czwartek, 17 września 2015

WYCIECZKA Nr 413 - Rozprza

TRASA WYCIECZKI i DANE STATYSTYCZNE
 Łódź (Sienkiewicza, Tymienieckiego, Piotrkowska, Pabianicka. Trasa Górna, Rzgowska) - Starowa Góra - Rzgów - Tuszyn - Tuszynek Majoracki - Górki Małe - Górki Duże - Jutroszew - Bleszyn - Gutów Mały - Rusociny - Boryszów - Krzepczów - Mzurki - Woźniki - Mąkolice - Bogdanów Kolonia - Bogdanów - Kacprów - Radziątków - Jeżów Parcela - Jezów - Magdalenka - Rozprza - Ignaców - Janówka - Longinówka - Piotrków Trybunalski - Raków - Wola Moszczenicka - Moszczenica - Baby - Kiełczówka - Biskupia Wola - Czarnocin - Zamość - Kotlinki - Kotliny - Karpin - Borowa - Gałków Duży - Gałkówek Parcela - Gałkówek Kolonia - Jordanów - Eufeminów - Wiączyń Dolny - Łódź (Wiączyńska, Brzezińska, Wojska Polskiego, al. Palki, Rondo Solidarności, Pomorska, Wierzbowa, Uniwersytecka, Narutowicza, Knychalskiego, Składowa, Park Moniuszki, Traugutta, Sienkiewicza) 
[17.09.2015. - 160 km, 27 km/h, 5:55:08 h]
ZDJĘCIA              FILMY               GPS 
Mr SCOTT jedzie do... Rozprzy !!! Trasa WYCIECZKI Nr 413.
Druga połowa września zaskakuje znakomitą pogodą ! Tak więc decyzja może być tylko jedna - dzisiaj znowu jadę do... !!! Kolejną wycieczkę ROZPoczynam przy skrzyżowaniu ul. Tuwima z ul. Sienkiewicza, gdzie parę dni temu pojawił się nowy mural.
Ścianą budynku przy ul. Sienkiewicza 39 zajął się śląski artysta - Raspazjan, który połączył elementy śląskiej kultury ze specyfiką miejsca, w którym pracował. Powstała w ten sposób kobieta kot, która przysiadła na dachu przyległego do ściany budynku.
Mural powstał w ramach tegorocznego festiwalu Energia Miasta, który jest kontynuacją festiwalu Galeria Urban Forms. Dla swoich potrzeb, ochrzciłem go mianem "Pani kociczka".
Podczas robienia zdjęć spotykam Katarzynę - dawno nie widzianą koleżankę.
Kasia na co dzień także jeździ na rowerze m-ki Scott. Pozdrowienia i do zobaczenia na rowerowych trasach !
Na dzisiejszą wyprawę do Rozprzy, umówiłem się z kolegą Sylwestrem. Ruszamy na południe miasta, a potem wyjeżdżamy na drogę krajową nr 91. W Rzgowie Sylwek spotyka swojego rowerowego kolegę i zamienia z nim parę słów.
Z Sylwkiem to jest konkretna jazda ! Chłopak cały czas ostro depcze w pedał, a ja wożę się na jego kole ! Szybko docieramy do wsi Bogdanów, którą poznałem w trakcie WYCIECZKI Nr 381.
Następnie kierujemy się do wsi Jeżów Parcela, gdzie przejeżdżamy przez autostradę A-1.
Pomnikowy okaz wiązu szypułkowego we wsi Jeżów. Jest to jeden z najpotężniejszych wiązów w Polsce – jego szeroki pień przykuwa uwagę już z daleka. Drzewo ma ponad 320 lat !!!
Nowa szosa we wsi Jeżów.
Jeżów - remiza strażacka.
"W 100-lecie Ochotniczej Straży Pożarnej w Jeżowie założonej przez
Feliksa Trepkę 15.05.1906".
Tablica "Gmina Wola Krzysztoporska żegna".
Wjeżdżamy na terytorium Gminy Rozprza.
