazwiska ich nie są znane. Wielu zmarło w szpitalu św. Stanisława w Skierniewicach. niech pamięć o nich trwa wiecznie".
"Ś.P. Żołnierze A.K. zmarli od ran. Jerzy Kozłowski lat 24, zmarł 3.X.1944" i inne nazwiska.
"Ś.P. Bolesław Wiśniewski ur. 11.IV.1909 Powstaniec Warszawski zginął w sierpniu 1944 r./ Symbolicznie".
"Ś.P. Ksiądz Kanonik dr Józef Kowalski Proboszcz i Dziekan Skierniewicki ur. 6.III.1892 r. zm. 21.VII.1948 r. w kapłaństwie lat 33".
"Poległym Bohaterom męczennikom więźniom z Pawiaka. Pomdlałym i uduszonym w transporcie z Warszawy, a spalonym przez Niemców w okrutny sposób w wagonie na stacji kolejowej w Skierniewicach w dniu 31 lipca 1944 roku. Spoczywa tu także około 180 bohaterów męczenników nieznanych. Wszyscy oni zginęli za Ojczyznę, którą ukochali nad życie. Nienawiść wroga spaliła ciała męczenników nie wiedząc, że ducha ogień nie spali. Cześć ich świetlanej śmierci. Niech odpoczywają w Bogu".
"Tu spoczywa 84 nieznanych Polaków zamordowanych przez okupanta na terenie powiatu skierniewickiego w okresie od 1.IX.1939 r. do 17.I.1945 r.".
"Ś.P. plut. Józef Starzec 18 PP - 16.9.1939".
"Ś.P. Idalia Rusteyko siostra PCK odznaczona Krzyżem Niepodległości zm. 21.VII.1949 r.".
Zbiorowa mogiła żołnierzy polskich, którzy polegli we wrześniu 1939 roku.
"Ś.P. kpr. Jan Podwysocki 28 P. Strz. 1905-17.9.1939".
"Ś.P. Czesław Jerzy Uniejewski podch. WP 23 PP zg. 28.I.1942 / Ś.P. ppor. mar. woj. ps. "Matros" Mieczysław Uniejewski żył lat 25, odznaczony Krzyżem Virtuti Militari i Krzyżem Walecznych A. K. Rozstrzelany na Pawiaku w 1943 r.".
"Ś.P. Zygmunt Kapsa pułkownik b. d-ca 26 Pułku Artylerii Lekkiej im. Króla Władysława IV, b. d-ca Drezdeńskiej Dyw. Artylerii * 25.IX.1889 r. zm. 4.II.1962 r.".
"Ś.P. Zygmunt Szymczak żołnierz I Pułku Samoch. zginął pod Hrubieszowem dn. 25.IV.1945 r. przeżywszy lat 23. Ukochanemu synowi rodzice".
Ś.P. Zygmunt Szymczak.
"Miejsce wiecznego spoczynku mieszkańców Skierniewic rozstrzelanych przez hitlerowców w dniu 17 września 1944 roku w lesie "Zwierzyniec".
"Tu spoczywają zwłoki Ś.P. Wandy Niewęgłowskiej długoletniej zasłużonej przełożonej Zakładu Narodowego Żeńskiego w Skierniewicach urodzonej 1862, zmarłej 9.VI.1921 r. Cześć jej zacnej pamięci".
Grobowiec Romskiej rodziny Bronisławy i Kazimierza Bogusławskich.
Zabytkowy nagrobek Rodziny Wojtaszewskich z 1919 roku, gdzie spoczywa m.in. Józef Wojtaszewski - dowódca placu miasta Sieradz. Podchorąży 3 kompanii 29 pułku piechoty. Zginął tragicznie w niewyjaśnionych okolicznościach 07.04.1919 r. w Sieradzu w wieku 24 lat.
Na pomniku znajdują się porcelanowe fotografie zmarłych.
Grobowiec rodziny Holewińskich, gdzie spoczywa m.in. Janina Holewińska - kierowniczka szkoły, zmarła dnia 14.VII.1933 roku.
"Ś.P. Józef Holewiński 1900-1980 nauczyciel L.O. im. B. Prusa w Skierniewicach, zasłużony dla Miasta Skierniewice".
"Ś.P. Wiktor Mokrzecki porucznik Polskiej Marynarki Wojennej, żył lat 38 zmarł 7 grudnia 1931 r.".
"W tej kwaterze spoczywają walczący o niepodległość Ojczyzny polegli i biorący udział w walkach podczas I wojny światowej w latach 1914-1918 oraz wojny polsko-bolszewickiej w 1920 r.".
"Ś.P. Franciszek Pawłowski aptekarz i Obyw. M. Skierniewic żył lat 63, zm. d. 10 września 1891 r. W smutku pozostała żona z dziećmi tę pamiątkę poświęca".
"Ś.P. Staś Świderek żył lat 13, zm. dn. 4.I.1933 r. Spokój jego duszy".
Grobowiec rodziny Fontańskich z 1933 roku.
"Ś.P. Jerzy Marian Janicki uczeń VII klasy żył lat 18 zmarł d. 8.X.1926 r. / Z Twemi zwłokami ukochany synu nasza nadzieja spoczęła w tem grobie, bo nam się tylko po bolesnej stracie, łzy pozostały w żałości po tobie. Tę pamiątkę stawiają rodzice i rodzina prosząc przechodnia o Zdrowaś Maria".