ROZPRZA  -  ZWIEDZANIE
Super szosą docieramy do miejscowości Rozprza i rozpoczynamy zwiedzanie.
Gminne Centrum Kultury w Rozprzy ul. Kościuszki 6.
W budynku mieści się także Gminna Biblioteka Publiczna w Rozprzy.
Przed wejściem zawieszona jest tablica z informacją o wykorzystaniu środków z Unii Europejskiej na operację pn. "Zmiana sposobu użytkowania istniejącego budynku hand.-usług. na Gminne Centrum Kultury w Rozprzy".
Przez centrum Rozprzy przechodzi droga krajowa nr 91.
Most na rzece Luciąża przy ul. Legionów Polskich.
Początek Luciąży daje kilka strumyków, spływających na północ z rozległych torfowisk w okolicy wsi Przerąb na Wzgórzach Radomszczańskich.
Rzeka liczy sobie 48,7 km i zasila Pilicę nieco poniżej Sulejowa, koło dawnej osady młynarskiej Murowaniec.
Rynek Piastowski w Rozprzy. Jesień już blisko, o czym zdają się mówić pięknie przebarwione liście drzew.
Na placu stoi pomnik „Ofiar Najazdu Hitlerowskiego Na Teren Rejonu Rozprza”
"Poległym bohaterom o Polskę, wolność i lud 1939-1945".
"W hołdzie ofiarom najazdu hitlerowskiego poległym na terenie rejonu Rozprzy w dniach 3-4.IX.1939 r. Mieszkańcy Gminy Rozprza".
Kościół p.w. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Rozprzy.
Dom Boży to sanktuarium maryjne, zbudowane w latach 1763-67 na miejscu świątyni drewnianej z XV wieku. Konsekracja kościoła odbyła się w 1777 roku. 
Kościół w pierwotnym kształcie przetrwał do wybuchu I wojny światowej. Przebudowany został w latach 1914-1919 wg projektu Feliksa Nowickiego. Konsekracji obecnej świątyni dokonał 2 sierpnia 1959 roku biskup Zdzisław Goliński.
Wewnątrz świątyni znajdują się między innymi cztery ołtarze z rokokowymi ornamentami i obrazami z XVII-XIX wieku oraz rokokowa ambona. W jednym z ołtarzy umieszczono obraz Matki Bolesnej z Dzieciątkiem sprzed 1676 roku w sukience z 1713 roku, natomiast w ołtarzu głównym można zobaczyć dwie rzeźby z XVII wieku przedstawiające św. Stanisława Biskupa Męczennika i św. Mikołaja, w całości pokryte 24-karatowym złotem.
Przed świątynią ustawiona jest tablica Gminy Rozprza z wiadomościami na temat kościoła i historii tut. parafii.
Na placu przykościelnym stoi kapliczka z figurą Jezusa Chrystusa.
Na ścianie świątyni zawieszona jest tablica "Pamięci żołnierzy Legionów Polskich walczących o wolność ojczyzny w czasach Wielkie wojny. W setną rocznicę utworzenia w Rozprzy pododdziałów 4 i 6 Pułku Piechoty Legionów Polskich 1915-2015".
Kapliczka-grota z figurą Matki Boskiej na placu przykościelnym.
Kościół p.w. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Rozprzy w całej okazałości.
Przy kościele zachowała się zabytkowa organistówka z końca XVIII wieku.
Plebania - kancelaria parafialna i mieszkania księży.
Szkoła Podstawowa im. Pawlikowskiego w Rozprzy ul. Szkolna 1.
Przed wejście zawieszona jest tabliczka z informacją, że "Termomodernizacja budynku Szkoły Podstawowej w Rozprzy i budynku Szkoły Podstawowej w Milejowie", została współfinansowana przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego".
W holu placówki zawieszona jest tablica z wiadomości dot. patrona szkoły.
Oraz gablota ze sztandarem szkoły.
Spora część uczniów dojeżdża na zajęcia oczywiście na rowerach !
Gimnazjum im. Jana Pawła II w Rozprzy ul. Sportowa 12a.
Na dziedzińcu szkoły rośnie "Dąb Pamięci poświęcony Janowi Kardasowi zamordowanemu w Twerze". Drzewo zasadzono w ramach programu "Katyń... ocalić od zapomnienia" przez "Społeczność Gimnazjum im. Jana Pawła II w Rozprzy 30 kwietnia 2014 r.".
Uczniowie szkoły mają do dyspozycji halę sportową.
A także nowoczesne boisko sportowe z bieżnią lekkoatletyczną.
Bank Spółdzielczy Ziemi Piotrkowskiej w Piotrkowie Tryb. Oddział w Rozprzy - Rynek Piastowski 8.
Tablice na budynku : "100 lat Banku Spółdzielczego w Rozprzy 1907-2007" oraz "W 75 lecie założenia Towarzystwa Oszczędnościowego początkującego istnienie i działalność Banku Spółdzielczego w Rozprzy 1907-1982 w dowód uznania i wdzięczności założycielom i działaczom. Rozprza 1982 rok. Społeczeństwo Gminy Rozprza".
Ośrodek Zdrowia przy ul. Parkowej w Rozprzy.
Tablica na żółtym budynku "Apteka w Rozprzy im. prof. dr Jana Muszyńskiego" (jeden z najwybitniejszych farmakognostów polskich pierwszej połowy XX  wieku).   
Gminny Ośrodek Zdrowia w Rozprzy - Rynek Piastowski 17.
Pomnik przed ośrodkiem zdrowia.
"Kamień pamiątkowy ku czci żołnierza bohatera 1939".
Tablica na budynku "Tu realizowany jest projekt "Teraz czas na Ciebie" współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego".
Mr SCOTT i Sylwek - pamiątkowa fotka na Rynku Piastowskim.
Przystanek autobusowy na Rynku Piastowskim.
Obok wiaty ustawiona jest tablica "Szlakiem naszych zabytków" z mapą Gminy Rozprza. Nazwa Rozprza najprawdopodobniej pochodzi od słowa „rozprza”, które oznacza przedmiot sporu, bądź też „rozeprza”, czyli rozszerzanie.
W roku 2015 Rozprza obchodziła kolejna okrągłą rocznicę – tym razem swoje 950-lecie. W trakcie jej obchodów na dawnym rynku miejskim postawiono dużą, drewnianą makietę, która reprezentować miała gród, od którego zaczęła się historia miejscowości.
Grób w Rozprzy powstał prawdopodobnie w XI wieku. Podlegał wielokrotnym przebudowom oraz otoczony został przez kilka osad. Współtworzyły one wraz z nim prężny, wczesnośredniowieczny ośrodek. Stał się siedzibą kasztelanów, o których informowały XIII–wieczne dokumenty.
W XIV wieku, kiedy przeszedł w ręce prywatne, miał być zamieniony na obronną siedzibę możnego rodu Nagodziców–Jelitczyków.
W dokumencie datowanym na rok 1065, ale pochodzącym raczej z drugiej połowy XII wieku, zwanym Falsyfikatem Mogileńskim, wymieniane są nadania Bolesława Śmiałego dla klasztoru w Mogilnie. Pośród licznych nazw miejscowych, w tym kilku grodów pochodzących z centralnej Polski, wymieniona jest po raz pierwszy nazwa grodu „Rospir”, z którego mnichom należała się suma siedmiu grzywien rocznie.
Remiza strażacka w Rozprzy.
"W 100-lecie utworzenia Ochotniczej Straży Pożarnej w podziękowaniu za oddaną i ofiarną służbę. Społeczeństwo rozprzy. Rozprza, 10 września 2006".
Figurka św. Floriana "Bogu na chwałę, ludziom na ratunek".
Zabytkowy drewniak przy ul. Piotrkowskiej 1.
Urząd Gminy Rozprza przy al. 900-lecia.
Gmina Rozprzą jest dużą gminą wiejską i wchodzi w skład Powiatu Piotrkowskiego. Liczy ponad 12 tys. mieszkańców. Zajmuje obszar 162,5 km².