Ś.P. Jerzy Marian Janicki.
Grobowiec rodziny Groniewskich i Brzezińskich.
Tu spoczywa ś.p. Jan Żórawski - Obywatel Miasta Skierniewice.
Pomnik na grobie Witalisy Gintowt-Dźiewałtowskiej zd. Kibisz ur. w Dźwińsku.
"Ś.P. Jan Tuszyński major Woj. Pol. ur. 3.10.1902 r. poległ we Francji 14.VI.1940 r. Dwukrotny Kawaler Krzyża Virtuti Militari, Francuskiego Krzyża Legii Honorowej"
"Ś.P. Zygmunt Bobowski kapitan Korpusu Ochrony Pogranicza (Kleck) ur. 1902 r. poległ 13 września 1939 r. w bitwie nad Wereszycą w obronie Janowa (pod Lwowem), odznaczony Orderem Virtuti Militari. Cześć jego pamięci".
Grobowiec rodziny Brzostek, gdzie spoczywa m.in. "Ś.P. Michał Brzostek weteran 1863 r. zmarł 12 maja 1936 r. przeżywszy lat 92".
Ś.P. Michał Brzostek weteran Powstania Styczniowego 1863 roku.
Tablica na grobie rodziny Zielińskich "Ś.P. Aleksander Zieliński 1896-1919 zginął w obronie Lwowa, pochowany w Uhnowie (Kresy Wschodnie)".
Ś.P. Maria Majewska - zmarła w 1935 roku.
"Ś.P. Czesław Kocznorowski magister farmacji zmarł 1941 rok".
"Ś.P. Aleksander Sokołowski Obywatel M. Skierniewic żył lat 52, zm. d. 15 października 1919 r. Pokój jego zacnej duszy".
"Ś.P. Stefan Binder żołnierz AK Honorowy Obywatel Skierniewic *1898 † 1943 / Ś.P. Czesław Strzelecki magister farmacji żył lat 67 zm. d. 8 maja 1934 r. Pierwszy Prezydent M. Skierniewice 1918".  
"Ś.P. Józef Tomaszewski wychowaniec Marymontu zmarł 29 czerwca 1906 r. przeżywszy lat 72. Pozostała żona i dzieci proszą o westchnienie do Boga".
Grobowiec rodziny Olczakowskich.
"Ś.P. Ignacy Olczakowski 1884-1960 felczer, społecznik, zasłużony Obywatel M. Skierniewic. 2003 Towarzystwo Przyjaciół Skierniewic".
"Ś.P. Tadeusz Górecki żył lat 78 zm. dn. 26.IV.2006 r. żołnierz A.K. zasłużony dla Miasta Skierniewice".
"Ś.P. Tadeusz Sułkowski poeta 1907-1960 urodzony w Skierniewicach, pochowany w Londynie. Siostrzenica i Towarzystwo Przyjaciół Skierniewic".
"Ś.P. Helena Lustych - Karmańska 1905-1990 Społeczny opiekun Zabytków, Honorowy Członek Towarzystwa Przyjaciół Skierniewic. 2003 r. Towarzystwo Przyjaciół Skierniewic".
"Ś.P. Kol. Zygmunt Sokół *1881 † 1974 uczestnik Zjazdu Pilaszkowskiego, jeden z założycieli Związku Nauczycielstwa Polskiego".
Po zwiedzeniu nekropolii wyjeżdżam na ul. Kozietulskiego i kieruję się do trasy na Maków.
POWRÓT  DO  ŁODZI
Skręcam w ul. Zwierzyniecką i opuszczam Skierniewice. Przede mną ok. 3 godzin pedałowania do Łodzi.
Jadę dobrze znaną drogą do Makowa - zobacz WYCIECZKA Nr 140.
Najładniejszy drewniak w Makowie przy ul. Głównej 18.
Z ul. Głównej skręcam w lewo w ul. Sosnową i wyjeżdżam z Makowa.
Jadę przez wsie o fajnych nazwach : Święte Laski i Święte Nowaki. Jest to trasa szlaku rowerowego "Śladami Reymonta".
Przez cały czas obserwuję zjawiskowy zachód słońca. Kręcę radośnie korbą, a rolnicy ze wsi Chlebów, ciężko pracują w polu.
Fantastyczna sceneria we wsi Bobrowa. Pędzę wąską asfaltówką - trasą szlaku rowerowego "Szable i bagnety".
Następnie pedałuję przez wieś Trzcianka (czarny, rowerowy szlak łącznikowy do Dmosina).
Kolorowe pole gorczycy i malowane niebo we wsi Trzcianka.
Niebiesko-żółta kapliczka w osadzie Kałęczew.
Zapada już zmrok, gdy pojawiam się pod kościołem św. Andrzeja w Dmosinie.
Potem już się nigdzie nie zatrzymuję i bez kłopotów docieram na rynek w Manufakturze. To była fantastyczna eskapada i jestem bardzo zadowolony, bo dowiedziałem się dziś wiele o historii regionu łódzkiego.
Poza tym po drodze nie dostałam zapaści, naoddychałem się rześkim, wiejskim powietrzem i wykręciłem na luzie prawie 150 km ! A gdy ktoś mnie spyta, na jak długo ta wycieczka pozostanie w mojej pamięci, to odpowiadam : FOREVER !!! ☺ 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Mr SCOTT jedzie do... (-: , Blogger