Tabliczka na budynku urzędu "Gmina Rozprza jest członkiem Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania "BUD-UJ RAZEM"
Gmina Rozprza składa się z 33 sołectw.
Kapliczka przy al. 900-lecia i zabudowania dawnego folwarku. Z ciekawostek warto dodać, że wsi Milejowiec w gminie Rozprza, geodeci znaleźli środek powiatu piotrkowskiego.
Sylwek ciągle naciska na mnie, żeby już wracać na trasę trochę pokręcić korbą. Tak więc na dziś kończę poznawanie Rozprzy i ruszamy w drogę powrotną do Łodzi.
POWRÓT  DO  ŁODZI
Poruszamy się na północ po drodze krajowej nr 91. Wieś Ignaców.
Wiadukt nad torowiskiem Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej.
Wieś Janówka przy DK nr 91.
Z szosy piotrkowskiej jest ciekawy widok na hordę trupiobladych BAZ OBCYCH. Stoją na polach na północ od Milejowa, w okolicy wsi Zalesice. "ONI są wszędzie" !!! 👽
Tablica wjazdowa do Piotrkowa Trybunalskiego na Krakowskim Przedmieściu.
Pamiątkowe zdjęcie - Sylwek i Mr SCOTT na Rynku Trybunalskim.
Na terenie rynku zawieszona jest tablica "400-lecie ustanowienie Trybunału Koronnego. Piotrków Tryb. 4.X.1978. Towarzystwo Przyjaciół Piotrkowa".
Zamek Królewski w Piotrkowie Trybunalskim - zobacz więcej WYCIECZKA Nr 264.
Chciałoby się powiedzieć "Co dwa Scott'y, to nie jeden" ! Tak się prezentują nasze znakomite rowery szosowe m-ki Scott.
Piotrków Trybunalski - fragment drogi krajowej nr 91, przed wiaduktem trasy ekspresowej S-8.
Jedziemy cały czas prosto - na północ, po wąskim fragmencie drogi woj. nr 716.

DW 716 i dojazd do wsi Baby. Po lewej stronie BAZY OBCYCH. "ONI są wszędzie" !!! 👽

Prujemy ciągle mocnym tempem przez BABY - zobacz więcej WYCIECZKA Nr 89.
W Kiełczówce skręcamy w lewo do wsi Biskupia Wola.
Szybko docieramy do Czarnocina, a stamtąd do wsi Zamość.
Osada położona jest nad zalewem w Czarnocinie.
Następnie pedałujemy nad kolejny zalew w Kotlinach, który zbudowano na rzece Miazga.
Na zastawce zalewu zawieszona jest tablica z informacją, że "Operacja pn. remont obiektów zbiornika wodnego Kotliny gm. Brójce, pow. łódzki wschodni, woj. łódzkie, mająca na celu przywrócenie obiektu do pełnej sprawności technicznej", została współfinansowana przez Unię Europejską w ramach działania "Poprawianie i rozwijanie infrastruktury związanej z rozwojem i dostosowywaniem rolnictwa i leśnictwa".

Z Kotlin docieramy do wsi Karpin.
Przejeżdżamy przez drogę woj. nr 713 i pędzimy do wsi Borowa.
Stamtąd do Gałkowa Dużego i kościoła p.w. Świętej Trójcy, który poznałem w trakcie WYCIECZKI Nr 74.
Świątynia jest otwarta, wchodzę więc do środka i oglądam jej wyposażenie. Na zdjęciu głowa anioła - motyw zdobiący drzwi wejściowe.
Tablica epitafijna "Ś.P. Walenty Jarociński nauczyciel miejscowy żył lat 62, um. d. 18 maja 1884 r. Prosi o westchnienie do Boga".
Tablica epitafijna "Ś.P. z Adamowiczów Janina Przelaskowska I voto Wisznicka magister nauk ogrodniczych *25.IX.1907 - +23.XI.1968. Pracowała wiele lat w Gałkówku i spoczywa na miejscowym cmentarzu. W ciągu życia pełnego nieszczęść i znoju miłowała Boga i bliźnich. O westchnienie w intencji zmarłej - prosi mąż". Zobacz WYCIECZKA Nr 139.
Parafia w Gałkówku została erygowana 11 listopada 1636 roku. Świątynię wzniesiono w latach 1873-1879, w miejscu poprzedniej drewnianej, pochodzącej prawdopodobnie z 1619 roku.
Neobarokowy ołtarz główny z figurą Matki Boskiej z Dzieciątkiem Jezus.
Krucyfiks z połowy XVIII wieku i zabytkowa chrzcielnica z białego marmuru.
Chór muzyczny, organy kościoła i zabytkowy tryptyk z pierwszej połowy XVII wieku.
Pod tryptykiem zawieszona jest tablica poświęcona pamięci "Czcigodnym Księżom Proboszczom i Wikariuszom pełniącym misję kapłańską w naszym kościele w latach 1695-1986" i nazwiska duchownych. "Świadectwo wiecznej pamięci w modlitewnym hołdzie składa Wspólnota Parafii Świętej Trójcy w Gałkowie. Anno Domini 1998".
Ambona gałkowskiego kościoła.
Obraz nieznanego malarza z XVIII wieku "Wniebowzięcie Jezusa Chrystusa" i jedna ze stacji Drogi Krzyżowej.
Jeden z wielu pięknych witraży świątyni.
Miedzioryt z postaciami czterech ewangelistów i Jezusa.
Owalna płyta epitafijna "Ś.P. Franciszek Edward Rola Różycki. Właściciel dóbr ziemskich przeżywszy lat 75 umarł d.13.VIII.1902 r. w Gałkówku".
Pozłacany żyrandol kościoła.
Pamiątkowa chusta bł. Jana Pawła II. Na wyposażeniu kościoła pozostaje także kielich z XVI wieku, krzyże z XVII i XVII wieku oraz monstrancja wieżyczkowa z początku XVII wieku.
Hurra ! Jestem szczęśliwy, że udało mi się wreszcie poznać wnętrza gałkowskiego kościoła !
Na placu przykościelnym ustawiony jest żelazny krzyż misyjny.
Przytwierdzone są do niego tabliczki - pamiątki misji świętych odbytych na przestrzeni ostatniego półwiecza.
W 2002 roku miejscowa parafia otrzymała nowego proboszcza. Ksiądz Sławomir Ochocki tchnął w parafian nowego ducha. W ciągu zaledwie czterech lat wybudowano dom parafialny, powiększono cmentarz i odnowiono kościół. Osuszony i odmalowany prezentuje się pięknie, a w nim zabytki restaurowane cierpliwie przez konserwatora Annę Romanowską, parafiankę, która przywraca im dawny majestatyczny wygląd.
Z szosy przy kościele jest dobrze widoczny cmentarz parafialny w Gałkówku.
Po zwiedzeniu świątyni pedałujemy równą drogą w stronę Brzezin.
Dookoła rozciągają się pagórkowate pola, na których rośnie mnóstwo zjawiskowej rośliny. To nawłoć pospolita – gatunek wieloletniej byliny należący do rodziny astrowatych.
Błyskawicznie docieramy do wsi Gałkówek Parcela.

Tam obieramy kurs na zachód. Dojeżdżamy pod remizę OSP w Jordanowie, przed którą wystawiono trzy wozy strażackie.
Takiej okazji nie mogę przegapić ! Oglądam po kolei wszystkie wozy bojowe miejscowej jednostki, a Sylwek grzecznie czeka.
Okazuje się, że zakup nowego - super wozu strażackiego dla OSP Jordanów "Dofinansowano ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych za pośrednictwem Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej" oraz ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
Okazało się, że właśnie w dniu dzisiejszym na terenie jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Jordanowie odbyła się uroczystość włączenia tej jednostki do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego wraz z ceremonią przekazania nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego.
W uroczystości wzięli udział m.in. przedstawiciele władz rządowych i samorządowych, kapelani, komendanci powiatowi i miejscy PSP oraz druhny i druhowie z OSP Jordanów oraz zaprzyjaźnionych jednostek OSP. Podczas uroczystości strażakom ochotnikom wręczono medale i odznaczenia.
Od Jordanowa już się nigdzie nie zatrzymujemy. Szybko dojeżdżamy do Łodzi i Ronda Solidarności, przy którym stoi charakterystyczna bryła "kościoła pod kopułą" (kościół Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus i Świętego Jana Bosko – katolicka świątynia parafialna, znajdująca się przy ulicy Kopcińskiego 1/3).
Następnie wyjeżdżamy na ul. Pomorską, gdzie przy skrzyżowaniu z ul. Wierzbową), pojawił się nowy mural "Fala". Namalował go chiński artysta DALEAST. Wcześniej w ramach Galerii Urban Forms, stworzył dzieło "Jelonek" na ul. Łąkowej 10.
"Fala" jest wykonana w sposób charakterystyczny dla artysty - składa się z setek linii układających się w jedną spójną całość. Wyjątkowy jest jednak przekaz muralu - nie przedstawia zwierząt, tak charakterystycznych dla DALeasta a wzburzoną falę wody.
Wg autora ma to nawiązywać zarówno do zmian zachodzących na co dzień jak i współgrać z nazwą naszego miasta. Ciekawym elementem muralu jest mały ptak, lecący nad wzburzoną wodą, jakby na krawędzi całego dzieła.
Na ul. Pomorskiej żegnam się z Sylwkiem, dziękując za towarzystwo i fajną wycieczkę. Kolega jedzie do domu, a ja jeszcze buszuję po centrum miasta ! Oglądam m.in. postępy prac przy budowie nowego dworca Łódź Fabryczna.
Kończą się już prace przy szkleniu ostatniego świetlika w budynku dworcowym. 16 metrów pod powierzchnią gruntu montowane są 30-metrowe fragmenty torów kolejowych. Na peronach układane są posadzki oraz trwa montowanie wind i ruchomych schodów. Po wschodniej stronie Fabrycznego powstaje trzypoziomowy układ drogowy.
Naprzeciwko dworca trwa remont wieżowca firmy "Textilimpex". To największa inwestycja modernizacyjna w 66-letniej historii spółki. Jej koszt to 10,8 mln zł brutto. Część pieniędzy to pożyczka z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Nowa elewacja została zaprojektowana przez architekta Adama Nawrota.
W kolejce na remont czeka także Łódzki Dom Kultury przy ul. Traugutta 18. Popularny "Ełdek" należy do najstarszych instytucji kulturalnych w województwie łódzkim – działa od 1953 roku.
Obok ŁDK trwają prace przy wyburzaniu pozostałości po dawnym hotelu "Centrum". Obiekt nie doczekał nawet swojej 40. rocznicy powstania, a przecież kiedyś był najnowocześniejszym łódzkim hotelem. Mieszkali w nim znani artyści, a także politycy. 
Podobno są już plany, że w tym miejscu powstanie za trzy lata wielkie centrum biurowe.
Super wycieczkę do Rozprzy, kończę w tym samym miejscu co dzisiejszego poranka - czyli przy ul. Sienkiewicza 39. Bardzo mi się spodobał ten nowy mural z kotem i zapragnąłem obejrzeć go jeszcze raz !
Jego autorem jest pochodzący z Górnego Śląska Jan Michał Raspazjan - artysta uliczny, grafik, fotograf oraz animator kultury. W swoich dziełach często nawiązuje do motywów śląskich oraz wizji z futurystycznych, wyimaginowanych światów.
Wraz z sąsiednim muralem M-City dzieło Raspazjana tworzy wyjątkowy - artystyczny zakątek w samym centrum miasta.
Muszę przyznać, że wręcz ROZpiera mnie duma, że moja Łódź wyrasta powoli na światową stolicę murali ! Mam nadzieję, że w przyszłości pojawi się na mieście jeszcze wiele interesujących malowideł, a "Pani Kociczka" wpisze się na stałe w panoramę Śródmieścia i będzie chętnie odwiedzana przez łodzian i turystów  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz